17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Xmilden

Jedinečný film svého druhu je soubojem dvou ostřelovačů proti sobě. Souboje jsou ukázkově napínavé. Jeden z nejoblíbenějších filmů mého táty. V roce 2023 by bylo nemyslitelné tohle někdy natočit. PS: Jude Law nebyl nikdy žádný extra herec. 75% ()

sepp

HAHAHA - tak nejak jsem se musel smat, kdyz jsem pozoroval, jak si zapadni filmari predstavuji ruskeho vojaka. Dej je zdlouhavy a moc se toho v prubehu sledovani nedeje, i kdyz obcasne napeti nelze uprit. Presto ale zklamani. ()

Phobia

Čtvrtá hvězdička jde na vrub mojí představivosti, kdy Ed Harris Rusákům nakopal сраки! A taky za tu nostalgii, kdy jsem v Unreal Tournamentu, na mapě Two Towers zažívala snajprdské orgie: Headshot! Godlike!! WICKED SICK!!! Jó, to byly časy, proč je nevrátit? Udělám si masakrózní Vánoce, ať si psychologové, sociologové a všichni moralisti políbí konečníky :-P. 71% ()

Real Tom Hardy

"SON OF A BITCH! THESE ARE NEW PANTS. I JUST TOOK THEM OFF A CAPTAIN FROM THE 251ST YESTERDAY." --------- Nepostrádam napätie, poriadnu snajperskú akciu, atmosféru WWII a špinavého CCCP. Skvelé výkony sa začínajú aj končia u dvojky Jude Law / Ed Harris. S kamerou a hudbou je taktiež veľká spokojnosť. V závere trochu stratené tempo, ale inak je to nekompromisná trefa do čierneho. ()

lesumir

On ten Vassili docela dobře střílel, jsem slyšel :) Aneb jak to asi bylo během bitvy o Stalingrad. Kvalitní válečné drama plné skvělých výkonů, kde imho exceluje Ed Harris ala major König. ()

kinej

Dobrý válečný film. Law je tady takovej obyčejnej Ivan a je fatk dobrej. Annaud sice není moc slavný, a t i přesto, že má na krku spoustu dobrých filmů. Určitě by zasluhoval více pozornosti. ()

Hrabka

Vau, tak tento souboj dvou odstřelovačů v rozsekaném Stalingradu je jedním z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Super napínavé scény a snipeři, kteří trefí cokoliv. Zajcev vs. König. 90% ()

LiVentura

Dobře zpracovaný amer.válečný velkofilm o jednom nadprůměrném odstřelovači na straně Rusů a jednom sebejistém nacistovi. Jejich souboj rozehraje spleť osudů a tragédií jedné hloupé války.!!!!!!!!! I přes ty "amerikanismy" ohodnotím hlavně atmosféru neutěšenosti, sténání, smrti, války, a kvalitní ozvučení... ()

paascha

Film je celkem průměrný i přes nadprůměrné výkony a scény. Můj favorit byl jednoznačně Ed Harris, bylo mi líto, že to dopadlo, jak to dopadlo, ale nebýt toho, neviděl bych asi nejlepší titulky na světě. Když pro nic jiného, tak pro závěrečné titulky dávám 5* ()

Fiftis

Pekný film s dobrými hereckými výkonmi a drsnou realitou obrany Stalingradu, Jude Law je proste dobrý herec i keď táto rola iste nebola z najľahších, ..kamera vynikajúca..Tento film sa oveľa viac približuje realite a tá je hneď na úvod podaná tak realisticky a intenzívne, až to mrazí. Boj o Stalingrad je pozadím pre boj dvoch ostreľovačov - skvelého Lawa a snáď ešte lepšieho Harrisa. Fakt pôsobivý vojnový film, ktorému vyčítam len trochu pokrivkávajúce tempo v závere filmu a miestami nedotiahnuté digitálne scény. ()

