Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

alandy

Kniha je vždy lepší než film, to je známa věc, ovšem pokud se hlavní role ujme Marlon Brando (a Al Pacino) pak není o čem mluvit. Film se opravdu drží knižní předlohy a věrně popisuje sicilskou mentalitu, ne tak podrobně jako v knížce,ale i tak se těšte na mrazení v zádech. Coppola je samozřejmě zárukou precizně zvládnutých filmových scén a proto patří filmy o kmotrovi mezi nejlepší podívanou. ()

mpet

Popravdě řečeno nevím co na tomto filmu všichni vidí. Vždyť to není nic jiného než jen stará gangsterská povídka, která byla podle mě již dávno překonána. Největším mínusem zde vidím dějové skoky, které mě totálně rozhodili. V jednu chvíli se totiž díváme na dona Vita Corleona jak se zotavuje ze zranění a je hlavou rodiny a pak hop a skok a najednou je Michael rok zpátky v Americe a hlavou rodiny je on, pak zase hop a skok a Michael už má tříletého syna a jde za kmotra malému dítěti své sestry. Až na to že jeho sestra měla břicho ještě před tím, než se Michael vrátil do Ameriky a teď je její dítě ještě nemluvně, zatímco Michael má tříletého syna. Ale nebyli to tyto věci, které mě nejvíce vadily na Kmotrovy. Nejvíce mě vadila ta strašně poklidná atmosféra. Sakra vždyť se tam absolutně nic nestalo a to to mělo skoro tři hodiny. To se na mě nikdo nezlobte, ale takovýmhle film si nezaslouží být tak vysoko na žebříčku. ()

Trucker

Po celou, téměř nekonečnou dobu sledování tohoto filmu jsem měl dojem, že kdyby se veškerý jeho děj zrychlil z té koláže gumových ukecaných scén na normální tempo, byla by z toho obstojná 50minutová detektivka. Ve filmech nesnáším zdlouhavé scény, kde se nic neděje, pasáže plné prázdných keců o ničem, které děj nikam neposouvají a zejména večírky, které jsou kombinací obojího a mají film jen natáhnout na dobu, kterou požaduje producent za účelem toho, aby stopáž odpovídala výtvoru, který má šanci stát se kultovním velkofilmem. V tomto filmu je bohužel hojně obsaženo vše a výsledkem je nekonečná nuda okořeněná několika málo mafiánskými výjevy. Pro následující dva díly platí z mého pohledu přesně totéž. ()

b8nan

Klasika, zlatý věk Puzoa, který propůjčil svůj skvostný příběh režisérovi, jež dokázal vytvořit pana Film. Každý snad viděl tohle dílo, takže poznámky jsou celkem zbytečné. Kdo se chce prohlašovat jako filmový znalec - což já nejsem - musí vidět tento film. Jen mě trochu mrzí, ale cháou, že už do tak dost dlouhého filmu se nevešly některé výborné dějové linky. Závěrem: must view! 100% ()

Bullet

Knihu jsem přečetl několikrát než jsem se nachomejtnul ke zhlídnutí tohoto filmu.Přečetl jsem snad každou kritiku,recenzi a komentář a tak sem byl řádně natěšenej.Ne že by to bylo zklamání ale čekal jsem o dost víc. ()

PORTER44

Možná je to skvělá podívaná a návod jak mají vypadat gangsterky ale mě to přišlo až moc natahovaný co se času týče ,sice tam bylo dost zajímavých a napínavých scén ale občas jsem se i nudil třeba při svatbě Michaela atd.Jinak přestřelky a herecké výkony byli výborný. ()

El_Barto

Kniha byla nepřekonatelná, film možná ještě nepřekonatelnější, geniální hudba geniálního skladatele, geniální režie geniálního režiséra, geniální herecké výkony geniálních herců, pět hvězd je naprosto nedostačujících. Bravo! Bravissimo Signore Coppola!! ()

killberrybil

Tento film mě nadchl z několika důvodů. Jedním z nich je úžasná atmosféra a napětí, které jsou udržovány po celou dobu tohoto díla. Díky tomu ani dlouhá stopáž nevadí a film má spád. Dalším důvodem jsou vynikající herecké výkony. Jakmile je na scéně Marlon Brando, film má hned jinou atmosféru. Jeho charizma je úchvatné. Al Pacino se právem tímto výkonem dostal na filmové výsluní. ()

