Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Martin741

Kmotr 2 je velkolepym a rovnocennym pokracovanim genialnej jednotky. Mame tu tentokrat 2 dejove linie : zaciatky mladeho Vita Corleone a druhu dejovu liniu na cele s Michaelom Corleone. Scenar slape na 100 %, ubudlo akcnych scen, ale tie su nahradene zmesou intrig, spekulacii, zakulisnych tahov.... presne tym, jak to na mafianskych filmoch milujem. Branda nahradil DE Niro, ktoreho vykon je proste herecky koncert a pastva pre oci. Okrem De Nira, Pacina a Keaton nam v Kmotr 2 pribudla dalsia postava : Talia Shire, s cim som len spokojny, lebo Shire vie hrat. Zaver filmu bol cisty masaker : 100 % ()

M.i.k.e

konečně doplněn další rest...co se hodnocení týká,tak dám za 5,jednak díky určité úctě k tomuhle masterpiecu,druhak proto,že Pacino je tady zkrátka famózní (byl i v prvním díle) a jeho přerod je skoro až hmatatelný.DeNiro,stejně jako třeba Robert Duvall jsou pak těsně v závěsu.Být každopádně přisnější,tak objektivně (nebo subjektivně) je druhý Kmotr spíš za hvězdy 4 a nejednou mi naskočilo srovnání s Leoneho Tenkrát v Americe.Příběh a herecké výkony jsou vynikající,o tom žádná,ale ta půl hodina navíc oprotoi jedniččce je strašně znát hlavně na tempu,které dost kolísá a nejednou jsem se mrknul na hodinky.U jedničky se mi to nestalo ani jednou...85% ()

vydumnica

Aj keď ma prvý diel trošku viac bavil, The Godfather II je tiež skutočne výborný film, len v tomto prípade som už tie tri hodiny dvadsať pocítila. Páčilo sa mi prelínanie dvoch časových rovín a návrat do detstva a mladosti Vita Corleone v podaní jedného z mojich obľúbených hercov, Roberta De Nira - mladý Corleone tu mohol dostať aj viac priestoru. Veľmi dobre opäť hral aj Al Pacino a myslím si, že Michael Corleone je jeho životná rola. Premena tejto postavy je to najlepšie a najzaujímavejšie z prvého filmu, ale aj dvojka má čím prekvapiť ba ku koncu až šokovať. Dianie a vyjednávanie v Havane ma miestami trošku nudilo, aj preto by som druhej časti dala o päť až desať percent menej, stále to však stačí na päť hviezdičiek. Ženské postavy sú dosť nevýrazné, neviem či ma dostatočne nezaujali herecky alebo sú tak napísané. Diane Keaton, myslím si, mohla byť aj lepšia, niečo mi tam chýbalo. ()

Petoss1

don Michael Corleone: "Toto je naprosto neomluvitelné. Prostě tam vlítnete a zabijete ho." Albert Neri: "To není možné provést, ten dům chrání deset ozbrojených lidí ve dne v noci!" don Michael Corleone: "Co jsi to říkal?" Albert Neri: "Že to není možné." don Michael Corleone: "Pravděpodobně špatně slyším. Ještě jednou co jsi říkal?" Albert Neri: "Je to možné, ale obtížně proveditelné." don Michael Corleone: "To už je lepší." 90% ()

cariada

No to samé jako první díl, jen se děj posuvá dopředu v podobě života Michaela a jeho rodiny, tak se zároveň se posouvá i dozadu, či přesněji od dětství malého Vita, kdy mu zastřelí matku a on odjíždí do Ameriky a postupně dospívá a začíná mafiánské praktiky a samozřejmě i vendettu. Aby to bylo nejspíš oddělené tak, jsou části s Vitem v italštině (což mě pěkně štve, jelikož je to docela velká část filmu). Podívaná je to pěkná a dlouhá, ale že bych byl z toho tak moc unešen , abych to vyzvyhnul to zase né. Určitě musím pochválit stejně jako u prvního dílu, že film je srozumitelný a velice přehledný, tak že se člověk dobře vyzná v ději a netápe jako u mnohých jiných filmů. ()

