Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

macekjoe

Často se mi stává, že se k filmům dostávám přes jejich knižní předlohu. V tomto případě tomu samozřejmě není jinak. Film představuje určitou sondu do života jedné mafiánské rodiny, v čele s kmotrem Vitem Corleone. Je to velmi přitažlivé téma, mafie stále existuje a existovat bude, ale vztahy a hierarchie se stále mění a na některé věci se už naklade takový důraz. Každý proto rád „zavzpomíná“ na staré dobré časy mafie, kdy byly důležité vztahy založené na rodové linii, cti a loajalitě, a kdy se každé provinění trestalo náležitým způsobem (např. na nohy betonové botičky). ()

PotS

Od momentu, ako film uvidíte sa vám pri predstave mafiána vynorí ako prvý Brando- inteligentný, pomstychtivý, tvrdý a plniaci sľuby.... Dnešní ,,herci" by mali rozmýšlať nad tým ako nehrať ale byť a to autenticky. Je jedna vec byť dobrým režisérom a z hercov vyťažiť maximum. A vec druhá sám chcieť a snažiť pre úlohu. Škoda len, že Coppola zaň nezískal vo svojej kategórií Oscara. Ale najmä klobúk dole pred Marlom Brandom. On nehral, on bol! 90% ()

NewObject odpad!

Fenomen kmotra fakt nechapu. Pro me jeden z nejhorsich ganster style filmu co jsem videl. Moc dlouhy, moc nudny. Take snizuju latku ;) ()

Cornello

Nejlepší gangsters film,který jsem viděl. To bezpochyby, spíš patří k těm nejlepším úplně. Perfektní herecké výkony Al Pacina a Marlona Branda. Geniálně natočený. Film mě dokázal vždycky překvapit a nikdy jsem nevěděl, jestli nějaká scéna skončí dobře anebo špatně ()

macherano

U mňa na to na päť nieje ale aj tak výborná vec kde Al pacino aj keď nechcel predsa len sa pridal na stranu rodiny A hlavne výborný brando škoda že mal menej priestoru ako som očakával A keaton prvý krát ju vidím mladú :-) určite oveľa lepšie jak Vtedy v Amerike to je kravina najväčšia ()

SeeSaw

„Mám pro své děti sentimentální slabost a rozmazlil jsem je, jak vidíte. Mluví, když by měly poslouchat.“ - To nejlepší co kinematografie kdy vyprodukovala, co mohla vyprodukovat. ()

HugoZass

Kultovní film žánru "gangsterek" : tak jako žánr westernu definuje a k dokonalosti přivání Leoneho Tenkrát na západ, žánr "drama z mafiánského prostředí" definuje a k dokonalosti přivádí právě Kmotr. Film je tak dokonalý, že dále již jít nelze (pominu-li druhý díl Kmotra, který je možná ještě o něco lepší). Kameru, střih, hudbu ani herecké výkony není třeba složitě komentovat - jsou prostě dokonalé. Film je prostě dobrý, dokonce tak dobrý, že se stal přímo ukázkovým příkladem sociálně-konstruktivistického přístupu k popisu reality projevující se platónskou projekcí ideálů do věcí hmotných: Kmotr se totiž skutečným kmotrům zalíbil natolik, že své jednání, chování, mluvení začali přizpůsobovat tomuto ideálu - nejednoho kmotra zatkla policie s knihou od Puzza či DVD filmu ve stolku, minimálně 9 z 10 skutečných mafiánů mají Kmotra jako svůj nejoblíbenější film. Filmu se prostě podařilo realitu nejen věrně popsat, ale i změnit...Jaký další film to může říct? ()

viking515

Ešte sa mi nestalo, aby niekto dokázal knižný príbeh tak dokonalo adaptovať do filmového sveta. Herecké výkony jednotlivých postáv boli jednoducho koncertom pre diváka. Autor knižnej predlohy - Mario Puzo ukázal ako funguje a kam až siaha americké podsvetie. Na prvý krát divák - laik moc vecí nepochopí... Ja osobne som Krstného otca videl minimálne 3-krát, prečítal aj knihu a stále ma tento film baví a prekvapuje. ()

dasl

Nebudem to hodnotiť pretože som to nevydržal pozerať až do konca . Podľa mňa je to blbosť. Film už patrí do múzea , ani myšlienka či odkaz tohoto filmu už nepatrí na tento svet. Pripadá mi to ako spomienka na flám, sme radi že sme to prežili, ale nikto sa už o tom radšej nechce baviť. ()

kratajirka

30 minut pryč, 45 minut pryč a hlava si říká "to jako má vážně tohle 92%? 100 minut pryč, 150 minut pryč a hlava si říká "to jako vážně tohle má JEN 92%??? Jsem rád, že jsem se konečně dokopal ke shlédnutí. Protože teď už můžu říkat "jo, kmotr je kur... dobrej film" :) ()

brona4545

Úžasné, kdyby šlo dát více hvězd, tak už tady jsou. Klasika, nic jiného. Snad není lepší film s touto tématikou. ()

Magnomous

Výborný dej, skvelé herecké výkony, film je pomerne dlhý, ale ani na chvíľu nenudil. Ešte keď prihliadnem k roku vydania tohto filmu, tak 5* je právom zaslúžených. ()

Baky88

Velké očekávání, kdy co jsem přečetl knihu tak jsem rozhodně nečekal, že z filmu budu mí husí kůži. Nicméně se stalo. Marlon Brando, mladý Al Pacino, prostě takový moment kdy se sešli tito dva v jednom filmu a takovém příběhu, to je prostě dech beroucí. Samozřejmě musí člověk přihlédnout k roku, kdy byl film natočen, ale to každý kdo má rád skvělý film musí umět. Opravdu mě to v táhlo do role někoho z Rodiny a i když píšu jen komentář, tak mám husí kůži. Úžasný film ()

AdamSmith

Skvělý snímek. To bezpochyby. Skvěle napsaný scénář a herecký výkon Marlona Branda stvořili Kmotra takového, jaký je. Bohužel je Kmotr se svou délkou příliš dlouhý a časem přestanete dávat pozor. To je ale nezadbatelné mínus oproti velkému plus. ()

iminlove

Mám taký zlozvyk. Čítam knihu až po zhliadnutí filmu. NEĽUTUJEM!!! K tomuto filmu sa ťažko píše komentár. Toto treba vidieť. ()

Filmslover14

Nedokážu si představit lepší filmové zpracování, protože zfilmovat tak dokonalou knihu, jakou je Kmotr a přitom perfektně vystihnout atmosféru a neubrat jí na kráse, je neskutečně těžké (i když mně ve filmu chyběla závěrečná stránka knihy, která je pro mě dost zásadní pro pochopení některých postav) Al Pacino jako Michael exceluje. A taky si nedokážu představit lepšího dona Vita než jakým je Marlon Brando. Ač film trvá tři hodiny, na hodinky rozhodně koukat nebudete. Filmový klenot, který asi nikdy nezestárne. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)