Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

JohnnyD

Tak verné spracovanie knihy, ako sa v rámci trojhodinovej minutáže dalo. Úžasná atmosféra prelomu 40. a 50. rokov, nádherná analógová kamera, skvelý scenár bez slabších okamihov, kopec úplne kultových scén, bohovská hudba, no najmä bravúrny casting na čele s neskutočným Marlonom Brandom. ()

forsberg

Bylo mi dvanáct, když jsem poprvé četla Kmotra a popravdě mi nejvíc utkvělo v paměti nadstandartní vybavení Sonyho Corleona, detailní popis operace vagíny Lucy Manciniové a děsivá historka Luky Brasiho. Což ve filmu nenajdete, ale přesto je Coppolovo dílo stejné, jako broušený diamant...dokonalý tvar, bez jediného kazu. ()

sheen

Výtečný film. Výtečný Francis Ford Coppola. Výtečný Marlond Brando. Samé superlativy, co o tomto filmu napsat co nenapsali jiní? to je těžké, ale sám za sebe musím říct, že to byl velký filmový zážitek, nevěděl jsem o co ve filmu jde, jen jsem věděl, že je to z mafiánského prostředí a to mě stačilo, čekal jsem, že to bude dobré, ale až tak? Bravo! ()

Rover

Jsem zklamaný. Vlastně váhám, jestli mám pouze za geniální zobrazení úmrtí jednotlivých postav dát tak vysoké hodnocení. Neříkám, že Kmotr je špatný film - je skvělý - ale nudil mě, a od čeho se dívám na film? Abych se bavil. K čemu mi je, že všechno je přepečlivě nasnímáno, nasvíceno a zahráno? (a to mi ještě přišlo, že úvodní půlhodina na svatbě je strašně přestylizovaná a nereálná). Ano, Brando vypadá obdivuhodně - napůl odpudivě, napůl velmi charismaticky, ale k čemu to, pokud mi zápletka přijde jaksi obyčejná? Taky se musím přiznat, že jsem Al Pacina poznal až z titulků :-) HUDBA: Nino Rota - jo, je velmi povedená, skvělá. Hlavně sicilská pasáž a hlavní téma. ()

Hromino

Pokud mám jmenovat nejnezapomenutelnější scénu z filmu, pak dozajisté tu s koněm v posteli. Teda, měl bych to spíš upřesnit: tu s hlavou koně v posteli. :) ()

Je.n.n.y

Mám tak trochu pocit, že jsem zhlédla úplně jiný film. Neuvěřitelně zdlouhavé a celých 169 min jsem vyloženě umírala nudou a místy usínala. Dokoukat to celé pro mě bylo naprosté utrpení a i závěrečné titulky mě zaujaly víc. 93 %? Pro mě stěží 20 % a zbylé dva díly bez problémů oželím. ()

petaspur

Herecké výkona Branda a Al Pacina jsou opravdu dokonalé. Tomu filmu na první pohled není co vytknout, Corleonové se snaží působit lidsky, ale mě mafiánské vyvražďování docela dost vadí. Je pravděpodobné, že to takhle chodí, ale já chci radši žít v iluzi, že s tímhle se v životě nemůžu setkat. ()

Stegr

90% - No, tak co bych měl k tomuhle epickému veledílu napsat? Která jediná věc z něj ještě nebyla vychvalována až do nebes? Marlon Brando s Al Pacinem brilantní, děj, pozvolna plynoucí, ale přesto napínavý... O tohoto filmu jsem poprvé přemýšlel, že se vykašlu na procentuální zaokrouhlování a dám tomu 92%, jelikož je to lepší než 90% filmy, ale na 95% to pro mě ještě nedosahuje. Nakonec jsem to neudělal, takže dávám 90% a nemůžu se dočkat druhého dílu... Zajímavost: Marlon Brando byl ve skutečném životě jen o 16 let starší než jeho nejmladší filmový syn, Al Pacino... ()

Pilda17

Dokonalé gangsterské drama? Ano je to tak, herecké výkony vyčnívajících lidí Marlona Brando a Al Pacina jsou bez chyby. Bez akční stránky a čistě jen drama je Godfather skvělý. Scénář je dokonalost samo sebou a dovolím si říct, že pomalu lepší napsán nebyl. Neřeší se tam zbytečná kraviny, ale vážné věci a dojem z toho je perfektní. Rozpoutání války po té usmíření a jak to fungovalo v takových rodinách? Obrázek si uděláte a ta síla rodin je znát. Například vztah bratrů a nebo co udělají pro vlastní sestru. V Kmotrovi si uděláte obrázek o všem a v čem se tak obchodovalo. Jeden z nejsilnějších filmových zážitků, které jsem ve filmovém světě mohl pozřít i se skvělou hudbou.. 10/10 = 100% ()

