Nepřítel před branami

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

• monolog

Podle mě nejhorší Annaudův film (neviděl jsem zatím pouze Milence a Dva bratry a Hlavičku). Nejen že je to strašlivě utahaný, ale navíc ještě mi to přišlo i hloupý a ani děj není nijak zajímavej (a to i když pominu, že je to dlouhý jak nejdelší špageta na světě). Zajímalo by mě, co si to vlastně vzalo z té knížky a jak daleko je to od skutečnosti. Ještě jednu malou drobnost. Nepřijde vám to trhlý, že knížky a filmy a dokumenty o Rusech a dalších Slovanech a Němcích a o Asiatech NIKDY netočí ti, jichž se to týká, ale obvykle amíci nebo Britové? Ale o sobě to Američani a angláni točí téměř vždycky sami. Podle mě to o něčem vypovídá. Takže bych to možná ocenil trochu víc, kdyby na tom spolupracovali i Rusáci, i kdyby jen na plac dodávali vodku. A možná bych to ocenil ještě mnohem líp, kdyby to byl válečnej film celou dobu a ne jen unylá romance jak vystřižená z červené knihovny.(20.3.2006)

Nepřítelem u Gatesů není překvapivě Steve Jobs, ale Ed Harris v roli německého oficíra a jeho nazi kamaraten, co se snaží srazit na kolena město hrdě nesoucí ve svém štítu jméno báťušky Stalina. Tuhle story znám. Kdysi za bolševika vycházel časopis ABC s komiksy a jedním z nich byl i „Přerušený souboj“, duel dvou odstřelovačů ze znepřátelených táborů, který začal u Stalingradu a skončil v nějaké prdeli v protektorátu. Všechno to má předobraz ve skutečném příběhu ruského sniperského esa Vasilije Zajceva, který dle svých slov svedl ve Stalingradu třídenní bitvu s německým ostrostřelcem. Hollywoodští myslitelé to celé oblékli do mundůru politicky korektního střihu, navoněného romantikou červené knihovny, který spíš než kabát sovětského člověka umazaný od bláta a krve připomíná vymydlenou uniformu majora SS. Podobně jako třeba u Red Barona tu má hlavní slovo představa, že hrdina má být nejen bez bázně a hany, ale musí mu to taky (a)politicky myslet. Ta snaha neušpinit Zajceva stalinistickou ideologií je až komická. Ale když dám tohle stranou a nechám se vtáhnout do atmosféry lidských jatek, kde má život cenu jednoho náboje, a souboje nervů skvělého Harrise se Židovským Zákonem, mám tu jeden z nejoblíbenějších válečných filmů. 75 %(26.8.2014)

Není to blbý film. Ale náramně schematický určitě ano. Sovětské válečné filmy jsou občas dementní, občas patetické nad míru, ale zpravidla působí přece jen autentičtěji, alespoň pokud jde o vystižení mentality rudoarmějců a reálie. Ron Perlman je prima jako vždy, ale jeho vlastizrádné hlášky jsou těžko myslitelné. Hoskins nezklamal. Filmu bohužel nakonec kraluje major König v podání Eda Harrise, který je stejně tak zcela precizní jako pečlivě vykalkulovaný. Jude Law dělá co umí v roli legendárního snipera, který je (na rozdíl od Königa) prokazatelně historickou postavou. Annaud boduje s vykreslením stalingradského pekla, zejména pak industriálními scenériemi. Vzhledem k tomu, že jsem ve Stalingradu pobyl (naštěstí pár desetiletí po válce) a místa bojů navštívil. myslím, že atmosféru vystihl dobře. Vždycky je zajímavé, co o podobných filmech míní Rusové.(29.3.2015)

Pozitíva: bojové sekvencie, zbombardovaný Stalingrad (to je vyslovene lahôdka), mikro súboje ostreľovačov, Jude Law, Ed Harris, zadok Rachel Weisz. Negatíva: Joseph Fiennes, hudba, Joseph Fiennes, preplácané dramatické scény, nemohúcnosť scenáristov. 70 % je spravodlivých.(30.5.2015)

