17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

The_soloist

Po skončení bojů byla krví nasáknutá půda skutečnou mohylou. Půda byla plná šrapnelů a zbytků bomb, granátů, min a lidských těl. Jeden čtvereční metr obsahoval 500 až 1 250 drobných kovových částic. Zem zůstala černá, dokonce i přes zimu, jelikož sníh kvůli silným explozím vydržel jen krátce... Se jasné, že realita v bitvě u Stalingradu byla ještě 10x horší, ale tento film ukazuje onu bitvu podle mého názoru nejlépe. Vnímám ho pro Stalingrad, jako Zachraňte vojína Ryana, pokud jde o Omahu nebo Bratrstvo neohrožených pokud jde o Ardény. ()

Eire

S T A L I N...grad ****Stalinuv HRAd je zalezitov RUSAKOV-komunistov a Nemcov-fasistov. Ked to natacaju ANGLO-SASI vyznieva to dost skreslene ba priam komicky. Ako keby Den Den natocil Bondarcuk alebo Michalkov Nikita... Dost mimo misu. 30% za prachy do toho nasypane. Prostite pozalujsta ajn shuldigen bitte Amici, Just no good... :-( ()

pafka

Abeceda valecneho filmu, nektere sceny kutlovni. Staly se predlohou pro mnoho pocitacovych her. Tzn. vymysleno tak dobre, ze malo kdo to vymysli lepe. ()

myko

Dve tie hviezdičky dávam za tie sniperské pasáže. Ale inak si monsieur Annaud pomýlil ruský a americký sen a všetky ostatné scény sú totálne odpadové. ()

miza

Vynikají film z obleženého Stalingradu.Jsou to dva světy.Svět hrůzy a svět lidí kteří se stali lovci trofejí. Zde můžeme v plné síle nahlednout do světa odstřelovačů.Byl a je to zvláštní svět. ()

Tuty

Tenhle film namlsá a ukáže to nejlepší hned v úvodu, aby se hned změnil v tak trochu drama dvou odstřelovačů. 70% ()

Dim-mak

Strašně se mi líbí první půlhodinka, tu jsem viděl asi 15x, celý film tak jednou...nevím, pak už mi to nějak nesedlo, v podstatě po tý scéně, jak Harris sejme Pearlmana, to vypínám. Potom už mi to přijde nudný. ()

bugnini

Ak už si dali záležať tvrocovia s takou obrovskou výpravou a inými detajlami, mohli si dať záležať aj realite tohto príbehu, ale to by tento film musel byť toťený nie ako čisto komerčný. Príbeh ostreľovača Vasilija Zajceva počas bitky o Stalingrad bol od tejto projekcie totiž odlišný. Už len to, že nemecký osteľovač sa nevolal Maj. König (Ed Hariis, ktorý ako stále podáva skvelý výkon), ale v skutočnosti šlo o pplk. Hansa Umhagera z berlínskej školy pre nemeckých ostreľovačov. Ďalej sa mi vôbec, ale vôbec nepáčilo to, že zo Zajceva urobili obrovského hrdinu- pripomína mi to sovietské propagandistické filmy. V skutočnosti, bol nemecký osteľovač odvolaný, pretože Zajcec zmizol asi na dva týždne a nitko nevedel, kde je, no neskôr bol opäť povolaný, keďže sa Zajcev zázračne objavil. A už vôbec ho Zajcev nedostal takým spôsobom, ako to bolo znázornené v tomto filme, ale zbadal ho, keď si nemecký ostreľovač chcel vylepšiť pozíciu a pohol s plechovým krytom, ktorám sa maskoval. To bolo také krátke zhrnutie odlišnosti filmu od historickej pravdy. Neviem, či má len ja taký pocit, ale keď sa točí vojnový film, mala by sa aspoň trochu zachovať autetentickosť, ktorú v tomto prípade určite nezachovali a to z tohto veľmi prezentovaného filmu robí to, čím je. Keby tam nehral Ed Harris a R. Perlman, ktorí to zahrali slušne, tak dám **, ináč dávam ***. ()

superzurda

Annaudovo pojetí války je vcelku komické. Ráno sovětští vojáci chodili do války jako na šichtu a večer se vraceli v klidné noci do pohodlí svého bunkru. Úvod hodně vymazlenej, propracovanej, ale na to aby byl dobrý celý film to nestačí. Taky nevím, kde vzali toho Chruščova. Za výpravu a za Harrise dám 3*** ()

