Komentáře uživatelů k filmu (1 956)

Teraz viem, prečo sa nemajú filmy dabovať. Tak, ako rozprával Marlon Brando, by ho nevedel nadabovať nik. S minimálnou mimikou dokazuje , že je pán Herec a na pochybách nikoho nenechá ani Al Pacino. Toto dielo by mohlo byť kľudne natočené i na čierno-biely materiál a neubralo by mu to na kvalitách ani pol percenta. Hudbe je len tam , kde má byť a úplne podčiarkuje celú dejovú líniu. O každej z postáv by sa dali písať stohy papiera, ale bolo by to len nosenie vody do mora ...(27.10.2003)

Kultová záležitosť, ktorá je ozaj veľkolepým filmovým dielom.(21.9.2005)

Tak jsem si na seznamu nejlepších filmů na čsfd vypsala všechny z první dvacítky, které jsem ještě neviděla a rozhodla se, že se na tu tolik oblíbenou "klasiku" podívám. V některých případech jsem byla opravdu zklamaná a pořád jsem si říkala, co na těch filmech všichni mají... až "přišel na řadu" Kmotr... Musím uznat, že jsem chvíli váhala, zda nedat jen 4 hvězdičky, ale po druhém shlédnutí nebylo pochyb. Napínavý děj, vynikající herecké výkony, prostě opravdu geniální mafiánský film.(31.10.2005)

Dát Kmotra do desítky nejoblíbenějších filmů je navzdory ostatním kouskům (7 samurajů, Silnice, Dekalog,...) nabídkou, kterou nelze odmítnout.:-)(23.6.2006)

FFC je bůch(29.11.2006)

Film, který nesází na to, aby to "odsýpalo", ale na kvalitu obrazu, hereckých výkonů a celkového provedení. Geniální, geniální, geniální.(14.8.2007)

Klasické dílo, podle naprosto mistrovské knižní předlohy spisovatele Maria Puzza. Marlon Brando vzbuzuje respekt už při prvních záběrech. V díle se kromě chodu v mafiánských rodinách ukazuje i postavení v rodinách, žena × muž, osud přistěhovalců, to jak žijí chudí, samozřejmě nejsou opomenuty emoce a city. Herecké výkony jsou brilantní. Kmotr se stal nejznámější a nejoblíbenější mafiánskou ságou, která kdy byla vytvořena. Proto by neměla chybět v knihovnách a sbírkách filmů.(28.11.2007)

Důkaz toho, že kniha jde na filmové plátno převést i v dokonalé formě. Časově relativně dlouhý film, ale v momentě kdy se objeví titulky nebudete vědět jestli uplynula hodina a půl nebo půl dne. Perfektní Marlon Brando a start jednoho z největších herců - Al Pacina.(8.12.2007)

Čo dodať k tomuto filmu. Nezabudnuteľný Marlon Brando.(25.2.2008)

Viděl jsem; v klidu mohu zemřít.(8.7.2008)

Perfektní film z mafiánského prostředí. Když člověk vidí tenhle film a někdo potom řekne slovo "mafie", zákonitě si musí představt obsah filmu (pokud to ovšem není mafián a u nich to nechodí jinak...). Herecké výkony odzbrojující, atmosféra taková... mafiánská a ten theme song! A na scénu s koňskou hlavou budu vzpomínat ještě hodně dlouho.(17.7.2008)

Óoo Kmotr. Pomalá vynikající trilogie, nenápadně a potichoučku se plížící do myslí mnoha diváků, kterým dovoluje, aby zírali s otevřenou pusou. Kruté způsoby (nejen) italské mafie, kryté rouškou přetvářky, fascinují a šokují zároveň. Dokonale klidný Don Corleone s kamennou tváří Marlona Branda se mi nesmazatelně vryl do paměti, ale ne však více než Al Pacino jako Michael, zprvu odbojný syn, později pod tlakem rodiny zbaven svých šlechetných cílů, připraven převzít břímě rodinného podniku. Trilogie nikam nespěchá, vše má svůj čas, vše má své místo. A ta hudba!(3.3.2009)

Ano, dlouhý film, který nenudí ani sekundu, vynikající herecké výkony, vynikající atmosféra, ale opět platí...někdy aby film byl ještě lepší, musel by být ještě delší, potřeboval bych ještě aspoň půl hoďky na vysvětlení některých uálostí, které mi přišly odbité. Proto nemůžu jít do 100%tního hodnocení!! Jednou větou: První scény, které se odehrávají na svatbě, skvěle v táhnou do děje, travají kolem půl hodiny, pořád jsme na stejným místě a pořád nás to baví, tomu říkám chytit diváka za koule a nepustit!!(13.8.2009)

