Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

dehlie

tu sa vážne niet ani čo dodávať. ťažko hľadať aj nejaký komliment. tu sa píšu dejiny filmu. a al pacino predvádza jeden z najlepších mužských hereckých výkonov aké poznám. ()

spiritus

Film de-facto doplňuje první část ságy o cestu Vita Corleoneho na vrchol a dále rozvíjí příběh zakončený první částí..Kvality filmu jsou na stejně vysoké úrovni, jako u poředchozí části. 5/5 ()

1945

Zpracování začátků Vita Corleoneho je úchvatné... Škoda, že je tato dějová linie jen vedlejším tématem... škoda. Délka filmu je opravdu přehnaná ()

Ollie235

Druhý díl se od prvního značně liší. Ubylo gangsterské špinavé práce a vše se spíše točí kolem vnitřních vztahů a rodinných obchodů. Napoprvé jsem tento díl nedocenil, nebavil mě. Teď ale chápu jeho význam a hlavně kvalitu. Děj sice možná není tak svižný, ale dvojnásob zde platí, že každé gesto, každý pohled do filmu prostě patří. A příběh o mladém Vitovi, jak se snaží získat moc je naprosto úžasný. Celkově nevím, který z dílů je lepší- možná mě víc uchvátil ten první, druhý je ale rozhodně silnější co se týče emocí, které ve mě vyvolal. ()

Vejrrr

Druhá část. Druhá produkčně - jinak se ale z velké čísti obrací zpět ke knize, kterou tak mistrně a nesmrtelně Puzo napsal. ........ Obyčejně bych to nedělal, ale nejlepší bude (pro vás, ale i pro mě vzpomínkově) hodit sem i komentář k prvnímu dílu : Moje nikterak vyjímečné hodnocení tady nepramení z předpokladu, že "tak by to mělo být" a "aby jsem tu nebyl s nízkým hodnocením za trotla". Kmotr, kmotr, kmotr ... Tolik odkazů na tohle trojdílné veledílo, ale do jara roku 2011 - pro mě neznámé. Věděl jsem, že je to chyba... ale je to jedna z těch chyb, kterou si člověk vychutnává a moc dobře ví, že má v záloze něco velkýho.... Po dokopání se k tématu "Kmotr" jsem zapřemýšlel ... Vím, že je film natočen, dle knižní předlohy. Mimojiné předlohy, která v 70.letech byla velkou a zakázanou věcí, kterou si kdejaký máničky předávaly z ruky do ruky a žili s osudy rodiny Corleonů stejně jako já dnes. To je zkrátka něco, co člověk musí pochipit a pak ocení význam. Proto jsem si sehnal knihu. Pocity? Jedna z deseti nejlepších knih, co jsem kdy četl... Mario Puzo napsal krásnou knihu. Ovšem ale... velice nebezpečnou. Důkazem toho je rozstřílené auto produkčního na cucky, když na premiéru prvního díla nepozval tamější mafiánskou smetánku...... Zpátky k hodnocení. Nedoufal jsem, že lze kniha natočit podle mých představ a očekávání. Měl jsem absolutně vlastní představy - například jsem netušil, že Michael Corleone bude ztvárněn Al Pacinem. Zkrátka čisto. Shlédl jsem film... a... a naprosto chápu, že se film jmenuje "Mario Puzo's Godfather". Cappola se držel knihy tak dokonale ... jestli někdo tvrdí "otrocký opis knihy" tak mi ho dejte a skončí jako auto produkčního... :-D ) Společně s Puzem (který scénáristicky spolupracovál na všech třech dílech) dokázali natočit film jednuduše krásný :) Bláboly o muzice, hereckých výkonech a ději už tu zanechali jiní ... dnes jsem tu zanechal počátek toho, z čeho na konci zbyly jen dojetí a slzy. ................... Tolik k "Part One". Druhý díl byl v mnohém podobný, ale taky v mnohém jiný. Návraty na Sicílii a vše, co skvěle sehrál De Niro .... působilo to inteligentně a opět byla znát ruka autora Maria Puza. Nastala ale nová epocha v ději rodiny Corleonů a právě o tom vypráví druhá část příběhu. Krásné, kruté a nemilosrdné... Věc neztratila na "kouzlu", což považuju u druhého dílu za malý zázrak. Mnozí tvrdí, že je druhá část lepší, než první. Je to odvážné tvrzení - každý z filmů je uplně jiný. Ale oba je nezbytné vidět :) ()

aLPaC

Skvělé pokračování. Mě osobně se první díl líbí více, ale chápu, že se mnoha lidem líbí více druhý. Snad jediný film, ve kterém Alovu postavu nemám rád. ()

