17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

salahadin

Evropský režisér bojuje americkými zbraněmi, Francouz točí o Rusácích, kteří mluví anglicky (a Němci taky hmm). Ani jeden ruský herec ve větší roli tu není. To je kombinace, dát do moskviče součástky z ferari, taky by se to ani jednomu z nich nelíbilo. Ale mému oblíbenému rejžovi něco odpustím. U těch kombinací zůstaňme - spojení pisálka propagandistických žvástů s polovičním analfabetem od Uralu nikdy nemůže dopadnout dobře. Nedopadlo, protože kovaný komunista na konci pronesl řeč, kterou by nevyplodil ani po flašce vodky. A čarostřelec Zajíček má asi dlouhý kolíček, jedině tak si lze vysvětlit Rachelinu hereckou kreaci při jejich ehm společné chvíli. Ale jinak úvodní bitky jsou velkolepé a skvěle natočené a za Hornerovy hudby maximálně vtáhnou do filmu. Pak se film ale vydá jiným směrem a trochu rozmělní atmosféru. I tak je ale souboj dvou es dobře zvládnutý až do konce. Ed Harris je skutečně herecká persona a Jude Law tu podává rovnež velmi dobrý výkon. Bob Hoskins jako Chruščov je supr, skoro jako originál, hm? Jen ta zatrachtilá láska tu být nemusela..... ()

Aky

Samozřejmě jsou tam chyby - v přesnosti historických údajů, počasí a podobně, ale nic z toho není tak závažné, abych tomuto emočně silnému válečnému filmu upřel pátou hvězdu. Jeden z nejlepších válečných filmů z druhé světové, které znám. ()

666teen

Kterak prostý mužik ke štěstí přišel a na zlého feudála vyzrál...ba ne, funguje to dobře, navíc Harris je opět ve formě. ()

GilEstel

Velmi povedený válečný film, stravitelný pro poměrně široké divácké spektrum. Pro skalní fanoušky válečné historie možná trochu zklamání. Kde jsou závěje sněhu a pověstná ruská zima? Přesný popis dobových událostí byl odsunut zcela na druhou kolej. Namísto toho máme kvalitní drama s psychologickými prvky, romantickou linkou a gradující atmosférou. Úspěšně se podařilo vyhnout tradičnímu hloupému sentimentu, plného dlouhých záběrů na uplakané tváře. Tím je snímek uvěřitelnější. Herecké obsazení výborné. Zejména Jude Law v hlavní roli je velmi přesvědčivý, stejně jako jeho sok Ed Harris. Nákladná výprava a kostýmy zajistily výbornou kulisu hlavní dějové lince. A vyplatilo se to do posledního centu. Úvodní bojové scény jsou nezapomenutelné. Vcelku bez okolků nám říkají, co znamenala Velká vlastenecká válka. Pro mě jeden z nejlepších filmů o bitvě u Stalingradu. Tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu, než se běžně prezentuje. Film zaslouží absolutorium především za svou strhující atmosféru. 91% ()

Ruut

Komorní drama zachycující souboj dvou ostřelovačů z nepřátelských stran bitevní linie ve velkolepých kulisách ruského Stalingradu roku 1942. Největším plusem je opravdu velkorysá výprava filmu a skvělá režie matadora Annauda. Docela dost tento film naopak brzdí milostná zápletka titulní trojice hrdinů. Nepřítel před branami nemá žádný mimořádný děj ale svým pojetím se i tak řadí k nejlepším válečným dramatům všech dob. ()

