Pravda a lež (TV film)

Pohádka / Romantický

Československo, 1992, 76 min

Jedna z těch nejvydařenějších typických nedělních pohádek. Mix studiové a v reálu točené pohádky zaujme malé i dospělé diváky. Hlavní hrdina Šimon řečený Spravedlivý se vydává společně s přítelem Cyrilem hledat dívku, kterou tajemně spatřil jednoho dne v okně. Přichází k sestrám Pravda a Lež, které ho nasměřují, kudy jít, co dělat a co hledat. Dobré herecké výkony, charistmatický Kostka a celková pohoda jsou dobrými devízami této hezké pohádky. Hudba: Vadim Petrov(22.11.2010)

Ideální televizní pohádka. Občasné levné kulisy, občasné pěkné exteriéry. Herci sympatičtí, žádná vyloženě hvězdná jména a přece se na to dobře koukalo. Občasné zmatení různých pohádkových motivů, ale alespoň z toho bylo cítit, že nemá žádné klasické kořeny a přesto jsem z toho cítil hned několik pohádek. Největším zklamáním pro mě byly ústřední dvě sestry. Hlavní zábavou pro mě byla babka se svým hluchým potomkem a taky ústřední dvojice s jejich love interests. Nakonec to vše hezky pohádkově dopadlo. Kdybych na tuhle pohádku narazil znovu, asi bych ji znovu dokoukal, a to se cení.(18.4.2014)

Nikoliv čistě interiérová televizní pohádka, která pocitově trvá déle než onu hodinu a čtvrt avizované stopáže, a stále se v ní něco děje. Navíc až na Michaelu Kuklovou, která má tradiční naivní roli, všichni podávají velice dobré herecké výkony a jednotlivé postavy jsou "jako živé" (a pan Lukavský je naprosto lahůdkový). Ono vlastně tak celkově jde o dosti "dospělou" koláž několika pohádkových motivů, nejslabším bodem celé konstrukce je jednoznačně problém s kreslenými dívčími dvojčaty z Reflexu, který je pro změnu z kraje tovaryšů poněkud mdlejšího rozumu. Ale nic není dokonalé, ani totalita, takže jaképak copak. 70% s dost vysokým koeficientem opakovakoukatelnosti.(5.12.2010)

Krásná a povedená pohádka. Nelze srovnávat s klasickými pohádkami typu Šíleně smutná princezna nebo těmi modernějšími nákladnějšími jako je např. Princezna ze mlejna. Tohle je šuplíček těch televizních pohádek co si rádi pustíte v neděli odpoledne. A to jedna z těch skutečně nejpohádkovějších.... A pokud si pustíte Pravdu a lež, určitě se vám bude líbit.(17.3.2009)

Srdeční záležitost. Atmosféra z této pohádky doslova prýští, nejvíce si vychutnávám sekvence ze zakletého půlnočního dvorce a audienci hlavního hrdiny u dvou sester, z nichž jedna mluví pravdu a druhá lež. Herecky velice silné (Kostka, Vančurová, Březinová, Kubánková, Štěpánek, Lukavský, Hlaváčová) a koneckonců i ta Míša Kuklová zde ještě za něco stála. Mezi pohádkami Vlasty Janečkové můj favorit.(18.7.2010)