17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Výborné válečné drama s opravdu působivou hudbou. Jediné, co mi fakt vadilo, byla angličtina a to, že se dorozumí všichni se všema. Jinak nemám výhrad. 4* ()

m.krudenc

Bezkonkurenčně nejlepší film o bitvě o Staligrad. Jednoznačně největším kladem je totiž dokonalá výprava. Strhující masové bitvy a šílená atmosféra druhé světové války. Film se soustředí především na boj muže proti muži - ostřelovače proti ostřelovači. Na ruské straně stojí hlavní postava příběhu Vasilij Zajcev, jehož solidně hraje Jude Law, ale nejlepší herecký výkon podává především Ed Harris, jehož role důstojného německého majora Königa, který byl povolán přímo z Berlína, aby Vasilije zabil, a učinil tak konec člověku, z kterého byl učiněn propagandistický symbol "správného Rusa". ()

Marek1991

Epický film o najväčšej bitke všetkých čias počas druhej svetovej vojny, ktorá zmenila beh dejín. Príbeh, ktorý je veľmi autentický, dôveryhodný a napínavý od začiatku do konca. Zverstvá a hrdinstvá. Aj keď to nie v spolupráci s krajinami bývalého sovietskeho zväzu, ale napriek tomu je to veľké prekvapenie, z ktorého nie je cítiť žiadne ubližovanie bývalým nepriateľom z čias studenej vojny. Silný príbeh o živote, hodnotách a víťazstve. ()

corpsy

Nelogicky vyznievajúci príbeh, ktorý by sa dal skôr zaradiť do dobrodružného žánru ako do vojnového filmu podľa skutočných udalostí, je zatienený úchvatnou vizuálnou stránkou snímku. A to je pravý dôvod prečo film zhliadnuť. ()

curunir

,,TOTO MESTO NIE JE KURSK. NIE JE TO ANI KYJEV ALEBO MINSK. TOTO MESTO JE STALINGRAD. STALIN-GRAD. NESIE MENO TOHO NAJVYŠŠIEHO. JE TO VIAC AKO LEN MESTO. JE TO SYMBOL. AK HO NEMCI OBSADIA, ZRÚTI SA CELÁ NAŠA ZEM." __ Z filmov francúza Jeana-Jacquesa Annauda som mal zatiaľ tú česť vidieť polovicu. Myslím si však, že tento film rozhodne patrí k tomu lepšiemu čo vytvoril (pre mňa lepšie než aj Boj o oheň). Film za to môže vďačiť nielen Annaudovi, ale aj dobrému hereckému ambasáblu, myšlienkovo pomerne bohatému scenáru a samozrejme, vzhľadom na žáner, profesionálnemu technickému prevedeniu. Hudby sa zručne chopil James Horner (Meno ruže), jeho motívy sú pôsobivo vznešené, aj keď, ako to u neho občas býva , dali sa započuť aj úryvky zo ,,Statočného srdca". Vo filme je skvelo ukázaný neobvykle krutý ruský spôsob vedenia vojny ale myslím, že práve on ma svoj podiel na konečnom víťazstve. Okrem toho je tu tiež vtesnaný odveký súboj dvoch mužov o ženu, i osobné ciele nad ktorými sa vznáša meč propagandy, majúci v rukách bábku Vasilija Zajceva na ukázanie nezlomnosti a odhodlania ruského ľudu. Jude Law, hrdinný avšak v osobných pohnútkach prehrávajúci sa úlohy chopil najlepšie ako vedel, jeho výkon však zaostáva za excelentným Edom Harrisom. Za zmienku potom ešte určite stoja ako Bob Hoskins tak aj Annaudov dvorný Ron Perlman, ktorý sa však vo filme veľmi neohrial kvôli epizódnosti jeho postavy. Výraznejšie zápory sa filmu hľadajú iba ťažko.Občas sa niektoré ukážu, v konečnom dôsledku len koniec mohol byť jednak viacej napínavejší, jednak nie trocha otrepane gýčovitý a v postate so (ľahko americkým) šťastným koncom. Celku to však toľko neuberá a preto je rozhodne dôstojným spracovaním jednej z najväčších bitiek histórie. ()

Lama.Lama

Na to, že nemám ráda válečné filmy, mě tento snímek naprosto dostal. Hlavně asi proto, že má strhující příběh - dva odstřelovači, soupeřící proti sobě. Jejich činy ovlivňují průběh celé války, hlavně morálku vojáků. Do toho zapleten milostný "trojúhelník". No je to dokonalé. A trio Law - Weisz - Fiennes je sakra dobrá volba. ()

ConanVJ

Skvělý válečný film z druhé světové války, odehrávající se při dobývání Stalingradu. Je to hlavně o souboji ruského odstřelovače Vasilije Zajceva a německého majora Koniga. Film je pěkně natočený se vším, co k válečnému filmu patří. Za mě 85% :) ()

