17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

papadoce

Pozitíva: bojové sekvencie, zbombardovaný Stalingrad (to je vyslovene lahôdka), mikro súboje ostreľovačov, Jude Law, Ed Harris, zadok Rachel Weisz. Negatíva: Joseph Fiennes, hudba, Joseph Fiennes, preplácané dramatické scény, nemohúcnosť scenáristov. 70 % je spravodlivých. ()

MAAUZ

Jako fanoušek PC her mám tenhle biják spojenej s Call of Duty. Ed Harris je prostě badass a Jude Law jednoznačným hrdinou, což Vasilij Zajcev vlastně byl.. Ačkoliv je paradox, že jsem mírumilovnej člověk, který má rád válečný filmy, tak tyhle roky ve mě vyvolávají určitou bezmoc a pocit odplaty dát všem těm oficírům z Wehrmachtu HEADSHOT. A tady se to přesně vyplácí, i když jsem byl už chvílema na vážkách, že mu v tom povolanej sniper Major König zabrání, film skončil přesně tak, jak bych si představoval. Tenhle snímek se povedl! ()

Meev

Velmi autentický film. Nejen, že se podařilo vystihnout atmosféru hrozných bitev, ale i zpřesnit lidem, co se o dějiny moc nezajímají, jaké bylo Rusko. Jak se chovali nadřízení k pěšákům, jak bylo vůbec těžké přežít. Efekty na velmi vysoké úrovni a nežlu, dvakrát jsem se koukl, jestli je to opravdu z roku 2001 a né 2012. Každý do své role padl jako kladivo na hřebík. Špičkový to film. ()

CaladanChmur

Viděl jsem to prvně hodně dávno a potm ještě zhruba tak 4x.  Dívat se na to dá, ale na prdel si z toho nesedám. Kýčovité a navíc tak mimo, že to i samotného Zajceva ( což je reálná postava) znechutilo tak, že se sám k tomuhle počinu nehlásí. Laciná záležitost a navíc to tam tak strašně smrdělo studenou válkou a tudíž shazovačným přístupem k rusům, že to opravdu dost bilo do očí. Kdyby se tomuhle Annaud vyhnul, tak by jsem neměl problém s 75%. Takhle jen 60% a to ještě jen, že to téma má dost do sebe. Jinak uměle vytvořená pohádka.  Bohužel jednodušší segment diváků to spolkne strašně rád a ještě si bude mlaskat jaký je to úžasný válečný film. Průměr. ()

RAFT

Už je to pěkně několik let co sem film viděl a zrovna hraje v tv tak,proč se na něj nepodívat po dlouhé době opět znovu.Asi po Zachrante vojína Rayena do top 2 .Pěkně zobrazené bitva u Stalingradu .85% ()

V1ctor_

Film zajímavě vystihuje brutalitu a nesmyslnost války, obzvláště v úvodu při přeplouvání řeky v Stalingradu, kde důstojník vystřelí osm krát z šestiranného revolveru na topícího se dezertéra. Pominu-li tyto scénáristické díry, kterých tu je sakra hodně, tak se film drží úctyhodně skutečným dějinám obléhání Stalingradu a datuje ho až po osvobození excelentně, na den přesně. Zprvu mi vadila neprokreslenost hlavních postav, ze kterých se postupem času stal román o dvou zamilovaných ostrostřelcích, v tomto případě jen o jednom, a láskou žárlícím důstojníkovy. Na druhou stranu snímek zachycuje opravdu věrohodně bídný stav ruské armády během druhé světové války, kdy na tři muže připadala jedna flinta a dva zásobníky munice. Znevažuje komunistický postoj u mnoha vojáků a vyšších představitelů z vlastních řad a snímá propagandu v pravém slova smyslu. Na závěr jsem naivně čekal epický souboj dvou odstřelovačů a místo toho jsem se dočkal realitě věrohodnějšího duelu, kde ten méně trpělivý prohraje. Silnější tři hvězdy. ()

Ex_Machina

Ruiny mesta, psia zima, blato posiate mŕtvolami vojakov a spadnutých búst báťušku Stalina. Čistá beznádej. Duel Zajcev vs major König si nemohol vybrať lepšie miesto. Áno, ide o toho Zajceva, ktorý sa stal národným hrdinom. Musel sa ním stať, pretože národ potrebuje hrdinov, národ potrebuje nádej. A tú im on dal. Kto si potrpí na kvalitnú vojnovú drámu, tak tu sa v nej nájde. ()

MaJes

Vojnové filmy moc nepozerám, ale tento je od môjho obľúbeného režiséra a vidno, že J.J. Annaud si svoju prácu vykonal opäť skvele. Množstvo bojových scén, Stalingrad na kolenách a výborný sniperský súboj, Vassili Zaitsev kontra nemecký zabijak major Konig! Ale nejaké drobnosti mi tu predsa len vadili, tak dávam 4,5*. ()

snake

Poměrně jasná protiruská záležitost. Skvělá ukázko toho, jak Rusové Rusům vymývali mozek. Je až k nevíře jak Stalin a jeho bolševická vláda dokázali manipulovat s milióny svých lidí. Nejvíc mě dostavá scéna, kde ruští generálové čtou dopisy ruských matek svým synům na frontě. Film bych řekl je poměrně dosti atmosferický. Atmosféra rozbouraného Stalingradu je výtečná. Jinak ve filmu není ani moc bitev, což dává vyniknout psychologii jednotlivých postav. Jude Law, Ed Harris a Joseph Fiennis jsou poměrně věrohodnými postavami a dokázali je ztvárnit na jedničku. Takže pokud očekáváte typický válečný film s řadou bitev, asi budete zklamáni. ()

nula87

Průměrný válečný film, plný klišé a schématického podání obou válčících stran. Dívat se na to dá, i když když už chcete válečný film, je spousta lepších. ()

pepino

Vynikající válečný film který je výjmečný svou individualistickou perspektivou, kdy vlastně nesledujeme četu nebo skupinu vojáku, ale jedince který bojuje jak sám se sebou tak se svým úhlavním nepřítelem. Je totiž sniper. Celý tento souboj je o čekání. Čekání v úkrytu, čekání na chybu toho druhého. Chyba je ve válce to co vám vezme život, ne nepřítel, nepřítel ji jenom využije aby vás zabil. ()

Marat

Film je určitě zajímavý, ale příjde mi že je někdy moc přehnaný a nereálný. A závěr je takový divný. Prostě zbydou dva muži na cele planetě a ti spolu soupeří. Neříkám, že se to nemohlo stát, ale... :-) ()

curfew77

Tak musím jít po letech o hvězdičku dolů, protože přesně tam se po našlapaném úvodu pomalu spouští i Nepřítel před branami. Poprvé jsem byl okouzlen, podruhé už bohužel lehce znuděn. Jak romantická linka, tak snajperské klání se pohříchu vleče jako důchodkyně na bicyklu a přestože mají Law, Harris i Weiszová šarmu na rozdávání, k udržení mé žádostivosti to věru nestačilo. Enemy at the Gates je bezpochyby silný film, ale některé věci mi opravdu vadí: například anglicky hovořící rudoarmějci anebo podivná karikatura Chruščova. I proto ne víc než 60 %. ()

Pai-Mei

Tomuto vojnovému filmu by som dal 5 hviezdičiek, ale tú poslednú stiahli podľa mňa nie celkom presvedčivé herecké výkony Jude Lawa. ()