O´Neill

K tomuto kultu myslím není třeba slov. Mě si získal, a kritiku ode mě na něj nehledejte. Nedostanete ji..Dne 29.1.2011 jsem dostal příležitost i k projekci druhého dílu na velkém plátně, tedy hned druhý den poté, co jsem viděl. A opět - byl to skvělý zážitek! ()

Attta

Jednoznačně jsem byl překvapen mimořádně povedeným pokračováním. Pocity z filmu jsou jednoznačně ohromující. De Niro odvedl skvělou práci a film je celkově dořešen do posledního detailu. Časové skoky dvou období se mi velice zamlouvaly a filmu velice prospěly. ()

WoWoW

Není moc filmů, teda skoro žádný, které dokáží divákovu pozornost udržet 193 minut a neunudit ho k smrti. Druhý díl Kmotra to dokáže a to zcela hravě. Je to stejně užasné a nezapomenutelné jako první díl. Ať se člověk ve filmu zaměří na cokoli vždy narazí na zcela dokonale provedenou práci v čele s panem režísérem Coppolou a celou plejádou herců vedenou Alem. A na závěr skvělá věta: "Drž se svých přátel, ale ještě víc nepřátel. ()

Darth Revan

Sequel, který překonal originál. Robert De Niro nahradil Branda a v roli mladého Vita Corleoneho podal asi nejlepší výkon své kariéry. Skvěle jej doplňují Al Pacino jako Don Michael a Robert Duvall alias Tom Hagen. Prolínání dvou časových linek je perfektní a přehledné a nehrozí, že by se divák ve filmu ztratil. Navíc konec filmu vyvolává ještě větší emoce, než závěr jedničky. Jasných 5*. ()

Rocky88

Co jsem vytýkal prvnímu dílu (a nutno přiznat že je to spíš mým vnímáním Coppolova tempa), je zde eliminováno, což je o to víc zarážející, protože druhý díl má ještě o půl hodiny delší stopáž. Opět zde není co vytýkat - herci, scénář, výprava a spousta mafiánského intrikánství, které končí nevyhnutelnou smrtí. Jeden z vrcholů filmového umu, avšak bez svého staršího bratra by byl poloviční. ()

Streeper

Francis Ford Coppola dokazuje, že se dá natočit kvalitní pokračování. Hodně tomu samozřejmě pomáhají herci, jejichž herecké výkony jsou prostě dokonalé. Hudba krásně podtrhuje mafiánskou atmosféru. Emotivní scény krásně zahrány, hlavně Diane Keaton vs Al Pacino nebo Pacino vs Cazale. Byť má první díl své kouzlo, dokážu sama za sebe říci, že dvojka se mi možná líbila o trochu vice, ale je to těsné. ()

ad

Určitě zcela výjmečný film. Nic podobného hnad tak neuvidíte, režie je perfektní, výprava nezvykle rozmáchlá, herci úžasní (do jednoho) a myšlenková struktura filmu (Vito, který vytvořil celou svoji "rodinu" aby zaopatřil svoji rodinu a své syny se již nedožil toho, jak se po jeho smrti rodina Corleonových pomalu rozpadla a jak se bratři začali nenávidět) je vypracovaná do detailu a fascinující. Ovšem jeden problém tu je: tempo filmu, které díky nadstandartní stopáži a poněkud střídmému ději místy stagnuje... Kdo se ale necha pohltit, nebude litovat... ()

nithiel

Jsem v rozpacích, po nedávném shlédnutí jedničky jsem asi příliš namlsaný. Přitom ani druhému kmotrovi k dokonalosti schází jen malý krůček, De Niro i Al Pacino jsou ve svých rolích dokonalí, Puzo předloha dává velmi silný příběhový podklad oběma liniím a Coppola toho všeho dokáže mistrně využít, přece mi však oprotijedničce něco schází. V obou dílech je zhruba stejně vrařd a násilí, ale ve dvojce mi připadalo, jakoby ho bylo přes míru, a to z jediného důvodu. V jedničce byl Michael naprosto kladná postava, které jsem fandil, i když někoho střílela do hlavy. Ale tady byl Michael daleko nesympatičtější a některé jeho činy mi prostě vadili. A když dal Facku své manželce, měl jsem chuť mu jí vrátit. ()

