Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Michal118

O chlup slabší než jednička, ale pořád mluvíme o filmu neskutečného rozměru. Dokonale navazuje na první díl a dějová linka mladého Vita je také bezchybně vymyšlena. Všechno dává smysl, proměna mladého Vita v nekompromisního mafiána s velkým vlivem je geniální. Michael Corleone se zase ukazuje jako pravý mafiánský boss, kterého nikdo nesmí urazit. Film jsem sledoval bez reklam a musím říct, že to byla celkem fuška s touto stopáží :D Parádní kousek s nesmrtelným obsazením. ()

Feacher

Délka filmu mě dlouho odrazovala, ale nakonec jsem nelitoval. Opět moc pěkné zpracované téma, které má stále co nabídnout. Sice má film více než 3 hodiny, avšak ani chvíli jsem se u filmu nenudil, nezívnul ani tak podobně. Perfektní herci výborný příběh pouze podtrhují. Jsem více než spokojen! 100% ()

Iorweth

Vynikající pokračování mafiánské ságy rodiny Corleone. Coppola zde fantasticky navazuje už na tak geniální první díl. Druhý díl je výpravnější a monumentálnější. Pohled do minulosti na mladého Vita Corleoneho v podání Roberta De Nira je impozantní. Stejně kvalitní jako jednička, možná i lepší. ()

Bogrant

Trvalo mi celý jeden rok aby som sa pustil do pokračovania najslávnejšieho mafiánskeho príbehu od jeho začatia. Príbehu, ktorý nič nestratil zo svojej hustej atmosféry, skvelých individuálnych výkonoch a pravej poctivej filmárčiny, ale ktorý má stále nedostal do svojich okovov. ()

Flashheart

Podobně kvalitní jako jednička. Narozdíl od jedničky ale je tohle čistě smutný až depresivní příběh. Rozklad. Vůbec mě to netěšilo a další shlédnutí přicházejí za hodně dlouhou dobu. Stejně tak trojka. ()

oskiii

První Kmotr je vynikající...druhý díl je však ještě o kousek lepší. Linka s DeNirem je dokonalá. Nepamatuji film, který by tak reálně vykreslil atmosféru tehdejší doby. Skvělé představení dvojice DeNiro/AlPacino. ()

Sefko

Jednotka je skrátka vo všetkých smeroch klasika. Takmer dokonalý film. Ale tu s tak vysokým hodnotením nemôžem súhlasiť. Poznáte to. Niečo vám sadne a niečo nie. Tu mám pocit, že Coppola veľmi dobre vie, že všetok dobrý materiál použil v jednotke ale hold štúdio platí tak sa ide do toho aj po druhý krát. Zatiaľ čo v jednotke bolo neskutočne super sledovať Pacina ako sa pomalý ponára do rodinného podniku a stáva sa z neho pekný zmrd tu je to len opakovaná pesnička, ktorú ale zachraňuje preskakovanie v deji a my môžeme vidieť aj mafiánske začiatky Vita Corleone v podaní De Nira. Inak ta prepálená minutáž má svoj dôvod a nie nuda to nieje. ()

Sopholojong

Este vacsia mafianska "tazoba" ako minule a vyhlasena trojgeneracna vypoved o stave italsko-americkych vztahov. Robert DeNiro mladeho, sebavedomeho dona Corleoneho nehra, on sa nim stal, prebratim vsetkych mimickych a konverzacnych dispozicii od majstra Branda. Dokonala vyprava ulic a uliciek Little American Italy, fatalne vztahy surodencov (Fredo out) a napatie, ktore sa da krajat prakticky v kazdej scene (rozparanie bachora dona Ciccia, zavrazdenie dona Fanucciho pistolou v uteraku, cln, Pacinove intriganske hry - v scene objatia Freda s vedomim, ze ho ide odstranit, vyzera ako demon). A devastacny (krvavy) zaver s odchadzajucimi konkurentmi/zradcami nema v zanri obdoby. ()

Yamatosan

Film je jistě skvěle natočen, jenže já mám problém - hrozně mě nechytla linie s mladým Vitem, fakt vůbec. Čili hodnotím jen linii s Michaelem, která je skvostná, a ač se šlo obávat absence úžasného Branda, není toho třeba, Pacino hraje mladého kmotra jak ďábel. Rád bych "only Michael-line cut". ()

