Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Příběh Vasilijeva Zajceva se Vám jen tak z hlavy nevymaže. Už v úvodu budete zdrceni nelítostnými rusy.Herci dřou naplno a muzika zapadá. Vypadá to, že vše klape jak má, ale tenhle dortík kazí všechny mluvená angličtina.Sakra škoda.(15.2.2009)

Vyžíval som sa v súboji dvoch ostreľovačov, ktorých fantasticky stvárnili Law a Harris. Kulisa dokonalá, vedľajšie role zvládnuté, hudba tiež. Co více si pánové múžete přát? :)(20.11.2009)

Kdyby ty He 111 lítaly ASPOŇ o 111 metrů vejš...Apod.(6.3.2010)

Válečné filmy nějak nevyhledávám. Tenhle jsem chtěla zkouknout hlavně proto, abych si doplnila filmové vzdělání :-) Čekala jsem zase nějaké "americké" velkolepé válečné hurá akce, ale ty se jaksi nekonaly, což mě mile překvapilo. No a když jsem zjistila, že se to bude celé motat kolem odstřelovačů, nejenže jsem neusnula, ale dokonce se mi to i líbilo (to proto, že už jsem zblblá z akčních PC a PS her, kde mě nejvíc baví střílet odstřelovačkou :-)) Akorát mě teda trochu zaráží, jak mezi sebou mluvili? Němci a Rusáci, které hrají Američani... Neviděla jsem v původním znění, ale dabing byl jasně danej, všichni mluví stejně! Ale to je jen rejpavej detail. Jinak potěšila nejen přítomnost Eda Harrise, ale i Rona Perlmana. No, jo, no - bylo to celkem dobrý! :-)(12.3.2010)

Většinou válečné filmy jsou buď hodně povedené, nebo jsou to propadáky. Tento bych zařadila do těch prvních, i když bez chyby také není. Kdyby se mluvilo ve filmu rusky/německy místo anglicky, dala bych jednoznačně pět hvězd. Ale také všichni chápeme, že to udělat také by nebyl nejlepší nápad, stačí že všichni herci vypadají opravdu jako Rusové, a psané věci byli také v ruštině, což nekazí vůbec dojem z válečného Ruska. Nevíme, jestli to o známém odstřelovači je vůbec pravda, hlavní je, že i kdyby ten hrdina byl vymyšlený, tak je to velmi kvalitně natočený snímek, včetně hereckého obsazení a hudebního doprovodu.(18.9.2010)

Epický film, s epickými záběry, epickou hudbou a epickou délkou. Nebo taky jinak - hudba vhodně podkreslující, výborné herecké výkony, některé skvělé záběry, především na začátku filmu. Kdyby se to tak o půl hodiny prostříhalo, bylo by to mnohem lepší.(7.5.2012)

Jeden z najlepších filmov z prostredia II. svetovej vojny, dokonale zvládnutá atmosféra, herci hrajúci ako o život, skvelý Jude Law vynikajúci protihráč Ed Harris. Napätie, rešpekt, poznanie krutosti nemcov... Dokonalé headshoty a vyvrcholenie !!! Silný zážitok, ku ktorému sa vždy rád vraciam. 5***** a 91,417% SYMPAŤÁK FILMU: Vasilij Zajcev / Jude Law.(16.7.2012)