Astaroth12

Začiatok bol strhujúci až veľkolepí. Leteckí útok na lode a v popredí horiaci Stalingrad a do toho tá mrazivá hudba, lepší začiatok som si ani predstaviť nemohol. Sú dvaja, jeden má zbraň a druhí uteká s ním, keď ten zo zbraňou zomrie, tak ten druhí si zoberie zbraň a bojuje, keď sa nad tým zamyslím, tak to je sila a ešte Rusi strieľali do svojich. Neskutočne prepracovaný príbeh, je krutý, neľudský, bezcitný a bez zľutovania, presne tak ako vojna vie byť. Aj keď tempo zo začiatku stráca a film sa uberá v takej komornejšej rovine, vobec nenudil. Aj keď boli scény kde strelec len vyčkával na svoju obeť, efekt tam nebol, ale atmosféra i napätie, efekt pekne vystriedali. Lebo keď prechádzajú cez ruiny, vobec ani len netušia z ktorej strany príde vystrel a tak aj nečakaná smrť, v tom vidím veľké pozitívum filmu. Aj keď náš strelec je najlepší, príde strelec ešte s lepšími schopnosťami, no dvaja strelci na opačných brehoch rieky. Ale len jeden môže z tohoto boja vyjsť ako vyťaž. 2 svetová vojna a k tomu takýto rivalí príbeh, ktorý nieje len o utrpení, ale aj o odhodlanosti prežiť toto peklo. Nieje tu veľa bojov, ale 2 svetová nebola len o tom, som nadmieru spokojný. ()

zdepapepa

Tak velkolepou výpravu jsem už dlouho neviděl(možná snad bomby v Berlíně-Untergang). Jinak úvodní masakr hezký, pak jen nuda, občas proložená kvalitní akcí ze života WWII sniperů. Škoda, že konec SS ostřelovače se dal čekat(nemůže vyhrát Hitler, když to točí USA, že?). Jinak zabít pro mě největšího sympaťáka(Pearlman) byla podpásovka, po který už mě film moc netáhnul. ()

Krissty

Vynikající! Skvělé! Nádherné! Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě ani jedna jediná věc, kterou bych filmu mohla vytknout.. Už od první chvíle mě film upoutal a totálně vtáhl do děje. A to neskutečné napětí hned od první minuty, to bylo neuvěřitelné! A ten krásný příběh ještě umocňovalo dokonalé herecké obsazení.. V hlavní roli můj nejoblíbenější Jude Law, kterému tak role neskutečně sedla (a navíc mu to i seklo :P),a vedle něj úžasná Rachel Weisz.. No a když byli spolu (tím myslím i ty úplně nejintimnější chvíle), tak to prostě nemělo chybu! Za zmínku ještě určitě stojí Ed Harris, toho jsem si díky tomuto filmu oblíbila víc, než bych vůbec očekávala.. Byl vynikající! Všechno bylo vynikající včetně hudby, která skvěle umocňovala už tak dost napjatou atmosféru. NÁDHERA!!!!!! ()

Paxxx.cz

Povedený film z prostředí klíčové bitvy 2. světové války, která zahájila defenzívu Hitlerovy třetí říše. Dramatický souboj odstřelovačů nabízí spoustu nezapomenutelných scén i když příběh Vasilije Zaytseva je v některých věcech hodně jiný než v tomto filmu - viz kniha zápisky odstřelovače - 8/10. ()

Praxis

Téměř komorní drama dvou mužů- Jude Lawa a Eda Harrise. Nervy napnuté až k prasknutí. A jasných 90%...Takhle jsem se u válečného filmu dlouho nenapínal. ()

ArsenalEagle

Jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Skvělý Jude Law, krásná Rachel Weisz. Jedinou výtku, kterou mám bohužel u většiny válečných filmů je to, co jde lidem z úst. Totiž fakt, že (originál, v dabingu je to tuším lépe zvládnuté) Rusové mluví anglicky, Němci mluví anglicky. Němec jako polelo Harris si v klidu povídá s Rusáky, zatímco klučina ze Sibiře pravděpodobně mluví plynně německy? To jsou věci, na které se ale zaměří jen hrstka lidí, většinou u opakovaných zhlédnutí. Jinak skvělý film ()