mudo1982

Nevravím že to je zlé, to asi nie. Proste mňa takáto téma asi nikdy extra neosloví a hlavne stopáž je vražedná. No hlavne ak film už po pol hodine nudí (doteraz nechápem načo tam bola 30 minútová svadba) a človek zvyšný čas čaká a dúfa, nech to už skončí, asi je niekde chyba. Prvú polovicu som ešte tajne dúfal, že sa to rozbehne, no s postupom času mi bolo stále viac jasné, že proste bohužiaľ. Mne osobne raz stačilo a do pokračovaní sa asi nedokážem prinútiť. ()

virus5161

Bohuzel jsem knihu cetl nekdy v sestnacti a film dlouho ignoroval, ale do knizky ma dle meho soudu daleko. Treba v Motylkovi se to myslim povedlo lip. Ale je to jen muj nazor a dam to urcite jeste jednou. Doufam, ze zmenim nazor. ()

bambiz

Gangsterské filmy nemusím (výjimkou byla Road to Perdition), ale Kmotra jsem musela kvůli jeho proslulosti vyzkoušet. A ... nedokoukala jsem. Intriky a násilí mě nedokáží chytit a přijde mi zbytečné se na to dívat. ()

phoenix9

Svadby považujem vo filmoch za nudné , tento je jediný film v ktorom mi aj svadba prišla zaujimavá vďaka vsuvkám ktoré sa odohrávali v izbe Don Vita Corleona. To čo prišlo po svadbe , až do konca celý film je genialita. Každý záber, každá scéna strieda ešte lepšia scéna. Fenomenalný film ! 100 % ()

AAsniper

Tomuto filmu niet čo vytknúť. Silná atmosféra, príbeh, výkony v podaní Branda a Pacina, nadčasové vizuálne efekty (strieľanie, zranenia...). Film, ktorý má u mňa spolu s dvoma pokračovaniami vyhradené miesto na poličke tých najobľúbenejších. 90% ()

Digi_cz

"Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout“ Kmotr ve světové kinematografie je, tak hluboce zakořeněn, že není třeba se nějak rozepisovat a jak všichni dobře víme jak nás uhranula tato sága jedné mocné rodiny Corleone. Herecké výkony každého ta specifická doba a všechno kolem toho. Jednoznačně Kmotr patří bezesporu k nejlepším filmům vůbec, které ovlivnili později i ty další. Al Pacino nominován na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. ()

Prototype99

Ke kmotrovi jsem došel teprve nedávno a hořce jsem litoval, že tolik let zůstával mnou nepovšimnut. Je to tak vynikající klasika, že nemohu absolutně nic vytknout. Ponoříte se do světa mafie a pomalu začnete chápat jak to v rodině chodí. Opravdu nemám slov a nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. ()

jeziska

Sorry, ale po zkouknutí jsem si z tohohle filmu na zadek fakt nesedla. Pro mě těžká nuda, nelíbily se mi tam ty nepřehledný skoky v čase, bylo to šíleně dlouhý. Znám lepší kousky. Chtěla jsem si zkrátit nemoc, ale spíš jsem si ji tim ještě prodloužila. Asi jsem do toho šla s moc velkým očekáváním. Alespoň teda díkybohu za Al Pacina, bez něj bych hodnotila ještě hůř. ()

asmodias33 odpad!

Absolutni propadak. Film absolutně bez štávy, totalně přitahnuty za vlasy. Snaha o nějakou šokovost, zapletka uplně na nic. Absolutně nedomyšleno, překombinovano. Nejhorši film o mafii všech dob, na dvojku a trojku se asi ani nekouknu, jelikož tato reklama mi stačila. o% jednoznačně. ()

DavidAAAA

Knihu jsem nečetl a nemůžu tedy srovnávat. Každopádně - pár postřehů: Ano, Brando je skvělej, ale to by asi dovedla většina aspoň průměrnejch herců, nacvičit jeden jedinej obličej ( koženej ksicht a spadlý koutky úst ) a s ním vydržet kompletně celej film. Al Pacino nemá chybu. Děj je komplikovanej a nepříjemná spousta souvislostí nemá vysvětlení. Film obsahuje nepříjemné množství slepých uliček, krátkých dějů bez jakéhokoli významu. Podstatná část herců ve vedlejších rolích hraje hůř než kdejací ochotníci na vesnickým divadle. Opravdu pěkná hudba. Většina scén, ve kterých se střílí je spíš než napínavejch směšně parodická. Abych to shrnul - pokud to měla být parodie na gangsterky,byla by na 5 hvězd, ale pokud to bylo myšleno vážně tak sorry, ovce nejsem a hodně slabý 3, hodně slabý. Kdyby film udržel stejnou úroveň jako prvních 30 minut, bylo by to úplně o něčem jiném. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)