Jeden z mála hollywoodskych (západných) filmov, ktorý si na paškál berie východné bojisko WW2. Ruských filmov oslavujúcich patriotizmus a (prehnané) hrdinstvo tu už bolo neúrekom, tak tento film dával aspoň čiastočnú nádej, že si divák dokáže užiť film aj bez politického a ideologického podtextu. Z tohto pohľadu film funguje, hoci je zrejmé, že aj Amíci si skutočné udalosti trochu poupravili, takže vojnový/historický film bez prekrútených alebo nadsadených udalostí je asi len utópia. Samotný film začína veľkolepo. Pasáž od vystúpenia z vlaku až po fontánovú scénu sa vzhľadom k nasadeniu, bravúrnej réžii aj kamere, technickej vyspelosti a celkovému spracovaniu bojových scén nebojím prirovnať k legendárnemu "ryanovskému" vylodeniu v Normandii. Neskôr sa tempo zvoľní a občas dôjde aj na nezáživné scény, ale celý príbeh je dostatočne vygradovaný, sniperské scény sú vyšperkované a napínavé, a samozrejme nemôžem opomenúť hviezdne obsadenie, z ktorého ma paradoxne najviac zaujal záporák Ed Harris, ktorý má viac charizmy a prejavil viac talentu než inak tiež výborný Law. Škoda slabšieho scenára, ktorý sa mimo hlavnej dejovej linky venuje len klasickej love story na pozadí vojny. Veľmi silné štyri hviezdy - 80%.(12.11.2015)

Fascinuje mě postava majora Königa. Jen tak si vstane z křesla od plápolajícího krbu, opustí své šlechtické sídlo kdesi uprostřed bavorských lesů a odjede ke Stalingradu vybaven krabičkou cigár se zlatými náústky a ostřelovacím kvérem, aby tam zúročil své letité zkušenosti z lovu jelenů. Vyobrazení rozmláceného Stalingradu, železné ruiny fabrik, hromady mrtvol mezi sutinami, hlučné štuky ostřelující čluny na Volze, všechno vypadá tak autenticky a člověka to naprosto vtáhne. Jako i v jiných filmech o východní frontě, také zde je pozoruhodně vyobrazen život sovětských vojáků i civilistů. Ostřelovač Zajcev si od oběda odskočí zastřelit pár německých oficírů a večer se jde veselit se soudruhy a soudružkami, z nichž většina druhý den už nebude mezi živými. Při pohledu na tu bídu se až nechce věřit, že právě zde se rozhodlo nejen o dalším vývoji celé války, ale také o budoucím uspořádání světa.(2.2.2017)

První hodina zaslouží 100 %, patří k tomu nejlepšímu v dějinách válečných filmů. Pak se z toho ovšem stane unylý, sentimentální kýč, jako by film přepnul do úplně jiného módu. Neustále zní les podbízivých smyčců, přes to vyje andělský chór, milostné pletky a jejich vyústění připomenou červenou knihovnu. Způsob a hlavně obsah vyprávění jsou najednou tak "srdcervoucí", že se ani se věřit, že ten film vznikl v tomhle století a ne o 50 let dříve.(10.3.2019)

Já válečné filmy miluju...Tenhle mám ráda i když je to svým způsobem blockbuster, ale s nádechem skutečné události...Příběh Vasilije Zajceva a německého majora Königa a jejich boj ostřelovačů, kdo z koho, ve velmi významné bitvě o Stalingrad...Za mě 85%(10.11.2019)

(8.5/10). Velkolepý snímek, který nabídne jak dech beroucí nekonečné souboje dvou odstřelovačů, tak krásný romantický vztah dvou lidí. Scéna ve staré továrně je skvělá a nervy drásající. Soundtrack se mi velmi líbil, ale měl jsem občas pocit, že jsem ho už někde slyšel. Myslím si, že podobný byl v Schindlerově seznamu.(10.11.2019)

Slibně rozjetý válečný film, který ke konci trochu ztrácí na atmosféře i na kvalitě.(28.1.2005)

• myko

Dve tie hviezdičky dávam za tie sniperské pasáže. Ale inak si monsieur Annaud pomýlil ruský a americký sen a všetky ostatné scény sú totálne odpadové.(28.3.2006)

Film se mi zdá hodně zdlouhavý, protáhlý a místy až nudný. To ale nic nemění na tom, aby si každý uvědomil, co znamenalo být ruským občanem a jak jste asi mohli dopadnout. Taky se mi nelíbí anglicky hovořící Rusové. Co se mi na tomto filmu líbilo byl motiv hrdiny. Hrdiny hodného následování. Takový novodobý hrdina místo s mečem, se sniperem.(2.1.2007)

