Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Torpid

Kultovní film, který bude aktuální až do doby. kdy si lidstvo kompletně předělá genetickou matrici. Cibule, která má mnoho slupek a vy si můžete vybrat, kterou zrovna budete loupat. Trilogie ke které se mohu kdykoli vracet a pouštět si ji z jakéhokoli místa. Hluboké a zábavné zároveň, jedinečné. ()

Blowler

Další z mnoha atmosférických filmů, který nelze hodnotit pouze po dějové, nebo zpracovatelské stránce, nebo podle výkonu herců, ale podle toho, jaký z něj má člověk celkový dojem. Musím se s hanbou přiznat, že Kmotra jsem viděl tento týden poprvé. Nechápu, jak mi mohl tenhle masterpiece unikat tak dlouho. Rozmach organizovaného zločinu vykreslený skrz rodinné záležitosti italsko-americké mafiánské rodiny, to celé příležitostně podtrženo dokonalou dobovou hudbou. Někomu se může zdát celková tříhodinová stopáž trochu přestřelená, ale já si užil každou minutu. Nesčetněkrát jsem se s úsměvem přistihl při vzpomínkách na Mafii – jednu z prvních počítačových her, co jsem ještě před pubertou hrával. I přes to, že obě dějové linky dělí bezmála 20 let, nemohl jsem si nevšimnout množství asociací mezi hrou a filmem. Marlon Brando nemohl Dona Corleoneho zahrát líp; stejně tak mi sedl Robert Duvall jako consigliere rodiny. Al Pacina zde záměrně nezmiňuji, protože s ním mám doposud trochu problém. Právě proto mám, i přes více než pozitivní recenze, obavy z druhého dílu, který jsem si naplánoval na následující dny. Třeba nakonec překvapí jako ve Scarface. ()

Biopler

Začnem tým, že zhruba po hodine som premýšľal čo je na tom filme také super. Úvodná polhodina je venovaná svadbe a nič zaujímavé sa tam neodohraje, taktiež vybavenie účtov s pánom Woltzom v druhej polhodine je len ukážka ako mafia zareaguje ak neprijmete ponuku, ktorá sa neodmieta. No film som dopozeral a páčil sa mi. Taktiež po dopozeraní chápem a oceňujem i úvod, ktorý sa divákovi-fajnšmekrovi snaží vykresliť ako dôležité sú rodinné väzby a ako si na nich dá záležať sám don Corleone. The Godfather je mocný film s mnohými postavami, ktoré sú geniálne obsadené. Takže všetky herecké výkony sú na top úrovni. Veľmi sa mi páčil Robert Duvall, ktorý perfektne vystihol chladnou hlavou premýšľajúceho consiglieriho. Naopak výbušný James Caan bol taktiež skvelá voľba. Pomerne neznámy herec, ale Coppola vedel čo robí. Taktiež aj malí záporáci ako Lettieri (Sollozzo) či Hayden (McCluskey) len potvrdzujú tvrdenie v predošlej vete. Na záverečnú pochvalu som si nechal Branda s Pacinom. Brando nám ukázal čo znamená vyžiadať si rešpekt nielen v rodine, ale na samotnom plátne. Je to ozaj nezabudnuteľný zážitok pozorovať jeho výkon, hlavne v pasážach keď po atentáte zisťuje kde je Michael, alebo ako ho dojíma smrť Sonyho. A záverečný rozhovor s Michaelom - to je mafiánsky večerníček. Pacino hrá ako z partesu a jeho postava je pre mňa najzaujímavejšou z celého filmu. Rejža postave nechal dosť priestoru a preto veľmi pekne vyniká jej prerod. Samotný Pacino, kvázi zelenáč, dokáže svojej postave vdýchnuť charizmu, dôležitosť a silu postupne. Najprv ho sledujeme ako nesmelého chlapíka, neskôr ním pohne atentát na hlavu rodiny, potom si trúfa vyriešiť problém a v závere preberá podnik s neľútostnou silou v svojich rozhodnutiach. Al je proste fenomén. Ukážte mi herca, ktorý by dokázal také niečo zahrať. Teším sa na dvojku. Ináč, tú pasáž zo Sicílie s krásnou hudbou mám veľmi rád. A tá žena, ktorá zasiahne Michaela rovno do srdca, je kus. Coppola natáčal skrátka svojsky, je to miestami neučesané, strapaté a vďaka tomu je to ozaj dobové. Brilantné dielo. ()

