Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Válečné téma snů a herecké extratřídy v něm. Pohádka o dvou sniperech sice po letech stále působí trochu naivně, ale vše vynahrazuje napětí, Rachel Weisz a gradované finále.(4.2.2006)

Excelentni valecna podivana, s Ryanem absolutni vrchol zanru(29.12.2006)

No, vidím to na nejlepší válečňák od doby Ryana. Ocenil jsem hlavně to, že se děj odehrává na východní frontě, ze které západní produkce natáčí strašně málo filmů. Občas mi trochu vadilo, jak strašně nám jsou vmlacovány dogmatické záběry se Stalinem a Leninem na každém rohu, stejně jako řeči sovětských důstojníků. Myslím, že pro ukázání rozdílu mezi Němci a Rusy to stačilo v mnohem menší míře. Nicméně válka a všechno okolí tvoří jenom takovou kulisu "nelítostnému" souboji dvou úplně jiných mužů a jejich konfrontace se neobejdou bez neskutečného napětí. Snad jen škoda, že se tvůrci ještě trochu víc nezaměřili na psychologii obou mužú (zejména Ed Harris mohl dostat víc prostoru) a nacpali tam tradiční romantické téma. Mohlo z toho vyrůst válečné psychologické drama epických rozměrů, takhle je to tak na půli cesty. Přesto se jedná o vysoce nadprůměrný žánrový film s nezapomenutelným prvním připlutím do Stalingradu a finále, kdy si Ed Harris sundá čepici a...(10.2.2009)

Obejdeme administrativu, souhlasím.(3.6.2009)

Mám rád válečné filmy a tenhle se mi líbil. Film má všechny podstatné části. Akce, láska, inteligentní záporák, sympatický klaďas, kvalitní filmové řemeslo. Je to hlavně o souboji ruského odstřelovače Vasilije Zajceva a německého majora Koniga Film má atmosféru a to je to hlavní. Líbilo se mi, jak na sebe připravovali pasti. Jejich souboj je jako šachová partie a asi nejlepší scénou je souboj v továrně s kusy zrcade. "Kdo má pušku, ten střílí! Ten co má náboje jde za tím, kdo má pušku! Když toho, kdo má pušku zabijou, tak ten, co jde za ním bere pušku a hned střílí!"(14.6.2015)

Od jisté doby američané prostě neumí válečné filmy. Po slibném začátku jsem čekal snímek ve stylu Saving Private Ryan nebo Band of Brothers, nakonec jsem však koukal na přihlouplou kovbojku. Jedna z nejkrvavějších bitev druhé světové války se změnila v nepříliš zajímavou přestřelku dvou odstřelovačů. Herci jsou nevýrazní, ale spíš než nedostatkem talentu je to způsobeno pramalou scénáristickou invencí, takže všichni jsou nuceni hrát archetypální postavy amerických snímků. Hořkou tečkou bylo závěrečné prozření člena sovětské propagandy o nesmyslnosti třídního boje a jeho následné sebeobětování. Bodíky uděluji za celkem slušnou atmosféru a prvních deset minut. 4/10(13.2.2006)

Můj nejoblíbenější válečný film. Hlavně díky strhujícímu úvodu, který si svoudramatičností a naturalistickým ztvárněním staligradské bitvy v ničem nezadá s opěvovaným vyloděním ze Zachraňte vojína Ryana. I nadále mě film bavil dobrou zápletkou, která je navíc aspoň trošku historicky podložená. Když k tomu přidám závěr s oběšeným chlapcem, nemám jinou možnost než hodnotit naplno.(14.8.2008)

Prosím už žádné milostné trojúhelníky do primárně válečných filmů!!! Něco jiného je válka jako pozadí pro romanci.(24.10.2008)

Bez nadsázky nejlepší válečné drama, které kdy vzniklo. Perfektní herecké osbazení, spolu se skvelýmy výkony, skvělé masky, geniální scénář, a zatraceně dobrá atmosférická hudba, se skutečnou armosférou. Nic víc, nic míň. Prostě nářez!(13.4.2010)

