17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

panmroz

stále si teda nemůžu zvyknout na takové to jazykové prznění (angličtina tak trochu po sovetsky vs. angličnina s oslovením Herr), ale tahle se holt zřejmě točili filmy. Jako tenhle jednoduchej, přehlednej, přitom ne moc tupej (s odhlédnutím od vyřizování si účtů s novinářskou profesí jako takovou, ztělesněnou zde Josephem Fiennesem). Rozhodně skvělé obsazení dvou hlavních postů, výborný výsledek jediného společného natáčecího dne obou hvězd, pěkná hudba. Trochu legračně působí scéna příjezdu po Volze do města, kdy je producentsky patrná snaha o stejnej účinek jako Saving Private Ryan, i s použitím stejných prostředků (krvavé kapky na objektivu, stádovitý výsadek, rozklepaná kamera,...). ()

Hepy13

Kdo má rád odstřelovací zbraně, tak tenhle film je přesně pro něj! A kdo ještě k tomu zbožňuje válečné filmy z druhé světové války tak jako já, bude slintat blahem. Vynikající trojice Ed Harris, Rachel Weisz a Jude Law ve filmu o dvou soupeřících sniperech. Z nichž jeden je určitě nejznámnější odstřelovač na světě. Prvních zruba pětadvacet minut to je naprostá parádička! ()

petikacka

Já válečné filmy miluju...Tenhle mám ráda i když je to svým způsobem blockbuster, ale s nádechem skutečné události...Příběh Vasilije Zajceva a německého majora Königa a jejich boj ostřelovačů, kdo z koho, ve velmi významné bitvě o Stalingrad...Za mě 85% ()

Klajnik

Film obsahuje silné momenty válečné vřavy. Hned na začátku, kdy jsou vojáci přeplavováni přes Volgu je silný (scéna je rovněž zreplikována v prvním Call of Duty z roku 2003). Bitva u Stalingradu byla velmi tvrdá, nelítostná a vyčerpávající, což se filmu daří v některých momentech ukázat. Osobně mě velmi překvapilo, jak autenticky ten film vypadá - všude trosky, obrovský komparz a záběry na velké celky - jakoby se to opravdu odehrávalo ve Stalingradu. Dojem však kazí to, že postavy mluví anglicky. Film na mě také postupem času fungoval emocionálně jenom hůře. Byl bych raději, kdyby film měl 3h, mapoval průběh války a soustředil se spíše na drobné osudy nejrůznějších postav než na několik málo osobních příběhů postav, které mě ale vůbec nezajímaly. Ač mám rád Rachel Weisz, tak romantická linka mezi její postavou a protagonistou Zajcevem. Na střední jsem poznal jednoho Zajceva, Romana Zajceva. Taky Rus. Pravoslavnej. Ještě ve druháku věřil, že existují víly i že děti se dělají pusinkama. Ve třeťáku se pak objevil v Czech Hunterovi, kde přišel o panictví i panenství. To pro mě byla mnohem více strhující romantická podívaná než to, co tvůrci nacpali sem. Romantická linka celku dost dobře neslouží (ač by asi mohla, jenže scénář není dostatečně kvalitní) a tak na ní tento film spíše trpí, protože příliš rozřeďuje zbytek obsahu, o němž by měl být film především, a činí ho tak poněkud břidkým. Ač bych byl nejradši, kdyby film nechával nahlížet co možná nejplnohodnotněji do onoho válečného pekla a průběhu války, tak chápu, že by to bylo obtížněji proveditelné a vlastně bych se smířil jen s tou hrou na kočku a myš mezi dvěma snipery. Film sice obsahuje momenty, kdy se jeden sniper snaží nalákat nebo vylákat druhého, ale jak říkám - je to příliš rozředěné. Film na mě fungoval v jednotlivostech - nikoli ve svém celku. ()

Block

Začátek nadupanej ale postupem času, jak slábla síla 6. armády Wehrmachtu, tak slábne i síla filmu. Škoda, že je z toho klasická hra na hodný a špatný a hra na lásku. ()

pend

Vzpomínám, když v časopise ABC vycházel tenhle příběh jako komiks, tehdy ovšem bez milostné linie. A to je taky to, co mi v tomhle filmu vadilo, dále by spolu těžko komunikovali Zajcev s Konigem, rovněž je škoda, že víte, jak to dopadne. ()

jorgus

Stalingrad je spinavy, zabahneny a diky kazde minute se divaku zaryva pod kuzi..souboj ostrelovacu s jejich sachovou partii je uz jen neco navic..opravdu moc pekne i kdyz nekdy misty nastavovane:) ()

Jeremiah

Víte jak muselo být těžké vyhnat věčně opilé mužiky ze zemljanek a přesvědčit je, že tato válka se jich týká? Film od mého oblíbeného režiséra, který jako vždy nezklamal a nastínil , dle mého názoru dosti věrohodně, určitou část bitvy o Stalingrad. Tuto pojal jako souboj dvou elitních odstřelovačů. ()

