Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Danielitto

TOHLE JE FILM O MAFIÁNECH. Legenda, kterou nikdo nejspíš nikdo nepřekoná. Musí vidět každý, kdo kdy přivoněl k tomuto tématu. Nejlepší herecké výkony v historii, věrná atmosféra, nezapomenutelné scény, které ses budou kopírovat navěky. Ale Kmotr bude jen jeden. Jedinou výtku mám k neúnosné délce, některé pasáže jsou zbytečně moc roztáhlé, ale to je drobnost. ;-) ()

Callie

Tak jsem si konečně dala ted čas zkouknout tohle dílo v celku a v klidu. Byla jsem skeptická a jelikož knížka je pro mě kultovní , do oslavovaného filmu se mi nechtělo. Ale - smekám, nevím, jak to udělali, ale věděla jsem přesně co přijde a přesto jsem nedýchala napětím a celá jsem se klepala, jak to bude. Super, jen jedna výtka - strašný dabing Al Pacina , kde se na to Petr Svoboda těžce nehodil. ()

kim lowe

Vše o Kmotrovi se dozvíte v této video recenzi filmového podcastu Cinema Girls: https://youtu.be/2l6pZeD8_Ec?si=0xAKPGUvNp-nnsV- ()

tubera

Už na základce jsem měl kroniku rodiny Corleonů od Maria Puza několikrát přečtenou a byl jsem přesvědčený, že žádný film neexistuje... Ještě dnes si dokážu vybavit chvíle, kdy jsem byl nemocný a táta mi přinesl z videopůjčovny Kmotra. Hodil ho do videa a obývákem se rozezněla vynikající hudba Nina Roty s monologem Ameriga Bonasery, po kterém se na obrazovce objevil sám don Vito Corleone, tvrdý a respektovaný. Z tří hodin, které následovaly, si pamatuju každý svůj pocit. Marlon Brando předvedl jeden z nejlepších a nejemotivnějších hereckých výkonů v dějinách filmu. Jeho hlas (v originálním znění) mi z hlavy nevyšumí ani na stará kolena. I Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, F.F.Coppola a ostatní velikáni světového filmu odvedli výbornou práci. 10/10 ()

Leyla

Výborná knížka a neméně výborný film. Kdyby tam nebyl nikdo jiný než Marlon Brando, stejně by to stálo za to. Kdyby nenatočil nic jiného, stejně by byl legendou. A i když dávám pět hvězdiček, nemůžu říct, že by nebylo nic co by se mi nelíbilo...jsem snad jediná, ale mě strašně lezl na nervy Al Pacino. Ten jeho věčný zavilý pohled...grrr...snad to bude ve dvojce lepší... ()

pierre9

Nie som si istý, či tento film vôbec komentár potrebuje, to jednoducho treba vidieť. Ale zopár vecí by som predsa spomenul. Najmä, že na tomto svete existuje iba jeden mafián. Marlon Brando. Pri mnohých filmoch sa neraz stane, že si vravím, bol pridlhý, mať tak o pol hodinku menej, je to super alebo že bol prikrátky, nevmestilo sa tam všetko, čo tam malo byť. Krstný otec má bez mála 3 hodiny a so stopážou nemám absolútne žiaden problém. Dokonca by som povedal, že od nej do veľkej miery závisí kvalita snímku. Množstvo scén, ktoré úžasným spôsobom vykresľujú atmosféru, no na príbeh nemajú žiaden zásadný vplyv, by určite padlo za obeť kratšej minutáži. A napriek tým temer trom hodinám film ani desatinu sekundy nenudí. Naozaj nemá význam sa tu ďalej rozpisovať, atmosféra je nezabudnuteľná a je to úžasný začiatok najväčšej filmovej ságy aká bola kedy natočená. ()

nostromos

Velmi zajimavy film ktery ovlivnil mnoho dalsich filmu na podobne tema. Al pacino i Marlon Brando hraji vyborne, "rodine" sem po cely film veril kazde slovo. Na druhou stranu pro ospaleho divaka jsou 3 hodiny moc a nektere postavy se objevuji a odchazeji prilis rychle. I tak ale ocenuji legendarni film za pet hvezd. ()

gruzdej

Už sám o sobě výtečný příběh, je tak dobře zpracovaný jak po stránce scénáře, tak režie, že se dodnes jedná nejen o krále žánru, ale o jeden z nejlepších filmů vůbec. I pro ty, koho vůbec nezajímá prostředí amerických gangsterů v období po 2. světové válce, má snímek sílu v lehkosti, se kterou se věnuje i běžnému životu v oné době. ()

májovec13

Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsme kdy mohli na plátnech vidět. Triumvirát Puzo, Coppola, Brando nenechává prostor pro chyby. Atmosféra je strhující, stejně jako v knize. Ačkoliv považuji pokračování za ještě lepší, patří i originální Kmotr k mým nejoblíbenějším filmařským počinům. ()