HlySh1t

Zatím co jednička byla krimi-drama s motivem mísícího se obchodu a rodiny, dvojka jde cestou studie mysli jednoho člověka posledlého nabitou mocí, a rodina tak zcela ustupuje obchodu. Film je díky tomu narozdíl od svého předchůdce chladnější a mozaikovitější. Proto jsem si po třech hodinách spokojeně oddechl, když všechny ty kousíčky zapadly do celku, a co víc, Coppola našel čas a prostor doručit i ty osobní momenty a zabrnkat na divákovu emocionální strunu, a při tom všem vygradovat konec až do závěrečného allegra. Al Pacinův Michael Corleone, brilantně vykreslená, rozporuplná a komplexní postava v jeho podání skutečně ožívá, a vůbec díky tomu, že celý cast hraje jako o život se i ostatní postavy mohou zařadit vedle něj, a dostat v mozaice své rovnocenné místo (což často znamená i místo na 'druhém konci hlavně'). Díky tomu jak 'jiný' sequel je, stojí jeho hodnocení na mých osobních preferencích, což v praxi znamená, že mě druhý díl lehce minul. Tříhodinové vtažení do víru intrik a konspirací se nekonalo a epický příběh se svými dějovými kličkami a prostřihy nemohl nabrat spádovité tempo prvního filmu a vymanit se tak z jeho stínu - a to právě protože se o to snažil. Největším úspěchem druhého Kmotra totiž je jak intuitivně a nenásilně navazuje na začátek gangsterské ságy a bylo by krátkozraké chtít od filmu, aby byl něčím, čím není, čili tím samým, čím byl. Za to, že se dvojka takto vrhá do nových vod jsem jí neskonale vděčný, ale jen tak jí to neodpustím. ()

Rozmarýna

V podstatě ve filmu nakombinovaná část knihy Kmotr - začátky Vita Corleone, kniha Sicilčan - Michael a jeho manželství a přidána spousta věcí, která ve filmu nebyla.  Ovšem 202 minut, i když s přestávkou bylo zbytečně moc. Ale pořád to je mistrovské dílo. A Al Pacino byl skvělý. De Niro mě tak neuchvátil. ()

Beyoung

Hned na úvod musíte soucítit s klukem, kterému soused zavraždí tátu, a potom mámu před očima..., takže nevyslovený příslib pomsty visí ve vzduchu. Ale děj není předvídatelný, na pomstu proto dojde až za dlouho, a navíc v retrospektivní lince, která často přetíná hlavní děj. Není to vůbec na škodu, osud Vita Corleone mě zajímal. Dobře vystavěné. Teď bude následovat delší óda na Al Pacina, takže kdo nechce číst, ať přeskočí: Divácká pozornost, o kterou se v jedničce dělil s Marlonem, teď vesměs celá patří jemu, protože ji na sebe strhává, aniž by hnul brvou. Ztvárňuje vzorového hrdinu. Michael je tvrďák - loajální, hrdý a osamělý. To je role, která Pacinovi sedí jako prdel na hrnec. Navíc ctí rodinu, takže člověk by se hned zamiloval. Ještě, že nejsem chlap a můžu si ho vychutnat. Ačkoliv to jeho charisma asi funguje obecně na všechny. Lituji, že jsem film nesehnala v originálním znění, protože reálný Pacinův hlas je, aspoň pro mě, o poznání víc sexy než Jirky Pragera (Snad to teď nečte.) Cool atmosféra, kde emoce jsou tabu, ukryté hluboko pod povrchem. Oceňuji, že se ve filmu neplýtvá slovy, protože přemíra explicitnosti se hodí spíš pro děti. Tady si něco z příběhu musíte dotvářet v hlavě. Jednička skvělá, dvojka jinak, ale taky. 3,5 hodiny času, který nebyl ztracen. ()

Monrico

O neco romantictejsi a intelektualnejsi nez prvni dil. Ale s tim jako by vse ochladlo. Uz to nema ten siciliansky naboj jako jednicka. Myslim, ze skvele zahrane, ale vic nez ctyri hvezdicky dat nemuzu. Cekal jsem vic. ()

Mič

neviem prečo ale Al Pacino mi trocha pripomína Andyho Garciu. Ale každopádne je to najlepší herecký výkon aký som kedy videl. Takú charizmu nemal ani Conerry v 007. No a samotný film si myslím že nie je treba komentovať. Famózne! ()

Sided

Skvělé pokračování prvního dílu. Asi nejzajímavější na celém filmu jsou části o cestě Vita Corleona k moci s De Nirem. ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)