Milovat Lizu

• Francie

Love Liza

USA / Německo / Francie, 2002, 93 min

Chlapskej film. Cynismus, emoční nestabilita, vnitřní prázdnota až sociální selhávání. Nenápadnou a výmluvnou scénou za všechny je Wilson ve vytahaném růžovém triku ve velikosti minimálně o dvě menší, než by si jeho postava zasloužila. Uzavřenost, odosobněnost, nemožnost opětování ženských citů, mužské přátelství. Louiso kašle na emoce, cílí na osobnost a ví přesně, co chce filmem říct a rukopisem mi připomíná Kerrigana. Osobně mě uhranula už uvodní scéna, kdy Wilson prochází domem, bez použití laciného hudebního motivu, slyšíme jen kroky na parketách. Jak jednoduše by se dal film pokazit. Dále rozmazaný pohled na fotografie. Hoffmanovy pohledy jsou všeříkající a tento nedoceněný herecký génius předvádí jeden ze svých nejlepších představení, v hlavní roli určitě. Divačky možná budou při sledovní tápat a Wilsonovu dětinskost a jednání nepochopí. Výborný film, který se mi až nestydatě cpe do TOPky. S láskou, .....(21.3.2015)

Postavit příběh na vnitřní bolesti ze ztáty milovaný bytosti není vždycky jednoduché. Film nesmí působit ohraně, citově nevěrohodně a měl by mít v hlavni roli herce, kterýmu se jeho smutek podaří přenést na diváka. Film Milovat Lizu si se vším poradil na výbornou, ale mé hodnocení se nejvíc opírá o Philipův herecký výkon, protože co tady ten chlap předvádí je hotový herecký mistrovství. Neskutečně civilní a přitom silně emotoivní herecký projev, který Phil dal do postavy Wilsona jsem už dlouho neviděl. Bravo mistře ! Stejný slovní odezvu mám i na práci kameramana, protože některé obrazové kompozice vysloveně hladili oči (koupání v rybníku).(8.11.2014)

Celú dobu na mňa film pôsobil dosť neurčito a absolútne nepredvídateľne. Nemala som ani tušenia čo sa chystá v ďalšej minúte a ďalšej...Jednoduché poňatie, miestami sa mi zdalo povrchné vzhľadom k téme. Priznávam, pozrela som viackrát na hodiny. No potom príde koniec a spolu s piesňou dotvorí jeden veľmi zvláštny a prekvapivo reálny snímok. Nejako všetko zapadne do seba :) Hádam ani nemusím pripomínať, že P. S. Hoffman podal ďalší geniálny výkon.(21.2.2015)

Na tento snímek je třeba mít tu správnou náladu. Ta správně melancholická jednou až dvakrát ročně zavítá i do mého pokojíčku. V jiné náladě zřejmě nemá velký smysl film sledovat. Philip Seymour Hoffman se předvedl zřejmě v životním výkonu. Vdovce čichajícího benzin a bezcílně se toulajícího životem si střihl s absolutní bravurou. Neskutečně psychologicky vymazlená a hlavně nesmírně uvěřitelná záležitost plná nefalšovaného zoufalství s, k mému překvapení, pár vtipnými vsuvkami. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(4.9.2017)

Poměrně originální pojetí zcela neoriginálního tématu. Milovaná osoba se vám nečekaně sprovodí z povrchu zemského a jediné vysvětlení se nejspíš skrývá v tom vzkazu, který jste našli pod polštářem. Otevřít nebo neotevřít? Žít v nevědomí a celý život se tím drásat, nebo zjistit krutou pravdu? Přesně na tyhle otázky hledá odpověd Philip Seymour Hoffman s hadrou nasáklou benzínem přitisknutou na nose. Příběh bez jakýchkoli "kudrlinek", kterému dost často něco chybí pro to, aby se do něj divák mohl jakýmkoli způsobem ponořit. Prázdnotu a nepochopitelný odstup vyprávění bohužel nevyváží ani jako vždycky fantastický výkon PSH. Škoda nevyužitého potenciálu.(2.11.2009)