17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

JARDAHONDA

Strhující válečný film, plný napětí a neočekávaného děje. Adrenalin se stupńuje snad každou minutu a Jude Law přitom působí klidně a vyrovnaně, přitom mu jde po celou dobu o život.. Pro milovníky válečných filmů je to opravdový skvost, který si zaslouží 100% ()

billcarson

Jako Houdini, i já bych uvítal autentické znění a film bych si klidně střihnul v rusko - německém znění. Neviděl bych v tom až zas takový problém, popř. udělat druhou dabovanou verzi v eng. I přes to všechno, nezapomenutelné scény později použité v Call of Duty, výborný Ed Harris a asi jeho nejlepší výkon vůbec k tomu parádní Bob Hoskins. Horner taky Ameriku neobjevil. ()

MéďaSV

Skvěle natočený souboj elitních sniperů ve správně depresivním a chladném Stalingradu. Chvilkama ale zbytečně ukecané a roztahané a proto za 4*. Ale i tak rozhodně stojí za to vidět! ()

michell2

Když jsem si film půjčoval od známého a ten mi jej vřele doporučil moc jsem jeho slovům nevěřil. Za oceánem vždy viděli válku v Rusku přes optiku kamer Hollywoodu. Nu což říkal jsem si, alespoň uvidím film, kde hrají moji oblíbení herci Jude Law, Rachel Weisz, Bob Hoskins, Joseph Fiennes a Ed Harris. ….vlak se došoural na předměstí Stalingradu. Otevřely se čelní vrata dobytčáků a megafony komisařů rozespalé vojáky probrali do reality krvavé války. Tak jak Jude Law zakolísal při výstupu z vagónu spatříc na protilehlé straně dioráma pekla Stalingradu jsem z letargie sledování vypadl i já. A teď je hnali jako dobytek k přepravním lodím a já si maně lépe sedl do křesla a jen zíral. Úžasná výprava, dantovo peklo, křičící komisaři a velitelé. Nálety německých letadel Messerschmit Me-109, kropící svými kulomety vše živé a jejichž kulky se nevyhýbají nováčkům ani komisařům. Připomnělo mi to scénu z Zachraňte vojína Ryana, kde kulomety kosí amíky na pláži sladké Francie. Soudruzi je málo zbraní, když padne ten se zbraní je vaše. I toto dokresluje téměř beznadějný stav obránců města na Volze. Všude přítomní komisaři a vojska NKVD střelícího každého, kdo zaváhá a chce se od nepřítele odvrátit… Možná po půlce ztratí film jakoby tempo, ale myslím, že je to v pořádku hon odstřelovačů nebyl závodem o čas a medaile. Kdo má rád válečné filmy jako já bude jím rozhodně osloven. Samozřejmě nebude až tak nadšen z některých zjednodušení či schémat (politruk Danilov na můj vkus velmi brzy prohlédne zrůdnou ideologickou mašinérii…), ale jinak film par excellence. Četl jsem některá hodnocení na ruských webech a s mým se dosti rozcházejí, ale bude to asi i tím, že oni vidí své hrdiny jinak… ikdyž apropos…některé vizáže komisařů a velitelů byly až odpudivě realistické…brr ()

crossfy

Smutný děj, ale dokonalé spracování.Tak na mě působíl tenhle film, když jsem ho poprvé viděla.Historické filmy mě docela dost zajímají a především ty co svou kvalikou mohou ukázat co se kdysi dělo.A dokážou upozornit lidi, aby se takově věci víckrát nemusely opakovat. ()

audri

Psychologie v době války. Každý potřebuje svého hrdinu a povzbuzení do dalšího boje, když se střílí do vlastních řad. Poměrně autentické zachycení obrazu války propleteného s romantickým příběhem, který má překvapivě dobrý konec. A ukázka toho, že Joseph Fiennes dokáže stejně dobře stvárnit vojáka nebo Wiliema Shakespeara. ()

Jezinho95

Skvěle a autenticky natočený válečný film. Strhující příběh ruského odstřelovače, který stojí proti více než rovnocennému soupeři mě naprosto uchvátil. U tohoto filmu obzvlášť radím pustit si ho v původním znění, působí to o mnoho víc autenticky, než s českým dabingem. A zvláště bych chtěl ocenit výběr "neznámých" herců, díky kterému působí film svěže. Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů... takže 90%!!! ()

Ferguson

Začátek strhující. Pak se asi tvůrci lekli, že by mohli natočit něco nadprůměrného, tak po třetině filmu šlápli na brzdu a vytvořili jen další rádoby válečný film. ()

Nutt51

Začátek, pár momentů zprostředka a konec stojí za to, ale valná část z těch 126 minut za druhé zhlédnutí nestojí. ()

MaxDamage1

Válečný film,který snese vysoké měřítko. Skvělé bojové scény a až neuvěřitelně mrazící vzhled Stalingradu. Mohu taktéž doporučit ke shlédnutí a nikdy si nenechám ujít tenhle film v televizi. ()