DruidKarel

Tak a tohle je můj poslední film z mé maltské mise. Skvělé herecké obsazení a naprosto geniální scénář a režie v podání pana Copoly. Skvělé drama, vynikající hudba a nevybíravé chování hlavních hrdinů v Kmorovi II. Úžasné charaktery postav nesou film po celou jeho dobu. Také skvělá práce střihu. 5*... je to klasika. 5* ()

starbrejkr

Na rovinu na začátek přiznám, že mě část dvojky trochu zklamala. Abych byl konkrétnější, tak šlo o "současnou část", která mě prostě nějak už od začátku nedokázala pohltit tak jako jednička. Stejně jako u jedničky tam byly dlouhé bezdějové části, ale už mi tam chyběl onen specifický nádech a všechny ty motanice okolo Rotha (přestože tam byly skvělé chvilky) mě nedokázaly vtáhnout. Naštěstí v druhé půlce s vyostřením vztahů v rodině přišla zásadní změna, která dala i předešlému ději částečný smysl. Konec je pak naprosto dechberoucí a podtrhuje tragiku Michaelovy postavy neskutečným způsobem. Al Pacino (ale také i Diane Keaton) v té druhé půlce předvedl absolutně neskutečný výkon, který se nebojím označit za jeden z nejlepších, který jsem kdy viděl. Co se týče části z minulosti, ta mě dostávala celá a spíš mě trošku mrzelo, že nedostala o malinko víc prostoru. Postupný růst Vita Corleona byl vyobrazen přesně tak, jak to mám ve filmech rád a Robert DeNiro byl pro tuhle roli ideální volbou. Jako celek to hodnotím ve srovnání jedničkou asi o něco výrazněji níž, než jsem čekal, přesto mě ta sága dostává obrovským způsobem. 95% ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2019. Kmotr II je zářivým komerčním úspěchem kapitalistického trhu. Francis Ford Coppola už měl ve filmové branži zavedené jméno a o finanční krytí vlastní filmové práce neměl nouzi. Kmotr II je monumentálním pomníkem kultu spotřební doby, herecké hvězdy se předhánějí v pauzách mimiky, obrazy zdařile mámí okem zdání stříbrného třpytu nesmrtelnosti, vyprávění se podbízí a spiklenecky mrká na zasvěcené. Kmotr II je vzestupem a pádem rodiny Corleone v americké emigraci, opájí sám sebe legendou při nahánění kladných bodů a sympatií k mravně počestnému nitru zločince, byť se pouze přizpůsobuje podmínkám společenského soužití. Příběh se soustředí na efekt emocí, úcta k lidskému životu se nahrazuje vztahovačnou spravedlností a krutou odplatou, rodina je na prvním i posledním místě hodnotového žebříčku. Hlavní postavou efektního filmového monumentu je Don Michael Corleone (zajímavý Al Pacino), velmi mocná a nedůvěřivá hlava rodinného zločinného podniku. Vysoké investice hledají zastání u oficiálních politických autorit a odmítavé stanovisko se stále exemplárně trestá. Nervové vypětí nese paranoické stopy a krutost se stává časem nesmiřitelnější. Laskominou pro diváky je Vito Corleone, rozený Andolini (příjemný Robert De Niro, jako malý chlapec Oreste Baldini), Michaelův otec a zakladatel výnosné rodinné firmy. Poslušnost a projevovaná úcta jsou kladně přijímány, ctnost je zdeformovaná manipulací při hledání zorného úhlu. Výraznou postavou je Tom Hagen (příjemný Robert Duvall), adoptivní syn Vita, spolehlivý právní ochránce rodiny, dočasný Don v době krize a stále věrný bojovník rodinného spolku. Nejvýraznější ženskou postavou je Kay Adams-Corleone (sympatická Diane Keaton), Michaelova manželka. Stálý rizikový faktor, ilegální principy podnikání a vzrůstající manželova zuřivost je hořkou pilulkou spokojeného rodinného života. Důležitou postavou je Frederico „Freddo“ Corleone (zajímavý John Cazale), Vitův prostřední syn. Je stále více nespokojenější se svou konstantně bezvýznamnou úlohou v rodinné živnosti a bolest se neodpouští. K výraznějším ženským postavám patří Constanzia "Connie" Corleone (příjemná Talia Shire), Michaelova sestra ve svérázném protestu proti bratrově neomezené autoritě. Významnou postavou je Hyman Roth (pozoruhodný Lee Strasberg, v mládí John Megna), zločinecká eminence židovského původu se sídlem v Miami. Obchodní vztahy nesmí být narušeny, pouze intimní bolest nitra je může rozvrátit. Výraznou postavou je také Frank Pentangeli (zajímavý Michael V. Gazzo), věrný spojenec rodiny Corleone s lehkou averzí k Michaelově zdánlivé pasivitě k obchodním strukturám New Yorku. K výraznějším postavám patří také Don Fanucci (velmi zajímavý Gastone Moschin), nevybíravý výběrčí výpalného a první skutečná překážka mladého Vita na cestě vzhůru za prosperitou a rodinným leskem. A také Carmela Corleone (jako mladá Francesca De Sapio, později Morgana King), věrná a stále oddaná Vitova manželka. Z dalších rolí: příliš povýšený nevadský senátor Pat Geary (G. D. Spradlin), Michaelova nejúčinnější fyzická hrubá síla Al Neri (Richard Bright) a Rocco Lampone (Tom Rosqui), věrní společníci Vita v jeho počátcích Peter Clemenza (Bruno Kirby) a Salvatore Tessio (John Aprea), Rothova spolehlivá pravá ruka Johnny Ola (Dominic Chianese), Vitův dobrý kamarád z mládí Genco Abbandando (Frank Sivero, ve stáří Franco Corsaro), Pentangeliův osobní strážce Willi Cicci (Joe Spinell), Michaelův havanský zabiják (Amerigo Tot), Pentangeliova nechutná konkurence Carmine Rosato (Carmine Caridi) a Tony Rosato (Danny Aiello), Pentageliův sicilský bratr Vincenzo (Salvatore Po), Vitova nešťastná matka (Maria Carta), Vitův sicilský spojenec pomsty Don Tommasino (Mario Cotone), Michaelův synek Anthony Corleone (James Gounaris), nejstarší Vitův syn Sonny Corleone (James Caan), Vitův zaměstnavatel a pracovitý hokynář Abbandando (Peter LaCorte), kubánský prezident Batista (Tito Alba), či Vitův prapůvodní stvořitel jeho nového amerického života Don Francesco Ciccio (Giuseppe Sillato). Kmotr II je monstrózním aktem komerčního úspěchu. Pečlivě uspořádáno, efektivně vyprávěno, melancholické podbízení je neodmyslitelnou součástí plánu. Hezky se na film dívá a ještě lépe a snadněji se na vše zapomíná. () (méně) (více)

