Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

UnrealTom

Kmotr je prostě paráda vše jede jak má je to dokonalost nejlepší rodina a v jejím čele Marlon Brando a Al Pacino klobouk dolů :) ()

jossC

Tu knížku fakt miluju...Nedokážu spočítat kolikrát jsem to četl...Znám jí skoro nazpaměť...Snad jen KRÁL KRYSA se s ní může měřit...Dvě nejlepší knížky na světě...Tenhle film je skvělej...Jenže já prostě vidím Lucu a Michaela jinak...I Sonyho...Snad jen Clemenza odpovídá....Tessio má mít podle knihy "Vražedný výraz zmije"...Luca Brasi by neměl být mentálně postiženej...A Don by asi neměl být tak vyžranej....Přesto je to úžasnej film,napsaný podle nejlepšího svědomí podle předlohy a musíte ho vidět....Ale přečíst si knížku taky není od věci....Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu nebudete litovat.... ()

Filas

Kultovní snímek režiséra F.F. Coppoly se odehrává po roce 1945 v New Yorku. Sledujeme zde život jedné z nejvýznamějších mafiánských rodin, rodinu Corleonů, jejíž Kmotr je původem Sicilián. Probíhá zde boj o moc a vliv mezi několika italskými mafiánskými gangy ve městě. Výborné herecké obsazení v čele s M, Brandem, J. Caanem, Al Pacinem a R. Duvallem dělá film legendárním a nezapomenutelným. ()

Mahonney

Sled nudných (svatba), průměrných a některých dobrých (Sonny) scén spojený ničím v celek. Přeceňované, a to velmi. ()

TheCage87

Done Coppolo, jsem poctěn a vděčen, že jste stvořil tento film a já ho mohl vidět... Kdo má tento film rád určitě poznal odkud jsem si základ předešlé věty vypůjčil =). Al Pacina sem neměl nikdy moc rád ale rolí Michaela si mě opravdu získal! vše co bych chtěl o tomhle filmu říct tady přede mnou napsalo už spoustu lidí takže je zbytečné to pořád opakovat. Po přečtení knihy, zkouknutí filmu a nakonec dohrání stejnojmenné hry si myslím že lepší film s mafiánskou tématikou asi ještě dlouho nikdo nenatočí! ()

mr_radek

Neskutečný snímek, kandidát na nejlepší kinematografický počin v historii. I přes téměř tříhodinovou stopáž jsem se ani chvilku nenudil a jen obdivoval všechny herecké výkony a velkolepé scény. Marlon Brando si mě získal už od první věty a po celou dobu jsem hltal každé jeho slovo (v originálním znění samozřejmě), byl z něj cítit obrovský respekt, přesně tak, jak z pravého Dona má. Zpočátku nenápadný Al Pacino, který hned v úvodu zdůrazňuje distancování se od rodinného byznysu a jeho praktik ("That's my family, Kay. That's not me."), prochází velkou proměnou. Jeho láska k otci a následná touha pomstít se graduje do obrovských rozměrů. Scéna, kdy na pohřbu svého otce sleduje své soky, perfektně ukazuje jeho konečnou proměnu na nekompromisního Dona, který nic neodpouští. Při závěrečných titulkách, kdy jsem si celý film promítal v hlavě, jsem měl pocit, že to musím vidět okamžitě znovu. ()

damapo

Myslel jsem, že se mi film bude hodně líbit. Nejen podle ohlasů a hodnocení tady, ale i tématikou a prostředím gangterů. No, byl jsem velice, opakuji velice zklamán. Je to hrozná blbost a skoro nic se tam neděje. Jediné, co stojí za zmínku je scéna s koňskou hlavou, ale jinak absolutní šeď, šeď a šeď, že bych snad i usnul, pustit si to večer. Je to hold strašně moc komplikované a strašně moc těžce pochopitelné pro diváka. Což o to, mám rád takové filmy, ale tady mi to dělalo stejně i tak problémy. ()

zimi

Nudil jsem se co na to říci, pro mne nic moc! Není to můj šálek čaje, ale podle hodnocení ostatních něco na něm je já nenašel nic jen herci! Jsem možná přísnej, ale tak to cítim! ()

