Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Napětí a přiměřenou dávku válečného dobrodružství umí Annaud divákovi předložit, nicméně dojem autenticity z jeho válečného velkofilmu přes zjevnou snahu a evidentně slušný rozpočet nemám. Je to takový ten poněkud naivní film natočený o cizí zemi a historických událostech, na které se filmový štáb dívá z velké dálky a bez schopnosti a ochoty opravdu jim porozumět. Jude Law na mě při nejlepší vůli nepůsobí jako slovanský kluk ze Sibiře a vůbec ta "ruská" část hrdinů působí tak nějak cizorodě. Přestože potenciál měl Nepřítel před branami větší, je to slušná válečná podívaná se spoustou hereckých hvězd na plátně. Celkový dojem: 75 %.(23.10.2010)

J.J. Annaud natočil jeden z nezabudnuteľných vojnových filmov a ukázal pohľad na Stalingrad trochu z iného uhlu. Predovšetkým ho ozvláštnil o sniperský súboj, ktorý je hlavnou témou filmu, ale i prostriedkom pomocou ktorého ukazuje zničené mesto i život v ňom. Ed Harris ako sympatický a chápavý Nemec je vo filme ešte výraznejší než slávny V. Zajcev v podaní J. Lawa. Každopádne ich vzájomné hľadanie sa cez puškohľady je veľmi napínavé. Odstreľovacia scéna z fontány nemá chybu. Hra na mačku a myš výborne funguje počas celého filmu a navyše poteší obsadenie R. Perlmana s vybitým chrupom... "Veď to vy ste ma poslali k Hitlerovi!". Silno na mňa zapôsobil i záver, v ktorom Ed Harris zamrzne v chôdzi keď zistí, že to posral. Veľmi rád som si film pripomenul a dvíham hodnotenie na maximum. 100%.(22.6.2009)

Wow! Nečekal jsem, že mě to až tak sejme, ale jedná se o skutečně skvěle vygradované válečné drama kde probíhá osobní souboj dvou sniperů v pozadí jedné z největších válečných vřav. Perfektní záležitost! 95%(8.4.2017)

Solidní válečný film, který má bohužel dost hluchých míst a naplno nevyužívá možností plynoucích z ústředního souboje odstřelovačů. Milostný trojúhelník je zde zcela nadbytečný, chvílemi až dost otravný, zážitek z filmu také trochu kazí neautentičnost v tom smyslu, že jak Rusové tak Němci se mezi sebou dorozumívají plynou angličtinou.(13.8.2006)

Vau, tak tento souboj dvou odstřelovačů v rozsekaném Stalingradu je jedním z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Super napínavé scény a snipeři, kteří trefí cokoliv. Zajcev vs. König. 90%(23.12.2007)

Keby sa jednalo len o hodnotenie snajperskej hry na mačku a myš tak neváham a dávam za 5. Prepálená stopáž a hlavne nasilu vsunutá romantika ale znižujú celkový dojem hodne dolu.(29.9.2012)

Dobře zpracovaný amer.válečný velkofilm o jednom nadprůměrném odstřelovači na straně Rusů a jednom sebejistém nacistovi. Jejich souboj rozehraje spleť osudů a tragédií jedné hloupé války.!!!!!!!!! I přes ty "amerikanismy" ohodnotím hlavně atmosféru neutěšenosti, sténání, smrti, války, a kvalitní ozvučení...(3.3.2010)

Rusky vojak Vasilji Zajcev (Jude Law) tu odstreľuje svojimi snajperskými schopnosťami nepriateľov jedna radosť. Ale potom príde nemecky snajper (v podaní skvelého Eda Harrisa) a už to naberá to správne akčne a dramatické tempo. Výborná atmosféra filmu, skvelý herci, výprava a hudba. Pre mňa jeden z najlepších vojnových filmov. Obľúbený soundtrack: Tania And End Credits. 95 % - 5*(19.10.2009)

Je to sice spíše takový průměrný film, ale Ed Harris je tady fakt hustej (dokonce jsem mu i v konečném duelu s Judem Lawem fandil).(29.5.2005)

Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. Je totiž plný opravdu výjimečných a výrazných postav, mezi kterými to jiskří a které, ač by mohly být označeny jako šablony, nepůsobí nevěrohodně. My si tak můžeme vychutnat tento příběh odehrávající se v obléhaném Rusku, který obsahuje jak kladného hrdinu, tak jeho lásku, zrádce i výrazného záporáka a pomstu, aniž bychom ztráceli dojem realističnosti a uvěřitelnosti. Velkou zásluhu na tom má i viditelný fakt, že hlavní hrdina Zajcev, mladý ruský ostřelovač je glorifikován zcela záměrně, což je v ději ještě umocněno nadsazenou propagandou. To samé v bleděmodrém platí pro jeho protihráče na německé straně. Ten je oproti oduševnělému chudému ruskému hrdinovi z lidu pojat naopak jako bohatý, vážený, nemilosrdný a nekompromisní profesionál. Schéma dvou hlavních hrdinů, oba výjimeční ostřelovači, jeden hodný chudý, druhý „zlý“ bohatý, je jak vystřiženo ze sportovního filmu, či dokonce z komiksu, tady ovšem zasazeno do kulis druhé světové války, ruin zdevatovaného města a všudypřítomné smrti působí nadočekávání dobře. Jude Law i Ed Harris jsou skvělí herci a zde jen potvrzují, že dokáží bez zaváhání zahrát cokoli. Velmi zdatně jim ale sekundují Joseph Finnes jako bezohledný kariérista a nadšený redaktor propagandy, nebo Rachel Weisz, která rozhodně neplní úlohu pouhé ozdoby hlavního hrdiny. Ron Perlman se svou postavou a kovovým úsměvem nepotřebuje komentář, zasloužil by si vlastní film! Nepřítel před branami je válečný film, jaký tu ještě nebyl! S béčkovým námětem (podle skutečnosti ovšem) nám servíruje fascinující bitvu dvou velkých mužů, která alegoricky symbolizuje válku dvou velkých zemí!(12.2.2006)

Kéž by tenkrát před branami našeho pětihvězdičkového vězení byl nějaký takový sniper skrytý v korunách palem. Ukázal bych mu prstem nepřátele, on by je lehce přičísnul ostrou nábojnicí a hned by bylo na světě veseleji. Nevím, jestli je správné, když člověka baví film z válečného prostředí, protože tehdá se asi bavil jen málokdo, ale za to vím zcela jistě, že film u mě může uspět jen a pouze v případě, když se u něj bavím. Vasilij si může udělat poslední čárku, zasáhl mě přímo do srdce. (Filmfest Hurghada 2012, 47/67)(29.12.2012)

Vasja Zajcev je paparazzii obletovanou hvězdou bolševických válečných žurnálů. Už si pomalu nevzpomíná na svůj příjezd na frontu a zmatené pobíhání v dešti kulek za účelem získání bojových prostředků mrtvého spolubojovníka. Dneska je hýčkaným hrdinou, který svou puškou s pečlivě seřízenými mířidly uvolňuje pracovní místa ve velitelském štábu nepřítele. Jenže německou armádu nebaví počítat stohy svých mrtvých důstojníků a proto ke Stalingradu přijíždí major König, aby zahájil deratizaci kobylkoidně se rozrůstající Krasnoj armii. Tady může začít souboj nadšeného Zajceva s roztomile chadnokrevným Königem, jenž neměl být rušen žádnou nesmyslnou válečnou epopejí,(17.7.2009)

Velmi povedený válečný film, stravitelný pro poměrně široké divácké spektrum. Pro skalní fanoušky válečné historie možná trochu zklamání. Kde jsou závěje sněhu a pověstná ruská zima? Přesný popis dobových událostí byl odsunut zcela na druhou kolej. Namísto toho máme kvalitní drama s psychologickými prvky, romantickou linkou a gradující atmosférou. Úspěšně se podařilo vyhnout tradičnímu hloupému sentimentu, plného dlouhých záběrů na uplakané tváře. Tím je snímek uvěřitelnější. Herecké obsazení výborné. Zejména Jude Law v hlavní roli je velmi přesvědčivý, stejně jako jeho sok Ed Harris. Nákladná výprava a kostýmy zajistily výbornou kulisu hlavní dějové lince. A vyplatilo se to do posledního centu. Úvodní bojové scény jsou nezapomenutelné. Vcelku bez okolků nám říkají, co znamenala Velká vlastenecká válka. Pro mě jeden z nejlepších filmů o bitvě u Stalingradu. Tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu, než se běžně prezentuje. Film zaslouží absolutorium především za svou strhující atmosféru. 91%(29.9.2011)