Satan

Velmi dobrý válečný snímek s výbornou expozicí a strhujícími scénami se snipery. Ed Harris je super, Law ujde, ale ta romantická podzápletka hodně šustila papírem... ()

mzss1

(83%) Další z mnoha filmů, které si v poslední době doplňuji. A musím uznat, že tento NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI se opravdu vydařil. Marně tu hledám výrazné chyby. Úvodní velkolepá akce je dobře natočená, krásně se na ní dívá, ale ani poté se tempo filmu moc nezpomalí. Nejvíc mě bavily sniperské scény s Vasilijem Zajcevem. Tu se našlo spoustu napínavých situací se zajímavými nápady – to se nebudu ani rozepisovat …. Film funguje předně i s ohledem na postavy, což někteří mírně zkritizovali, ale mě to nevadilo. Hlavní představitel Zajceva Jude Law sehrál svou roli dokonale, stejně tak jeho filmový, německý protivník Ed Harris, který zde hrál majora Koniga. I Joseph Fiennes tu měl výborné charisma a svého bratra Ralpha určitě nezapřel. ;) Ostatní herci bez připomínek, včetně Rona Perlmana, který se tu moc neohřál, ale co už …. Spoustu scén je tu relativně krvavých, ale tak nějak do jisté míry. Soundtrack od Jamese Hornera se povedl, k tématu se veškeré jeho hudební motivy hodily. Tak co bych tu mohl alespoň lehkého vytknout? K úplné spokojenosti tu možná něco chybí, ale to ani nestojí moc za řeč. Možná, že byla trochu moc uvolněná atmosféra někde uprostřed filmu, ale možná se mi to jen zdálo. Plus finální střet obou sniperů mohl skončit ještě dramatičtěji. A krom toho ten malý chlapec Saša – to zde také bylo takové podivně pojaté …. Ale čert to vem, po druhém shlédnutí už tyto mouchy budu ignorovat. Lépe to dopadnout tak jako tak asi už nemohlo. Za mě velká spokojenost! ()

k212

Nepřítel před branami je pro mě osobně prvním výletem do čistého válečného prostoru. Já totiž jaksi nemám odvahu na Ryany a spol. Děsí mě válka a všechno co s sebou přináší. Ale možná můj (snad) pacifismus tomu chtěl, abych se podívala. A byla jsem příjemně -řekněme- zaskočena (o spokojení či překvapení se v mé situaci nedá mluvit), protože v Nepříteli před branami se až zas tolik neválčí. (Za čož jsem samozřejmě byla ihned sepsuta, neboť když to má být válečné, tak se tam má válčit, a to pořádně, tedy prý.) Ale dost už plkání... Film je jasně tendenční, sice jsem na straně Rusů, kde jsou dobří i špatní chlapi, ale celkově je to hodně protirudé. Nic proti, mě by to vůbec nevadilo, ale trochu mě v tom nesedí (respektive prudí) koprodukce USA. Herci jsou výborní, děj jímavý a Annaudova režie po předchozích akademických hrátkách jakoby ožila, hudební složka je na první poslech zajímavá, ale jedno téma se opakuje až přespříliš. Každopádně můj výlet do válečných zákopů skončil poměrně nad má očekávání. ()

DJ Obelix

Tento film, odehrávající se v průběhu jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války, je důkazem, že i převážně evropský film může vybudovat skutečně působivou atmosféru. Jednoznačně největším kladem je totiž dokonalá výprava. Kdo čekal strhující masové bitvy, potěší ho spíše jen úvodní scéna, která je vskutku skvostně provedená, ale poté se již film soustředí především na boj muže proti muži - ostřelovače proti ostřelovači. Na ruské straně stojí hlavní postava příběhu Vasilij Zajcev, jehož solidně hraje Jude Law, ale nejlepší herecký výkon podává především Ed Harris, jehož role důstojného německého majora Königa, který byl povolán přímo z Berlína, aby Vasilije zabil, a učinil tak konec člověku, z kterého byl učiněn propagandistický symbol "správného Rusa". Plnému hodnocení mi brání občasné mezery ve scénáři a několik poměrně dosti hluchých míst + moc místa věnovaný milostnému trojúhelníku. Edit: 10.2.09 - Po cca. pátém shlédnutí přidávám plný počet a to především proto, že mě tento snímek vždy dokáže přikovat do sedačky a napjatě sledovat bez hnutí brvou, což je neocenitelné. ()

