Komentáře uživatelů k filmu (1 961)

Podle dokonalé knihy vznikl dokonalý film. Nedlouho potom, co jsem obdivoval umění Puzova pera, obdivuji se umění Copollovy režie a Brandova a Pacinova hraní, což vůbec neznamená, že by ostatní herci stejného obdivu nezasloužili. Copolla UMÍ .(17.11.2005)

Nabídka, která se neodmítá.(4.3.2016)

"Kultový" mafiánsky príbeh pod režisérskou taktovkou Francisa Coppolu sa dodnes vraj považuje za jedno z najlepších diel, čo kedy svet kinematografie vytvoril. Dokonca tomu odpovedá aj hodnotenie tu na ČSFD. Ja by som však bol s týmto hodnotením o značný kus opatrnejší. Príbeh pojednáva o mafiánskej rodine Corleone a je situovaný do prostredia povojnového New Yorku, kedy si každý chcel odkrojiť nejakú časť pomyselného koláča a naprieč Spojenými štátmi zúril boj o moc. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, čo má možnosť vidieť aj divák. New York plný nie dvakrát sympatických Talianov bijúcich sa na každom fronte, to je hlavnou podstatou celého snímku. Zobrazené násilie je však vecou, ktorej je vo filme dopriateho najmenej času na obraze. Keď už na surovosť príde, rozhodne však stojí za to. Atmosféru ale dokáže tento film budovať veľmi dobre aj bez toho. Prepracované dialógy postáv a skrytý hlbší príbeh posúvajú dejovú líniu dopredu. Pozitívom filmu však nie je len jeho dej, ale takisto aj vynikajúca výprava do newyorských exteriérov a zakomponovanie doň dobových vozidiel. Na všetky tieto scény sa pozeralo viac než dobre. Vyzdvihnúť je takisto potrebné aj hviezdne herecké obsadenie, ktoré sa zišlo na plátne. Aj keď mi maskovaný Marlon Brando ako don rodiny neprišiel vôbec sympatický, je potrebné zdôrazniť to, že sa pravdepodobne jedná o jeho najlegendárnejšiu rolu. Prvý diel trilógie so sebou ale nenesie iba pozitíva a je potrebné sa zamerať aj na veci, ktoré znižujú kvalitu inak zaujímavého filmového počinu. Ako je spomínaný dej a dialógy v tomto prípade dobré, tak sú aj zlé - hlavne na začiatku divák musí dlho čakať, aby zistil ktorá postava je ktorá, a aby sa ako-tak zorientoval v deji. Táto skutočnosť sa koniec koncov ťahá celým filmom, ale neskôr sa týka už skôr len dialógov, ktoré sú miestami až veľmi prešpekulované. Ich pomerne veľké množstvo sa tým pádom musím odraziť aj na minutáži celého diela. Bez troch minút tri hodiny sú pomerne veľkou porciou aj pre filmových fajnšmekrov a je tak logické, že pozornosť a plný záujem o dej nemôže vydržať na sto percent až do konca. Práve záverečné a možno aj najdôležitejšie scény tak divák, ako to bolo v mojom prípade, môže už len "pretrpieť" a počkať si na záver. The Godfather je pre niekoho kultovým počinom pýšiacim sa tromi Oscarmi a stelesnením pravého mafiánskeho filmu. Určite to nemožno mať nikomu za zlé, film toho ponúka veľa dobrého - dej, výpravu, hercov a takisto legendárnu hudbu, ktorú som vyšiel zabudol spomenúť. Pre iných, a k nim patrím aj ja, je to však len tak trochu iný film o americkej talianskej mafii, na ktorý sa nedá povedať veľa zlého, ale takisto ani veľa dobrého. Je to taký ten priemerný film z tak trošku iného súdka, ktorý sa možno nevidí každý deň. Že by som sa však po jeho zhliadnutí stal nejakým fanúšikom, to sa povedať nedá. Nebudem klamať, keď poviem, že v niektorých momentoch bol skvelý, ale rovnako nebudem klamať, keď poviem, že mi nepríde ako dielo, ktoré by som osobne označil ako kultové.(10.2.2017)

