Černý orel

Terry Plumeri

Shimon Arama

Michael Kelly
  • Stanmi

Ve Středozemním moři poblíž Malty byla sestřelena nová americká stíhačka, která jako na potvoru v sobě měla zabudovaný zcela nový laserový naváděcí systém. Ten chtějí Američané pochopitelně zpátky a vysílají svého nejlepšího agenta Kena Taniho (Šó Kosugi) známého jako Černý orel, aby cenný systém, získal zpět, ale ten chtějí získat také Sověti, závod s časem začíná...No co si budeme povídat, Černý orel je klasický béčkový akčňák z konce 80. let, který je dnes znám především jako jeden z prvních filmů Jean-Claude Van Dammea, který si tady zahrál sovětského agenta Andreje. Zajímavostí je také účast Jana Třísky, který si tady zahrál námořního kapitána a v úvodu dostává aspoň trochu prostoru. Příběh je samozřejmě propleten množstvím žánrových klišé (např. únos Taniho synů) a místy nám logika utekla do jiného filmu, což by nemuselo vadit, protože logiku člověk v akčním béčku nemusí nutně čekat, ale to musí minimálně akční stránka být na úrovni, což se tady moc neděje, Šó Kosugi každého nepřítele vyřidí tak na dvě rány, akorát tady máme dva obstojné souboje Kosugiho s Van Dammem, ale to je tak všechno. Černý orel tak v rámci svého žánru patří k podrůměru, ale vyložený průser se především díky dvojici Kosugi-Van Damme taky nekoná.(12.9.2014)

• Slimak

BLACK HAWK je klasický filmový produkt ovlivněný studenou válkou...je to na něm sakra vidět. Třeskutě protiruské pojetí člověka místy otravuje tak, že tento akční skvůstek dá zpátky do deklu s lákavým obalem a takto na něj bude koukat a říkat si jak to mohlo bejt dobrý...Van Dammovi chybí fakt už jen vytetovaná americká vlajka.(19.4.2009)

Je to priemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o agentovi tajnej služby, ktorý je vyslaný na Maltu, kde má získať tajné zariadenia z havarovaného lietadla, ale o to má záujem aj ruská tajná služba. Spracovanie sa mi moc nepáči, nemôžem povedať, že by som sa pri filme nudil, ale dej je príliš pomalý, väčšina filmu sa nič zaujímavé nedeje, ani neviem, či vôbec mám tento film považovať za akčný a nie skôr za špionážny film. Akcie tu je málo, ale tá je celkom slušná. Celú prvú hodina sa neudeje žiadna dlhšia akčná scéna, iba niekoľko maličkostí, ked´ hlavný hrdina Sho Kosugi niekoho rýchlo zneškodní, ale ku koncu filmu sa už nájde aj dlhšia akcia. A tak sa mi najviac páči záver na lodi, ale dobré je aj oslobodenie syna z ostrovnej pevnosti. Jean-Claude Van Damme sa v prvej tretine filmu objavuje pomerne dosť, poteší vrhanie nožov v jeho podaní, no potom takmer úplne zmizne a viac priestoru dostane až ku koncu. S hlavným hrdinom má až tri bojové strety, ale prvý je dosť krátky a aj ked´ nie sú zlé, ale nejedná sa o nič výnimočné. Z hereckého obsadenia okrem Kosugiho a Van Damma už nikto nezaujme. Réžia je úplne nezaujímavá a nudná a technická stránka filmu zase nemá moc možností sa prejaviť. Čierny orol patrí medzi filmy, na ktoré sa síce dá bez problémov pozrieť, ale zaujímavých prvkov ponúkajú len málo. Objektívna kvalita filmu- 50%, film sa páči mna na 54%.(26.8.2010)

• Pecival

Bitky Kosugiho s Van Dammem jsou to nejlepší co tento film nabízí, ale ani to není zrovna žádný zázrak. A zbytek je vyloženě hrůza. Naprosto zcestné dialogy, dementní příběh (asto posílate na nebezpečnou misi agenta s jeho děckama), hlavní hrdina je nevýrazný a tak jediné co na filmu má šmrnc je Van Damme v roli ruského bijce, ale nemá příliš mnoho prostoru. Akce je špatně natočená a navíc jí je docela málo.(28.3.2010)

• Xmilden

Třetí snímek trošku komentářsky ošidím, protože jeho kvality nejsou zrovna kdovíjak vysoké. Jako malého kluka mě hrozně štvalo že se zde ukazuje Van Damme hrozně málo a na konci umře. Byl jsem tím docela šokován, protože jsem fandil pochopitelně Jean-Claudovi a jeho japonského protivníka bral jako záporáka. Úrovní neuvěřitelně špatné céčko a i na svou dobu to bylo považováno za hodně kravský film. 30%(2.10.2017)

• - Z celkového rozpočtu 3 miliony amerických dolarů si Van Damme odnesl honorář 70 000 amerických dolarů. (Eldrick)

• - Natáčení probíhalo na Maltě. (Eldrick)