17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Wooke

Výborný vojnový film s výborným Judeom Lawom. Najväčšia sranda je, že ono to v tej druhej svetovej vážne takto prebiehalo. Film bol však pútavý a dramatický do posledného strihu a preto zaslúžené 4*. ()

borohub

Filmy z druhé světové války mě baví, bohužel kvalitních filmů z WW2 je docela málo. Tento film byl skvělý - nenudící příběh, skvělí herci, co více si přát. Zase největší sympaťák je u mě Ed Harris (i přes to, že hrál tu roli "záporáka") a podle mě se na tuto roli přímo hodil. 90% ()

Brano

Vojnový film z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý svoje vysoké tempo z úvodu neudrží. Potom príde prostredná časť s úplne zbytočnou ľúbostnou zápletkou a pár scénami, kde sa dokopy nič nedeje Tempo už bolo strašne pomalé a ku koncu ma to už nudilo..Na tomto filme oceňujem, že zobrazil reálny pohľad na obliehanie Stalingradu. Film tiež reálne zobrazil diktatúru najväčšieho tyrana Stalina, ktorý nezmyselné posielal statisíce neozbrojených sovietskych vojakov na istú smrť proti Nemcom. Nemôžem zabudnúť ani na skvelého Harrisa. ()

Guran

Vojín Ryan ve Stalingradu. Dobré herecké obsazení i zpracování. Jude Law vs Ed Harris. Pěkný válečný film ještě s trochou romantiky s krásnou Rachel Weiz. ()

Jehan

Není to blbý film. Ale náramně schematický určitě ano. Sovětské válečné filmy jsou občas dementní, občas patetické nad míru, ale zpravidla působí přece jen autentičtěji, alespoň pokud jde o vystižení mentality rudoarmějců a reálie. Ron Perlman je prima jako vždy, ale jeho vlastizrádné hlášky jsou těžko myslitelné. Hoskins nezklamal. Filmu bohužel nakonec kraluje major König v podání Eda Harrise, který je stejně tak zcela precizní jako pečlivě vykalkulovaný. Jude Law dělá co umí v roli legendárního snipera, který je (na rozdíl od Königa) prokazatelně historickou postavou. Annaud boduje s vykreslením stalingradského pekla, zejména pak industriálními scenériemi. Vzhledem k tomu, že jsem ve Stalingradu pobyl (naštěstí pár desetiletí po válce) a místa bojů navštívil. myslím, že atmosféru vystihl dobře. Vždycky je zajímavé, co o podobných filmech míní Rusové. ()

adamix

Vskutku dobrý vojnový film ktorý poukázal na to, že ľudia, ktorý bojovali v Stalingrade a obraňovali ho, neboli zbabelí a nebáli sa fašistov. Zo začiatku som nemal moc dobrý pocit s týmto filmom, no zaujalo ma to od tej časti, kde Vasilij zabil 5 nemeckých vojakov a dostal sa k sláve. Z vojnového filmu sa potom stal tak trochu romantický film, až nakoniec film o veľkom súboji medzi dvoma výbornými ostreľovačmi. Takisto veľmi sa mi páčil neľútostný Ed Harris, ktorý sa na rolu majora Königa moc hodil :). Dávam 4* a 80% . ()

DassemUltor

Na můj vkus až moc lásky. Na můj vkus až moc zdlouhavých momentů. Hnidopich by tam našel asi tunu historických nepřesností. Ale přesto všechno je to jeden z mých oblíbených historických filmů. Jdou na něm vidět peníze a mám tam hodně oblíbených scén. Netřeba připomínat, že není zase tak moc moderních válečných filmů, kde se nešetří penězi. Víc těchto filmů prosím. ()

helrohir

Jeden z mála hollywoodskych (západných) filmov, ktorý si na paškál berie východné bojisko WW2. Ruských filmov oslavujúcich patriotizmus a (prehnané) hrdinstvo tu už bolo neúrekom, tak tento film dával aspoň čiastočnú nádej, že si divák dokáže užiť film aj bez politického a ideologického podtextu. Z tohto pohľadu film funguje, hoci je zrejmé, že aj Amíci si skutočné udalosti trochu poupravili, takže vojnový/historický film bez prekrútených alebo nadsadených udalostí je asi len utópia. Samotný film začína veľkolepo. Pasáž od vystúpenia z vlaku až po fontánovú scénu sa vzhľadom k nasadeniu, bravúrnej réžii aj kamere, technickej vyspelosti a celkovému spracovaniu bojových scén nebojím prirovnať k legendárnemu "ryanovskému" vylodeniu v Normandii. Neskôr sa tempo zvoľní a občas dôjde aj na nezáživné scény, ale celý príbeh je dostatočne vygradovaný, sniperské scény sú vyšperkované a napínavé, a samozrejme nemôžem opomenúť hviezdne obsadenie, z ktorého ma paradoxne najviac zaujal záporák Ed Harris, ktorý má viac charizmy a prejavil viac talentu než inak tiež výborný Law. Škoda slabšieho scenára, ktorý sa mimo hlavnej dejovej linky venuje len klasickej love story na pozadí vojny. Veľmi silné štyri hviezdy - 80%. ()

