Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Kofolacik

Co k tomuto napisat... Po pozreti celej trilogie a vzapati pozreni Scarface,Once Upon a Time in America a Goodfellas musim povedat ze hoci si film mozno nezasluzi byt uznavany ako top 5 najlepsi film vsetkych cias, jeto premna najrealnejsia a nejlepsie spracovana gangsterka aka kedy bola natocena... Nezabudnutelny Marlon Brando a mladucky Al Pacino... vyborny soudtrack... uzastna atmosfera a vyborne zvladnute dialogy tomuto filmu dodavaju neskutocnu atmosferu... K tomuto ale radim aj Godfather 2, pretoze oba filmy su premna na rovnakej urovni. ()

Colour

Výborná mafiánska nezameniteľná atmosféra, výborní herci, výborný scenár. Zo života rodiny Corleonov mi prišlo zle. Ako môže niekto nadovšetko ctiť rodinu a byť milujúcim manželom, keď bez mihnutia oka dokáže dať zabiť radu ľudí? Film sa ponáhľal slimačím tempom, všetko sa pomaly zobrazovalo, ukazovalo, vysvetľovalo. Miestami som sa dosť nudila. No tá atmosféra vynahradila všetko. 88% ()

Withree

Pro velmi málo lidí dlouhý a nezáživný film, pro mě jeden z mistrovských kousků F. F. Coppoly. Příběh o jedné mafiánské rodině a vzdornému synkovi, který se po nepříjemných událostech musí začít chovat jako syn rodu Corleonů mě dostal a většinu asi taky, když se podívám na žebříček nejlepších filmů. Oprávněný plešoun pro Branda a neoprávněné opomenutí Al Pacina. ()

Dony Gorila

Musím říct, že jsem nejdříve viděl film.Nejdřív se mi do toho moc nechtělo, protože dvě a půl hodiny je přece jenom dvě a půl hodiny. Následně se mi však dostalo od rodičů poučení, které zásadně změnilo můj pohled na Kmotra. Celý film jsem doslova hltal,moje oči byly u vytržení při tom krásném příběhu.Ten scénář,ač podle knihy,mi seděl mnohem víc než kniha.Opravdu nevím čím to je, ale prostě ten film je ,,maso". Marlon Brando a Al Pacino, to jsou herci o kterých už nebudu pochybovat a s radostí si pustím každý z filmů,který si pro mě ti dva přichystali. ()

Ardo

Jedne z najsilnejších emocionálnych zážitkov aké som kedy zažil. Al Pacino je neuveriteľný, ale Marlon Brando pôsobí ako keby nebol z našej planéty. Už nikdy nevznikne film tak dokonalý ako je tento. ()

FireTight

Kmotr je určitě dobrým filmem, ale nějak mne moc naprosto záhadným způsobem neoslovil. U pátého nejlepšího filmu na ČSFD se to až bojím napsat - v některých pasážích jsem se nudil. Tak, uf, je to venku. Takže jak už jsem psal, Kmotr je dobrým filmem, ve kterém exceluje především Marlon Brando, ale jinak? Občas jsem tak trochu nevěděl kdo s kým peče a proti komu, některé pasáže mi přišly zbytečné a vůbec jsem si ten film představoval úplně jinak. A je to pro mne po 169 minutách zklamání? Svým způsobem je, protože jsem tajně doufal, že po jedničce plynule přejdu na dvojku. Jenže pokud je stejného ražení, jako o dva roky starší bratříček, nějak nemám chuť. Ale abych zase jenom nehaněl, některé pasáže byly vynikající (a také rozhodly o konečném hodnocení), například postřelení Dona Corleona, vražda v restauraci, zabití Sonnyho a další, které vlastně celý příběh posouvaly někam dál a dokázaly mne vždy vytrhnout z letargie. A taky hudba, ta patří k vrcholům celého snímku, ústřední melodie mi jen tak z hlavy nevypadne. ()

frooost

Dej,herci, charaktery, hudba, scenar, rezia, kamera, prostredie, vernost............kde som prestal? Aha, uz viem.....DOKONALE!!! ()

ondrejmagic

Klasické dílo nejen kinematografie ale také literatury. Nebo naopak literatury ale také kinematografie. O tomto filmu dodnes lidé spekulují, jestli je lepší než román od Maria Puza. Faktem je, že Coppolův film je věrnou adaptací, která se však i při dodržení základní dějové skruktury pohybuje volně a přirozeně. Marlon Brando hraje kmotra více než přesvědčivě a Al Pacino zde také převyšuje ostatní už tak dokonalé herecké výkony. Dokonalosti filmu přidává z mého pohledu už jen fakt, že jeden z našich přednášejících na univerzitě dával hned první scénu z tohoto filmu za transparentní příklad opaku občanské společnosti - tedy mafie. Jediné, co stále nechápu je, že dodnes potkávám mnoho lidí, kteří tento legendární film ještě neviděli. ()

afroadam

Kmotr je jeden z filmů, kdy ani pětihvězdičková stupnice nestačí. Příběh je vystavěn na perfektním scénáři. Předloha od Maria Puza je obsáhlá a tak nebyl problém natáhnout film skoro ke 3 hodinám. Každá scéna je jeden vlastní příběh, příběh postav, které jsou neskutečně skvěle obsazeny. Všemu vévodí padrino Marlon Brando, uhrančivý Al Pacino nebo horkokrevný James Caan alias Sonny. Každý jednotlivý dílek, vteřina filmu nebo každá scéna, vše do sebe mistrně zapadá a celkově vytváří jeden z nejlepších filmů všech dob, ne-li ten nejlepší. ()