• F.W.Colqhoun

Nepřítel před branami, jeden z prvních filmů, které jsem viděl v DivX, se mi nelíbil v roce 2001 a nelíbil se mi ani včera, kdy jsem se v záchvatu shovívavostí rozhodl dát mu druhou šanci. Brzy jsem dospěl k vysoce analytickému závěru, že je prostě blbej. Nečetné klady jako mile opravdové betonové kulisy, kamera a výkony některých představitelů [Ed Harris dává svým xichtem cokoliv], válcuje nepravděpodobný příběh s cca miliónem wtf-momentů. Všichni si povídají anglicky, rozbořeným Stalingradem rozděleným frontou procházejí celkem libovolně děti. Angažování Lawa do role ruského prosťáčka, který má vážné potíže s pravopisem, je typický miscast, který břitký a oduševnělý Law prostě nemůže uhrát. Režie mělní film milostným dramatem s mnoha dalšími přísadami a snaha vyhovět všem vyvolává značné rozpaky. Autenticity nemá film ani co by se za nehet vešlo a jako mainstreamová zábava [o událostech, které stály život statisíce lidí] nefunguje, protože s přemnohými, ploše napsanými, nekonzistentními postavami není možné jakkoliv cítit. Dramaticky film selhává na celé čáře. Kritickým se jeví ideologické vyznění. Film jaksi měkce reflektuje zacházení sovětského velení s řadovými vojáky, propagandu a bezohlednost k civilnímu obyvatelstvu, ale vzhledem k příslušnosti hrdinů k Rudé armádě nutí volit mezi Hitlerem a Stalinem ve prospěch toho druhého, což s ohledem na občasné humanistické výlevy hrdinů a základní dějepisné znalosti neladí. I tak pochybné praktiky jako propaganda snímá přes neodpustitelně romantický filtr jako jakési pozadí tématicky daleko méně zajímavého osobních vztahů hlavních hrdinů. Hlavní aparátčík stran masírování veřejného mínění je vyobrazen jako naivní dobráčisko a i ten Chruščov je sympatický, přímočarý, byť horkokrevný strýček. Jeden bod navíc dávám za tlumenou píchačku v obležení ...chrápajících a prdících rudoarmějců. Velmi plytké.(31.3.2013)

V takovémto typu filmů bych si romantiku, která víceméně zhoršuje kvalitu snímku klidně odpustil. Romantická linka a takto podrobná podráží jinak skvělému filmu tak trochu nohy. Krade totiž napětí z celého filmu. Když je zde zobrazená válka a souboj mezi velice dobře zahraným a obsazeným Königem v podání Eda Harrise a velice dobře zahraným a obsazeným Vasilejem Zajcevem v podání Jude Lawa tak vše funguje jak ty nejlepší švýcarské hodinky a to po všech stránkách. K těmto stránkám patří vizuální, hudební a skvělé jsou kulisy a atmosféra. V druhé části přijde na řadu otřepaný milostný trojúhelník, který právě vytáhly z červené knihovny a válka jde k ledu a s ní trochu i zmiňované napětí mezi hlavními ostřelovači. Působí to pak celkově utahaně…(16.7.2014)

Film má úžasnou atmosféru. A to doslova od začátku do konce. Děj promyšlenej, plnej napětí a toho co bude dál. Můj jeden z nej filmů.(30.4.2015)

Přistupoval jsem k tomuto filmu docela s nedůvěrou,protože vím jak američané točí filmy o ruské frontě.Ale tentokrát jsem byl v šoku,protože tenhle film se celkem povedl.Scény ze souboje Zajceva s Konigem jsou napínavé a reálné.A tak jsem dal čtyři body,přestože ve střední části jakoby film trochu ustrnul,ale naštěstí se brzy zase rozjel a držel mě v napětí až do konce.(29.9.2016)

Viděno po velmi dlouhé době a stále se jedná o vynikající film (a že jsem jej už viděl snad tisíckrát!). Určitě se dá zařadit mezi top 10 nejlepších snímků o WWII. Historie je podřízena filmovému vyprávění, ale vše funguje tak, aby to odpovídalo charakteru doby. Máme zde nejen střet dvou odstřelovačů, ale i dvou ideologií a v podstatě i dobra a zla. Tím ale nemyslím válku "dobrého" státu proti "zlému". Spíše je tento aspekt napojen na chování postav. Abych byl konkrétnější, mám na mysli především Fiennesova Danilova, na němž je zkrátka dobře ukázána chaotičnost doby. Někdo tu vytýká přítomnost milostného trojúhelníku. I když přiznávám, že je tu tak trochu navíc, rozhodně jeho přítomnost nevadí. Asi tuto skutečnost podporuje Rachel, která je tradičně skvělá. Fenomenální jsou ovšem bitevní scény. S nostalgií vzpomínám na scénu s vyloděním a následným střetem na náměstí. Hlavně bylo skvělé, že jsme si tuto pasáž mohli sami zahrát v prvním dílu Call of Duty. Ach... jsem už starý. :-) No nic. I když se vše přirozeně zaměřuje na souboj odstřelovačů, velmi oceňuji to, že se bokem odehrávají i bitvy řadových vojáků. Což dotváří hodnověrnost díla. Ale ano. Já jsem si vědom, že je tu mnoho kiksů. Například přítomnost T-34/85 apod. Ale co se dá dělat, že? A řešit angličtinu vycházející z úst ruských vojáků? To už by bylo čiré hnidopišství. A Hornerův soundtrack? James si zkrátka vždy vystačil s málo motivy. Jeho práce s variováním však vždy přinášela hudební dokonalost.(3.11.2017)

