Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Jezinho95

Parádní film z mafiánského prostředí. Nejvíce zde vyniká právě ta temná mafiánská atmosféra a určitě doporučuji nejen pro všechny milovníky této tématiky. Na to jaký rozpočet měl tak se režisérovi povedl nesmírně kvalitní počin, i díky bezchybnému scénáři. Další pochvalu zaslouží herecké výkony, především Marlona Branda, který se snad pro roli mafiánského bosse narodil. Nezapomenutelné scény s koňskou hlavou a krvavého vyřizování účtů s ostatními mafiánskými rodinami. Dál už snad ani nemám co víc napsat - 95%!!! ()

mina_harker

Naprosté zklamání. Nechápu vysoká hodnocení tohoto filmu. A zejména vychvalovaný výkon Marlona Branda - vždyť v tomto filmu skoro nic nepředvádí a navíc trapně přehrává! Nejvíce filmu uškodila neúnosná délka, prospělo by zkrácení tak o hodinu. Chápu, že se film drží knihy, ale ta je stejně stokrát lepší, takže to mohli s klidem zkrátit. Scény násilí opravdu drsné, ale mezi tím spíš vata. Tři hvězdy za pěknou výpravu, sympatického Roberta Duvalla (Tom Hagen) a Ala Pacina (Michael Corleone) a některé velmi dobré scény (ta, kdy jde Michael navštívit otce do nemocnice nebo ta s filmovým producentem a jeho koněm). ()

Andolini8888

Pro mě osobně v mém pomyslnén žebříčku je Kmotr na prvním místě. Není už co říct snad jen to, že kdyby Mario puzo nenapsal tak báječný román jako je Kmotr s tak báječnou postavou jakou byl Vito Corleone nikdy by Coppola nenatočil filmový poklad jménem Godfather. ()

Gafro007

Film, který stál u zrodu těch největších herců současnosti. Film, který ovlivnil a stále ovlivňuje masy lidí. Možná nejlepší filmové ztvárnění původně knihy, jejímž autorem je Mario Puzo, který byl po zveřejnění knihy ze všech stran obviňován, že nemůže s mafiánským podsvětím nemít nic společného. Neuvěřitelné, dech beroucí herecké výkony. Nejen výkony Al pacina se Vám zdají skutečné, doslova to hercům, všechny jejich povahy a role věříte. Díváte se na herce ale vidíte mafiány, díváte se na herce ale vidíte životní přátele, díváte se na film, ale vidíte dopady lidské chamtivosti, velkého ega, a pomstychtivosti. Ikdyž je film starý 40 let, jeho provedení, herecké výkony, nadčasovost, atmosféra ( která je doprovázená oskarama oceněnou, neuvěřitelně úžasnou hudbou), životní moudra a příběh, u kterého existuje mnoho teorií, že je zakládán na pravdě, ho řadí mezi ty nejlepší filmy historie. A každý by ho měl před vstupem do dospělosti zhlédnout. ()

beerlover

Velmi příjemná gangsterka. Mafiáni jsou zde zobrazováni jako uzavřená společnost, byť na ilegální bázi. Tudíž se pravdě blíží určitě více, než v některých jiných gangsterských filmech, kde má mafie trilion členů, každý je ramenatý a po zuby ozbrojený grázl. Výkon Marlona Branda asi není potřeba nějak okecávat, je to prostě famózní Don :-) ()

A.ZziK

Famózní film, mám jen trochu problém s Pacinem než se přerodí v kmotra, mám pocit jakoby mu šlo jen to být šefem. A kromě toho moh možná víc zabojovat s italštinou. Jinak bez chyby. ()

chemik11

Skvělé ztvárnění skvělého románu Maria Puza. I když sem tam jsem měl pocit, že kdybych neznal knížku, tak bych se asi ztratil v tom ději a v postavách, některé věci zjednodušené nebo vynechané, na druhou stranu nemůže film trvat 4 hodiny :D Všechny postavy byly výtěčně zahrány, skvěle vykreslená atmosféra knihy, kterou jsem nedávno dočetl podruhé. Ovšem je to celé takové jakoby narychlo, rychle rychle. Mělo se to rozložit na dva filmy a pořádně to popsat. ()

Jeffo8

"Dám jim nabídku, která nejde odmítnout", tato věta zazní filmem asi třikrát a pokaždé se z toho vyklube smrt, asi proto mi taky jako jediná utkvěla v paměti. Film byl natočen roku 1972, trvá skoro tři hodiny a stejně předčí skoro věechny filmy dnešní doby, opravdová klasika. 100% ()

vena199204

Protože jsem četl knihu, přistupoval jsem k filmové verzi značně skepticky. Mé obavy však byly zbytečné. Jedná se totiž o nejlepší "gangsterku" všech dob. Coppola zfilmoval knihu tak mistrovsky, že i těch 175 min je málo. 100% ()

lobodlak84

u tohoto filmu se mi poprvé a zatím naposled stalo že se mi při čtení knižní předlohy přesně vybavují scény filmu , Coppola odvedl skvělou práci . ode mě 100% a čestné místo v mé filmotéce ()

brano921

Naozaj výnimočný film aj a v troch hodinách sa nedá všetko zachytiť. Výborný ťah bola určite spolupráca s Puzom na scenári. Marlon Brando bol naozaj charizmatický, vždy pokojný a vyrovnaný. Mňa najviac potešil James Caan ktorý perfektne zvládol moju obľúbenú postavu Santina/Sonnyho. Al Pacino ma zaujal až keď sa stal hlavou rodiny. ()

Foltin

Jediné co bych mu asi tak vytkl, je hrozně pomalý začátek. Je to boží, je to nejlepší co jsem kdy viděl. ()

insky

Komentovať niečo pri tomto filme je asi zbytočné, všetko už bolo povedané,napísané. Môj TOP film, na ktorom som vyrastal. Je to filmová klasika, ktorú nevidieť je škoda. Krásne, dôveryhodne natočené a spracované. Marlon Brando životný výkon. Al Pacino skok na výslnie. ()

CrazyWolf

Můj absolutně nejoblíbenější film všech dob. Marlon Brando jako don Corleone je postava, která o několik tříd převyšuje nejen všechny ostatní postavy v tomhle filmu, ale i všechny mafiány ve všech ostatních filmech o mafii. Je to sice padouch, ale s takových charismatem, že i jeho největší nepřátelé ho obdivují. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)