Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

DragonnCZ

Kultovní mafiánská až svou délkou vyčerpávající epopej, která vzhledem ke svému zpracování zůstává nadčasová až dodneška. Když sem film viděl před 2 lety, vcelku mě nudil a nechápal jsem ho a když se k němu vracím dnes, už vidím proč je tak kultovní, božský či nadčasový. Božská výprava a spletitý příběh o jedné mafiánské rodině mě při sledování dost bavil, ale nese si to celou dobu jeden problém, a to, že svá délka dokázala až skoro vyčerpávat a některé dlouhé dialogové pasáže dokázaly někdy skoro nudit. Vynahrazuje to fakt, že se pak vždy uděje něco zajímavého co film znovu pozvedne a zase mě zpátky připoutá do příběhu. Hlavní plusy filmu ostává dále ta mafiánská atmosféra, herecké výkony dnes převážně známému Al Pacinovi. Určitě také režie a scénář Francise Ford Copolly. Kamera a každá scénka je nadčasová snad do dneška a film jsem si užíval, i když holt ta délka to trochu srážela. I přesto filmu uděluji s úctou 8.5 bodu z 10. ()

cross

****1/2 - Vynikající film, vynikající herci, vynikající scénář.... Ale.... Nemohu si pomoct, příliš dlouhá stopáž zkombinovaná s lehkou realizační nedokonalostí (souboj Sonnyho a Carla plný školáckých chyb či kulky vraždící bez poskvrny šatů) a až přílišná ukecanost některých scén mě nutí ubrat alespoň pomyslný půlbodík z finálního hodnocení. Jinak se však jedná o ztěžejní dílo svého žánru s nezapomenutelnými scénami a úžasnou stylovostí, která je vidět jak v obrazech z New Yorku, tak v suitě odehrávající se v Itálii. Stačilo pár tahů pilníkem a mohla to být zcela bezchybná podívaná!!! ()

Právnička

Tak jsem si na seznamu nejlepších filmů na čsfd vypsala všechny z první dvacítky, které jsem ještě neviděla a rozhodla se, že se na tu tolik oblíbenou "klasiku" podívám. V některých případech jsem byla opravdu zklamaná a pořád jsem si říkala, co na těch filmech všichni mají... až "přišel na řadu" Kmotr... Musím uznat, že jsem chvíli váhala, zda nedat jen 4 hvězdičky, ale po druhém shlédnutí nebylo pochyb. Napínavý děj, vynikající herecké výkony, prostě opravdu geniální mafiánský film. ()

ABCD Marta

Tleskám! Tleskám dlouze! Tleskám dlouze a ve stoje! Mistrovsky natočené dílo, jemuž nelze nic vytknout, protože naprosto úžasně kopíruje svou knižní předlohu. Taková klasika mezi klasikami, chtělo by se říci. ()

Pupidyk

Nevím, co přesně Vás všechny vede k blahořečení tohodle díla nicméně pro mě jsou to sakra slabé čtyři hvězdičky. Ano, některé pasáže jsou natočené opravdu mistrovsky, třeba už začátek filmu, zastřelení Sonnyho, apod., ale já se občas nudil a přetrpění skoro tří hodin, to už musí být pecka abych to zvládl. Podle mne je to prostě průměrný film s několika okamžiky a na dílo Maria Puza to ani v nejmenším nemá... Podívám se i na ostatní díly - dvojka mne hodně zajímá, zvlášť když hodně lidí právě dvojku na rozdíl od vychvalované jedničky blahořečí... ()

Meijin

Velkolepý příběh italské mafiánské rodiny Corleonových žijících v New Yorku. Klasika, ze které čerpají všechny gangsterky, které za něco stojí. Až dokonce filmu jsem nepoznal mladého Al Pacina ani Dianu Keaton. ()

ganz

Pokud se člověk při sledování dokáže odprostit od předlohy, tak film nabízí výbornou zábavu, která ale nemusí zaujmout hned napoprvé. Hereckým výkonům nemůžeme nic vytknout, ať už jde o výborného Marlona Branda nebo mladého Al Pacina. Trochu mi zde oproti knize chybělo rozvedení příběhu Johnyho Fontane a některé situace které se asi na filmovém plátně zobrazit ni nedají. Každopádně jedna z nejlepších mafiánských ság. ()

MI-380

Bral jsem to jako povinnost (aktuálně 4. místo na čsfd) a byla to podle očekávání velmi příjemná povinnost. Datum vzniku 2009 nebo snad 1972? Kdybychom to nevěděli, těch 37 let nemůžeme poznat. Co ještě v roce 2009 dodat? Děkuji, pane Coppola. 95%. ()

Guzo

Bohužel, další z těch filmů, u kterých asi to kouzlo nikdy nepoznam.. Nemůžu říct, že by byl Kmotr špatný, to určitě ne, ale abych ho pasoval takhle vysoko? To u mě zatím nehrozí.. Třeba až si ho za 10 let pustim, tak změnim názor, ale zatim na 4* ()