Marys

Ja viem, že by som sa mal na film dívať s nadhľadom v rámci doby, kedy bol natočený, ale jednoducho sa mi to vôbec nedarilo. Dlho som odkladal pozretie dvojky po jednotke a dúfam, že sa trojku odhodlám pustiť skôr. Nehorázna dĺžka filmu je asi to hlavné, čo mi tuná prekáža. Inak sa zaujímavo aj časovo prelínal, najviac sa mi páčili pasáže s mladým Vitom, ako sa z neho stáva Godfather, to je ale asi tak všetko, žiaľ. Kult-nekult, poväčšine nudil. ()

lareinna

Keď to porovnám s mafiánskym filmom Casino 1995 tak Krstný otec ešte viac exceluje. Aspoň teda pre mňa. Veľmi sa teším na trojku z roku 1990. Druhý film rovnako skvelý ako prvý a som presvedčená, že celá táto trilógia mi maximálne urobí radosť, čiže nepochybujem, že aj tretí film bude stáť za to.. ()

Movie Gourmet

Neuvěřitelně dlouhý (přes 3 hod) filmový maraton s výborným hereckým obsazením ve kterém dominují výkony nelítostného Al Pacina, Roberta Duvalla, Diane Keaton či Roberta De Nira. Kvalitní, přesto první Kmotr se mi líbil víc. Verdikt: 4* a 85%. ()

TwoFace

— If anything in this life is certain, if history's taught us anything, it's that you can kill anyone. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika. F. F. Coppolovi se povedlo skvělé a věrně zfilmovat úžasnou knižní předlohu. Nemohu se rozhodnout, jestli je lepší tento, nebo první díl. Dva příběhy v jednom tvoří bezchybné pokračování bezchybného prvního dílu. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Al Pacino a Robert De Niro jsou ve svých rolích dokonalí. Al Pacino v průběhu celého filmu, hlavně pak v samotném závěru, dokazuje, že Michael Corleone je jeho životní role. Závěrečný tichý záběr na Michaela vypovídá naprosto vše. ()

jarmik

První Kmotr a třetí Kmotr jsou dokonalé filmy, ale tento je pro mě ještě něco víc. De Niro jako mladý a ten pravý Kmotr (který se ještě choval jako kmotr) je nezapomenutelný, stejně jako atmosféra na ulici, kde vyrůstá a činy, kterými se z něj stane to, co se z něj stane... Jen tato linie filmu, která nezabírá mnoho z celkové délky, by stačila na Oskara. A co teprve celý film?? Odpověď je jednoduchá, stačil (jen) na 6 Oskarů... Viděl jsem pouze 3x, ale to stačí. Brzy si to vychutnám celé znovu :) ()

conery1

Neoľutoval som preto, že žiadny príbeh tak pravdivo neodhaľuje svet politiky, peňazí a Vatikánu. " Nesmieš nenávidieť nepriateľov. Kazí to úsudok." ()

GreatestFan

Nemám proč hodnotit, protože jsem se hodně nudil, ale jen protože půl dialogu je italsky, tak jsem z toho nic neměl, kdybych však měl titulky, určitě bych ohodnotil, a určitě dobře. ()

cesky_hrac

Opět se setkáváme s Michaelem Corlonem. Nahradil místo za svého otce v rodině. Je kmotrem. A dál... se na to podívejte sami. Nádherný film, který vám nesmí chybět ve vaší filmové sbírce. Hodnocení: 100% Děj: 10/10 Obsazení: 10/10 Kamera: 10/10 Efekty: 10/10 ( Moc ve filmu nejsou ale..) Scénář: 10/10 ()