Buraking

Dlouho jsem se odhodlával na tento film podívat. Dneska ten čas nastal a výsledkem je, že nemám slov. Super film a to od začátku až do konce..... ()

Vitex26

Strhující sonda do života poválečného amerického podsvětí s famozním Marlonem Brandem v hlavní roli. Přestože má film takřka 3 hodiny, nějaká nuda u něj rozhodně nepadá v úvahu. Naopak, je více než patrné, že spousta scén ještě musela být vystříhána, aby se tvůrci dostali na únosnou délku, což v koutku duše trošku zamrzí. Vývoj některých postav, zejména Michaela, je tak dosti rychlý a tím pádem nemůže být tak dobře prokreslen. To nic nemění na tom, že je Kmotr nesmrtelnou klasikou, které ani těch takřka 40 let, co uběhlo od jejího vzniku, neubralo nic na kráse (včetně některých filmových triků, které už dnes mohou působit poměrně úsměvně). ()

FiFoo

Nemá smysl se rozepisovat. Superpoctivá filmařina od A do Z korunová nekompromisním herectvím. Řekl bych, že dnes by už takový film stěží mohl vzniknout. ()

gpx

I kdybych sebevíc chtěl, nemůžu téhle knize v obrazech dát víc než ***. Je to prostě nepříliš dobře odvedená práce a režisér nevyužívá dostatečně možností, které mu nabízí kniha jako předloha a film jako forma. Celou věc ještě zhoršuje v-mých-očích-nevhodné herecké obsazení, které příliš nekoresponduje s popisem postav v knize. Třeba takovej Sonny je vyloženě hroznej a dost málo uvěřitelnej. Úplně mi nesedí ani vyobrazení postavy Michaela (povětšinu filmu se chová jako maminčin mazánek i přesto, že je to "vyznamenaný válečný hrdina") či samotný don Corleone s vatou v puse (nebo co to je). Naopak pochválit musím Clemenzu. Když to shrnu, tak pro mě je film, s ohledem na knihu, velkým zklamáním. ()

Absinthka

Přečetla jsem si knihu, která mě naprosto dostala. Celá atmosféra, která z ní vyzařuje a postavy, které mají každá svůj příběh, nejsou plytké a mají své nezaměnitelné místo… Po tak dokonalé knize byl tento film strašné zklamání. Tři hodiny něčeho, co mě ničím nezasáhlo, nic moc se tam nedělo – sposta scén by se dala vynechat a film by snad byl svižnější a záživnější. Neobjasněné vztahy a souvislosti, kdybych nečetla knihu, asi bych se místy ztrácela. Nelíbilo se mi ani herecké obsazení, které nekoresponduje s popisem v knize. Michael vypadá jako maminčin mazánek, Sonnymu bych to, že je mafián, neuvěřila a Don Corelon s vycpanou pusou… Možná to moc srovnávám s knihou, ale žádný film mě tak moc ještě nezklamal, škoda. Očekávala jsem - podle hodnocení, o kterém uvažuju, jak může být tak velké a veškerých ohlasů – mnohem víc. ()

superzurda

Kdysi jsem jednomu kamarádovi doporučil tenhle film. Když jsme se potkali několik dní poté, tak se mě ptal cože se mi na tom filmu vlastně tolik líbilo. A já nedokázal odpovědět. V Kmotrovi na první pohled nic nevyčnívá, není tam žádná hluboká myšlenka, je to prostě úžasná filmařská práce, která nelze k ničemu přirovnat. Kmotr je prostě pojem. Ani nevíte, že uplynüly tři hodiny a sledujete závěrečné titulky. ()

brasek

Jeden z najlepších snímkov filmovej histórie... melódiu z Godfathera mám ako zvonenie na mobile a chcem byť ako starý Corleone :) ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)