R´Hell

Óoo Kmotr. Pomalá vynikající trilogie, nenápadně a potichoučku se plížící do myslí mnoha diváků, kterým dovoluje, aby zírali s otevřenou pusou. Kruté způsoby (nejen) italské mafie, kryté rouškou přetvářky, fascinují a šokují zároveň. Dokonale klidný Don Corleone s kamennou tváří Marlona Branda se mi nesmazatelně vryl do paměti, ale ne však více než Al Pacino jako Michael, zprvu odbojný syn, později pod tlakem rodiny zbaven svých šlechetných cílů, připraven převzít břímě rodinného podniku. Trilogie nikam nespěchá, vše má svůj čas, vše má své místo. A ta hudba! ()

JohnSmith

Ač téměř tříhodinový,tak velmi rychle ubíhající a zajímavý mafiánský epos. Něco takového už nikdy nikdo nenatočí. ()

EvaM

Zpracování filmu podle tak skvělé předlohy musela být velká dřina, aby konečný efekt nezklamal, ale snaha se vyplatila, podařilo se. Zrovna tak , jako jsem jedním dechem přečetla knihu, jsem sledovala děj na obrazovce. Úžasné a tvůrcům dík. ()

s.e.p.p

Neupírám tomu filmu všechny kvality, to vůbec ne... Jednoduše mě tento všemi opěvovaný snímek z mafiánského prostředí (které mě nikdy moc nepřitahovalo a nefascinovalo) dost nudil. Vyprávět děj, který by se dal odhrkat během pěti minut skoro 3 hodiny je vážně síla, a tak jsem si během sledování musel asi třikrát vyčerpaný dávat přestávku. A další díly v blízké budoucnosti určitě neplánuju... snad se ráno nevzbudím s koňskou hlavou v posteli... ()

D28

Bojím sa dať menej...Pri čítaní knižky som to prežívala oveľa viac,snáď preto sa to už neopakovalo pri filme. ()

KASUGI

Kvalitní film to bezesporu je, ale já se prostě neumím vžít do postav mafiánských prasat (a vůbec všeho, třeba i mafiánských her), když jsou mi jejich osudy totálně u prdele a k smíchu jsou mi ty jejich dětinské tahanice typu: "Ty jsi mi rozšlápnul bábovičku, tak já ti rozbiju autíčko." "to máš za to" "Ale to autíčko jsem dostal na ježíška." "Bác, to máš za to." "Ale ty sis začal." "Ne, ty sis začal." "Jo." "Ne-e." "Jo-o." "Stokrát NE! "Jo, jo a dvěstěkrát JO!" ____ Akorát píseček vyměnili za město, rozšlápnuté bábovičky za střelné zbraně a infantilní hádanice za moudré rodinné kidy. ()

Kurikmoon

Shodnotením sa cítim trošku rozpoltený. Pretože filmy s takouto témou ma nikdy nebrali. Na druhej strane som sa i napriek tomuto faktu nenudil. A zvedavo sledoval ako to dopadne. Príjemne ma prekvapilo, že film nebol prepchaný prestrelkami ako som očakával. A hlavní predstavitelia vdýchli svojím postavám osobnosť a osobitosť. Rozhodne je Godfather filmový počin, ktorý má svoju hĺbku... -Čo by mohlo odradiť od filmu? Netrpezlivému divákovi možno budú vadiť scény z talianských rodinných zvykov. Inak ma nič nenapadá.- A moje hodnotenie? Aj keď sa tento film mojou srdcovkou nestane, dávam 5 hviezdičiek. Môže byť vôbec natočený lepší film s touto tématikou. Skôr nie.... P.S.: Al Pacina som spoznal až v druhej polovici filmu!!! ()

Kosmik 1

Co dodat, vše už tu bylo řečeno. Víme, že to je nejlepší mafiánka vůbec, víc komentářů Kmotr nepotřebuje. Ten se prostě musí vidět. A pokud už se k tomu odhodláte, tak si vyhraďte alespoň 9h (plus nějaké ty přestávky - jídlo, wc :-) ) čistého času, protože jen u prvního dílu série rozhodně neskončíte. ()

Puyi

Mistrovské dílo! Kmotr nepochybně patří mezi ty nejlepší filmy vůbec, osobně ho řadím na stupínek nejvyšší. Stejně tak vnímám předlohu Maria Puza, obojí to jsou bezchybná díla... Nevím, co vše vyzdvihnout, tak jen to hlavní, nejvíce oceňuji herecký výkon Marlona Branda, dle mě jeden z těch nejlepších vůbec, sám ani nevím jaké superlativy použít. Velké uznání si také zaslouží Al Pacino, Francis Ford Coppola nebo Nino Rota a další a další a další. Neskutečný film. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)