Kroup4

Zlatý fond světové kinematografie.M. Brando vypadá,mluví jako by tím kmotrem byl už roky.Filmu ani neškodí delší stopáž,právě naopak.Je to mafiánský epos který nemá obdoby,mnohem lepší než Tenktrát v Americe.Všechny díly do sebe neskutečně zapadají,ale první díl je prostě největší bomba.F.F.Coppola je skvělý režisér,zvládl to na jedničku. ()

Monroe1991

I po dodatečném přečtení knihy stále obdivuji tento film, který se knihy drží ve všech detailech. Když se scénáře ujme sám autor knižní předlohy, vznikne většinou velmi kvalitní filmová adaptace a ani zde tomu není jinak. Mario Puzo myslel na Marlona Branda alias Kmotra už při psaní knihy. A není se čemu divit. Marlon zahrál svou životní roli opravdu bravurně. Nutno také zmínit naprosto skvělou režii. Pan Coppola je génius. ()

greigor

Nádhera! Přes 3 hodiny trvající drama, které ani minutu nenudí. A když už to snad vypadá, že se vše vyřešilo a myslíte si, že vše se chýlí ke konci, stane se něco neočekávaného a zápletky, podfuky,podrazy, vydírání a hlavně byznys se rozjíždí nanovo. Film, který každý filmový fanoušek musí vidět. Díky speciálnímu promítání jsem měl možnost shlédnout ho v perfektní kvalitě a nemám co vytknout! ()

Mira90

Předloha - skvělá. Teď už to bylo jen na režisérovi a hercích, jak se s tím popasují. (Nejen) Zdejší hodnocení mluví za vše. Monumentální. ()

RajAthen

Po zásluze nesmrtelná klasika. Výkon samotného M.Branda nelze zpochybňovat, jeho roli jsem však až zpětně docenil po díle druhém. Al Pacino se ukázal jako velice šťastná volba a film (y) spolehlivě táhne. Přesto film není jen o silných postavách, ale i době kterou prokresluje, kdy to "poctiví gangsteři" začali mít těžké a buď opustili scénu (často za pokrytecké hlášky jejich kolegů, že nejde o nic osobního, pouze o obchod) či se přizpůsobili. Právě cesta mladého vojáka do tenat zločinu a rozvíjení jeho talentu je na filmu nejzajímavější. ()

Varney

Ako fanúšik knižnej predlohy od Maria Puzza som pred zhliadnutím filmu mal isté obavy. Vďaka bohu, Coppola mi ich vyvrátil. Krstný otec je film s detailne vykreslenými postavami a s nezabudnuteľnou hudbou. Marlon Brando v hlavnej úlohe podal naprosto vrcholný výkon, s jeho rozprávania, mimiky, gest a správania som mu doslova žral z ruky a veril som, že je skutočným krstným otcom. ()

strycekmaso

Nejlepší mafianský film všech dob. Kniha je sice o něco lepší, ale stejně to je jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Dal bych teda ještě Oscar Coppolovi, protože by si ho plně zasloužil. Marlon Brando hraje opravdu skvostně. Překoná to všechny filmy s mafiánskou tematikou (kromě Kmotra 2, ten je na stejné úrovni, Leoneho Tenkrát v Americe a Scorseseho Casino.) ()

dEst28

Celá trilogie, je úchvatná a jakožto fanda mafiánského prostředí, mafiánských filmů, jsem si to neskutečně užíval. ()

matt85

Konečně jsem se dostal k této nehynoucí klasice a zjistil jsem, co s ní všichni tak mají... Kmotr je totiž opravdu mistrovské dílo... a je úplně jedno z kterého to vezmete konce. Ponurá a drastická atmosféra podporována povedenou "nepěknou" hudbou, opravdu velkolepá výprava a neskutečně precizní režie Coppoly. A tomuto dechberoucímu zpracování pomáhají věci ještě lepší. Propracovaný scénář, který je chvilkami naprosto geniální: životní paradoxy, vývoje postav, nesmrtelné hlášky. Skvostný je i herecký koncert Ala Pacina, jehož postava je rovněž naprosto nezapomenutelná... Ale nakonec jsem si schoval úplně to nejlepší... Marlona Branda. Tam kde Duvall s Caanem a dalšími herci předvádějí nedobytný vrchol své kariéry, tam Marlon Brando předvádí naprosté umění, bez jediné chybičky. Kmotr pro mně sice asi nikdy nebude film filmů nebo srdcová záležitost, ale vždycky bude definice intezivního filmového zážitku. ()

Ergon

Kmotra jsem vnímal jako klasiku, kterou musím vidět, ale jsem zklamán. Opravdu jsem očekával více. Příběh je zajímavý pouze tím, že je založen na skutečném základu, ale tím to pro mě hasne. V sérii už nejspíš pokračovat nebudu. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)