Kaviár je luxus, který si můžeme dovolit. Vodka je luxus, který si můžeme dovolit. Ale čas, ten, ten si dovolit nemůžeme! 80%(7.8.2011)

----- "Naposled pro tebe něco udělám - tentokrát něco užitečného ..." ----- Je přinejmenším zvláštní vidět sovětského ostřelovače v americko-německo-britsko-irském filmu ... pod vedením francouzského režiséra. Přece jenom je znát, že se na jeho příběhu nepodíleli ti, kteří by měli nějaký bližší vztah k Velké vlastenecké válce - ani k zemi, o níž se bojovalo ... a že nemají úplně vyřešenou odpověď na ožehavou otázku, jak vlastně dané téma uchopit. Možná i to je důvod, proč se (kromě úvodu) nedočkáte žádných větších vojenských operací - a prakticky se ani nedozvíte, co vlastně zapříčinilo potupnou porážku německé armády u Stalingradu. Jakoby dějovou linii svazovala maličká - sice nenápadná, přesto dobře viditelná nálepka "Made in USA". Je to jen pocit, nic víc - ale zbavit se ho nemůžu. Přesto je výsledek výrazně nadprůměrný. Neřeším, nakolik odpovídá skutečnosti - jeho síla je především ve velice sugestivní osobní rovině, která se soustředí na osudy několika jednotlivců ... ale možná docela dobře vystihuje i tu směs strachu a odvahy, beznaděje a odhodlání, ideologie - i vlastenectví, která vedla vojáky Rudé armády do bitev. Do bitev, kterým se nemohli vyhnout ... do útoků, ze kterých nebylo návratu. P.S.: Je všeobecně známo, že nesměli ustoupit ... ale jak jinak mohli v naprosto zoufalém postavení zvrátit průběh války ? V sázce byla JEJICH země a JEJICH domovy. MUSELI zastavit postup německých vojsk - za jakoukoli cenu. Co by následovalo, kdyby se jim to nepodařilo ? Jaká by byla blízká i vzdálená budoucnost naší staré dobré Evropy ? Kolik času zbývalo, aby měl Hitler do konce války k dispozici atomovou bombu ? Souboj dvou mužů byl jen kapkou v krvavém moři, ale každý výstřel se podílel na vítězství, kterému tehdejší Sovětský svaz obětoval víc než 20 milionů životů - a to je cena příliš vysoká na to, abych na misky vah přihazovala politiku ... v míře větší než nezbytně nutné.(28.6.2013)

Mám rád válečné filmy a tenhle se mi docela líbil. Je trochu o jiném boji než tradiční válečné masakry, je to souboj dvou ostřelovaču a dvou rozdílných psychik. Líbí se mi, jak na sebe rafičí pasti. Jejich souboj je jako šachová partie a asi nejlepší scénou je souboj v továrně s kusy zrcadel. A taky se mi líbí ten neamerický konec, žádně kecy s obětí na mušce, aby se mohlo něco zvrtnout a udělala se z toho dlouhá scéna, prostě řešení krátký proces. Málo vídaná záležitost.(20.2.2005)

Tenhle snímek jsem viděla tak před 5ti lety v "letním kině" v jednom jihočeském kempu, když jsem byla s rodiči na každoroční dovolené pod stanem a musím říct, že na mě, coby 12ti-letou, velice zapůsobil... Záběr na dítě, houpající se na oprátce někde na nádraží (nebo kde to bylo) jsem nedostala z hlavy po celou dovolenou...(22.3.2008)

Žádný zázrak. Průměrný válečný film, kterých byla již kvanta. Za vyzdvihnutí stojí pouze dva herecké výkony, a to v podání doktora Watsona a nacistického odstřelovače. Obávám se, že jinak neměl snímek Enemy at the Gates nic do sebe. Velkolepé bitky bez šmrncu a napětí. Nudná láska a konec stupidní (jak se může skopčáckej machr nechat takhle zastřelit?). 60%(10.9.2012)