Velmi jsem váhal, jelikož mi přišlo, že jde o nevyvážený film, kde prvních 40 minut s Branďákem šlape jak holky z Perlovky, pak se dostavilo čtyřicetiminutové otupení a poté jsme se vyšvihli zpět nahoru. Takže proč ty 4*? Za Branda, za to, že mi Pacino ukázal jaký je skvělý herec, že dokáže během jednoho filmu takový uvěřitelný přerod osobnosti, za prima Sicílii a navíc jsem dostal nabídku, kterou nešlo odmítnout, takže míň jak 4 dát nešlo.(19.5.2017)

Mafiánský epos, který mě dokáže uchvátit pokaždé, když si jej pouštím. Dále to je film, který si v mém soukromém žebříčku drží několik nej. Podle mého názoru to je film, kde se setkáváme s nejlepšími hereckými výkony. Elekce herců je bezchybná. V obsazení se opravdu nedá najít slabina. Výkon Marlona Branda zde byl dechberoucí, ale musím říct, že mě nejvíce dostal Al Pacino. Asi jediný herec, který dokáže naprosto brilantně hrát jen očima. Nemusí hnout ani brvou, a přesto je jeho výkon absolutně dominantní. Ale nejen dva hlavní protagonisté se zde překonávají, třeba takový Robert Duvall hraje životní roli, koneckonců jeho absence výrazně škodí třetímu dílu. Také to je film, kde je pro mě nejvíce kultovních scén, protože asi nikdy jsem tak "nedýchal" s nějakým filmovým protagonistou, jako když šel Michael zabít Sollozza a McCluskeyho, a šátral za záchodovou mísou po pistoli. No, a do třetice to je film, který nejvíce ovlivnil směřování nějakého subžánru. Protože ať si to kdokoli připouštěl, či ne, tak se každý Kmotrem tak nějak inspiroval. Mafiánské filmy zbožňuji, ale mnohým z těch nejznámějších jsem nasolil "pouhé" čtyři hvězdy, protože prostě se nejde ubránit srovnání se svatou trojicí tohoto, a to Kmotrem, Tenkrát v Americe a Mafiány. Všechny tři díly Kmotra jsou samozřejmě na té nejvyšší úrovni, ale stejně u jedničky vidím výrazný výkonnostní náskok před zbylými dvěma díly. Po právu absolutní kult a nedivím se, když zrovna tenhle film někdo považuje za ten úplně nejlepší. Já mám sice ještě jiné favority, ale pozici v mé top 20 má neotřesitelnou. __ „Udělám mu nabídku, jakou nebude moci odmítnout.“(22.1.2018)

Tento film by mal vidieť asi každý kto zbožnuje filmy. Na ten rok dôstojne a bavilo ma to. Téma mafia je dosť silná, ešte keď viete že podla tejto predlohy sa inšpirovala videohra. A nesmieme zabudnúť na skvelý soundtrack. 5*(3.4.2018)

Kmotr mne nikdy moc nebral, ani jako kniha. Film dobrý, nicméně mě to moc nebavilo.(22.9.2018)

Tento film obsahuje všetky prvky skutočného majstrovského diela. Zameriava sa na detaily, históriu a tradície. Absolútne skvelý scenár. Pomerne blízko sa drží románu a a príbehu, ktorý sa stal vzorom budúcich príbehov tohto žánru. Pokiaľ ide o herecké výkony: v celo obsadení nie je jediná chybná postava. To, čo ma ďalej na tomto filme ohromuje, je nielen skutočnosť, že do svojich postav boli vybraný tí správny herci, ale že boli vybraný na začiatku ich kariéry. V tomto filme nie je ani jeden herec ktorý by bo "príliš starý alebo mladý na svoju rolu." Nikto (vrátane mimoriadne silnej Diane Keaton) nie je "mimo misu" alebo "nepresvedčivý". Príbeh a dej nemohli byť lepšie a to je jeden z filmov, ktorý vás stále nadchne, bez ohľadu na to, koľkokrát ste ho už videli. Stále nadchne, baví a (v niektorých ohľadoch) informuje.(19.11.2018)

