Tri razy svitá ráno

Povídkový / Drama

Československo, 1961, 84 min

Tri poviedky zo slovenskej dediny päťdesiatych rokov dotýkajúce sa kolektivizácie. Názov poviedok je "Návrat", "Fako" a "Morena". Mne sa najviac páčila poviedka druhá, v ktorej nechýbal humor a bola o koňovi, ktorý mal srdcovú vadu, až vadu.(20.12.2008)

Poviedkový film poznačený dobou, v ktorej vznikol, plný agitácie a jednoduchosti dedinského života. Prvá poviedka - Návrat, je asi zo všetkých najslabšia, hoci sa sa skladá zo zaujímavého úvodu. Druhá - Fako, je plne v "réžii" jedného komika - Kemra, a hoci sa čiastočne dotýka kolektivizácie, viacmenej výtrča z ostatných dvoch poviedok. Tretia poviedka - Morena, je pre mna osobne asi najviac podarená; nechýba v nej cit pre detail, ani humor.(3.2.2015)

• Flego

Tri poviedky, v ktorých hrajú rovnaké postavy, zo slovenskej dediny z čias kolektivizácie. Sú značne nevyrovnané, niekedy som mal pocit, že celý projekt je ušitý horúcou ihlou. Azda len posledná poviedka spĺňa predpoklady, aj to vďaka jemnému láskavému humoru. Tretí komentár.(7.7.2018)

• - Natáčalo sa v okolí Martina, v Bytči, obci Štefanová a vo Vrátnej doline. (Raccoon.city)

• - Filmovalo se i v obci Blatnice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)