Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Mr.Bulanek

Tak sem se k tomuto filmu konecne dokopal. Pri cteni knihy jsem chtel byt mafianem a pochopil jsem co znamena vyraz italska domacnost. Byl jsem z ni tak nadseny ze jsem chtel videt film o kterem vsichni rikaji jak je skvely. Trochu jsem se bal temer trihodinove stopaze. A ted k filmu. Je to jedna z nejlespich filmovych kniznich adaptaci. I kdyz tam nektere casti chybely. No uvidim o cem budou dalsi dily treba bude neco v nich. Zase kdyby tam bylo vsechno tak by to melo 5 hodin, a nektre casti se k hlavni dejove lince nehodily. Ale necitil jsem to nadseni jako kdyz jsem cetl knihu, ale bez pochyby to je vyborny film. Nutkani dat 5* zvitezilo nad drivejsim 4* hodnocenim. ()

Mirokukii

Velké filmové dílo jehož shlédnutím nic nezkazíte. Pro mne však občas trochu vleklé. Zejména Italská pasáž, ač velice romantická, se v tomhle filmu vůbec nemusí vyskytovat. A dále už pouze superlativy. Nádherná hudba. Božský Marlon Brando jehož projev mě doslova přikoval k filmu. Spoustu výborných scén a jeden z nejlepších filmových konců co jsem viděl. Posledních cca 20 minut je opravdu mistrovských, neuvěřitelných. Plus rada do života: "Ten co příjde s nabídkou, je zrádce." ()

Novada

Tohle je jeden z filmů, který vás chytne v prvních pár minutách a nepustí vás od obrazovky dokud nedoběhnou závěrečné titulky. Děj, hudba i herci, to vše dokonale zapadá do celého příběhu. Co dodat, tohle je film, který by měl vidět každý, kdo se aspoň trochu o filmy zajímá.. ()

danco123

Tento film mi vyrazil dych! Áno, áno je to pravdou, že filmy z minulého storočia majú viac do seba, ako filmy zo súčasnej doby. Mňa film Krstný otec tak očaril, že si s určitosťou prečítam i knihu. Možno to bude chyba, že prv som videl film a potom sa vrhnem na knihu, ale tento film je pre mňa vrcholom filmového rebríčka a knihu od Maria Puza si nemôžem nechať ujsť, či už ma bude baviť viac alebo menej ako film. Nechcem písať dlhé litánie, a preto budem písať v krátkosti. Či už Al Pacino alebo Marlon Brando, obidvaja boli perfektný v tomto filme a ťažko im hľadať konkurenciu, pretože aj keby len Al Pacino stál len tak vo filme a občas pohol obočím, tak by bol dokonalý. Naopak Marlon Brando, ako chlap s neuveriteľným rešpektom zo strany svojho okolia a jeho sympatickým zachrípnutým hlasom vedel spraviť každý scénu zaujímavú. Tento film zanechal vo mne niečo, čo sa len ťažko dá popísať, prekročil hranice geniálneho filmu a to už len ťažko nejaký film prekoná. Filmu dávam 100%. ()

filmmovier

Kmotr je možná geniální filmové dílo a mě se to jako film líbilo taky, bohužel mě to ale nestrhlo tak, jak jsem očekával a doufal a vlastně se teď cítím poměrně blbě, ale bohužel je to tak a zatím se s tím nedá nic dělat. Každopádně to má ale geniální režii, geniální hudbu a geniální herecké výkony v čele s famózním Marlonem Brandem a Al Pacinem, Vlastně i příběh je velice zajímavý, parádně spletitý, nenudí to a je se na co dívat, ale mě bohužel to lehce pomalejší, ale zato nádherně komorní tempo nedokázalo strhnout úplně na max a občas tam dokonce byly i scény, které mě nebavily, ale vlastně to celkovému hodnocení uteklo jen o chlup, prostě to tak je. Takže časem si to přečtu a rozhodně zkouknu znova, protože tohle velké drama má fantastickou hloubku. 87%. ()

Lachtaan

Dost možná největší rest na mé filmové hvězdné dráze konečně zažehnán a s rukou na srdci můžu tvrdit, že jsem právě rozhodně neviděl nejvelkolepější mafiánský film. Kdekdo by argumentoval tím, že mojí chybou je fakt, že je Kmotr už 47 let starý a v mých očích ho poznamenal zub času. Ale každý, kdo si přečte můj profil či mě už nějakou dobu sleduje, ví, že já miluju dohánění klasik a raději si pustím kultovku z minulého století než slabý průměr z letošního roku. Zkrátka mě Godfather úplně neodpálil, to ovšem neznamená, že mě nemůže pohltit jeho navazující pokračování. ()

Ryuuhei

Ty jo, já jednou dokonce nebudu za černou ovci! A to ani mezi svými sledujícími. Od Kmotra jsem dle hodnocení očekával zázraky, ale vypadlo z toho něco, co je rozhodně nadčasové, no mě osobně už od poloviny spíš nudilo. Pořád jsem čekal, že se něco začne dít mimo neustálou záplavu nezáživných dialogů. A začalo, jen to bylo ve stylu vražd, které řetězově spouštěly další. V ději jsem se ztratil vlastně už na začátku, má pozornost utíkala úplně jinam. Jak se tu shoduje každý, kdo nehodnotil 5 nebo 4*, jde o vleklý film, kterému chybí správné tempo. /// Viděno na Cinemaxu s českým dabingem. ()

