Manson

USA, 1997, 95 min

Jim Van Bebber

Jim Van Bebber

Mike King

Jim Van Bebber je velice svérázný filmař a stejně svérázný je i jeho snímek o Charlesi Mansonovi a jeho „Rodině“ (nenechte se mást zdejším obsahem, ten se vztahuje až k posledním několika minutám). Už podle jeho předchozích, taktéž především nezávislých nízkorozpočtových počinů, ať už krátkometrážních zvráceností či poměrně zajímavé prvotiny (Dead Beat at Dawn), bylo zřejmé, jaká témata jej zajímají. Manson je jen vyvrcholením Bebberovy dosavadní kariéry. Spojení reálných záběrů se zbytkem, který je natočený tak, že se téměř nedá poznat, zda se jedná o autentické dobové záběry, nebo materiál nový, nabízí dohromady velmi zajímavý celek. Vraždy byly i přes minimální rozpočet a triky dělané na koleně (nebo možná právě díky tomu) natolik realistické, že podruhé v životě jsem u hraného filmu pocítil opravdové znechucení (poprvé to bylo u filmu Angst). Krom zajímavé kamery je dalším pozitiven filmu také hudba. Pokud se Van Bebber tímto snímkem opravdu snažil kriticky upozornit na rozšiřující se kult kolem postavy Charlese Mansona, musím uznat, že se mu to podařilo v plné míře (o tom svědčí i mnoho komentů, obzvláště těch odpadových). Jima Van Bebbera budu i nadále sledovat a doufám, že se od něj ještě nějaké nezávislé tvorby v podobném duchu dočkáme.(11.9.2012)

• whack

Chápem, že amíci sú doteraz frustrovaní, že im nejakí sfetovaní hipíci 40 rokov dozadu zavraždili zopár celebrít, ale toto je veľa. Film podáva falošné výpovede členov Mansonovej komunity, ktorí ani neexistovali a cituje to, čo nikdy nepovedali. Snaží sa silou-mocou šokovať, zhnusiť, odradiť od kohokoľvek a čohokoľvek, čo nejako súvisí s nejakými hippie komunitami. Napriek tomu, že väčšina členov Mansonovej komunity asi naozaj bola dosť prepnutá z toho LSD, toto je skutočne trápna demagógia. Objektivita na bode nula.(8.12.2013)

Náhodou celkom slušný pokus o pohľad na odvrátenú stranu hippies vlny. Samozrejme sa práve tu dalo ísť ešte o čosi hlbšie, ale žeby to bola kravina, tak to zase nie. Oceňujem pridržiavanie sa faktov - to podstatné čo som o Mansonovi vedel tu nechýbalo, čo som nevedel asi tiež nebolo vymyslené... Problém tu je skôr v žánrovej nezaraditeľnosti, než v snímku samotnom.(19.5.2006)

No úplně blbé to zase není--Je tu vidět alespon snaha natočit to trochu jinak(což se cení).ale do jaké míry se to povedlo?o tom by se dao diskutovat--Když se řekne "květinové děti"Skoro všem se okamžitě vybaví banda hezkých lidí v barevném oblečení a dlouhými vlasy kteří se mají všichni rádi-jen málokomu se vybaví špinaví pobudové,zloději, fetáci a manipulátoři kteří ke květinové generaci patřili také--Charles M. s tou svou posedlostí Beatles totálně degradoval a témněř úplně zničil hnutí lásky-americká společnost ztratila iluzi že láska přemůže všechny problémy-Tohle byl ten nejsilnější Mansonův zločin--Film nám ukazuje jak jeden dement dokázal pomocí drog a sexu ovládnout bandu naivů natolik aby pro něj vraždili-celé se to nese v oparu šílenství, podivných střihů a litrů krve--zajímavá je ale i ta linka ukazující novou generaci "Mansonových vrahů"-60%(3.10.2007)

Něco na tomto slepenci dokumentu a hororu určitě je. Když jsem se začal dívat řekl jsem si: tak tohle ne a už jsem měl nutkání film vypnout a nikdy se již nedívat, ale přeci jen jsem vydržel o chvilku déle a dokoukal tento poměrně slušně nevšední polohoror, ale určitě nejde o dokument tomu bych moc nevěřil. Největší chybou tedy pro mě zůstává neobjektivnost dokumentu či špatně zvládnutý horor, hlavně tedy ta nesourodost těch dokumentárních vložek, které jsem často moc nechápal.(1.10.2005)

• - Režisér, producent, herec a scenárista Jim Van Bebber snímek natáčel za vlastní peníze převážně o víkendech a svátcích už od roku 1998. (Terva)

• - Snímek se na filmovém festivalu Fant-Asia umístil na třetím místě v kategorii nejlepší zahraniční film. (Terva)