Shakers

Rusky vojak Vasilji Zajcev (Jude Law) tu odstreľuje svojimi snajperskými schopnosťami nepriateľov jedna radosť. Ale potom príde nemecky snajper (v podaní skvelého Eda Harrisa) a už to naberá to správne akčne a dramatické tempo. Výborná atmosféra filmu, skvelý herci, výprava a hudba. Pre mňa jeden z najlepších vojnových filmov. Obľúbený soundtrack: Tania And End Credits. 95 % - 5* ()

ajuska

Solidní válečný film, který má bohužel dost hluchých míst a naplno nevyužívá možností plynoucích z ústředního souboje odstřelovačů. Milostný trojúhelník je zde zcela nadbytečný, chvílemi až dost otravný, zážitek z filmu také trochu kazí neautentičnost v tom smyslu, že jak Rusové tak Němci se mezi sebou dorozumívají plynou angličtinou. ()

lamps

Úvodní bojová pasáž je naprosto fantastická a svou vizuální špinavostí a šokujícím naturalistickým charakterem se emocionálně takřka vyrovná úvodní půlhodince v Ryanovi. Annaud vůbec znovu potvrzuje, jak objemnou obrazovou imaginací a působivým vypravěčským talentem byl obdařen, vrcholné scény ve spíše psychologicky orientovaném zbytku filmu patří pořád k tomu nejlepšímu ve svém žánru (hlavně nervy drásající a umně protahovaná scéna se "zpětným zrcátkem" je dech beroucí) a atmosféra stalingradského pekla se zadře hluboko pod kůži, byť v prvních minutách nastavila sama sobě nezdolatelnou laťku. Všechny zmíněné highlighty včetně unikátního souboje dvou megacharismatických sniperů (díky démonickému rozměru Eda Harrise ani nevíme, komu vlastně fandit) jsou ale soustavně narušovány nefungujícími vedlejšími motivy ohledně trochu sentimentálně zdůrazňované romance či pro vývoj děje nepotřebné politiky, které natahují stopáž neúměrně ke klíčovému atraktivnímu dění. Annaud si to měl pohlídat a nesklouzávat k laciným hollywoodským zvratům, a bylo by to jasně za 5*... ()

burina

Keby sa jednalo len o hodnotenie snajperskej hry na mačku a myš tak neváham a dávam za 5. Prepálená stopáž a hlavne nasilu vsunutá romantika ale znižujú celkový dojem hodne dolu. ()

Pepinec

Kéž by tenkrát před branami našeho pětihvězdičkového vězení byl nějaký takový sniper skrytý v korunách palem. Ukázal bych mu prstem nepřátele, on by je lehce přičísnul ostrou nábojnicí a hned by bylo na světě veseleji. Nevím, jestli je správné, když člověka baví film z válečného prostředí, protože tehdá se asi bavil jen málokdo, ale za to vím zcela jistě, že film u mě může uspět jen a pouze v případě, když se u něj bavím. Vasilij si může udělat poslední čárku, zasáhl mě přímo do srdce. (Filmfest Hurghada 2012, 47/67) ()

DaliX

Pred chvíľkou som to dopozeral a nevychádzam z úžasu. Je pravdou, že filmy z prostredia druhej sv. vojny mám veľmi rád, ale tento sa obzvláśť vydaril, dokonca by som povedal, že je hnaď za Ryanom môj druhý najobľúbenejší. Film ktorý je nakrútený podľa skutočných udalostí rozpráva príbeh o dvoch odstreľovačoch počas útoku nemeckej armády na Stalingrad. Jude Law v úlohe ruského odstreľovača Vasilija Zajceva, Rachel Weitz v úlohe krásnej Tanii a Ed Harris ako chladnokrvný nemecký Major Konig sú výborná voľba. Film sa ani tak nesústreďuje na ohromujúce bitvy hoci tam sú ale ani to nepotrebuje, ale na boj jeden na jedného a čo je skvelé, napätie vám nedá vydýchnuť až do záverečnej head shot scény ktorú som si nadmieru vychutnal. Takisto vizuálne efekty, emócie a hudba od Jamesa Hornera, to sú aspekty, ktoré robia film nevídaným a zaujímavým. ()

