Boj o oheň

Gérard Brach

Claude Agostini

John Kemeny

Yves Langlois

Dobrodružný příběh, býť jednoduchý, tak podmanivý a surový. Trojice neandertálců na cestě za ohněm- aatrr si v průběhu filmu získá vaše srdce. Dnes by tento film byl přeplněn specialními efekty a asi by měl slabší příběh, ale náštěstí se natočil v roce 1981 a s režíserem Jeanem - Jacquesem Annaudem. Kritika, že by se jednotlivé lidské druhy nemohly setkat, již neplátí, protože vývoj lidského rodu není přímá linka, ale rozvětvený strom. A nakonec je to film u kterého nepotřebujete titulky ani dabing.(21.2.2008)

Boj o oheň aneb Jak hloupý neandrtálec k chytré nevěstě přišel. Annaud mě znovu přesvědčil, že jeho hlavní síla je v tom, jak krásně umí malovat na filmové plátno. Příběhu a postavám jsem moc nevěřil, ani Annaudově pokusu o nějakou nadčasovou výpověď stylem "pravěk v kostce". Její historická hodnota je navíc značně nejistá, stejně tak jako filmová výpověď (např. značně křečovité roubování jakýchsi nám srozumitelných sociálních vazeb a vztahů). Ale kouká se na to celkem hezky a znovu jsem si potvrdil, že Ron Pearlman má fakt držku, kterou neskolí opravdu žádná maska.(24.5.2006)

• Stoka

Ale jo, docela chápu to vysoké hodnocení, ale mě to prostě tak nezaujalo, i když někde tam vzádu věřím, že je to dobrý film. Nicméně budu stát nohama na zemi. Po prvních dvaceti minutách sem si říkal ''co to doprdele je''? Tak tohle asi ne. Postupem přibývajících minut jsem tomu pomalu přicházel na chuť a děj mě docela vtáhnul a nedělalo mi to až takový problém dokoukat. Jo, v tu dobu, kdy se film odehrává, tak vážně boj o oheň byl a bylo to i realistické, takže filmu bez problémů uvěříte. I když film docela chválím, tak mé hodnocení tomu nejspíš neodpovídá. Tohle se mi nestává, ale u tohoto filmu jo. Hooodně silné dvě hvězdy - omlouvám se. Řekl bych, že tady je fight mezi obsahem a formou.(18.11.2018)

Rozpočet $12,5miliónaTržby USA $67,400,000Tržby Celosvetovo $-║ V celku prínosový film ale určite má ešte nejaké tie rezervy, čo by sa dali vylepšiť. Z technického hľadiska boli najvydarenejšie tvory mamuty z toho čo bolo vo filme predvedené, levy až tak moc do koncepcie nezapadli, aj keď snaha bola, taktiež masky ľudí boli buď presvedčivo spracované ako pri útoku kmeňa podobného takmer opiciam alebo niekedy len dosť zjednodušene ako u kmeňa hľadajúceho oheň. /55%/(2.10.2008)

Orální sex jako základní kámen změny opice v člověka! A co tomu říkají feministky? Jinak jde vlastně o pohádku Jak hloupý Honza k princezně přišel, jen místo půlky království je tu oheň. V některých místech prvoplánové až běda - smích či změna uspokojovací polohy, ale jinak to je vcelku neškodné fantasy.(4.2.2012)

• - Jeden z rekvizitářů se během natáčení nakazil snětí, když manipuloval s neopracovanými zvířecími kožešinami. (Cherish)

• - Film byl debutem Rona Perlmana , kterého dnes známe mj. jako Hellboye. (Rodriguez)

• - Kulhavá (a do jisté míry "boční") chůze, kterou se lidé v tomto filmu pohybují, vypadá velmi efektně (pravděpodobně je inspirovaná pohybem šimpanzů), vědci však dnes soudí, že už Homo erectus měl moderní pružnou chůzi (byl přizpůsoben doslova vytrvalostnímu běhu). (Jirka_Šč)