Manson

The Manson Family

Krimi / Drama / Historický / Horor / Thriller

USA, 1997, 95 min

No úplně blbé to zase není--Je tu vidět alespon snaha natočit to trochu jinak(což se cení).ale do jaké míry se to povedlo?o tom by se dao diskutovat--Když se řekne "květinové děti"Skoro všem se okamžitě vybaví banda hezkých lidí v barevném oblečení a dlouhými vlasy kteří se mají všichni rádi-jen málokomu se vybaví špinaví pobudové,zloději, fetáci a manipulátoři kteří ke květinové generaci patřili také--Charles M. s tou svou posedlostí Beatles totálně degradoval a témněř úplně zničil hnutí lásky-americká společnost ztratila iluzi že láska přemůže všechny problémy-Tohle byl ten nejsilnější Mansonův zločin--Film nám ukazuje jak jeden dement dokázal pomocí drog a sexu ovládnout bandu naivů natolik aby pro něj vraždili-celé se to nese v oparu šílenství, podivných střihů a litrů krve--zajímavá je ale i ta linka ukazující novou generaci "Mansonových vrahů"-60%(3.10.2007)

Jim Van Bebber je velice svérázný filmař a stejně svérázný je i jeho snímek o Charlesi Mansonovi a jeho „Rodině“ (nenechte se mást zdejším obsahem, ten se vztahuje až k posledním několika minutám). Už podle jeho předchozích, taktéž především nezávislých nízkorozpočtových počinů, ať už krátkometrážních zvráceností či poměrně zajímavé prvotiny (Dead Beat at Dawn), bylo zřejmé, jaká témata jej zajímají. Manson je jen vyvrcholením Bebberovy dosavadní kariéry. Spojení reálných záběrů se zbytkem, který je natočený tak, že se téměř nedá poznat, zda se jedná o autentické dobové záběry, nebo materiál nový, nabízí dohromady velmi zajímavý celek. Vraždy byly i přes minimální rozpočet a triky dělané na koleně (nebo možná právě díky tomu) natolik realistické, že podruhé v životě jsem u hraného filmu pocítil opravdové znechucení (poprvé to bylo u filmu Angst). Krom zajímavé kamery je dalším pozitiven filmu také hudba. Pokud se Van Bebber tímto snímkem opravdu snažil kriticky upozornit na rozšiřující se kult kolem postavy Charlese Mansona, musím uznat, že se mu to podařilo v plné míře (o tom svědčí i mnoho komentů, obzvláště těch odpadových). Jima Van Bebbera budu i nadále sledovat a doufám, že se od něj ještě nějaké nezávislé tvorby v podobném duchu dočkáme.(11.9.2012)

• Jossie

Co na to říct; i přes nesmírně silnou látku je to natočeno tak strašně nudně a sterilně, že třeba sex, ačkoliv je ve filmu pořád, nevypadá jako sex, ale jako velmi hraný sex. Zvolená polodokumentární forma vzprávění je spíš chaotická a nepřehledná a výsledný dojem je pouze ten, že je to jedna velká nuda.(19.5.2006)

• Z0oMb3E

Strašná slabota. Film, ktorý sa síce tvári ako dokument, ale absolútne nič sa z neho nedozviete. Film nám ukazuje, zmenu, keď sa z hipíkov, ktorých deň pozostáva zo šukania, húlenia a povaľovania na vraždiace stroje s vymytým mozgom uznávajúce pošahaný kult osobnosti. Tak silný námet však pochovalo otrasné televízne spracovanie, chaotický strih a nevýrazní herci. Patetický pokus o dvojlíniovosť deja vyznie skôr smiešne a do kvality snímku absolútne nič nepridá. V istom okamihu snímok dokonca začne nudiť, a to je pri takom námete až trestuhodný počin. Samotné ukážky agresivity a vraždenia sú také chaotické a rýchle, že aj počas nich budete sledovať čas s myšlienkou "už aby bol koniec". Marcelo Games? Čo? Pri každom zábere naň som si neodpustil úškrn s myšlienkou "tento plyšový medveď predsa nemôže byť taký blázon". I samotný Charlie by sa za svojho predstaviteľa hanbil. Film neodporúčam ani zarytému fanúšikovi masových vrahov, siekt či násilia na obrazovke.(17.6.2011)

Najprv základné fakty: Manson sa stal "slávnym" cez svoju sektu zvanú RODINA. Jej členovia v roku 1969 vo vile ROMANa POLANSKIho napadli a zmasakrovali jeho tehotnú manželku SHARON TATEovú a zopár ich priateľov, ktorí sa tu veselili na akejsi party. Duchovným iniciátorom tohto brutálneho činu bol práve Manson, ktorý osobne sa žiadnej vraždy vlastne nedopustil. Práve o to je táto psychopatická osobnosť desivejšia a práve preto už roky priťahuje pozornosť najrôznejších pomätencov a zvrhlíkov. Okrem POLANSKIho sa akoby zázrakom pred krvipreliatím zachránil napríklad aj STEVE McQUEEN. K filmu: nezávislý režisér Van Bebber poňal film ako pseudodokument o genéze novodobého Rasputina, ktorého "náboženstvo" akási z postáv lakonicky zhrnie do nasledovnej sentencie: "Je to všechno vo šukání." That´s all. (4.7.2005)(4.7.2005)

• - Snímek se na filmovém festivalu Fant-Asia umístil na třetím místě v kategorii nejlepší zahraniční film. (Terva)

• - Režisér, producent, herec a scenárista Jim Van Bebber snímek natáčel za vlastní peníze převážně o víkendech a svátcích už od roku 1998. (Terva)