Emo-haunter

Kmotr se opět vrací a já po vstřebání dílu prvního jsem se odhodlal po dvou dnech pustit si díl druhý. Tentokráte je již velkým Donem syn zemřelého Vita Corleoneho Michael. Příběh má dvě dějové linie, v jedné sledujeme osudy Michaela Corleona v cestě za mocí v prostředí New Yorku v 50. letech, v té druhé sledujeme mládí jeho otce, Dona Corleona, který se zpočátku protloukal světem ,tak jak to šlo, a každou možnost, kterou měl vždy plně využil. Michael- Al Pacino naproti tomu jde doopravdy přes mrtvoly, neštítí se ničeho, jeho impozantně zahraná role je naprosto neuvěřitelná- žádné emoce, téměř žádná mimika, zkrátka toto je herecký výkon, který stojí velkého obdivu. Nechci nějak moc spoilovat dějem, moc ho tu stejně jako v prvním díle není, ale ani zde mi nepřijde, že by byla nějaká scénka navíc, jsem naopak skálopevně přesvědčen, že každá scéna má svou roli a svůj dílčí úkol, je to zkrátka dílek puzzle, který ve finále zapadá do naprosto perfekcionistického díla, který nám kromě příběhu ukazuje i reálný život nejen v Americe, ale i na Kubě, vidíme zde dění a kulturu ať už ve 20. letech 20. století, kdy sledujeme osudy Vita Corleoneho tak i v letech 50. letech, kdy se nám rozprostírá precizní pokračování této mafiánské ságy. Herecké výkony skvělé, jen mladičký De Niro je zkrátka a dobře zatím jen mladičký, ale tato velká role pro něj dozajista byla velkým odrazovým můstkem, díky které se stal také velkým hercem. Kamera, střihy, hudba a prostředí také bez výhrady, dialogy také na jedničku- nejvíce mě oslovil ten z úst Michaela Corleona- „Přátele musíš míti na blízku, ale nepřátele ještě blíž!“... Co dodat, těžko říct, který díl byl lepší, víc mně asi vyhovovala scenérie dílu prvního, který byla vsazena do dob těsně po II. světové válce, navíc v Itálii a ne v New Yorku, nicméně závěrečných 15 minut druhého dílu bylo naprosto šokujících a pro mě naprosto originální a nezapomenutelný moment, který se určitě vryl do paměti nejen mně, ale i dalším lidem po celém světě..... Art ***** Vtip * Napětí *** Akce ** Láska * Celkové hodnocení: 92% ()

Oralfabet

Tak jsem se konečně podíval na Kmotra 2 a kdybych ho měl popsat třemi slovy, zvolil bych v tuhle chvíli asi: únavný, vyčerpávající a náročný. Po nějaké době bych možná jedno z těch slov mohl nahradit slovem výborný. 9/10 ()

Renfield

Podstatně více na rodinu zaměřené pokračování, v němž samozřejmě ani "obchody" úplně nezmizí, ale... Máme tu dva kmotry, dva silné příběhy, přičemž ten Vitův je díky své v tom nejlepším smyslu slova přímočarosti možná divácky přívětivější. Jeho cestu na vrchol jsem si užíval, výborné jsou scény prvních menších akcí se starými známými, ale i krátká část ještě z dětství na Sicílii, která vlastně předznamenává jeden z vrcholů jeho linie, závěrečné setkání s Donem Francescem. Ovšem výborné jsou již předešlé scény první domluvy a audience, při které famózní Robert De Niro dokončuje svoji proměnu a stává se přesnou mladší verzí Marlona Branda. Michaelova linie je náročnější, i když se to nemusí zdát, podstatně osobnější, je čistým propadem do samoty. Má výbornou více obchodní část na Kubě (i když i zde hraje důležitou roli rodina), scény soudu, při nichž nemůžu nevzpomenout na opět skvělého Roberta Duvalla a to i přesto, že tu má jeho Tom Hagen méně prostoru. Ale především právě ten pád rodinný, silný konflikt s Kay, zúčtování s Fredem. A vzpomínkovou scénu na časy, které jsou dávno pryč, po niž následuje všeříkající detailní pohled do Michaelovi tváře... Al Pacino pro vyjádření emocí slova nepotřebuje. I u pokračování platí výborná hudba, kamera, atmosféra a mistrovská režie. 95% ()

mira007

Nikdy jsem nebyl úplně odvařenej z týhle mafiánský legendy, na mne to už působí moc obstarožně, nicméně dvě věci druhého kmotra jsou čtyřhvězdičkové - výkon Al Pacina a zobrazení Kuby před revolucí. To je nadčasové. ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)