Přepsáno v červenci 2019. Kmotr je jednoznačným vítězstvím komerčního filmu. Francis Ford Coppola právě zde prokázal své výjimečné vypravěčské schopnosti, navíc prostředí prominentního organizovaného zločinu je divácky velmi vděčným námětem. Díky přísunu financí se nemuselo hledět na skromnost a výsledkem je monumentální podívaná. Efekt má hlavní slovo, příběh se soustředí na nejzávažnější události, obchodní srážky se prolínají se společenskou kolizí i čistě soukromými střety. Emoce víří ctižádostivé hlavy a nejžádanější hodnotou je pouze síla moci a peněz. Přirovnání principů k oficiální mocí státního uskupení je pochopitelné, disciplína a poslušnost jsou základním předpokladem k přežití. Zločin a blahobyt jsou lákavou ingrediencí života a kde jinde se divák může až téměř na dosah ruky přiblížit prominentní chuti, než ve filmu? Základním kamenem historek z podsvětí je Don Vito Corleone, rozený Vito Andolini (zajímavý Marlon Brando), bystrá hlava mocného rodinného uskupení italského původu v New Yorku. Je schopným vůdcem organizovaného zločinu, je autoritou, která vyžaduje poslušnost a úctu. Odmítání obchodu narkotik je pouhou pózou, která má dodat zdání jistých morálních zásad, přesto je na prvním místě vždy vzestup a udržení mocenských pozic rodiny. Za použití jakýchkoliv metod a účinných prostředků. Nesouhlas se nepřijímá. Neméně důležitým článkem příběhu je Michael Corleone (sebevědomý Al Pacino), nejmladší Vitův syn a velmi úspěšný stabilizátor rodinné pozice. Služba vlasti během druhé světové války sice zanechala podvědomí morálních standardů, přesto je nejdůležitějším životním cílem bezpečnost vlastní rodiny. Moc je příliš nakažlivá v uspokojení opojnosti, nesmiřitelná tvrdost je výhodnou vlastností k budoucí prosperitě i snaze o vyčištění vlastních obchodních aktivit. Důležitou postavou je Santino „Sonny“ Corleone (pozoruhodný James Caan), nejstarší Vitův syn. Jeho temperament podléhá pudům vášní a náznak rodinné urážky musí být exemplárně potrestán. Volání krve určuje jeho kroky. Výraznou postavou je Peter Clemenza (příjemný Richard S. Castellano), spolehlivý stoupenec rodiny Corleone. Je zkušeným a oddaným bojovníkem ve válce o hlavní mocenskou pozici zločinu. Významnou postavou je Tom Hagen (příjemný Robert Duvall), Vitův adoptivní syn a spolehlivý právní ochránce rodiny. Je vzdělaným a schopným poradcem mocné hlavy rodu. Hlavní ženskou postavou je Kay Adams (sympatická Diane Keaton), Michaelova snoubenka a jeho druhá manželka. Intelektuální nitro je zaskočeno nevybíravým světem zločinu, přesto ji nezákonná pozice moci přitahuje. Významnější ženskou postavou je také Constanzia „Connie“ Corleone (příjemná Talia Shire), nejmladší Vitův potomek. Její manželství tone v nespokojenosti, přesto stále prosí o shovívavost svého výběru. K výraznějším postavám patří Virgil "Turek" Sollozzo (zajímavý Al Lettieri), obchodník s narkotiky, netrpělivě čekající na svoji příležitost k vzestupu a odmítnutí nelze v žádném případě přijmout. Patří k nim také Frederico „Freddy“ Corleone (příjemný John Cazale), prostřední Vitův syn. Nemá vůdcovské sklony, užívá si přepych života a je spokojený se svou nenápadnou životní rolí. A je zde také Johnny Fontane (sympatický Al Martino), Vitův kmotřenec a populární zpěvák a filmový herec. Spoléhá se na vlivnou moc svého ochránce a užívá si své zasloužené chvíle slávy. Z dalších rolí: velmi ochotně úplatný newyorský policejní kapitán Mark McCluskey (Sterling Hayden), drze neposlušný šéf filmového studia Jack Woltz (John Marley), nejmocnější představitel konkurenčních rodin zločinu Don Emilio Barzini (Richard Conte), osudově chybující stoupenec rodiny Corleone Salvatore Tessio (Abe Vigoda), prospěchářsky nevěrný Constanziin manžel Carlo Rizzi (Gianni Russo), spokojená Vitova manželka Carmela Corleone (Morgana King), Vitova spolehlivá hrubá fyzická síla Luca Brasi (Lenny Montana), chybující řidič rodiny Paulie Gatto (Johnny Martino), Michaelův ochránce Al Neri (Richard Bright), s vývojem událostí nespokojený manažer kasina rodiny Corleone Moe Greene (Alex Rocco), dychtivý nástupce konkurenční rodiny Bruno Tattaglia (Tony Giorgio), jeho otec a hlava rodu Philip Tattaglia (Victor Rendina), první Michaelova manželka sicilského původu Apollonia Vitelli-Corleone (Simonetta Stefanelli), zrádný Michaelův ochránce na Sicílii Fabrizio (Angelo Infanti), důležitý spojenec rodiny Corleone na Sicílii Don Tommasino (Corrado Gaipa), věrný Michaelův ochránce na Sicílii Calò (Franco Citti), či Apollonin překvapený otec Vitelli (Saro Urzì). Kmotr je efektní filmovou podívanou, s potěšením lze sledovat mumraj a slávu činnosti mafie. Kmotr je účinným filmovým vyprávěním a herecké obsazení je plné hvězd, přesto pro mě nemá film větší hodnotu. Příjemná zábava, která mě nedokáže strhnout k obdivnému aplausu.(4.12.2009)