regentor

Jeden z nejlepších válečných snímků pojednávající o stalingradské bitvě nejen na bojišti. Film vznikl volně na základě pravdivého příběhu o odstřelovači Zajcevovi ,jehož puška je dodnes v muzeu.Začátek filmu je ohromující , srovnatelný snad jen s Gladiátorem, kdy válečné scény i množství vojáků a techniky v nich, jsou opravdovým zážitkem pro fajnšmekry žánru. Příjezd N.S. Chruščeva je rovněž ne příliš obecně známým faktem . Sověti na Stalinův příkaz dostali úkol :Zpátky ani krok ! Součástí tohoto plánu byla i válka odstřelovačů Když se německé velení zorientovalo jak se věcí mají, povolalo jednoho z nejlepších ve svých řadách. Promyšlené akce odstřelovačů a jejich souboj jsou opravdovým majstrštykem na filmovém plátně v kulisách II. světové války. ()

pridala

Moc hezký... žádný do extrému vyhoněný vyumělkovaný emoce, nejepší erotická scéna, při které není absolutně nic vidět (zase jsem si připadala jak 14ka, co musí zapojovat představivost). A Jude, když měl ještě vlasy, byl sexy, až to fyzicky bolí :O A Harrisův bodavej pohled taky. Jo a supr soundtrack. ()

tatopulos

To byla ale slabota, Annaud neumí, takhle nevypadá válečný film 1. romantické sentimentality tam bylo příliš 2. s nějakým popisem bitvy u Stalingradu se Annaud vůbec nenamáhal, jedná se o směšný popis- začátek bitvy- podzim 1942 Rusové prohrávají, leden 1943 Rusové vyhrávají.. 3. "typický americký film" o hrdinném jedinci, že jedinec vychází z kolektivu, nějakého determinujícího prostředí scénaristu nezajímá 4. žádné velkolepé bitvy se nekonají, že je válka krutá všichni ví, ale ukázat něco z vojenské techniky obou stran by nevadilo 5. nulová psychologie postav- proč Saša jedná jak jedná ? Je to práskač, zrádce nebo hrdina ? 6. Nějaká závažná morální dilemata hrdinů ve filmu nejsou a válečný film by je mohl obsahovat 7."..je to napínavý souboj dvou střelců" při vší úctě k hercům ani o jednom z nich bych neřekl, že hraje vojáka a střelce. Moji favorité- Tora, tora, tora, Tenká červená linie, Bitva o Británii, ruské- Osvobození, Ozerův Stalingrad, Boj o Moskvu ()

l.enik.c

Asi to bude dobrý film, ale asi ne pro slabé povahy. Alespoň já jsem se na to dívat nezvládla. Pustila jsem si to alespoň jako "kulisu", ale stejně mi z toho bylo zle. Nemůžu tedy objektivně hodnotit. ()

makakus

První hodina zaslouží 100 %, patří k tomu nejlepšímu v dějinách válečných filmů. Pak se z toho ovšem stane unylý, sentimentální kýč, jako by film přepnul do úplně jiného módu. Neustále zní les podbízivých smyčců, přes to vyje andělský chór, milostné pletky a jejich vyústění připomenou červenou knihovnu. Způsob a hlavně obsah vyprávění jsou najednou tak "srdcervoucí", že se ani se věřit, že ten film vznikl v tomhle století a ne o 50 let dříve. ()

johnsnow

Parádny film. Síce je o Rusoch a nie je točený Rusmi ale to vôbec nevadí. Hlavné herecké trio je super, Hoskins ako Chruščov nemá veľa priestoru a Harris je fajn záporák. Akcie pomenej ale je dobrá a krvavá, i rozmrdaný Stalingrad vyzerá super. Za 5* zaslúžene. ()

vitac.

Film jsem si pustil znovu, bez nějakého toho roku, téměř po dvaceti letech a konečně "na zdi". Pro mě je hlavním negativem to, že nehledě na národnost postavy, dialogy jsou v angličtině (vyjma okolních ruchů - myšleno mluvy v pozadí, ta se drží reality). Jinak pěkná válečná podívaná s ukázkovým procitnutím soudruha do reality:) "We tried so hard to create a society that was equal, where there'd be nothing to envy your neighbour. But there's always something to envy. A smile, a friendship, something you don't have and want to appropriate. In this world, even a Soviet one, there will always be rich and poor. Rich in gifts, poor in gifts. Rich in love, poor in love." Slabší čtyři. ()

Tominni

Vydařené válečné drama. Vůbec řada scén u Stalingradu je opravdu dobře natočena a k tomu souboj dvou elitních ostřelovačů na německé a ruské straně. Kdo z nich nakonec uspěje? K tomu trocha romantiky s Rachel Weisz jako bonus. Film má napětí, ono vydávat se každý den do boje......proto se každý den slaví jako den života navíc. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 53%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 84,7% | Napínavý válečný snímek tak trochu jinak, než jsme zvyklí. Není to krvavá řež očima vojáků, nýbrž souboj špičkových sniperů v troskách Stalingradu. Film je skvěle rozjetý, vrcholí sekvencí s Perlmanem, obsazení trefné, přičemž Ed Harris je v roli chladnokrevného Majora Königa přímo geniální. Nebýt poměrně zbytečné romantické linie, občasného pokulhávání tempa ke konci filmu a především nechutně hollywoodského závěru, šli bychom i výš! 75-80% ()

DJ Kritik

I keď spracovanie tejto témy je v rukách iných než by mala byť, posolstvo filmu bolo zachované. Je pravda, že sem tam sa prihodí tej či onej strane, ale celkový dojem je úchvatný. ()