Zeddi

Strhující začátek v podobě politiky Rudé armády. Nahnat lidi jako dobytek do vlaku a vysypat je hned na frontě. Málo pušek? Nevadí nás mnogo tady máš pušku, ty zas náboje a mazej. Kupředu levá zpátky ni krok. Buď německá kulka zepředu nabo rudá zezadu. Skutečná čest být vojákem Rudé armády. Tak to začalo a jednomu se podařilo přežít a jakožto vynikajícímu střelci a taky díky náhodě se obrovsky zpopularizoval coby neohrožený odstřelovač. Plný příběh, dokonalé kulisy a nakonec i dobrý Jude Law coby neohrožený rudý sniper Rudé armády Vasilij Zajcev. ()

`barocco

Skvele zvladnuty uvod ktory sa hned len tak nevidi, nasladna sachova partia Vassili Zaitsev a Major König napinava a samozrejme nejde ju ani inak podat ako komorne. Pohlad na vojnu v Stalingrade trocha z ineho ako klasicky komunistickeho na ktore sme boli zvyknuti u filmov sovietskej produkcie potesi a reziser si udrzal isty nadhlad nad vecou a sustredil sa na skvely suboj dvoch najlepsich ostrelovacov druhej svetovej vojny. Ed Harris ako Major König neuveritelne dobry, uz len minimalne kvoli jeho herectvu sa film oplati vidiet. ()

jjjerry

5* je za tu první část která je velkolepá, "a city on the Volga where the fate of the world is being decided" Stalin!grad! v troskách, přístaviště. Pak následuje další část s pár dobrými scénami, ale trošku slabší oproti úvodu-ale sniper už je takový...nespěchá. Pro mně jeden z nejlepších film ukazujících utrpení Rusů za války, ukazující "soudruhy" atd. Skvělý ()

freEDelL

Dříve, než jsem shlédl tento film, hrál jsem hru Call of Duty 2. Říkal jsem si, že je to výborná hra, ale jakmile jsem se podíval na tento film, svůj závěr jsem přehodnotil. Výborná hra podle dokonalého filmu. Stejná jména, stejná místa. Ale abych se nebavil o hře ale o filmu, prostě naprosto surové zobrazení války, nejvíce mi běhal mráz po zádech, když vojáci "fasovali" munici a zbraně podle vzorce : sudý, lichý, sudý, lichý.... Jinak na filmu nemám co vytknout, herci předvedli vynikající výkon, režizér ukázal své kvality a to vše završila hudba, která celku dodala tu pravou šťávu. ()

Misterioso

Pro mě osobně nepříliš dobrá varianta válečného filmu - ani pořádná řež (ve kterých se stejně moc nevyžívám, ale za jistých okolností je uvítám) ani silný příběh. Pro mě spíše nezajímavý a hlavně vleknoucí se příběh ani ne tak o dobývání Stalingradu jako o posedlosti dvou odstřelovačů. Nadějný začátek, slušnou výpravu či zajímavý herecký ansábl (např. Bob Hoskins jako Chruščov), ale táhne dolů kromě pomalého tempa také absence autentického znění (bez ruštiny či němčiny to zkrátka není ono!), vykrádající hudba či závěr (happy end, který ale ve skutečnosti nenastal), jenž jasně dokazuje, že tenhle film není o nic lepší než některé jiné (americké) sladkobolné válečné filmy poslední doby. Ať už se na ty milostné trojúhelníky na pozadí války filmoví tvůrci vy*erou! Nemůžu tenhle film hodnotit jinak než jako promrhaný (na evropský film vysoký) rozpočet. ()

MaxQ69

__Filmové chyby:__ |×××| Ve scéně, kde se Vasilij setkává s Chruščovem a novináři, hraje státní hymna SSSR z let 1944-1991. V roce 1942 ale byla sovětskou hymnou stále ještě Internacionála. |×××| Vasilovi se v průběhu záběrů mění zranění na hlavě. Jednou ho má zalepené, v dalším záběru odlepené a v dalším zase zalepené a krvavé. Ve filmu se to opakuje několikrát. |×××| Když na začátku připojují obrněný vagón, tak jsou na něm věže z tanku z T 34/85. Ale v té době se vyráběl T 34/76 a 85 ještě nebyla. |×××| Když na náměstí střílí po Rusích Němci, jeden voják to dostane do stehna, chytí se za levou tvář a padá po zádech doprava. Když po Rusích o několik okamžiků později střílí pro změnu Rusové, následuje identický záběr. ()

Gumeny

Príjemné prekvapenie s vojnovou atmosférou Stalingradu (ktorú ako PC hráč dobre poznám), peknou hudbou a skvelou Rachel Weisz. Prestrelka v továrni na traktory patrí k najlepším. No a Ed Harris - to je istota. 80% ()