Excelentní válečný film z nejdelší bitvy 2. světové války, jehož ústředním tématem je osobní válka sovětského odstřelovače Vasilije Zajceva (Jude Law) s německým majorem Königem (Ed Harris). V tomto minisouboji dvou válečných hrdinů sledujeme napínavý život snipera, který hodiny čeká na svoji příležitost vystřelit, jak přemýšlí, kde může být protivník a zároveň jak se nejlépe schovat. Kolikrát rozhoduje jedna vteřina a pár milimetrů od úspěchu a neúspěchu. Po celou dobu sledujeme velkolepost některých scén a trosky hořícího Stalingradu. Že tohle bude něco velkého, jakoby předznamenal už samotný úvod. V něm se vojáci Rudé armády dostávají na druhý břeh Volhy za asistence masserschmidtů a následující krvavý masakr, který mi hodně připomínal úvodní scénu z filmu ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA. K tomuto podle mě nejlepšímu filmu ze Stalingradu mám jen výtku, a tou je řeč, kterou hlavní hrdinové na obou stranách hovořili. Sověti a Němci hovořící anglicky, nevypadá skutečně. [34617. hodnocení, 701. komentář, 82%](14.4.2019)

Skvělá výprava pekla s názvem Stalingrad,skvělý Harris,dobře natočeno,ale ten milostný trojúhelník jako od Rosamundy Pilcherové ?!A James Horner je hudební zloděj !Celkově slabý nadprůměr.(15.11.2003)

Skvělé zachycení bitvy u Stalingradu s vybarvením všech hrůz. A v téhle obrovské hrůze se odehrává příběh hrdiny, který se stal pro obrovkou masu lidí idolem, ale není to klasický hrdina, kterého vidíme v jiných amerických filmech je to obyčejný člověk. A ne nějaký neskutečný super voják, který vběhne do řad němců a všechny je s jedním zasobníkem pošle do pekel. Tohle mě na filmu opravdu zaujalo. Dávám 90%(10.11.2006)

Zda jsou ve filmu zachována historická fakta, to - zvlášť u takto zásadní historické události - přísluší soudit snad jen historikům. Film je velice povedený, počínaje herci, (ne)konče napínavou atmosférou...(26.2.2007)

Když jsem viděl film před lety poprvé byl jsem nadšený. Když jsem ho viděl teď znova, nadšený už jsem sice zdaleka nebyl, ale bavil jsem se stále výborně. I přes velkolepou výpravu je zde bohužel spousta chyb a nepřesností (Chruščov po příjezdu do Stalingradu prohlásí, že tohle není Kursk…tam se ale bojovalo až o 9 měsíců později, co mě ale fakt pobavilo byl lehký sněhový poprašek na konci filmu…asi už nezbyly prachy na více umělého sněhu, kterého ve skutečnosti bylo určitě více…:-) Přesto solidní nadprůměr a hlavně Ed Harris…jako vždy perfektní.(11.3.2007)

Na Harrisa by som sa díval celé hodiny - neskutočné charizma(28.11.2007)

Veľmi dobrý vojnový film. Všimnite si ale jednu chybu v scéne, keď komisár zoberie jednému z padlých vojakov vo fontáne pušku.Všimnite si, že keď si lýha, puška má páku uzáveru vo zvislej polohe. Ale po prestrihu, má zrazu uzáver vo vodorovnej polohe...(31.3.2008)

85%(19.5.2008)