salahadin

Objektivně - je to super film. Subjektivně - je to násilná nuda. ......................................EDIT: Porucha je na mém přijímači, který neholduje ani v nejmenším famiglii piovře a vůbec rodinám, které mezi sebou hrají vybiku. Taky mě štve, že rejža točí film z pohledu Corleonů a podvědomě nás zpracovává, abychom jim fandili. Ale proč to? Jsou to stejní vrahouni jako Tattagliové a Barzini. Tím jsem si nevytvořil sympatie k nikomu z filmu a osudy všech mi byly zcela lhostejné. Aspoň proměna famózního Ala na Dona stála za to a svět zločinců byl taky vykreslen parádně (viz první věta tohoto komentáře). Nicméně to mi k uchvancacujícímu filmovému zážitku nestačí (viz druhá věta tohoto komentáře). ()

Disk

VĚŘÍM V AMERIKU. Těmito slovy počíná se jedna z největších rodinných mafiánských ság. Myslím, že je zbytečné cokoli dodávat. ()

Cappuccino

Písať niečo o Krstnom Otcovi je už tak trocha klišé. Kto by dnes nepoznal meno Vitto Corleone (Andolini)? Nie nadarmo sa hovorí, že moc by mali získať len tí, ktorí po nej nikdy netúžili. Klasickým príkladom je rodina Corleone. Najmladší syn, bývalý civilista a vojnový hrdina. Nikdy sa nechcel zapliesť do vecí, týkajúcich sa "rodiny". Situácia ho však prinútila k zmene postoja. Choval by sa v závere tak rozvážne, ak by vyrastal v skazenom prostredí? Nemyslím. Ale tak isto sa môžem aj mýliť. __ Kniha exceluje, film exceluje. Čím? V podstate všetkým, čím môže kvalitný film excelovať. Bravúrne herecké výkony na čele s Brandom a Pacinom. Originálny scenár, ktorý aj keď dĺžkovo rovnajúci sa štyrom epizódam mexickej telenovely, nenudí. Nenahraditeľná atmosféra z prostredia povojnovej Ameriky/Sicílie. A predovšetkým film, ktorý ukazuje, že život v "rodine" má dve strany mince. ()

Ruut

Je celkem dost úžasných filmů, které jsem nemohl dostat z hlavy ještě týden po tom, co jsem je viděl. Ale pouze na tenhle film jsem musel myslet ještě mesíc po shlédnutí. Myslím, že víc dodat ani nejde ... ()

misterz

Spolu s dvojkou (trojkou) najlepšia sfilmovaná mafiánska sága všetkých čias. Otvára sa nám tu celý mafiánsky svet aj so všetkými pravidlami fungovania a princípmi. Svet, ktorý je až do základov nasiaknutý atmosférou zločinu, strachu, podozrievania, ale aj chladnej logiky a intuície, ktorá neraz dokáže zachrániť život. Máme tu možnosť sledovať postupnú cestu na vrchol gangsterského rebríčka v podaní nenápadného, mladučkého syna (Al Pacino) váženého kmotra newyorskej mafie. Jeho plány aj plány jeho otca boli pritom celkom iné, avšak veci sa tak zvrtnú, že niet inej cesty... Páčila sa mi aj dilema spájaná s obchodom s drogami, otázka, ktorá sa veľmi často vyskytuje aj v iných gangsterských filmoch, napr. v tých od Scorseseho, ale niečo podobné riešil v jednom filme aj Fulci a iní. Konzervatívne krídlo mafie s rozumnými argumentami je vždy proti, mladí, draví mafiáni sú vždy za. A konflikty sú na svete. Čo sa týka Al Pacina, to čo tu predviedol bolo neskutočné a v takom mladom veku... sánka dole. Bolo zážitkom sledovať jeho povahovú premenu a pozvolné opúšťanie jeho ideálov a pôvodných plánov. V tomto smere boli kľúčové dve scénky vo filme, scénka v reštaurácii, kde tvárou bez slov vlastne vyjadril všetko a kde prišiel definitívny zlom a samozrejme tá posledná, emotívne nezabudnuteľná, pri ktorej ho tajne sleduje jeho manželka ako mu (mladému frkanovi) starí a vážení mafiáni bozkávajú ruku. Koniec jej plánov na normálny život s ním, vytriezvenie z naivity..... A čo sa mňa týka, dostal som husiu kožu a neskutočný prílev všakovakých pocitov. Nezabudnuteľné a majstrovské filmové dielo. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Satan