Evropský režisér bojuje americkými zbraněmi, Francouz točí o Rusácích, kteří mluví anglicky (a Němci taky hmm). Ani jeden ruský herec ve větší roli tu není. To je kombinace, dát do moskviče součástky z ferari, taky by se to ani jednomu z nich nelíbilo. Ale mému oblíbenému rejžovi něco odpustím. U těch kombinací zůstaňme - spojení pisálka propagandistických žvástů s polovičním analfabetem od Uralu nikdy nemůže dopadnout dobře. Nedopadlo, protože kovaný komunista na konci pronesl řeč, kterou by nevyplodil ani po flašce vodky. A čarostřelec Zajíček má asi dlouhý kolíček, jedině tak si lze vysvětlit Rachelinu hereckou kreaci při jejich ehm společné chvíli. Ale jinak úvodní bitky jsou velkolepé a skvěle natočené a za Hornerovy hudby maximálně vtáhnou do filmu. Pak se film ale vydá jiným směrem a trochu rozmělní atmosféru. I tak je ale souboj dvou es dobře zvládnutý až do konce. Ed Harris je skutečně herecká persona a Jude Law tu podává rovnež velmi dobrý výkon. Bob Hoskins jako Chruščov je supr, skoro jako originál, hm? Jen ta zatrachtilá láska tu být nemusela.....(20.4.2006)

Kterak prostý mužik ke štěstí přišel a na zlého feudála vyzrál...ba ne, funguje to dobře, navíc Harris je opět ve formě.(9.4.2006)

Komorní drama zachycující souboj dvou ostřelovačů z nepřátelských stran bitevní linie ve velkolepých kulisách ruského Stalingradu roku 1942. Největším plusem je opravdu velkorysá výprava filmu a skvělá režie matadora Annauda. Docela dost tento film naopak brzdí milostná zápletka titulní trojice hrdinů. Nepřítel před branami nemá žádný mimořádný děj ale svým pojetím se i tak řadí k nejlepším válečným dramatům všech dob.(9.10.2006)

8/10 = 80%(13.8.2011)

Samozřejmě jsou tam chyby - v přesnosti historických údajů, počasí a podobně, ale nic z toho není tak závažné, abych tomuto emočně silnému válečnému filmu upřel pátou hvězdu. Jeden z nejlepších válečných filmů z druhé světové, které znám.(22.9.2014)

Zajímavé téma, výpravná složka filmu na výbornou, ale jak neustále sledujete neschopnost dvou odstřelovačů odstřelit se, už vás to po hodině přestává bavit.(1.4.2003)

Velmi dobrý válečný snímek s výbornou expozicí a strhujícími scénami se snipery. Ed Harris je super, Law ujde, ale ta romantická podzápletka hodně šustila papírem...(29.5.2005)

Nepřítel před branami je pro mě osobně prvním výletem do čistého válečného prostoru. Já totiž jaksi nemám odvahu na Ryany a spol. Děsí mě válka a všechno co s sebou přináší. Ale možná můj (snad) pacifismus tomu chtěl, abych se podívala. A byla jsem příjemně -řekněme- zaskočena (o spokojení či překvapení se v mé situaci nedá mluvit), protože v Nepříteli před branami se až zas tolik neválčí. (Za čož jsem samozřejmě byla ihned sepsuta, neboť když to má být válečné, tak se tam má válčit, a to pořádně, tedy prý.) Ale dost už plkání... Film je jasně tendenční, sice jsem na straně Rusů, kde jsou dobří i špatní chlapi, ale celkově je to hodně protirudé. Nic proti, mě by to vůbec nevadilo, ale trochu mě v tom nesedí (respektive prudí) koprodukce USA. Herci jsou výborní, děj jímavý a Annaudova režie po předchozích akademických hrátkách jakoby ožila, hudební složka je na první poslech zajímavá, ale jedno téma se opakuje až přespříliš. Každopádně můj výlet do válečných zákopů skončil poměrně nad má očekávání.(26.6.2005)

1 2 3 4 5 6 7 10 19 27 36