"Na Sicílii jsou ženy nebezpečnější než brokovnice..." To je možné, ale já si zase potvrdil, že převážná většina gangsterek jde mimo můj zájem. Za herecké výkony dávám hvězdu navrch, ale jinak je to tak. O další díly už se pokoušet asi nebudu. "Ble, ble, bla, bla, bli, bli..."(12.1.2020)

Lepsich filmu nez je tento najdete jen malo. Rezii pocinaje a hereckymi vykony konce je to proste...dokonale.(28.4.2003)

Dobrý film,ovšem taky má pár chybiček. Jako člověk, který četl nejprve knihu a až později viděl film, musím říct, že jsem čekal něco víc (některé scény my až tak úplně nesedli a taky bez knihy jsem měl pocit, že bych některé vazby vážně nepochopil, tak jak už napsal Rob Roy).(5.4.2004)

Kmotra jsem toužil shlédnout už několik let,ale stále se mi různými oklikami vyhýbal. Nakonec jsem tomu vlastně rád, protože dnes už mám možnost srovnání s ostatními díly žánru (Tenkrát v Americe, Goodfellas, Zjizvená tvář, Nedotknutelní aj.) a chtě nechtě musím uznat, že si své místo na pomyslném filmovém piedestalu právem zaslouží. Měl jsem dojem, že mafiánské filmy jsou až příliš provařené téma a těžko mě dokáží překvapit, ale Kmotr na mě zapůsobil vynikajícím režisérským zpracováním, budováním temné atmosféry, brilantním scénářem a neméně dobrými hereckými výkony (skvělý Pacino). Po všech stránkách na jedničku, nejlepší kousek daného žánru.(24.10.2005)

Vše již bylo řečeno. Kdo neviděl, okrádá se o jeden z nejfantastičtějších filmových zážitků v historii kinematografie...(8.1.2006)

Naprostá klasika. Já souhlasím s názory, že se nedá hodnotit nejlepší film všech dob, protože každý z nich je jiný. Ale Kmotrovi bych tohle ocenění rozhodně dál. Vždyť tam není jediná věc, která by se dala vytknout. Je tam láska, nenávist, nenásilné ponaučení, intriky, geniální herecké výkony, režie i kamera. O scénáři podle předlohy nemluvě. Toto je skutečně film, který se může rovnat knize. A to je co říct. I za padesát let se na něj budu dívat. Geniální.(20.1.2006)

Jeden z mála filmů, kde jsou tři hodiny málo!(13.2.2006)

Každá příslušnice ženského pohlaví se ptá co na tom filmu vidíme. Určitě je to nadprůměrný film ale že bych za něj snad dal ruku do ohně to ne ... takže jsem asi feminista nebo homosexuál a ptám se tedy i s našimi dražšími polovičkami co na tom vlastně vidíme.(11.3.2006)

Vynikají pohled do života jedné mafiánské rodiny, co dodat. Snad jen pasáže o vztahu Michaela a jeho sicilské ženy byly poněkud rozvláčné, ale zase ukazovaly jak to na té Sicílii chodí Celkem 85%.(5.8.2006)

Klasika, kterou by měl vidět každý filmový fanda. Vito Corleone je prostě nejlepší.(10.8.2006)

• zona

Uřízlá koňská hlava v posteli? Oh, jak vzrušující, jak nervy drásající... A dál? Proč se tolik hodin dívat na zdlouhavě líčené řadění mafiánského klanu? Postpubertální diváci libující si v krutosti a násilí si přijdou na své. Ostatní si akorát tak odplivnou. Nestačím se divit těm výkřikům o filmařském mistrovství, které tady čtu, v čem to, mistrovství, prosím pěkně spočívá?(7.11.2006)

Tohle nepotřebuje komentář:) prostě dokonalost...snad ve všem(24.12.2007)

Nemůžu si pomoct, prostě jsem se u tohoto filmu nudil. Četl jsem předtím knížku, na kterou prostě tenhle film kvalitou ani z části nedosahuje. Na dvojku jsem raději ani nekoukal, při tý bych asi už usnul.(5.2.2008)