Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

mcleod

Můj otec se neliší od jiných mocných lidí. Perfektní film se skvělou atmosférou a úžasnými hereckými výkony. Příběh z dob, kdy organizovaný zločin byl ještě čestný a dbající na hru podle pravidel, je geniální. Zajímavé ale je, že z filmu jako největší bídáci nevychází členové mafiánských rodin, ale arogantní a zkorumpovaní policisté, kteří místo, aby šli mafii po krku, se jimi nechávají platit a slouží jí jako nad zákonem postavená ochranka. Perfektní film, víc psát snad ani netřeba. ()

J-o-k-e-r

Mafiánské filmy miluju. Tohle veledílo jsem měl možnost i číst a byl jsem nadšen z knihy, i z filmu. Tato gangsterka právem obsazuje ty nejvyšší příčky nejlepších filmů všech dob. Herecké obsazení na jedničku (M. Brando, A. Pacino, J. Caan, R. Duvall, T. Shire), špičková hudba a hlavně perfektně vykreslený život mafiánského rodu Corleonů. ()

Taio

Ja som najprv Pacina poznal ako starého a fúzatého. Dlho som čakal kým príde na scénu a on tam už pol hodku bol. Neopakovateľná atmosféra. ()

Myrreczech

Tak jsem se k tomuhle všemi k orgasmu přirovnávanému filmu konečně dostal a můžu jen říci: Bravo. Když pomyslím kolika stupidním filmům jsem dal přednost před tímhle mistrovským dílem je mi skoro smutno. Není absolutně nic co bych mohl vyzdvihnout, jelikož všechno bylo fenomenální, Malon Brando, příběh, režie, střih, hudba ... prostě všechno. Rozhodně jeden z nejkvalitnějších snímků, jaký jsem kdy viděl. ()

vyfuk

Nechápu jak jsem mohl dát jen čtyři - to je jasná pětka. Bylo to asi také tím, že jsem celou trilogii viděl hrozně "roztrhnutou", či-li jsem chvíli něco viděl a něco ne. Nejlepší mafiánský film mě na druhý dojem vůbec nezklamal a výkony Branda a Pacina jsou naprosto nezapomenutelné. Coppola má za ušima a tento film jen ukázal jeho velikost, která se už asi ničím nepředčí. Film je doplněn perfektní synchronizací hudby a zasazení do krvavého děje. Zarmoutila mě však smrt velkého kmotra již v tomto díle, ale nedá se nic dělat. Nyní nemám k filmu nic k namítnutí a nemám žádné výhrady - Coppola vytvořil mistrovské dílo! ()

Autogram

Atmosféru filmu nemožno v žiadnom prípade uprieť, je prvotriedna. Výkony, hudba, všetko je bezchybné, ale pre mňa tomu niečo do maximálneho zážitku chýba. Možno to, aby sa príbeh vyvíjal aj niekde inde ako v jednej jedinej rodine. Preto osviežením bolo presunutie aspoň na chvíľu do Talianska. Tam som očakával od Appolonie, že sa zapojí do deja trochu viac ako jedným odhalením. Najsilnejším zážitkom je určite úvod filmu, hlavne prvá polhodina. ()

Joe123

Úžasný film. Francis Ford Coppola natočil dokonalé majstrovské dielo ktoré navždy zmenilo kinematografiu. Marlon Brando v úlohe Vita Corleoneho je perfektný tak isto aj Al Pacino, James Caan a Robert Duvall. Dať menej ako 5* je hriech. Nádhera, proste krása s nezabudnuteľným soundtrackom. Moja srdcovka. Zážitok na ktorý nikdy nezabudnem. Kmotr bude mať navždy miesto v mojom srdci a v mojej filmotéke :) Film ktorý je zo všetkých strán dokonalý a jedinečný. 100% ()

drackula

Napísať niečo, čo ešte nebolo napísané, sa k tejto legende a k nepochybne jednému z najlepších filmov všetkých čias, je asi nemožné. Po rokoch som si tento klenot opäť pozrel na dvd v remastrovanej verzii, a zážitok bol rovnako strhujúci ako pred rokmi, napriek tomu, že už niektoré scény poznám prakticky naspamäť. Film, ktorý sa asi nikdy neopozerá, s bravúrnymi hereckými výkonmi, skvelou gradáciou...atď si bezpochyby zaslúži vysoké hodnotenie ktoré mu udelilo široké publikum. 100% ()

Jaro.Krafcik

Tento film by mal vidieť asi každý kto zbožnuje filmy. Na ten rok dôstojne a bavilo ma to. Téma mafia je dosť silná, ešte keď viete že podla tejto predlohy sa inšpirovala videohra. A nesmieme zabudnúť na skvelý soundtrack. Dnes na bielu sobotu som videl znova, netflix ponúkol. Výborne aj po rokoch. 5* ()

