Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

ontik

První můj mafiánský film,který jsem shlídl byl ScarFace a strašně se mi líbil.Rozhodl jsem se podívat na tolik opěvovaný film Kmotr.O proti ScarFaces hrozná nuda.Nejhorší je, když shleduji film a je mi jedno jak vše skončí.Jedna hvězdička je za Al Pacina.Skoro všechny mafiánské filmy jdou mimo mě a u tohoto filmu opravdu lituji času,který jsem jeho shledováním ztratil. ()

Amilet

Za prvé: "geniální Coppola". Za druhé: "Do posledního titulku dokonale namíchaný koktejl veškerého filmařského a hereckého umění". Za třetí: už nic, protože "Dobré se chválí samo". Kmotře, vítej navždy v mé top 10! 99% ()

Mr.FreeZer

Mafiánské snímky mne vždy zajímaly a tento patří k úplné špičce. Herecké obsazení je neuvěřitelné a k tomu se se vší parádou rozjíždí dosud neznámý Al Pacino. ()

don_mingo

Takhle, já asi chápu, co se na tom lidem tak líbí. Jsou tam dobří herci, kvalitní režie, krev, prsa, prachy, pistole, slzy, má to tři hodiny a nemá to koho nasrat, kromě opravdových mafiánů, kteří se ale veřejně moc neozývají. Na Godfatherovi mi vadí v podstatě jen jedna věc, ale zato hodně hodně moc: příšerně přeceňovaný scénář. Postav je tam jak na orloji, chovají se naprosto nelogicky, dělají nudné a divné věci, vedou nesmyslné dialogy a střílí po sobě v podstatě jak je napadne. Brandův Corleone ve mně nevzbudil absolutně žádný respekt, prostě takový hodný děda s hlasovým rozsahem čtvrt tónu a škraněma jako křeček (poslední hodinu už jsem jenom doufal, že nebude mluvit), jehož smrt jsem předpověděl asi minutu dopředu, takže jsem se při tom teatrálním skácení výborně pobavil, ale jinak mi to bylo úplně jedno. Obě Pacinovy ženy se chovaly naprosto nelogicky. Dodnes nechápu, proč tam hodinu pobíhali po Sicílii, když se tam vlastně vůbec nic nestalo. Co měla znamenat ta přestřelka na konci. Proč si Coppola myslí, že lidi chtějí půl hodiny sledovat bandu buranů poskakujících na nějaké svatbě (well, evidentně to lidi zajímá a divný jsem tu já). Jak může ksakru nejvlivnější mafiánský klan ve městě půlku filmu zbaběle zdrhat a pak na konci jen tak mimochodem postřílet čtyři (!!!) další rodiny? Evidentně měli plán, takže Coppola mohl místo těch sicilských sraček obětovat pár stran scénáře k jeho objasnění... ne, oni tam prostě nalítnou, střílí do sebe, nic se nevysvětlí a konec. Takovýhle zklamání už nechci nikdy zažít. //// P.S.: Většina kamarádů mi říká, že do toho nemám co kecat, když jsem nečetl knihu. To je teda argument jak noha, v tom případě je pátej Harry Potter lepší než Rosemary's Baby a Stopařův průvodce po Galaxii je nejlepší film všech dob. ///// P.P.S.: Přítelkyně po shlédnutí prohlásila, že ke sledování dvojky ji nedonutím ani pod pohrůžkou násilí. Já to nicméně možná risknu, prý se tam má dost věcí objasnit, takže jsem napjatej jak malý gatě. ()

luccash

Tak jsem se konečně donutil podívat na toho podle "Vás" tolik vyjímečného Kmotra a... jako klobouk dolů. Nemá cenu tu něco psát, protože vše podstatné již bylo napsáno. Tak napíšu jen - měli jste sakra pravdu! :) ()