Keiniku

Film, který se tváří jako ultimátně nudný, ale když se necháte, vezme vás do říše obleků, italské kultivovanosti a nepřehlédnutelné čelisti Marlona Branda. Ukáže vám všechno zblízka a opravdově a vy si pak budete moci spokojeně říct, že jste viděli opravdu dobrý film. Scénář, obsazení, atmosféra, všechno zvládnuté do nejmenšího detailu. ()

LadisCZ

Tenhle film si člověk oblíbí věkem. Je jasný, že když sem ho viděl v jedenácti, nebo dvanácti, tak sem během pěti minut přepnul. O dvanáct let dýl najednou ejhle, dokoukal sem do konce a ještě dvacet minut po skončení jsem seděl s otevřenou hubou. Hned sem sehnal všechny díly a všechny sem viděl nejméně pětkrát!! Tohle je podle mě apsolutně nejvíc co kdo mohl natočit, každý díl je skvělý, ale jako celek všech tří je to mistrovské dílo se vším všudy!!!! Jestli si někdo čte tyhle komentáře, aby se rozhodl jestli si ho pustí, tak malá rada. Kupte alespon dvě flašky bílého a připravte se na celoživotní zážitek. ()

Elanornegra

Must to see! to je odkaz pre muzsku populaciu. Film, ktory ani po viac nez 40 rokoch nestraca na kvalite, prave naopak ukazuje hodnoty ktore dnes zial vidno pramalo. Coppola a jeho nie posledny Masterpiece. Marlon Brando a jedna z jeho zivotnych roli. Al Pacino a ukazka jeho potencialu ako chladnokrvne ale nadcasovo uvazujuceho Dona, ktora sa dokonale prejavi v nasledujucom filme. Neviem co viac dodat.... videne 2x. Po druhom zhliadnuti sa len upevnil moj nazor na genialitu tohoto filmu. 100% ()

Kosir

Když se konzument naprosto identifikuje s největším gaunerem, pak se biják povedl. Michael Corleone: "Kay, za pět let bude rodina legální." No, není to nejvýstižnější obraz naší doby? ()

dominick123

Zfilmování podle knihy vždycky za knihou přirozeně pokulhává, ale musím říct, že filmová adaptace Kmotra je asi nejlépe zvládnutý přechod mezi knihou a plátnem. Dále je to film hlavně dvou mužů Marlona Branda a Al Pacina, kdy Brando od impozantně zahraného začátku postupně ustupuje do pozadí a místo něho nastupuje do hlavní role Al Pacino (sice s krátkým intermezzem Jamese Caana, který rozpoutá válku) Pacinovi nikdo nevěří, ale nakonec se své role zhostí velmi dobře,a dá se říci, že tahle role opravdu hodně sedla, ale na ztvárnění Godfathera se žádný jiný herec nehodil více než Marlon Brando, který tak podle mě zahrál, i díky skvělému Coppolovi, životní roli. ()

Jinpachi odpad!

Na tento skvost, filmový klenot mezi odpady filmového universa by se hodila samá NEJ. Nepochopitelné, jak tato pohádka dokázala tolik nadějných diváků, kritiků, kteří při rozmluvě nad tímto dílem měli sliny horáckého psa při pohledu na rozdováděné ovečky a jak při pomyšlení, kdy nastane příležitost, se na tento snímek podívat znovu učiní jejich rozkroky tvrdými, jako jsou čínské zákony. Zkrátka mi to mozek nebere, tedy pokud ještě nějaký po tomto výplachu zůstal. Nejutahanější, nejbizarnější, nejnudnější, nejnadhodnocenější blábol s dějem zajímavým asi jako plastový kelímek od McDonald´s. ()

Named

Kritické komentáře a negativní hodnocení skutečně nechápu. Toto je veledílo, které si zaslouží být v TOP 10 všech nejlepších filmů. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)