Petrus1

Válečné filmy nějak nevyhledávám. Tenhle jsem chtěla zkouknout hlavně proto, abych si doplnila filmové vzdělání :-) Čekala jsem zase nějaké "americké" velkolepé válečné hurá akce, ale ty se jaksi nekonaly, což mě mile překvapilo. No a když jsem zjistila, že se to bude celé motat kolem odstřelovačů, nejenže jsem neusnula, ale dokonce se mi to i líbilo (to proto, že už jsem zblblá z akčních PC a PS her, kde mě nejvíc baví střílet odstřelovačkou :-)) Akorát mě teda trochu zaráží, jak mezi sebou mluvili? Němci a Rusáci, které hrají Američani... Neviděla jsem v původním znění, ale dabing byl jasně danej, všichni mluví stejně! Ale to je jen rejpavej detail. Jinak potěšila nejen přítomnost Eda Harrise, ale i Rona Perlmana. No, jo, no - bylo to celkem dobrý! :-) ()

barteca

Velkolepé, myslím dost odpovídající heroické realitě, kterou bezpochyby obléhání a bitva o Stalingrad byly, památník viděn na vlastní oči, stojí za to jít se tam poklonit. ()

RedHot

Druhá světová válka je patrně nejvděčnějším tématem filmového průmyslu a když se ho chopí šikovný režisér, úspěch ho mine jen málokdy. Souboj dvou střeleckých es znepřátelených stran je až do posledního okamžiku dobře propracovaný a maximálně napínavý. Bitevní vřava i ticho před bouří je vhodně podkresleno podmanivou hudbou Jamese Hornera. Vřele doporučuji. ()

goniss

ZA FILM bych dala 5, bohužel za ty věci kolem, které do toho tak neúplně pasovali.. Byl tojiný pohled na můj oblibený válečný žánr, ale co ta hudba? co ta angičtina u němců a rusáků? kdyby se alespoň pokoušeli o přízvuk rodného jazyka, ono to mluví plynuje krásně anglicky.. Vasilij as Jude Law vrrrrr tak tomu ta role sedla !!!! fešak ve vojenskem. Bála jsem se nějakých romantických nálad uprostřed válečného pole, ale nakonec sem souhlasila s přidanou romantikou, uvědomila jsem si, že neznám moc válečných filmů ve kterém se do děje míchají city. A podle mě tam i Rachel nebyla špatná, i když bych našla herečku, která by do toho seděla víc (konkretne me zrovna napada rodrigezka, našlo by se jich ale víc..) nicméně, celkový dojem dobrých 97%, ale ubírám na 80% kvůli svým důvodům vypsaných výše.. ()

Helldo

Válečný film težící především z výborného námětu a režie a hlavně je to jeden z mála filmů, ukazující jinou než americkou militantní scénu. Vše je navíc vygradované sniperským soubojem, který vlastně provází celý film. Samozřejmě v některých případech je děj až příliš zdlouhavý a skoro by se chtělo říct, že nudí, ale poté přijde scéna, která nadchne a natěší co bude dál. Mimochodem vynikající Ed Harris v roli záporáka. ()

cyphercz

Ok, upřímně film dějově (opět hollywoodská spatlanina) nemá na víc než 3 hvězdy, co ho v mých očí ale zvedá je jednak perfektní vizuální zpracování Stalingradu a pak především hudební doprovod Jamese Hornera, který k těm promrzlým ruinám města a všudypřítomné beznaději sedí jak hrnec na pěrdel. ()

vito_corle

Nepřítel před branami, je válečné drama, podle skutečné události. Němci se snaží dobýt Stalingrad a proti nim světští vojáci a jeden z nejslavnějších odstřelovačů Vasilij Zajcev.Stalingrad vypadá realisticky válka vypadá jako válka. boj o každý dům a peklo pro vojáky a civilisty. Film se mi líbil a zůstal válečný i přes kus romantiky(asi pro vyrovnání). Herci v rolích odstřelovačů (Ed Harris jako vycvičený skopčák, V. Zajcev jako sibiřský samouk) se určitě našli, protože byli fakt dobří ! Harrisovi v uniformě a s tím studeným ksichtem se dalo věřit a právě kvůli němu 5 hvězd. ()

zdeny99

Excelentní válečný film z nejdelší bitvy 2. světové války, jehož ústředním tématem je osobní válka sovětského odstřelovače Vasilije Zajceva (Jude Law) s německým majorem Königem (Ed Harris). V tomto minisouboji dvou válečných hrdinů sledujeme napínavý život snipera, který hodiny čeká na svoji příležitost vystřelit, jak přemýšlí, kde může být protivník a zároveň jak se nejlépe schovat. Kolikrát rozhoduje jedna vteřina a pár milimetrů od úspěchu a neúspěchu. Po celou dobu sledujeme velkolepost některých scén a trosky hořícího Stalingradu. Že tohle bude něco velkého, jakoby předznamenal už samotný úvod. V něm se vojáci Rudé armády dostávají na druhý břeh Volhy za asistence masserschmidtů a následující krvavý masakr, který mi hodně připomínal úvodní scénu z filmu ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA. K tomuto podle mě nejlepšímu filmu ze Stalingradu mám jen výtku, a tou je řeč, kterou hlavní hrdinové na obou stranách hovořili. Sověti a Němci hovořící anglicky, nevypadá skutečně. [34617. hodnocení, 701. komentář, 82%, 813. nejlepší film, 329. nejoblíbenější film] ()