17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Had6

Líbilo se mi hlavně autentické prostředí a skvělá atmosféra při soubojích ostřelovačů. Vzhledem k tomu, že válečné filmy opravdu nemusím, tak tento se mi docela líbil. ()

SonG

Snad prominete, ale já jsem fandil víc Harrisovi....ale tak čert to vem! Dobře rozvinutý souboj dvou tváří na pozadí bídy Stalingradu, který mi v některých částech až tajil dech.. ()

BitlDjus

Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob, jedna veliká hra na kočku a myš, kde se obě dvě role střídají z jednoho odstřelovače na druhého. Atmosféra zmrzlého Stalingradu je velkolepá, stejně tak jak výkon Juda Lawa a Eda Harrise. Excelentní snímek! ()

MartinNDL

Brilantní herecký souboj Harrise a Lawa. Místy pušku střídá penis, aby ve výsledku šlo o koule. Americká snaha ukázat, že CCCP i Deutschland si nemaj co vyčítat a propagandou smrděly jako nemyté genitálie tankisty na východní frontě. Nijak extra úspěšný pokus. Rusko působí tradičně karikaturně a Harris hraje tak božsky, že mu nelze nefandit. ()

marcek

Tenhle film jsem viděl poprvé asi v roce 2002 a to jsem ještě o ČSFD vůbec nevěděl, takže mě hlavně zajímal děj než samotní herci a natožpak režisér. Teď když to vidím tak je to docela nacucaný film plný známých tváří a režisér taky není žádný párátko (Medvěd, Sedm let v Tibetu, ...). Vážně pro mě jeden z nejlepších válečných filmů vůbec ()

Lischai

Moc lásky, málo války. Bezvadný naturalismus stylu "dva muži, jedna puška" se bohužel neudržel a my koukáme na americkou limonádu o lásce chudého proletáře a mladé vzdělankyně, na pozadí války. ()

SallyZen

Kaviár je luxus, který si můžeme dovolit. Vodka je luxus, který si můžeme dovolit. Ale čas, ten, ten si dovolit nemůžeme! 80% ()

rakovnik

Po strhujícím úvodu filmu, který skvěle navodí atmosféru bitvy a odhodlání Rusů (nebo spíše fanatismu), přijde pomalé, ale napínavé vyprávění o zrodu a osudu hrdiny v rozbombardovaném městě, ve chvílích, kdy se láme válka. Je celkem jedno, zda po pravdě či s autorskou licencí, protože o to v příběhu snad až tolik nejde. Postavy jsou velmi hezky vykresleny, herci vybráni opravdu skvěle, ale trochu mi chybí bližší vyobrazení bídy a útrap, které lidi zužovaly. Chruščov je ale geniální a použití propagandy ve válce až mrazivě střízlivé a samozřejmé. ()

Martin741

Toto som este neokomentoval? No sakra .............. Vojnove filmy mam celkom rad, a tento konkretne je o Bitke o Stalingrad z rokov 1942/43. Slusne spracovanie, rezia, herci a herecky, ale chyba napriklad atmosfera Scottovho Black Hawk Down, niektore sceny su nudne a patrilo by sa zostrihat tak o 30 minut, hned by som siel s hodnotenim vyssie. Takto je to len za 75 % ()

Petoss1

Film, ktorý sa samozrejme nechytá na svojho staršieho súrodenca Nemecký film STALINGRAD ale stále je to výnimočný vojnový film, v ktorom to všetko šliape ako po masle. Začiatok bol proste masaker, streľanie nemcov do hlavy vtedy keď zaznie výbuch, no je to Vasilij Zajcev ruský geroj a hrdina Krasnoj armii. Ruskí vojaci to mali, najmä odstreľovači veľmi tažké a boli to oni, ktorí pomohli vyčistiť Stalinovo mesto. Enemy at the Gates má veľa nezabudnuteľných scén, trošku veľa krvi a skvelých hercov (Harris+Perlman). 90% ()

WoWoW

Vlastně jediné co bych chtěl k tomuto filmu říct je, že Ed Harris byl naprosto přesnej studenej německej psí čumák. Fakt to zahrál excelentně a jen to potrhlo jinak celkem průměrný film. Takže za postavu majora Koniga to má místo 3 hvězd 4 hvězdy. ()

O´Neill

Bez nadsázky nejlepší válečné drama, které kdy vzniklo. Perfektní herecké osbazení, spolu se skvelýmy výkony, skvělé masky, geniální scénář, a zatraceně dobrá atmosférická hudba, se skutečnou armosférou. Nic víc, nic míň. Prostě nářez! ()