Nejlepší mafiánská trilogie a Marlon Brando? .......(13.1.2011)

Nikdy jsem nevěřil, že film může být lepší než kniha, ale v tomto případě se to minimálně vyrovnalo. Předčilo to veškerá má očekávání. Jedním slovem: fantazie.(7.11.2011)

Mistrovské dílo! Kmotr nepochybně patří mezi ty nejlepší filmy vůbec, osobně ho řadím na stupínek nejvyšší. Stejně tak vnímám předlohu Maria Puza, obojí to jsou bezchybná díla... Nevím, co vše vyzdvihnout, tak jen to hlavní, nejvíce oceňuji herecký výkon Marlona Branda, dle mě jeden z těch nejlepších vůbec, sám ani nevím jaké superlativy použít. Velké uznání si také zaslouží Al Pacino, Francis Ford Coppola nebo Nino Rota a další a další a další. Neskutečný film.(21.11.2011)

Jo, je pravda že tomuto dílu se nedá v podstatě nic vytknout. Možná jen, že pár scén by se dalo ještě trochu vypilovat, aby nepůsobily zdlouhavě. Ale to je jen malá chyba na tak mistrovském dílu. Kmotr je špičkový film s nezapomenutelnými scénami, perfektním stylem a hlavně s opravdu výbornými herci. Marlon Brando a Al Pacino byli famózní od začátku až do konce. Jsem sakra ráda, že po dlouhém odkládání a rozhodování jsem tento snímek konečně viděla. A rozhodně to nebylo naposled.(26.11.2011)

To je ale škoda, že mafiánský filmy nemám ráda páč jim nerozumím... Tím pádem asi ani není v mé kompetenci film jakkoli blíže hodnotit či komentovat...(8.1.2013)

Jedna z nejlépších "mafiáren" všech dob. Po přečtení knihy pana Puza jsem se ovšem bál, že není žádná šance navodit tutéž atmosféru, kterou jsem pociťoval v průběhu nočního čtení. Bylo tomu ovšem jinak... tento film považuji za jediný, který se vyrovnal knize, přestože se to zdálo jako nesplnitelný úkol. Veškeré detaily, zmíněny v knize, jsem zahlédl i ve filmu. Jediné, co musím vytknout (beru jako povinnost), je zcela zazděná postava Luky Brasiho (za to taky strhávám 1% - dramatický rozdíl, co?)... chápu, už tak měl film 3 hodiny... ale LUCA BRASI? ... K samostatné filmařině: bezchybné, bez výtek, geniální! 99%(25.5.2013)

Souhlasím se zařazením do TOP 10 na ČSFD. Též souhlasím s některými kritiky, jež tento film označují jako nejlepší film vůbec. Dlouho jsem tento film odkládal, než jsem se k němu konečně dostal. Takovou atmosféru, u níž máte pocit, jako když koukáte na opravdové gangstery ze 40. a 50. let a myslíte si, že to nejsou herci, ale že to jsou oni, jsem dlouho neviděl. Naprosto přesvědčivý a úžasný Marlon Brando, ze kterého jde obrovský respekt a já si prostě myslel, že to don Vito. Francis Ford Coppola dokázal skvěle natočit tento majstrštryk od Maria Puza. Takhle nějak si představuji film podle knížky. Celé ty tři hodiny utekli jako voda, shltal jsem je v jednom kuse (ne vlastně několikrát jsem musel film přerušovat, protože blblo DVD) a byl jsem nadšen. Bravo! Už se nemůžu dočkat, až si pustím další díl. 90%(18.8.2014)