Chudoba slovenských dělníků v době velké hospodářské krize za masarykovské republiky dosáhla takového rozměru, že vedla k dobře organizované stávce. Kapitalisté a jejich přisluhovači se všemi prostředky pokoušeli zlomit ji. I ti dosud nevyhranění dělníci tak záhy poznali, kde je jejich místo, a podpořili iniciativu komunistů, kteří se obětavě postavili do čela stávkového hnutí. Plakátovitá, ryze ideologická historka se poddává papírově znějícím dialogům i zápletkám, vypravěčské ztvárnění sotva přesvědčí o hodnověrnosti celého příběhu. Na scénáři dosti nepochopitelně spolupracoval i nestor slovenské kinematografie Paľo Bielik. (oficiální text distributora)

troufalka

Pro mě neznámý československý film, který svým dějem i obsazením připomínal některé jiné, leč profesněji zpracované. Při pohledu na jméno pana režiséra se mnohé vysvětlí Tendenční drama, které příliš nenadchlo. ()

majo25

Nie terorizmu, nie komunizmu, nie propagande. Sociálne drámy môžem, lenže nemôžu byť podkuté silnou propagandou a demagógiou. Komunistická úderka v Česko-Slovensku musela ešte aj na sklonku 70. rokov točiť takéto nechutné propagandistické filmy, kde slová ako buržoázia, prisluhovačctvo či vety ako "Četníci nás idú zatvárať, lebo nemáme čo žrať" boli bežnou súčasťou slovníka každej postavy a kde zúfalstvo hladujúcich mohlo mať právo zdvihnúť ruku, a to aj ruku terorizmu. Budovateľským filmom z 50. rokov ide ešte čo-to odpustiť, navyše keď sa v nich väčšinou objavovala pjejáda našich kvalitných hercov (tu držia pomyselnú zástavu iba Kvietik a Bindas, tradične v zápornej roli), tým neskorším už iba sotva. Celkom sa divím menu na scenáristickej stoličke. ()

Pštros

Právem zapomenutý film, jenž (pokolikáté už) recykluje oblíbené komunistické téma, kterak tatíček Masaryk nechal střílet do dělníků. Velmi patrná je zejména urputná snaha zesměšnit prvorepublikové představitele a některá buržoazní povolání (vyčúraný advokát zastupující obě strany v sousedském sporu pobavil). Podle zdejšího hodnocení ale většina uživatelů patrně viděla úplně jiný snímek nebo se nechala ošálit krásnou přírodou Horehroní. Tohle je na hranici odpadu. ()

brasek

Tento film sa dá zaradiť medzi propagandistické snímky, ktorými KSČ masírovala pospolitých občanov. Lenže za prvej republiky to nebolo ružové a bežne štátna právna moc neadekvátne zasahovala a niekedy nechala aj strieľať do ľudí. ()

• Natáčanie snímky prebiehalo v Bratislave, Juri pri Bratislave, Donovaloch, Brezne, Podbrezovej, Hronskej Dúbrave a Liptovskej Osade. (dyfur)