foundation

Zrejme najpreceňovanejší film v celej histórii kinematografie. Nudné, nezáživné. miestami doslova kŕčovito a za každú cenu naťahované aby to dosiahlo čo možno najdlhšiu stopáž ktorou si chcel Coppola zrejme niečo dokázať. Neskoršie videný Dracula ma iba presvedčil o tom že s týmto režisérom si nemám čo povedať. Mladý Pacino síce už tu hrá tú svoju neskoršiu klasiku, ale cez všetko na svete si nemôžem pomôcť s tým ksichtom ako detská prdelka v prvom dieli mi tam nepasoval. Niektoré scény ma nútili iba nechápavo sedieť a pozerať kdeže je ukrytá tá neuveriteľná genialita. Nijak nebudem skrývať že gangsterky sú pre mňa veľmi pofiderný žáner takže pár negatívnych pocitov určite pochádza aj odtiaľ ale odhliadnúc od môjho postoja k týmto filmom, tú ohromnú monumentálnu supergrandiozitu ktorou sa mnohí oháňajú tu nikde nevidím. Nafúknutý prd vo vetre. Kde sa táto rozvlečená prachbiedna nuda hrabe na Casino. Tretí, najhoršie hodnotený diel, je paradoxne najlepší. Pacino dosiahol vrcholnú formu ( ktorá mu už ostala ) a Garcia to celé aspoň trochu rozfúkal. Veľmi slabé 3. ()

Haide

Myslím si, že pro nás je neustále téma italské mafie jakousi exotikou. Nicméně tento film by se mi snad líbil, i kdyby pojednával i Novákových z Horní dolní... Příběh, který se více zaobírá osudy jednotlivých členů "rodiny" než aby se vyžíval v dlouhých přestřelkách a potocích krve, je rozhodně mou nejoblíbenější "gangsterkou". Klobouk dolů před tímto filmem, kde jeho velmi dlouhá stopáž ještě ani zdaleka není dostatečná! ()

the_bitch

Veľmi,veľmi dlho som otáľal,a odkladal zhliadnutie tejto snímky,čo teraz,po zhliadnutí ľutujem,a považujem to za chybu. Po prečítaní knižnej predlohy od Puzza,a teraz aj po zhliadnutí, musím uznať že ma to dostalo. Film s veľkým "F" - alebo inak povedané - fantastické. Vyzdvihol by som Marlona Branda a taktiež (vtedy) mladého Al Pacina,za neuveriteľne skvelé herecké výkony. 5* ()

VerenaLord

Coppola se vyznamenal! Protože vytvořit film, který nepostrádá skvělou atmosféru nastíněnou ve stejnojmenné knize, je umění! Snímek výborně popisuje situaci gangsterů a mafiánů, jejich životní styl a radosti i strasti nebezpečného řemesla. Plus dávám za herecké obsazení, hudbu i samotný příběh, prostě nemám nejmenších výhrad! ()

Mandalorian

Výborný snímek. Al Pacinova cesta na vrchol. Po shlédnutí pochopíte proč. Doporučuji ale v původním znění s titulky kvůli cizím pasážím. Perfektní pohled na a do mafie padesátých let. ()

Joppo88

Po dlhom odkladaní som si konečne pozrel tento doslova filmový skvost! 100% Marlon Brando jednoducho ako Don zažiaril. Mafiánske príbehy súčastnosti ďaleko zaostávajú za knižnou predlohou z pera Mariu Puza. Celé tri hodiny ma udržali v pravej gangsterskej atmosfére! ()

Hooya

Jeden z vrcholu celé kinematografie. Geniální monument, ke kterému byly popsány stohy papírů a troufám si říct, že ještě několik jich bude napsáno. Marlon Brando bude navždy účastníkem plesu v Síni slávy pro jeho neuvěřitelný výkon. Nemám dalších slov a musím říct, že každým dalším zhlédnutím o ně přicházím. ()

Iriquindae

Nemám rád mafiánské filmy a detektivky, ale říkal jsem si, že jestli se mi něco bude líbit, musí to být alespoň Kmotr. Není tomu tak, ani tato legenda mě nedokázala bavit a upoutat. Nedivím se, že se film stal takovou legendou, rozhodně má co nabídnout, ale někomu jinému. Mně osudy této rodiny subjektivně skoro vůbec nezajímaly ani přes excelentí herecké výkony a režii. ()

zipoo

Závislost. To by nejlépe vystihlo, jaký vztah mám k tomuto skvostu. To co nám režisér naservíroval, mi pokaždé zatají dech. Při čtení knížky jsem se tetelil blahem a říkal jsem si, jak brilantně se Coppolovi podařilo přenést knihu na filmové plátno. A jak si vůbec někdo může dovolit, nechat se fotit bez Michaela?! ()

FOCKE_WULF

Jedna hvězda dolu za nepříliš přesvědčivou scénu, kdy Sony-Santino mlátí manžela své sestry, ta se fakt moc nepovedla. Já sice chápu, že když je to ve filmu, tak ho nemůže rubat, ale takhle okatě předstírat údery a jenom to šolichat - to taky tak úplně nejde, ve výsledku je to dost vidět. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)