Hra na jistotu. Annaud je dobrý řemeslník, ale uměle vytvořený milostný trojúhelník s poučením na konci brzdí děj. Naštěstí jsou tu často vedlejší postavy zajímavější než hlavní hrdinové (Ron Perlman), a těch prvních dvacet minut posouvá film nad průměr.(19.4.2013)

Král mezi filmy o odstřelovačích v kulisách města Stalingrad. Válečné drama, které dle mého ve svém subžánru nemá konkurenci. Intimní pohled na souboj dvou odstřelovačů v kulisách hrůzyplných jatek a dvou zrůdných ideologií. Scénář k tomuto filmu napsal génius a studio na něm rozhodně nešetřilo. Vše, z čeho zde film mohl těžit, vytěžil maximum. Pro mě srdcový válečný drama se skvělými hereckými výkony, výpravou a kulisami, které z celku činí jeden z top válečných zážitků. Všem doporučuji! 90%(19.5.2017)

Zajímavý a poměrně neotřelý námět, dobré zpracování a senzační herci. Snad jen scénář by nemusel obsahovat tolik děr a pár nesmyslností. I přes pomalejší tempo a zmiňovaný scénář je Nepřítel před branami pěkným a do poslední minuty napínavým válečným dramatem.(16.3.2005)

Vždycky mám takový divný pocit, když některá provenience natáčí filmy, jejichž děj se odehrává na území jiného státu a zákládá se na historických skutečnostech. Takový divný pocit, jsem měl právě u tohoto snímku. Americko-německo-britsko-irský film o bitvě u Stalingradu. Je dnes moderní shazovat a podceňovat obyvatele bývalého Sovětského svazu (Rusy, Ukrajince, Bělorusy a další) a především snižovat jejich podíl na výsledku druhé světové války. Je třeba si uvědomit, že na devadeát procent padlých Němců v boji padlo při střetu s Rudou armádou. Filmu je třeba vyzdvihnout kulisy a reálie i celkovou atmosféru. Skvělé napětí i herecké výkony.(10.8.2005)

Krok č.1: Vezmětě si vzduchovku. Krok č. 2: Do trávy si natáhněte satunu. Krok č. 3: Ze sta metrů se jí pokuste trefit. Komu se to podaří, je nejspíš zbytečné, aby se na tento film díval, neb je právě o něm. Pro všechny ostatní tento snímek skýtá nenáročné sledování připomínající souboj na pouťové střelnici v reálných kulisách. Námět, příběh a celková vizuální stránka. To všechno je pěkný, ale člověk se neubrání až příliš americkému pohledu na realitu. Romantická zápletka do filmu seděla jako dítě v pískovišti na injekční stříkačce a herci, které mám normálně rád mi nebyli ani za mák sympatičtí. Holt od válečného filmu očekávám trochu víc...(11.7.2008)

Sniperovací scény super, ale jinak je to takové hrozně nevyužité. Moc americké, řekl bych. Přesně jak píše Houdini... Je to takový jakoby dobře natočený TV film s hvězdným obsazením. Plus absolutně nechutná scéna "sexu" - oba museli smrdět jak prasata a o té špíně ani nemluvím. Rachel u toho čumí, jak kdyby ji na nože brali.(6.9.2010)

Dobrý válečný film, s tou správnou hutnou atmosférou a hlavně výbornou romantickou linií, která tu válečnou s lehkostí převyšuje. Jude Law je sympatický voják, mající mocného a zkušenějšího nepřítele. Rachel Weisz je krásná a vzdělaná. To správné koření a napětí do milostné zápletky přidává třetí zůčastněný Joseph Fiennes. Ed Harris ani nemusí moc mluvit, ten si vystačí jen s pohledem a stojí to za to. Krásná hudba samozřejmostí.(23.12.2012)

1 7 8 9 10 11 12 13 19 27 36