17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Garch

Výborný válečný film. Nezabývá se rozsáhlými bitevními celky (Krom úvodní brutální scény, kdy stačila jedna puška pro několik rolníků, vehnaných do armády. Pokud nechtěli kulku od velitele, museli běžet, jak stádo ovcí, vstříc ruinám Stalingradu. "Zbraň si vezmu od padlého a další zase ode mě, až to schytám.) Klíčový je souboj odstřelovačů. Film je volně inspirován skutečnými sniperskými esy, nepůsobí přehnaně a navíc přidává i polohu citovou: Naznačená scéna milování, na zemi pod špinavou dekou, mezi spícími vojáky, je jedna z nejpůsobivějších, co kdy ve filmu z válečných jatek byla. ()

kritiklon

Velice slibný Jean-Jacques Annaud a jeho Enemy at the Gates je silným příběhem jednoho vynikajícího vojáka. Jako válečný film to skvěle šlape a to i přes to, že zde příliš moc nenajdeme masové bitvy a řeže o každý blok, uličku a dům, jako třeba v jiných snímcích o Stalingradu. Toto je hra dvou mužů, elitních odstřelovačů, z nichž každý stojí na opačné straně barikády. A jejich souboj a zápolení je neméně zábavné než by byly velkolepé bitvy což je možná i plus tohoto filmu jelikož americká produkce nezřídka kdy děj přesytí přemírou akce a digitálních triků. 4* za 84% ()

Renfield

Tak trochu jiný válečný film na mé oblíbené téma, jimž je souboj odstřelovačů. To že je na jeho úkor upozaděna akce, mi vůbec nevadí, ono jí je tu i tak dost a je velkolepě provedena. Příběh dvou odstřelovačů je ještě zajímavější, dlouhé záběry na čekání na tu pravou chvíli jsou patřičně napínavé, navíc jak Vasilij Zajcev tak major König jsou výborně zahraní. Ono se od herců takových jmen ani nedalo nic jiného čekat. Celkově si myslím, že výběr herců se povedl, opravdu všichni sedí na své role, vypadají jak "rusky", tak "německy". Takové menší těžko překonatelné mínus je řeč... film působí velice reálně, ale o kolik by to bylo reálnější, kdyby se major König bavil se Sašou třeba ruštinou, ideálně s německým přízvukem. To je samozřejmě jen menší výtka, takové jazykové provedení by bylo velice složité. Mnohými zmíněná romantická linka mi až tak nevadí, navíc by tu bez ní nebyla povedená sexuální scéna. Jean-Jacques Annaud vybral kvalitní herce, neméně kvalitního kameramana a skladatele a společně natočili velkolepý válečný film. 80% ()

bobstock

Nepříjemně vzrušující válečná vřava na místě, na kterém nechce nikdo být. Ed Harris, Jude Law parádní výkony. 80% ()

ArthasKarfa

Film, který se stal kultovním z celé řady aspektů. Od malička si člověk vybavuje scény ze Stalingradu, vidí protiútoky Rudé armády, které právě tento film tak představil. Spousta scén už jen v úvodu je velmi epická a opravdu velmi autentická. Výborná je i huba a veškeré exteriéry a interiéry střetů odstřelovačů i pozemní řadové armády. Moc pěkný film. ()

jilda

Moc pěkný film, ale já opravdu přál vítězství výbornému a charizmatickému Harrisovi v roli majora Koniga.Jude Law na mě nezabral a ten závěr byl trapný a ubohý. ()

Elgin

Vyborny Annaud (mimochodom moja dvojka po Spielbergovi) opet pretavuje dalsi projekt do zlata. Casting naprosto jedinecny, bojove sceny vyhrocene do posledneho prezivsieho s odhodlanim branit svoju vlast a Stalina. Je trosku divne pocut z platna anglictinu, ale v celkovom prevedeni sa to da odpustit. Naprosto dych beruce sceny ktore k dokonalosti mali uz iba pomyselny krocik. Napriek tomu je to fascinujuca dvojhodinova podivana. Ed Harris jednoznacne podava nadprimerny vykon a jeho postava je uplnym obrazom odanosti fasizmu a ich dobyvatelskym chutkam. Na druhej strane Stalin a jeho mocny aparat, ktory masiruje davy propagandou. Velmi dobrym miesenim tychto dvoch faktorov nam vznika nezabudnutelny oslobudzujici boj o mesto na Volge - Volgograd. 95% ()

thunnus

Slušný válečný-akční film o válce Rusů proti Němcům natočený Američany = bez nacionalistických prvků. Syrovost filmu umocňují syrové scény (nakládání ruských vojáků jako dobytek do vlaku, oběšení malého chlapce, soulož uprostřed bandy spících vojáků), vše působí naturalisticky i díky skvělým hercům (Ed Harris jako König je bezchybný). Je to můj názor a já říkám: Tohle je moje gusto ()

no2

6/10 - Další případ, kdy lituji, že nelze do hodnocení přidat ještě 1/2 * navíc. Na čtyři hvězdy to totiž není, ale na čisté tři také ne. Je pěkné, že nám chtěl pan režisér ukázat, že má na to točit i válečné filmy, a nepochybuji o tom, že Nepřítelem před branami obohatil svoji režijní filmografii o další neobvyklý snímek. Mně ale z toho nakonec vychází pouze lepší průměr, jelikož propast mezi nejlepšími scénami (´spielbergovský´ úvod filmu, některé ze soubojů odstřelovačů) a místy téměř nezáživným zbytkem filmu je opravdu hluboká, což po takových filmech jako Jméno růže, Medvědi a dalších, z nichž některé jsou dokonce v TOP 200 filmů, není až tak vynikající výsledek. Počkám tedy minimálně rok a pak zkusím zhlédnout znovu a možná si i poopravit názor. Zatím za tři. ()

Emzet

Z filmu jsem pravda trochu rozpačitý. Úvod (jako koneckonců i u vojína Ryana) je strhujcí a stalingradské vylodění mi asi zůstane ještě dlouho v hlavě. Ale nekdě v druhé třetině se film stává rozvláčným a dobré herecké výkony nezachrání to divné potácení kolem. Chtěl Annaud natočit velkolepý válečný film nebo komorní drama o dvou odstřelovačích? Přijde mi, že sám nevěděl. Za zhlédnutí toto dílko asi stojí, za znovuzhlédnutí asi ne. ()

punk_zero

Pekne roztrieľal Vasilijev Zajcev Nemcov na kusky. Jedného po druhom. Ty Nemci mi pripadali ako šunky =DDD Ináč ďakujem režisérovi, že tam dal aj sexy Rachel Weisz. ()

Kratoc

Málokdy dopadne dobře, když se zfilmování dvou válčících stran uchopí třetí strana. Že se Američané pustili do zfilmování tohoto příběhu ukazuje na docela velkou odvahu. Na druhou stranu, výběr hlavních postav - ať už sovětského ostřelovače či německého protivníka byl proveden velmi zdařile. A ukázaná bezcitnost sovětské vedení (Jedna puška, dva muži. Když ten první padne, vezmete pušku a střílíte dál) byla vytvořena velmi autenticky a první pohled na rozšmelcovaný Stalingrad je hodně impozantní. Bohužel angličtina vládne všude a tak, že všichni mluví anglicky nikomu nepřijde divné - alespoň pár replik si mohli herci nastudovat v rodných řečech svých postav. Filmu by to jenom prospělo a nebylo by to nic obtížného pro herce či scénáristu. I přes drobné výtky musím ale říci, že tento válečný film je jeden z nemnoha, které se umí člověku zarýt pod kůži a proto i to nadprůměrné hodnocení. ()