Legas

Zajímavé téma, výpravná složka filmu na výbornou, ale jak neustále sledujete neschopnost dvou odstřelovačů odstřelit se, už vás to po hodině přestává bavit. ()

InJo

Rozhodně moc dobré válečné drama plné skvělých herců a napínavé akce. Pro mě osobně příjemné překvapení. 70 - 80 % ()

Anderton

Nepriateľ pred bránami je solídny vojnový film, ktorý ale nemá tendenciu ohromiť akademikov silou myšlienok a humánnym posolstvom. Jedná sa o film s klasickou trilerovou (a romantickou) štruktúrou, ktorá bola zabalená do vojnového hávu. Ja mám možno tento prístup aj radšej, predsa viem aj sám, aké hrôzy sa vo vojne diali, tak prečo sa pri vojnových filmoch aj žánrovo nepobaviť. Ak obsadíte do svojho filmu Eda Harrisa ako záporáka, máte vyhraté. ()

Frajer42

Tož pěkné. Jako velkofilm bych se to označit určitě nebál, neboť tento film všechny aspekty velkofilmu má. Je vizuálně na vysoké úrovni. Herecky skvěle odvedeno. Zajímavá hudba. Precizní režie. A to nejdůležitější.... má primitivní děj. Mám tu však jednu dost podstatnou výtku. Proč je trendem cpát ženy i do filmů, kam se absolutně nehodí a film by lépe vyzněl bez nich? A mám tu jednu méně podstatnou výtku. Určitě nedoporučuji zhlédnout film v orginálním, tedy ANGLICKÉM jazyce. Myslím, že vám více přirozeněji vyzní, když budou ruští vojáci mezi sebou komunikovat češtinou, než kdyby komunikovali anglicky. Pokud film zkouknete v druhé jmenované variantě, tak vám ta angličtina bude skutečně nemálo vadit. A pro někoho to může být vada naprosto neakceptovatelná. Moje hodnocení se pohybuje někde na pomezí 3-4*. Nakonec dám přece jen ty 3*. ()

MikeCool

U tohoto filmu mě uchvátil poněkud drsný a reálně vypadající začátek. Závěr filmu mě až tolik neuchvátil, ale i tak je Nepřítel před branami jeden z mých nejoblíbenějších, válečných filmů a myslím si, že patří i k těm nejlepším. ()

Kothy

Dost dobrý film o dobývání Stalingradu za 2. světové. Jude Law se tu celkem předvedl v boji proti Edu Harrisovi. Ron Perlman tu má dobrou roli. Rachel Weisz taky není špatná. Zajímavý příběh o souboji dvou sniperů. "Dám ti toho snipera." ()

Smok

Skvelá vojnová dráma a hra na schovávačku v podaní Zajcev (mladučký ruský chlapec) - Konig (nemecký skúsený major). Kto bude mať v tomto súboji cti navrch? Netreba očakávať masívne útoky pešiakov a monumentálne tankové bitky, skôr chladnú taktiku dvoch súperiacich ostrostrelcov. Asi jediný film, kde mi nevadil metrosexuál Jude Law. ()

AllShallFall

Zkušený ruský sniper versus zkušený německý sniper. Bylo to dobré až na ten konec. Nevěřím tomu, když celý film si oba soupeři dávají velký pozor, že na konci Němec skočil na špek a opustil svůj úkryt. No nějak se to zakončit muselo. A je jasné, že prohrát musí vždy ti zlí nacisté. Ale oproti jiným válečným filmům jsou jinak zde síly vyrovnané. ()

Fingon

IMHO nejlepší válečný film. Je tu láska, ale není tak příšerně prezentovaná jako v Pearl Harboru. A to zasněžené prostředí, Weiszová a Ed Harris... ()