HenryIvan

Po istom čase ako som videl tento film prvý krát prečítal som aj knihu. To ma prinútilo pozrieť si Krstného otca opäť. Mario Puzo je nie len skvelým spisovateľom a scenáristom, ale aj sociológom. Tak jemne a zároveň precízne napísané postavy som asi ani nevidel. Tak prišiel Coppola a vytvoril pre mňa najlepší film. Ten má bez mála 3 hodiny, no nenájdete v ňom ani sekundu, kedy by ste sa nudili. Dialógy sú totožné s tými v knihe, čo vo mne evokovalo nie len čerstvé spomienky, ale aj blaženú radosť a hrejivý pocit pri srdci. Coppola zobral 464 stranový román, odstránil z neho všetok balast, ktorý tak krásne rozvíja knihu, pre ktorý sa kniha tak dobre číta, no je pre film nepodstatný a stvoril majstrovské dielo. Je viac než nad slnko jasné prečo si práve Puzo vybral Marlona Branda. Úprimne, nikto iný na svete by to nezahral lepšie a lepší herecký výkon som nevidel. Al Pacino bol taktiež skvelý a pri každom jednom jeho výstupe mi behal mráz po chrbte. Veľmi chladnokrvný výkon, taký, aký mal byť. Ostatný herci tam tak isto sedeli. Toto všetko podporené úchvatnou hudbou tvoria niečo nezabudnuteľné. Film ani nemohol mať menej ako už spomínané 3 hodiny a ani nesmel mať, pokiaľ chcel režisér vierohodne zachytiť všetko. Absolútny skvost kinematografie. 100 %. ()

Eduardo

Herecky výborné, atmosféra tiež super, ale inak sa tam dokopy nič nedeje. Keby sa to tak zostrihalo na 90 minút miesto tých ukrutných 3 hodín, tak by som možno hodnotil inak. Taký Scarface je úplne niekde inde. To som videl pred 10 rokmi a stále si z neho pamätám väčšinu scén. Cez toto som sa skôr len prenudil a už teraz mi je jasné, že onedlho ani nebudem vedieť o čo tam išlo, takže ten legendárny status aj s hodnoteniami sú pre mňa jednou veľkou záhadou... uvidím čo povedia pokračovania. ()

Ozzy2

Zdlouhavá nuda.Seriál Gomora je o dvě třídy lepší.Tady se vždycky hodnotí režisér( jméno), herci (jména) a pak teprve samotný film a tím celý tento server postrádá jakýkoliv smysl. ()

Hpatrik

Fantastičtí Brando, Pacino, Duvall, hezká práce s kamerou, parádní soundtrack ale ta stopáž je fakt smrtící, zvlášť když obsah není tak výživný. Ale zase, velmi těžko se taková klasika hodnotí ze současné perspektivy. ()

tranquill

"Na Sicílii jsou ženy nebezpečnější než brokovnice..." To je možné, ale já si zase potvrdil, že převážná většina gangsterek jde mimo můj zájem. Za herecké výkony dávám hvězdu navrch, ale jinak je to tak. O další díly už se pokoušet asi nebudu. "Ble, ble, bla, bla, bli, bli..." ()

RoneXxXD

Mírně overrated. První hoďka tak na 60%, druhá 80%, třetí 90%. Kvality jsou velmi skrze celý film rozporuplné. Zdá se mi, že linka po smrti manželky Michaela musela být z filmu vystřižena, takže nevíme kdo, proč a jak. Prakticky rok událostí skipnuty a jde to znát. Hudba je též nesourodně umístěná, ano, je dobrá, ale ne dokonalá. Hlavní znělka je chytlavá to jo, ale slyšet ji 3hod. furt dokola není ten nejlepší pocit, co může přijít v závěrečných titulcích kde opět slyšíme zas a znovu daný sound. Za mne zlatých 80%, nikdy jsem si nebyl jist tolik hodnocením jako zde. Přes 90%, je opravdu přehnané hodnocení. Herecké výkony Marla a Ala jest vynikající, nepopírám. Netuším jak dobře je na tom kniha, ostatně TOHLE společně s Watchmeny je zářný příklad, že film jež se řídí stránkou za stránkou něčího díla, může být nehorázně boring k sledování. Výjimka možná jen díla od Franka Millera. Je jiná doba, není třeba furt nosit nostalgické brýle. ()

Razzor_82

"Muž co netráví čas se svou rodinou, nebude nikdy skutečněj chlap." La famiglia je vždycky nadevše. Francis Ford Coppola přetavil knižní předlohu ve filmový grál z kruhu mafiánské rodiny Corleonů . Brutální praktiky v boji o moc a území staré Ameriky. Nepřekonatelný herecký koncert předvedl Marlon Brando. Hudba, herecké obsazení, stylová atmosféra 50.let, to všechno si sedlo na jedničku bez jediné chybičky. Dosud nepřekonatelný gangsterský epos. 10/10 ()