Funebrák se snaží vymodlit u pána sedícího v křesle pomstu své dcery, kterou zmlátili dva chuligáni. V potemnělé místnosti, kde sluneční paprsky prostupující polozataženými žaluziemi jsou jediným zdrojem světla, najednou promluví sedící muž. Jeho hlas je rozvážný, podivně huhlající a téměř neslyšitelný. Promluvil Don Corleone. Hladíc kočku a přičuchajíc si ke své květince rozhoduje o životech, jakoby posílal manželku koupit rohlíky. Takto začíná nejzdařilejší mafiánská série všech dob. Pokud vnímáte mafiány jako cholerické bestie bez kapky úcty a se samopaly pod sakem, tato sága vás šeredně vyvede z omylu. Gastronomie, hudba, úcta, galantní gesta. Těchto věcí se zde dočkáte ve vrchovatém množství. Na první pohled šarmantní pánové, na pohled druhý zločinci a obávaní zabijáci. V rodinném kruhu ale má šlapat vše dokonale a tudíž porušení omerty či jiných, smrtelně důležitých rodinných závazků, se nemilosrdně trestá. Coppola si skrze Corleonovic rodinu plní americký sen, kdy italští přistěhovalci vládnou celému městu. Geniální filmové dílo bez větších zádrhelů a s obrovskou porcí vlastní invence na základě bestselleru Maria Puza. Zmiňovat hereckou vyzrálost Marlona Branda by bylo nošením koňských hlav do postelí, takže raději vyzvednu báječnou Rotovu hudbu. Jinak bych se rozepsal jako na začátku a to byste mě už odsoudili ke spánku s rybami. [Přesná stopáž: 177 min] ()

Vančura

Lze snad k tomuto filmu napsat něco jiného, než pár osobních postřehů? Osobně jsem celou kmotrovskou trilogii poprvé zhlédl před necelými 7 lety. Vzpomínám si, že mě tehdy překvapivě příliš neoslovil Marlon Brando v titulní roli - byl jsem nesvůj z jeho dikce, byť typově své postavě bezesporu odpovídal dokonale. Naopak jsem bezmezně propadl obdivu vůči Al Pacinovi - to on mě na celém Kmotrovi nadchnul nejvíce, a jeho postavu jsem na celém filmu osobně shledal tím nejzajímavějším. Vážně mě baví, jak film ukazuje neodvratnost jeho osudu, kterému se z počátku bránil. Spolu s vystižením vztahů mezi kmotrem a jeho "přáteli" považuji toto za to nejzajímavější na celém filmu. Myslím, že Kmotr není žádnou oslavou světa gangsterů a mafie, on je mnohem spíše sociologickou studií fungování jistých zločineckých struktur dané éry, aniž by byly postavy vystaveny nějakému hodnocení, či dokonce morálnímu odsudku. Jinak k tomu, jak se režisérovi podařilo zadaptovat stejnojmennou Puzovu předlohu pro filmové plátno, lze podle mě skutečně jen těžko co namítat - toto je filmová adaptace, která se nejenže vyrovná kvalitám předlohy, ale možná ji i předčí. Alespoň takový je můj soukromý dojem, po druhém zhlédnutí a druhém přečtení románu - vedlejší dějové linky byly sice osekané, ale duch předlohy byl vystižen s velkou pokorou a věrností. Těžko hledat lepší ukázku skutečně geniální filmové adaptace - toto je film, který mám osobně nesmírně rád a hluboce obdivuji mistrný způsob, jímž je natočen. Podívat se kdykoli znovu na tento film rovná se malému filmovému svátku. Nemluvě o skvostném soundtracku Nina Roty, jejž si čas od času pouštím, vždy zcela okouzlen tou úžasnou hudbou. To přece nemůže být náhoda, že tolik lidí tento film vynáší do nebes. ()

Javert

Když se jedné z nejlepších knih všech dob ujme takový režisér, jakým Coppola je, nemůže z toho vzniknout špatné dílo. O tom se lze velmi snadno přesvědčit i v tomhle filmu. Skvěle zpracovaný příběh podle ještě lepšího scénaře, VYNIKAJÍCÍ !!! herecké výkony v čele s Brandem alias Vitem Corleonem a Al Pacinem jako jeho synem a na pozadí hrající skvěle padnoucí naléhavá hudba. Tenhle film se dá pouštět stále dokola a neomrzí. Jeden z mých TOP. Dal bych i víc hvězd, kdyby to šlo. ()

Rudovous

Kmotr je tady az ctvrty, ale uprime... KMOTR je nejlepsi film vsech dob. Mozna , ze sympatie se muzou klonit ke stovkam jinych snimku a tak i u me. Ale ciste filmove, - v zasnubach obrazu, emoci, dejovosti, psychologie, akcnosti, tajemstvi, humoru, HERECKYCH VYKONU, REZIJE, produkce... jen malo co se muze srovnavat s timhle skvostem. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)