Vynikají film z obleženého Stalingradu.Jsou to dva světy.Svět hrůzy a svět lidí kteří se stali lovci trofejí. Zde můžeme v plné síle nahlednout do světa odstřelovačů.Byl a je to zvláštní svět.(27.2.2007)

Tenhle film namlsá a ukáže to nejlepší hned v úvodu, aby se hned změnil v tak trochu drama dvou odstřelovačů. 70%(15.5.2007)

Strašně se mi líbí první půlhodinka, tu jsem viděl asi 15x, celý film tak jednou...nevím, pak už mi to nějak nesedlo, v podstatě po tý scéně, jak Harris sejme Pearlmana, to vypínám. Potom už mi to přijde nudný.(1.3.2008)

Ak už si dali záležať tvrocovia s takou obrovskou výpravou a inými detajlami, mohli si dať záležať aj realite tohto príbehu, ale to by tento film musel byť toťený nie ako čisto komerčný. Príbeh ostreľovača Vasilija Zajceva počas bitky o Stalingrad bol od tejto projekcie totiž odlišný. Už len to, že nemecký osteľovač sa nevolal Maj. König (Ed Hariis, ktorý ako stále podáva skvelý výkon), ale v skutočnosti šlo o pplk. Hansa Umhagera z berlínskej školy pre nemeckých ostreľovačov. Ďalej sa mi vôbec, ale vôbec nepáčilo to, že zo Zajceva urobili obrovského hrdinu- pripomína mi to sovietské propagandistické filmy. V skutočnosti, bol nemecký osteľovač odvolaný, pretože Zajcec zmizol asi na dva týždne a nitko nevedel, kde je, no neskôr bol opäť povolaný, keďže sa Zajcev zázračne objavil. A už vôbec ho Zajcev nedostal takým spôsobom, ako to bolo znázornené v tomto filme, ale zbadal ho, keď si nemecký ostreľovač chcel vylepšiť pozíciu a pohol s plechovým krytom, ktorám sa maskoval. To bolo také krátke zhrnutie odlišnosti filmu od historickej pravdy. Neviem, či má len ja taký pocit, ale keď sa točí vojnový film, mala by sa aspoň trochu zachovať autetentickosť, ktorú v tomto prípade určite nezachovali a to z tohto veľmi prezentovaného filmu robí to, čím je. Keby tam nehral Ed Harris a R. Perlman, ktorí to zahrali slušne, tak dám **, ináč dávam ***.(2.4.2008)

Annaudovo pojetí války je vcelku komické. Ráno sovětští vojáci chodili do války jako na šichtu a večer se vraceli v klidné noci do pohodlí svého bunkru. Úvod hodně vymazlenej, propracovanej, ale na to aby byl dobrý celý film to nestačí. Taky nevím, kde vzali toho Chruščova. Za výpravu a za Harrise dám 3***(15.10.2008)

Skvele zvladnuty uvod ktory sa hned len tak nevidi, nasladna sachova partia Vassili Zaitsev a Major König napinava a samozrejme nejde ju ani inak podat ako komorne. Pohlad na vojnu v Stalingrade trocha z ineho ako klasicky komunistickeho na ktore sme boli zvyknuti u filmov sovietskej produkcie potesi a reziser si udrzal isty nadhlad nad vecou a sustredil sa na skvely suboj dvoch najlepsich ostrelovacov druhej svetovej vojny. Ed Harris ako Major König neuveritelne dobry, uz len minimalne kvoli jeho herectvu sa film oplati vidiet.(4.4.2009)

Osobne vojnové filmy moc nemusím, ale tento je perfektny...(31.8.2009)

Dal bych 4, ale nemohl jsem si pomoct, krev sem tam stříkla (jak se na válečný film sluší), celkově jsem se bavil, a to i ve srovnání s jinými válečnými kusy, a na dobu trvání něco přes dvě hodiny to odsejpalo celkem slušně.(8.9.2009)

zo zaciatku nasadena vysoka kvalita, ktora potom stagnovala a bolo to len take pobehovanie dvoch sniperov ale inak celkom dobry(4.2.2010)