Nail

Nepřekonatelná mafiánovka..všechny 3 díly krásně ukazují vzestup mafiána od klasického pěšáka co zabijí až po člověka co vše řeší podplácením policie, poslanců a soudců a má v uvozovkách čisté ruce. Brilantně natočené, perfektní atmosféra, obsazení herců. Prostě TOP. Povinnost pro všechny milovníky filmu i když to zrovna nemusí být žánr který mají rádi. ()

Keramos

Toto velkolepé vícegenerační mafiánské drama představuje vrchol nejen v kriminálních filmech, ale i v celé kinematografii. ()

Titus

Dost dobrý. Jenom mám výhrady k době, kdy se děj odehrává (50. léta už nemají to kouzlo 20. a 30. let). Navíc kdo si přečte knihu, filmu nikdy pět nedá. ()

Gardenboy

Rozhodoval som sa medzi 3 a 4. Veľmi ospevovaný film a moje prehnané očakávania znamenali, že nie plné hodnotenie dávam pre tentokrát. Film má strašné zdĺhavý začiatok, celý príbeh ma skoro tri hodiny, pričom prvú hodinu a pol som sa musel pekonávať aby som to pozeral. Tá druha ma už zaujala viac. Výnikajúce herecké výkony Al Pacina,Marlona Branda a Diane Keatonovej len podciarkujú kvalitu filmu. Nadčasové spracovanie, počúc scenárom, cez kameru, nádhernú (až kultovú) hudbu, réžiu FF Coppolu, strihu a zvuku. Keby som nevedel, že film bol natočený počiatkom sedemdesiatych rokov, typoval by som tak cca okolo roku 1990. Vcelku je to dobrý film a rozhodne si pozriem aj druhú a tretiu časť. ()

crackonosh

Kmotra jsem toužil shlédnout už několik let,ale stále se mi různými oklikami vyhýbal. Nakonec jsem tomu vlastně rád, protože dnes už mám možnost srovnání s ostatními díly žánru (Tenkrát v Americe, Goodfellas, Zjizvená tvář, Nedotknutelní aj.) a chtě nechtě musím uznat, že si své místo na pomyslném filmovém piedestalu právem zaslouží. Měl jsem dojem, že mafiánské filmy jsou až příliš provařené téma a těžko mě dokáží překvapit, ale Kmotr na mě zapůsobil vynikajícím režisérským zpracováním, budováním temné atmosféry, brilantním scénářem a neméně dobrými hereckými výkony (skvělý Pacino). Po všech stránkách na jedničku, nejlepší kousek daného žánru. ()

Ingwio

Skvost. Väčšinu filmu som ani nedýchal. Úžasná adaptácia jednej z najlepších kníh. Nepopísateľný výkon Marlona Branda, nasledovaný Al Pacinom. Epický príbeh, tak úžasný v knižnej podobe, je na plátne rovnako silný. A v momentoch, ako je "posedenie" v Luisovej reštaurácii, snáď ešte silnejší. ()

Luckyman

Stará známa klasika o živote mafiánskej rodiny Corleonovcov pod taktovkou režiséra Francisa Ford Coppolu. Skvelé herecké výkony Marlona Branda a Al Pacina v hlavných úlohach nemá zmysel ani komentovať, pretože boli excelentné. Celá séria Krstný otec je úžasná. ()

pabelito

O Krstnom otcovi už boli na podobných fórach napísané asi milióny komentárov. Ale aj tak si neodpustím: Ako je možné, že pred tridsiatimi rokmi vedel Hollywood natáčať komerčne úspešné a zároveň silné filmy, ktorých hlavným pracovným nástrojom nebolo kopírovanie "zaručených receptov na úspech" a sled nespočetných klišé? Krstný otec je takisto výnimkou potvrdzujúcou pravidlo v tom, že nie každé druhé pokračovanie úspešného filmu musí byť automaticky horšie. Bohužiaľ, o treťom dieli sa to už povedať nedá. ()

Arequipa

Z celé triologie mám tento díl úplně nejradši. Paradoxně jsem musel po prvním shlédnutí přijít na chuť tomu, koho většina nejvíce opěvuje - Marlonu Brandovi. Po prvním shlédnutí mi vůbec nesedl a přesto celkový dojem vůbec nezkazil. Každá postava je zahrána mimořádně přesvědčivě, snad jen Lucu Brasiho, podle knížky zabíjáka, z kterého jde na první pohled strach, jsem si představoval trošku.... děsivěji. Hledám, hledám, ale další negativa ten film prostě nemá.:-) P.S. Pokud Vás stejně jako mě chytla průvodní melodie, na youtube.com je spousta různých více či méně povedených variací. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)