AndieCZ

Film je plný povedených bojových scén. Velmi autentické prostředí Stalingradu. Jude Law i Ed Harris podali vynikající výkon. Jediné, co mi na filmu trochu vadilo byla za vlasy přitažená sexuální scéna Vasiliho a Táni mezi raněnými a umírajícími vojáky. Podle mě jeden z nejpovedenějších válečných filmů. ()

p.a.n.d.a

Lukreatívna Dejová línia a hlavne niečo dobré o Rusoch keďže tých USA hrdinských vojnových filmov mám už po krk a račej ich ani nesledujem :D. Trocha nudné v istých pasážach ale to nieje na škodu. Zápletka celkom fajn a ten záver výborný. ()

cluge

To můj klasický problém,opět jsem si přečetl nejdřív knižní předlohu. Sice tady čtu že,podle předlohy Williama Craiga ale já četl VÁLKA KRYS od Davida.L.Robbinse,a to v době kdy jsem ani netušil že nějaký film bude natočený. Ta kniha je luxus, a i když chápu že..film a kniha..bla,bla,bla..Škoda,no,mohlo by to být o dost lepší,více je prostě méně. ()

mcac88

Některé scény jsou prostě boží. Věděl jsem, že to bude o Zajtsevovi, ale čekal jsem tedy víc. Ovšem nic to nemění na tom, že tenhle film je tak autentický, až z toho občas mrazí. ()

johnny371990

Az neskutocne autenticke sceny, prach, spina, ruiny, ziadne zbytocne ,,preumelkovanie" - jednoducho skvely herci, hlavne Jude Law. Velka poklona tvorcom. U mna 5 hviezdiciek a to bez debaty! ()

Ragnar

Perfektní herecké výkony, silný příběh, mrazivá atmosféra. Jeden z mála filmů, kdy na mne opravdu nepříjemně dýchly reálie druhého největšího válečného konfliktu historie. Vidět "naživo" fanatismus Sovětů je přinejmenším zneklidňující a zároveň fascinující. Souboj dvou historicky doložitelných postav a ukázky rudé propagandy i toho, že vše se děje ve jménu "vyššího dobra", byť hlavní aktér z toho má mizivý osobní prospěch jsou velmi nosným námětem. Film je perfektně natočený, má spád, děj je napínavý až do konce. Přestože se snímek opírá o historické události, není jim plně poplatný, nicméně zakončení jako takové má svou myšlenku. Víceméně jde o klasickou tezi, kdy se člověk snaží "jen" přežít a neúmyslně vytvoří legendu. Mimochodem, po Skále je tohle podle mého nejlepší role Eda Harrise. ()

romulus777

Vždy,keď si spomeniem na temnú oblohu nad Stalingradom z úvodnu filmu a jednu pušku pre dvoch ruských "warriorov"premkne ma mrazivá ruská zima.Atmosféra,ktorá sa dá krájať iba pílkou na železo.Vpredu nemeckí buldoci s dokonakými hračkami MG 34 a za chrbtom ruskí "kosci jastrabej lúky",takže "super" východisková pozícia pre úbohé ruské posily.A potom to "riedenie"vyšších nemeckých dôstojníkov.No paráda :-) Na jednej strane Jud Law v úlohe ruskej sniperskej extraligy a na strane druhej "poľovník"Ed Harris .Medzi nimi smelá devočka Rachel Weisz.Hviezdne herecké obsadenie a uveriteľný námet robí z tejto snímky jeden z Naj filmov s touto tematikou. Ďzei-Ďzei Annaud je jednoducho pán režisér a svojim dielkom ma vyslovene potešil. ()

BlackHoleSun

Jude Law a Ed Harris coby mašiny na zabíjení proti sobě. Úvodní scény výborné (už vím, odkud vzali vývojáři Call of Duty 1 úvodní scény z první sovětské mise). Milostná zápletka Lawa a Weiszové mi, ačkoli je v historických filmech nemám rád, nevadí, přicmrndant Perlman taky ušel. ()

Amberjack

Napínavá koitální scéna uprostřed improvizované přespávárny. Krev poeticky prýštící z hlavy, mísící se s hnědou břečkou v louži. Stalingrad 1942: počátek éry hippies. ()

Blind307

po Spielbergovej 20minútovke v Ryanovi je to čo do velkoleposti hrôzy 2.svetovej vojny 2.najrealistickejšie zobrazenie. Skvele zvládnutý (ajkeď prikrášlené) príbeh kde nepriateľ číha všade. Hlavný hrdina existoval. Je tu všetko, hrôza, nádej, život v ruinách a hlavne strieľanie Rusov do vlastných je veľmi pravdivá skutočnosť (Stalinov rozkaz), ktoré bolo najväčšou motiváciou Ruských vojakov. Viacerí veteráni sú toho istého názoru že toto rozhodlo pri bránení mesta a celej matičky Rusi. Jud Law a Ed Harris podávajú veľmi dobrý výkon a k nim sa pridáva nemenej skvelý Fiennes. ()