Nach

Král mezi filmy o odstřelovačích v kulisách města Stalingrad. Válečné drama, které dle mého ve svém subžánru nemá konkurenci. Intimní pohled na souboj dvou odstřelovačů v kulisách hrůzyplných jatek a dvou zrůdných ideologií. Scénář k tomuto filmu napsal génius a studio na něm rozhodně nešetřilo. Vše, z čeho zde film mohl těžit, vytěžil maximum. Pro mě srdcový válečný drama se skvělými hereckými výkony, výpravou a kulisami, které z celku činí jeden z top válečných zážitků. Všem doporučuji! 90% ()

nithiel

Můj nejoblíbenější válečný film. Hlavně díky strhujícímu úvodu, který si svoudramatičností a naturalistickým ztvárněním staligradské bitvy v ničem nezadá s opěvovaným vyloděním ze Zachraňte vojína Ryana. I nadále mě film bavil dobrou zápletkou, která je navíc aspoň trošku historicky podložená. Když k tomu přidám závěr s oběšeným chlapcem, nemám jinou možnost než hodnotit naplno. ()

starbrejkr

No, vidím to na nejlepší válečňák od doby Ryana. Ocenil jsem hlavně to, že se děj odehrává na východní frontě, ze které západní produkce natáčí strašně málo filmů. Občas mi trochu vadilo, jak strašně nám jsou vmlacovány dogmatické záběry se Stalinem a Leninem na každém rohu, stejně jako řeči sovětských důstojníků. Myslím, že pro ukázání rozdílu mezi Němci a Rusy to stačilo v mnohem menší míře. Nicméně válka a všechno okolí tvoří jenom takovou kulisu "nelítostnému" souboji dvou úplně jiných mužů a jejich konfrontace se neobejdou bez neskutečného napětí. Snad jen škoda, že se tvůrci ještě trochu víc nezaměřili na psychologii obou mužú (zejména Ed Harris mohl dostat víc prostoru) a nacpali tam tradiční romantické téma. Mohlo z toho vyrůst válečné psychologické drama epických rozměrů, takhle je to tak na půli cesty. Přesto se jedná o vysoce nadprůměrný žánrový film s nezapomenutelným prvním připlutím do Stalingradu a finále, kdy si Ed Harris sundá čepici a... ()

C0r0ner

Nepředstavitelný masakr ve Stalingradu je tady ztvárněn velmi věrně a gradující souboj dvou odstřelovačů je celou dobu hnán do extrému až do skvělého finále. Jediné, co mi na filmu vadilo, byl milostný trojúhelník, který zbytečně srazil kvalitu filmu. Škoda, protože jinak to je opravdu zážitek. 85% ()

Flynn

Mám rád válečné filmy a tenhle se mi docela líbil. Je trochu o jiném boji než tradiční válečné masakry, je to souboj dvou ostřelovaču a dvou rozdílných psychik. Líbí se mi, jak na sebe rafičí pasti. Jejich souboj je jako šachová partie a asi nejlepší scénou je souboj v továrně s kusy zrcadel. A taky se mi líbí ten neamerický konec, žádně kecy s obětí na mušce, aby se mohlo něco zvrtnout a udělala se z toho dlouhá scéna, prostě řešení krátký proces. Málo vídaná záležitost. ()

pakobylka

----- "Naposled pro tebe něco udělám - tentokrát něco užitečného ..." ----- Je přinejmenším zvláštní vidět sovětského ostřelovače v americko-německo-britsko-irském filmu ... pod vedením francouzského režiséra. Přece jenom je znát, že se na jeho příběhu nepodíleli ti, kteří by měli nějaký bližší vztah k Velké vlastenecké válce - ani k zemi, o níž se bojovalo ... a že nemají úplně vyřešenou odpověď na ožehavou otázku, jak vlastně dané téma uchopit. Možná i to je důvod, proč se (kromě úvodu) nedočkáte žádných větších vojenských operací - a prakticky se ani nedozvíte, co vlastně zapříčinilo potupnou porážku německé armády u Stalingradu. Jakoby dějovou linii svazovala maličká - sice nenápadná, přesto dobře viditelná nálepka "Made in USA". Je to jen pocit, nic víc - ale zbavit se ho nemůžu. Přesto je výsledek výrazně nadprůměrný. Neřeším, nakolik odpovídá skutečnosti - jeho síla je především ve velice sugestivní osobní rovině, která se soustředí na osudy několika jednotlivců ... ale možná docela dobře vystihuje i tu směs strachu a odvahy, beznaděje a odhodlání, ideologie - i vlastenectví, která vedla vojáky Rudé armády do bitev. Do bitev, kterým se nemohli vyhnout ... do útoků, ze kterých nebylo návratu. P.S.: Je všeobecně známo, že nesměli ustoupit ... ale jak jinak mohli v naprosto zoufalém postavení zvrátit průběh války ? V sázce byla JEJICH země a JEJICH domovy. MUSELI zastavit postup německých vojsk - za jakoukoli cenu. Co by následovalo, kdyby se jim to nepodařilo ? Jaká by byla blízká i vzdálená budoucnost naší staré dobré Evropy ? Kolik času zbývalo, aby měl Hitler do konce války k dispozici atomovou bombu ? Souboj dvou mužů byl jen kapkou v krvavém moři, ale každý výstřel se podílel na vítězství, kterému tehdejší Sovětský svaz obětoval víc než 20 milionů životů - a to je cena příliš vysoká na to, abych na misky vah přihazovala politiku ... v míře větší než nezbytně nutné. ()

Juto

Paráda, tento vojenský film môžem pozerať pravidelne. Film má výbornú hudbu a k tomu aj husté napätie. 8/10 ()