Sany33

Príbeh: Vznik mafie v USA, konkrétne v NY kde vládne rodina Vita Corleoneho. Príbeh: Výkony Marlona Branda a Al Pacina vystrelila ku hviezdam vtedy mladého režiséra Franca Coppolu. Prevedenie: Drsný pohľad na svet v 50. rokoch minulého storočia. Formovanie prvých buniek organizovaného zločinu v USA, založené na rodinných tradíciách a solidarite. Pocity: Najviac sa mi páčil kontrast medzi vládou rozumu Vita Corleoneho a temným zastrašovaním a likvidáciou Mika Corleoneho. Úplne odlišné prístupy k dosiahnutie tých istých cieľov. Jeden vládol rešpektom druhý strachom. Je veľmi ťažké určiť čo bolo v danej dobe účinnejšie. Pridaná hodnota: Film je právom zaradený v zlatom fonde svetovej kinematografie a aj po toľkých rokoch má čo ponúknuť. Dá sa pri ňom zamyslieť a pre diváka ponúka zmes množstva pocitov, ktoré však dávkuje v ten správny čas a v správnom množstve. Jednoducho fenomenálne. 96% ()

ghatos

Shlédnutí jsem odkládal 30 let. Tušil jsem tak nějak ,co dostanu a nemýlil jsem se. Určitě ve své době událost, ale jsou jistě lepší filmy z tohoto ranku. 68%. ()

kklepkaa

Trochu se stydím, že jsem se k tomuto kultovnímu filmu dostala až teď, ale měla jsem v plánu, že si nejdříve přečtu knihu. To mi stále nějak nevycházelo, takže nakonec jsem to vzdala a dala se do filmového zpracování a totálně jsem si u toho vrněla blahem. A pro mě se tento film rázem stává nejlepším z mafiánských filmů, co jsem kdy viděla. Skvělá atmosféra, výborné herecké obsazení. ()

Molir

Vyborny film, dokonaly Marlon Brando,. skvely Al Pacino, perfektni ostatni postavy - ale bohuzel me tento film nedokazal "vcucnout", neszil jsem se s hlavni postavou (tj. s Al Pacinem, Marlon Brando (i presto, ze je na platne snad nejvic a vse se toci kolem nej) hlavni postavou rozhodne neni), pribeh jsem "pouze" sledoval, nikoliv prozival, coz pro plne hodnoceni beru u dramat za klicove... i proto povazuji v ramci zanru za jasne nejlepsi Leoneho Tenkrat v Americe (samozrejme puvodni temer 4hodinovy sestrih (vysel u nas na 2DVD), ne americky kinosestrih), ktere je BTW v mem osobnim filmovem TOP10 vsech dob... ()

Pipes

Z každého okamžiku dýchá silná atmosféra tehdejší doby a mafiánského prostředí. Skvělý Marlon Brando a Al Pacino. Geniální režie F.F. Coppoly. Takhle rychle mi 175 minut nikdy neuteklo, jako právě při sledování tohoto filmu. Knížka je ale přeci jen o něco lepší. Lépe vše vypráví a jde více do detailů - ale to je normální. Jako film ale super! ()

Pit

Abnormálne. U mňa to malo trošku neklasický postup. Najprv som spoznal niečo okolo Kmotra z GAMESKY The Godfather. Len až potom sa mi dostal do rúk prvý kus tejto chuťovky na výslní Gangterského filmového neba. Videl som to s titulkami a inak to už vidieť ani nechcem. Ani si neskúšam predstaviť kto by to mohol nadabovať aby to malo niečo spoločné s Marlonom. Ten hlas tam je nenahraditeľný. V rámci Gangstersiek u mňa jednoznačne 100 percent. ()

Styxos

Jeden z nejlepších filmů o mafiánech. Báječná hudba a úžasné herecké výkony dávají tomuto epickému dílu tu pravou šťávu. ()

jefff

Zbožňuji gangsterky, Al Pacina považuji za nejlepšího současného herce a zároveň s Jackem Nicholsonem i za nejoblíbenějšího. Coppola je můj oblíbený režisér (zvláště Draculu zbožňuju), tak kde se stala chyba? Kmotr ve mě nezanechal téměř žádnou stopu, žádné emoce prostě nic. Po jeho shlédnutí jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Těšil jsem se na tento film jako téměř na žádný, očekával jsem že se stane jedním z mojich Top a ono nic. Proto jsem fil shlédl ještě jenou pro jistotu asi po půl roce po prvním shlédnutí. Možná, že druhé zkouknutí mě bavilo o něco víc přesto u mě víc než na čtyři * to není. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)