My z deviatej A

Československo, 1961, 70 min

Zlaté šedesáté v pěkném slovenském podání s kouzelně melancholickou hudbou této zajímavé doby. Příběh není sice nijak výrazný, ale přesto příjemný a poklidný, proložený dojemným osudem krásné zrakově postižené Danušky. Odpočinkový film o lásce ze školních lavic, který rozhodně potěší vyznavače poezie mládí.(28.8.2013)

Tento film sa celkom zvláštnym spôsobom pohybuje po hranici. Školská trieda kdesi vo veku kde sa končí detstvo a začína dospievanie. Film takto balansuje medzi jednoduchým dobovým príbehom zo života detí a umelecky prepracovaným pohľadom do vnútra ľudí, ktorým sa končí detstvo, ale ešte nezačína dospelosť. Vychutnať si tento film takto nie je úplne jednoduché - na jednej strane tu máme obvyklý štylizovaný obrázok školskej socialistickej mládeže a jednoduchý príbeh zo života detí, na strane druhej pokus o sofistikovanejšiu umeleckú výpoveď, prácu so symbolmi i s obrazom, snahu o zobrazenie rodiacich sa citov a pocitov, dej často vyrozprávaný skôr v náznakoch než doslovne. Z môjho pohľadu jednoznačné pozitívum - nielen nadpriemerne spracovaný (a z dnešného pohľadu i nostalgický) detský film (hoci nezriedka celkom schematický v kontexte vtedajšej doby), ale aj celkom účinná umelecká výpoveď (hoci nezriedka kostrbatá a nesmelá), dokopy veľmi dobre spracovaný film o nedospelých nedeťoch. Už to nie je film pre deti, ešte to nie je film pre dospelých. Nevidím v tom rozpor, film je presne taký ako téma, ktorú sa snaží zobraziť. Navyše robí to remeselne nápadito, netriviálne, a prostredia rozostavaného sídliska či starej Bratislavy tomu dodávajú atmosféru. Dávam štyri hviezdičky, ale ak by som mal byť veľmi subjektívny, dám tomu aj päť.(12.3.2012)

• zette

Stefan Uher uz v tomto svem ranem filmu poukazuje na svuj talent a hezkou obrazotvornost. Hezky se na to diva, dej se ale neskutecne tahne, nic podstatneho se nestane a minimalne me to strasne nudilo. Ale par dobovych zaberu na Bratislavu udela radost, nejakou atmosferu to mozna ma..., ja uz si to ale nepustim.(28.6.2014)

Jednoduchý film o dospievaní. Možno, že sa v ňom Uher ešte neukazuje ako režisér, ktorý je hodný zapamätania, ale k výrazovému a emocionálnemu náboju o rok staršieho Slnka v sieti nemá tento film ďaleko. Jednak je to film hravý, plný príjemných postavičiek, priateľstiev a prvých lások a je zasadený do Bratislavy roku 61. Vidieť Michalskú ulicu, alebo nábrežie Dunaja, bez moderných vymožeností je veľmi príjemný zážitok. Je jasné že sa tu Uher ako tvorca hľadal. Ale film nenudí, je zábavný a doslova volá po podobných filmoch. Či už sa jedná o zádumčivého hlavného hrdinu, rozumbradu, ktorý všetko vie a všetko vie zistiť, alebo o postavu mladej slečny, ktoré jr zo povestné najkrajšie dievča s triedy aké poznáme hádam všetci. My z deviatej A volá po podobne ladených filmoch, ktoré možno nie sú úplne reálne, ale v tomto žánri a duchu na tom nezáleží. Viem si predstaviť, že vidieť to, keď som mal 12, tak by som to miloval. A z nostalgie a možno preto, že to dieťa mám stále v sebe, som bol nadmieru spokojný a príjemne potešený.(29.3.2012)

Uherovi to išlo neskôr lepšie s mládežou vyzretejšou (Slnko v sieti) a ešte lepšie s frustrovanými dospelými (Kosenie jastrabej lúky). Takmer bez deja, melancholicky ladené, ale hlavne autorsky rozpoznateľné. Len škoda, že si s 15 ročnými spájam všetko iné, len nie melanchóliu. A Ľubo Roman ako najväčší fešák v triede! Súhlasím s názorom, že vidieť to v osmičke (devinu sme nemali), spojím si triednu krásavicu 9.A s nejakou našou a film by som prežíval neporovnateľne silnejšie.(15.9.2014)

• - Vo filme si zahral aj 14-ročný Fedor Frešo (Tučko), v tom čase budúci populárny slovenský džezový hudobník. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Nakrúcanie prebiehalo v Plaveckom Mikuláši a Bratislave. (dyfur)

• - Film mal aj variant názvu Mladosť má šesť farieb(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)