TomikZlesa

Už u prvního dílu jsem nepochopil proč je kolem Kmotra takový kult a film je považován za mezník filmografie. Nebýt v druhém Kmotrovi flashback Vita Corleona, tak by to nebylo snad ani na ty 3 hvězdy. Pro me osobně pouze perfektně natočená telenovela, s takovými Goodfellas či Scare face nuda. ()

Amroth666

4.9. 2010 - Kmotr II úspěšně navázal na první díl. Tady to byl ještě o pár desítek minut delší, takže o pár desítek minut větší zážitek. Na první díl lehounce ale opravdu lehounce zaostává. Jednička je prostě jedinečná! Jak zakončil Al Pacino první díl, tak pokračuje a skončí dílem druhým. Opět předvádí herecké kvality a do toho se vkládá spousta vedlejších rolí v čele s poprvé a také naposledy hrajícím Robertem De Nirem v Kmotrovi, který představuje pomstychtivého syna Vita Corleoneho v mladších letech. Jeho oskar za vedlejší roli po právu. Kmotr II mi svým skvělým dějem, ještě lepším než v prvním díle jasně řekl o to, že všechny oskary má jasně po právu. Navíc opět krásná hudba a estetika. Dodávám navíc ještě fakt, že Mafie nikdy neumírá. Ukazují na to i výpovědi u soudu z filmu. Respekt nebo strach? Vztahy kolem Dona Michaela Corleonea (Al Pacina) byly tak nejisté, že ani sám Michael chvílemi nevěděl, jak vlastně mafiánskou cestou jde. Ušel ale kus cesty a jeho poslední cesta ve třetím díle mně čeká za pár dní, takže se pořádně těším na tu ____ True Mafia ____ . Poklona, úcta, obrovské uznání a obrovské díky za vše spojené s Godfather. ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)