17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Tomatáš

Příběh Vasilije Zajceva, který opravdu existoval a stal se legendou, se tvůrcům opravdu podařil...V některých chvílích jsem zíral a měl jsem otevřená ústa (rozdávání munice, plavba přes řeku)..Chybí mi tam ovšem trochu větší globální pohled nad celkovou situací a málo exkluzivních záběrů, které by si tento film zasloužil... ()

dANo

Trochu nudná hra dvoch ostreľovačov, ktorá má nejakú tú romantickú zápletku a strašný koniec. Ale aby som len nekritizoval, tak veľmi dobre na mňa pôsobili efekty a tiež výber hercov a ich výkony. ()

Andreas83

Jeden z nejlepších válečných filmu co jsem viděl. Vše vypadá ohromně realisticky i rozbombardovaný Stalingrat je úchvatný a když se po něm začnou nachánět dva odstřelovači je o zábavu postaráno. ()

lucascus

Film dostal správný spád až ke konci. Zpočátku se docela vlekl, což je škoda. Herci podávali své stabilní výkony, scénář byl docela dobrý, režie snad taky, ale k dokonalosti přece jenom něco chybělo. I když sám nevím co. ()

Beatle

Komplikované...Rozhodně je to kultovní film, a já jsem si tak konečně doplnila své mezery ve filmovém vzdělání. Každopádně - kdyby nebylo romantické dějové sub-linky (kdo mě znáte, víte, že já na romantiku moc nedám), zařadil by se pro mě tento snímek někde k ostatním vojenským filmům, kde je hlavní hrdina definován jen skrze počet nácků, které sestřelí. Chtěla jsem tam nějaký prostému diváku přežvýkatelný děj, a sekvence Rachel Weisz a Juda Law mi to dopřály. A podotknout také musím, že "making love" scéna byla jedna z nejlepších, jaké jsem kdy viděla. Snad podruhé v životě jsem ráda za happy end, a velkou úctu skládám opět mistru Jamesi Hornerovi za luxusní hudbu........80% ()

VanTom

Úvodní intenzivní, lhostejně nemilosrdný masakr (koordinovaný útok opravdu nepřipomínající) dokonale vtáhne, nadále se ovšem ruiny Stalingradu stávají dějištěm mnohem komornějšího odstřelovačského duelu. A ten dokáže napnout také (i když občas je až příliš o štěstí a náhodě), na rozdíl od umělého, neostrého milostného trojúhelníku. ()

zdenny

Všemi tak vřele mi doporučovaný válečný film o napínavém a nekompromisním střetu dvou nejlepších odstřelovačů té doby se měl spíš jmenovat „Stalingradská romance“. Stejně jsem celou dobu fandil tomu Němci, protože to byl profík a jednal jako stroj ...a nebyl to Rusák. Na romantické amatéry jsem už starý. ()

Sany33

Razantné úvodné tempo filmu a la Spielbergov Vojak Ryan sa postupne ukľudňuje, aby sa na konci mohlo znova predviesť. Súboj muža proti mužovi vás dostane a pustí až na úplnom konci. Ani si nevšimnete, že Rusi vedia po anglicky a bez problémom rozumejú Nemcom. Nuda nehrozí a ak ste ochotný prijať už typické klišé vojnových filmov a máte radi zbrane, je Nepriateľ pred bránami práve pre vás. Vychutnajte si ho na slušne vybavenom disku s výborným obrazom. 98% ()

R1CH1E

Úvod mě posadil na prdel, první třetina taky, ale pak se tam objevila Weisz a všechna věrohodnost a krvavost tohoto filmu šla do sraček. Možná kdyby tu babu hrál někdo jiný než Weisz s tím jejím xichtem 15-leté fakanky s tunou make-upu, bylo by to ještě oukej. Ale tak.. Jó, holt baby do války nepatří. Jinak ale výprava i zpracování dokonalé a hlavně ta hudba byla žůžo. No a konec? Dostalo mě, jak všichni ve špitále byli od krve, nebo špinaví a začmoudění, jen Weisz tam zapadala s tím jejím dokonale čistým zářivým xichtem asi jako běloch do Chánova... Jen díky ní pouhé 4* ()

Ravi

Vynikající oba dva ústřední soci, ale kdo mi přišel jako nejlepší, byl Ron Perlman ve vedlejší roli mazáka. Film má dobrou atmosféru, tísnivou a správně rusky prodlužovanou. Co ve filmu působí rušivě, je zamilovaný příběh. Je tam zakomponován trochu násilně a k ději není důležitý. Přesto film stojí za pozornost. Nečekal jsem osobní drama na pozadí Stalingradského kotle. 80% = 4/5 ()

strelenaL

pro nepřítele před branami mám velku slabost. Nejenom, že tam hrají hned tři z mých oblíbených herců, ale předevší pro skvělou zápletku. Ač je to třeba pro některé dost omývaná a pořád se dokola opakující mě to nepřijde. Vždy když vidím scénu jak Vasilij bojuje proti Konigovi (Ed Harris) tak vyčkávámm jak na trní...jejich rozepře a následná smrtící ruleta nemá chybu. ()

Miki8888

Sice má film několik nedostatků, přesto se mi film líbil. Ed Harris svojí roli zvádl perfektně a na roli německého odstřelovače se neuvěřitelně hodí. Poslední část filmu je poněkud zbytečně dlouhá a dá se říct i nudná. ()

Siri69

Skutečný příběh o skutečném muži který byl jedním z nejlepších odstřelovačů Rudé armády za druhé světové války !!! Jeden z mých oblíbených válečných filmů... Složit herce jako J.Law, R.Weisz, E.Harris a R. Perlman do válečného filmu byl dobrý tah a vzniklo z toho hezké válečné drama !!! 4* ()

Kosmik 1

"Kdo má pušku, ten střílí! Ten co má náboje jde za tím, kdo má pušku! Když toho, kdo má pušku zabijou, tak ten, co jde za ním bere pušku a hned střílí!" 90% ()