DragonnCZ

Kultovní mafiánská až svou délkou vyčerpávající epopej, která vzhledem ke svému zpracování zůstává nadčasová až dodneška. Když sem film viděl před 2 lety, vcelku mě nudil a nechápal jsem ho a když se k němu vracím dnes, už vidím proč je tak kultovní, božský či nadčasový. Božská výprava a spletitý příběh o jedné mafiánské rodině mě při sledování dost bavil, ale nese si to celou dobu jeden problém, a to, že svá délka dokázala až skoro vyčerpávat a některé dlouhé dialogové pasáže dokázaly někdy skoro nudit. Vynahrazuje to fakt, že se pak vždy uděje něco zajímavého co film znovu pozvedne a zase mě zpátky připoutá do příběhu. Hlavní plusy filmu ostává dále ta mafiánská atmosféra, herecké výkony dnes převážně známému Al Pacinovi. Určitě také režie a scénář Francise Ford Copolly. Kamera a každá scénka je nadčasová snad do dneška a film jsem si užíval, i když holt ta délka to trochu srážela. I přesto filmu uděluji s úctou 8.5 bodu z 10. ()

danoo

"Za každým veľkým majetkom sa skrýva zločin", píše Mario Puzo na začiatku svojho največšieho bestselleru citujúc z Otca Goriota. Verný filmový prepis jeho románu riadi kolosálna postava Marlona Branda, ktorá je v druhej časti skrytá v tieni. Krstný otec Don Corleone je chladnokrvný šéf mafie, no ako človek je sympatický a svojím spôsobom aj spravodlivý. Myslím si, že nejaké posudzovanie charakterov nie je na mieste, pretože Puzovi rovnako Coppolovi nešlo o vynášanie morálnych súdov, ale o zachytenie osudov členov mafiánskej rodiny, ktoré ohromuje ešte po 36 rokoch. (2006) ()

terunka003

Klasické dílo, podle naprosto mistrovské knižní předlohy spisovatele Maria Puzza. Marlon Brando vzbuzuje respekt už při prvních záběrech. V díle se kromě chodu v mafiánských rodinách ukazuje i postavení v rodinách, žena × muž, osud přistěhovalců, to jak žijí chudí, samozřejmě nejsou opomenuty emoce a city. Herecké výkony jsou brilantní. Kmotr se stal nejznámější a nejoblíbenější mafiánskou ságou, která kdy byla vytvořena. Proto by neměla chybět v knihovnách a sbírkách filmů. ()

wer4

Po prečítaní knihy máte pocit, že ste v minulom živote museli byť aspoň kuchárom v nejakej sicílskej mafiánskej rodine .. atmosféra je jednoducho strhujúca. Neverila som, že sa dá natočiť taká verná kópia knihy, ktorá podtrhuje to najpodstatnejšie z podstatného. Hold, Coppola je majster v tom, čo robí. Geniálny režisér, výnimočné herecké koncerty. Dokonalá kniha dospela k dokonalému sfilmovaniu. ()

BS

Film úžasný v každém detailu, není co vytknout. Závěr má silnou atmosféru a je nepopsatelný... ()

galba

Tento film je skvost, do značných detailů se drží knižní předlohy. Ovšem nejgenialnější na celém filmu je hudba v pozadí. ()

T-pack

Perfektní film z mafiánského prostředí. Když člověk vidí tenhle film a někdo potom řekne slovo "mafie", zákonitě si musí představt obsah filmu (pokud to ovšem není mafián a u nich to nechodí jinak...). Herecké výkony odzbrojující, atmosféra taková... mafiánská a ten theme song! A na scénu s koňskou hlavou budu vzpomínat ještě hodně dlouho. ()

gjjm

Technicky nejdokonalejší film všech dob. Hodnocení a popis jedničky platí pro celé tři díly, jsem líný psát a navíc nemám důvod to nepokládat za jediný film rozstřihlý na tři kusy a někdy bych chtěl vidět ten osmihodinový sestřih. Definice eposu zní: dílo, přinášející v rámci několika spojených příběhů epizodického charakteru ucelený obraz určitého světa (Josef Hrabák - Poetika). Málokterý film (a vůbec málokteré umělecké dílo) tuto definici naplňuje líp. Jedna z největších klasik světové kinematografie, oprávněná legenda, shrnutí všeho, co film dokáže. Výhody asi nemusím vypočítávat. Geniální herecké výkony (Al Pacino, Al Pacino, Al Pacino). Fascinující příběh, skvělé dialogy, megalomanský záměr zobrazit život gangsterské rodiny v průběhu celého století se povedl a lépe se povést nemůže. Luca Brassi mu dal pistoli k hlavě a řekl mu, že na té smlouvě bude buď jeho podpis, nebo jeho mozek. ()

drederik

Kdo by nechtěl žít v týhle době a být členem mafiánské rodiny. Měl jsem to štěstí, že jsem nejdřív přečetl knihu a až po ní si film pustil. O to větší je to zážitek. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)