Davson

Začalo to dobře, skončilo špatně. Natočit film o souboji ostřelovačů v troskách Stalingradu je velmi dobrý nápad. Sice ve skutečnosti to bylo trochu jinak, ale to tvůrcům nezazlívám. Bohužel tvůrci měli dobrý nápad, který ovšem taky dobře pohřbili. Nechápu pořád, proč Američané musí do těch svých filmů dávat lovestory? Scéna, kdy naši dva hrdinové souloží mezi řadou dalších spících rudoarmějců je opravdu pitomá. Ale budiž, tohle jsem ještě schopen přežít. Stejně jako místy až příliš nereálný děj. Přežíl jsem i otevřené protisovětské názory Ron Perlmana (za Stalina opravdu nemožnost) nebo záverečné procitnutí, že komunismus je vlastně utopie v podáné Josepha Fiennese (to si ti Amíci asi nemohli odpustit, že). Co mě však opravdu pořádně nakrklo, byla postava toho asi 12-tiletého kluka, který si získá důvěru Königa. Proboha, co je tohle za pitomost? Kde se ten kluk naučil ve stalinistickém SSSR tak plynně německy? Jak by se vůbec dostal ke Königovi a co hůř jak by mohl získat jeho důvěru? Vždyť je to do nebe volající volovina! To by ten König musel být absolutní blbec a ne elitní ostřelovač! Ty 2* dávám spíš za skvělý nápad a začátek, který dokázal film ještě udržet nad úrovni odpadů a pak za pár hezkých válečných scén, které tak tak dostaly film na úrovni lehce podprůměrných, tedy 2* ()

Džejkop

Jo to byla vřava, ze Stalingradu toho tenkrát moc nezbylo. Začátek filmu ukazuje proč....Ed Harris si jako německý důstojník vede bravurně, může za to i ta jeho uniforma, která mu přesně padne (vůbec německé důstojnické uniformy byly perfektní). Když to srovnám s ubohým oblekem Vasilije Zajceva, tak pak mi je osudu majora Königa líto. Ale jinak pryč s Třetí říší, to zase jo. Ne že by jen oblek dělal člověka, ale Zajcev si mohl alespoň vyčistit boty. V případě Rachel Weisz mi špinavé boty nevadí, té to sluší i kdyby si vlezla do pytle od brambor Jinak je to povedený válečný film, pojatý trochu jiným způsobem. To co k válce patří jako letadlové nálety, střelba, spousta vojáků atd. děj jen dokresluje. Hlavním tahákem je totiž souboj odstřelovačských es... a to se vydařilo. ()

nirvanafan

Na začátku jsem spatřila mapu s rychle postupující německou armádou a dost jsem se vyděsila, že půjde o značně zjednodušený obraz druhé světové pro Američany. Kupodivu nakonec o válku samotnou ani tak nešlo. Souboje obou odstřelovačů byly natočeny vkusně, ale dramaticky a pozadí rozpadlého Stalingradu jen doplňuje celkovou atmosféru. ()

Laxik

Do bahna zabalená limonáda a casting, který se jednou sejde před branami nebes. Prostě jeden z nejlepších a nejsilnějších válečných filmů, co jsem kdy viděl. ()

PKD

Pro jednu generaci mělo peklo jméno...Stalingrad. Je působivé, jak se tvůrcům podařilo narvati co nejvíce do 2h stopáže, byť bych si tento film dovedl klidně představiti o půl hodiny delší. Ústřední trojlístek je bezchybný a skoro bych věřil, že je dr.Watson v.2009 Rus a Ed Harris, Němec.;-) A nevadí, že zde poněkud mdlejší Voldemortův bratr, tu má docela významnou úlohu. Ovšem, byl by válečný zločin zapomenouti na Chruščeva v podání Boba Hoskinse, který mu z oka vypadl a je většinou naprosto realistický, až je to strašidelné. Byť jsem ho osobně, neznal.;) Jak už tu někdo psal, úvod je prostě neskutečný, to mě vždy spolehlivě zamrazí, mírně řečeno. Proto jsou pedofilové a největší podvodníci a zloději v dějinách lidstva Křesťané, se ´´svým´´ vynálezem pekla, naprosto směšní, protože lidé si ho v klidu dokáží vytvořit sami. Jak jsem ostatně již zmínil v úvodu. Tuna dokumentů a filmů, včetně tohoto budiž důkazem místo slibů. A i když se vsadím, že plno divákům bude film jako celek, připadati ještě příliš jemný, jsem si jist, že realita byla mnohem, mnohem...horší. Annaud si zde rozhodně mákl, páč ty apokalyptické ruiny ve které se proměnil dříve a později Volgograd, jsou prostě neskutečné. Terminátor se svou válkou se může jíti zahrabat. A i když je též velmi působivá, tak nejhorším nepřítelem člověka nebude nikdy žádný stroj, ale jen člověk sám. No a Jakoubek Hornerovic si zde vyzkoušel hudební motivy jimiž o 8 let později, zaplácne 80% ost k jistému nejmenovanému filmu. P.s. a nesmíme zapomenouti v menší roli na největší xicht v dějinách filmu, Rona ´Hellboye´ Perlmana aka muže s opičí tváří, jak se mu někdy ftypně přezdívá.;-) ()