Big Bear

Solidní válečný film z východní fronty, který dokáže od začátku strhnout pozornost. Diváka neznalého válečných reálií musí nutně udivit vtisknutí pár nábojů do ruky s větou, že pušku si je možno sebrat až to ten s puškou před vámi koupí. Taktéž scény se střílením ustupujících politruky nejsou často jinde k vidění. Bohužel po první třetině začně snímek ubírat z tempa, nicméně stále nenudí. Vše podtrhuje velmi dobrý soundtrack. Doporučuji vidět. Zde je to na právem zasložené 4 rudé hvězdy * * * * ()

Boogeyman

Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. Je totiž plný opravdu výjimečných a výrazných postav, mezi kterými to jiskří a které, ač by mohly být označeny jako šablony, nepůsobí nevěrohodně. My si tak můžeme vychutnat tento příběh odehrávající se v obléhaném Rusku, který obsahuje jak kladného hrdinu, tak jeho lásku, zrádce i výrazného záporáka a pomstu, aniž bychom ztráceli dojem realističnosti a uvěřitelnosti. Velkou zásluhu na tom má i viditelný fakt, že hlavní hrdina Zajcev, mladý ruský ostřelovač je glorifikován zcela záměrně, což je v ději ještě umocněno nadsazenou propagandou. To samé v bleděmodrém platí pro jeho protihráče na německé straně. Ten je oproti oduševnělému chudému ruskému hrdinovi z lidu pojat naopak jako bohatý, vážený, nemilosrdný a nekompromisní profesionál. Schéma dvou hlavních hrdinů, oba výjimeční ostřelovači, jeden hodný chudý, druhý „zlý“ bohatý, je jak vystřiženo ze sportovního filmu, či dokonce z komiksu, tady ovšem zasazeno do kulis druhé světové války, ruin zdevatovaného města a všudypřítomné smrti působí nadočekávání dobře. Jude Law i Ed Harris jsou skvělí herci a zde jen potvrzují, že dokáží bez zaváhání zahrát cokoli. Velmi zdatně jim ale sekundují Joseph Finnes jako bezohledný kariérista a nadšený redaktor propagandy, nebo Rachel Weisz, která rozhodně neplní úlohu pouhé ozdoby hlavního hrdiny. Ron Perlman se svou postavou a kovovým úsměvem nepotřebuje komentář, zasloužil by si vlastní film! Nepřítel před branami je válečný film, jaký tu ještě nebyl! S béčkovým námětem (podle skutečnosti ovšem) nám servíruje fascinující bitvu dvou velkých mužů, která alegoricky symbolizuje válku dvou velkých zemí! ()

Indiana

Je to sice spíše takový průměrný film, ale Ed Harris je tady fakt hustej (dokonce jsem mu i v konečném duelu s Judem Lawem fandil). ()

petaspur

Vasja Zajcev je paparazzii obletovanou hvězdou bolševických válečných žurnálů. Už si pomalu nevzpomíná na svůj příjezd na frontu a zmatené pobíhání v dešti kulek za účelem získání bojových prostředků mrtvého spolubojovníka. Dneska je hýčkaným hrdinou, který svou puškou s pečlivě seřízenými mířidly uvolňuje pracovní místa ve velitelském štábu nepřítele. Jenže německou armádu nebaví počítat stohy svých mrtvých důstojníků a proto ke Stalingradu přijíždí major König, aby zahájil deratizaci kobylkoidně se rozrůstající Krasnoj armii. Tady může začít souboj nadšeného Zajceva s roztomile chadnokrevným Königem, jenž neměl být rušen žádnou nesmyslnou válečnou epopejí, ()