Boj o oheň

Gérard Brach

Claude Agostini

John Kemeny

Yves Langlois

Dobrodružný příběh, býť jednoduchý, tak podmanivý a surový. Trojice neandertálců na cestě za ohněm- aatrr si v průběhu filmu získá vaše srdce. Dnes by tento film byl přeplněn specialními efekty a asi by měl slabší příběh, ale náštěstí se natočil v roce 1981 a s režíserem Jeanem - Jacquesem Annaudem. Kritika, že by se jednotlivé lidské druhy nemohly setkat, již neplátí, protože vývoj lidského rodu není přímá linka, ale rozvětvený strom. A nakonec je to film u kterého nepotřebujete titulky ani dabing.(21.2.2008)

Když jsem si přečetla některé až exaltované komentáře, čekala jsem rozhodně víc. Dostalo se mi celkem zajímavého snímku, kterému nelze upřít originalita i poučnost. Ale nejsem schopna rozdýchat tu všudypřítomnou reklamu na bělící zubní pastu. Ukoptěné poloopice s běloskvoucím úsměvem mi výrazně zkazily zážitek. Zdeněk Podskalský si dal více záležet na obyčejném televizním filmu Ohnivé ženy, zkuste si vybavit zoubky Hlaváčové a Veškrnové.(27.4.2011)

Jedinečný, originálny a veľmi podarený prehistorický film. Vždy som chcel vidieť prehistorický film, kde sa vôbec nehovorí a tu ho máme. Boj o oheň je skvelý film a živý príklad, že film bez hovoreného slova môže byť skvostom a očividne sa to dá. Neviem prečo vo svete netočia viac podobných filmov, veď nie sú ani natoľko finančne náročné a herci sa nemusia učiť texty :) Postačí kvalitná kamera a hlavne človek čo ju ovláda, pekné nedotknuté prostredie prírody a do toho atmosferickú hudbu, ktorá dodáva napätie v akčnejších scénach tak ako je to v tomto filme. No a samozrejme kostými a masky na dnešnej úrovni. Bola to taká exhibícia pre hercov. Pre Rona Perlmana je táto úloha spolu s Hellboyom asi najlepšia, no a maskéri s ním ani nemali toľko práce, lebo všetci vieme, že taký face sa toľko maskovať nemusí :) Len škoda, že príbeh nebol o niečo silnejší, inak sa vyskytuje aj zopár pamätnejších scén. 80%(1.11.2009)

Úžasně emotivní snímek o "lidství". Je mi úplně jedno, jestli se jedná o moderního člověka nebo neandertálce, lidské city jsou zde a jsou živé. Perlmanovo ztvárnění pravěkého člověka je geniální a přiznávám se, že od doby, co jsem snímek viděl poprvé, je pro mě jeho chování "prototypem chování muže". Áátra :). ■ Už při prvním vidění mě fascinovala scéna, kdy se dívka přikrčí v savaně a zcela splyne s trávou. Jako kdybych sledoval divoké zvíře. ■ Kulhavá (a do jisté míry "boční") chůze, kterou se lidé v tomto fimu pohybují, vypadá velmi efektně (pravděpodobně je inspirovaná pohybem šimpanzů), vědci však dnes soudí, že už Homo erectus (alespoň milión let před Homo sapiens) měl moderní pružnou chůzi (byl doslova přizpůsoben vytrvalostnímu běhu).(5.3.2011)

Z toho, co znám, je to nejlepší Annaudův film. Obraz je pochopitelně úžasný. Snad protože se tu nemluví, nedá si příběhu nic vytnout (narozdíl od Jména růže, či Sedmi let v Tibetu). Tohle je odvažný experiment od režiséra, který přes své ambice točí většinou jen průměrné film. Myslím, že zde ukázal v čem je jeho síla a bylo by vhodné, aby se z toho nejlépe sám poučil.(24.3.2004)

• - Kulhavá (a do jisté míry "boční") chůze, kterou se lidé v tomto filmu pohybují, vypadá velmi efektně (pravděpodobně je inspirovaná pohybem šimpanzů), vědci však dnes soudí, že už Homo erectus měl moderní pružnou chůzi (byl přizpůsoben doslova vytrvalostnímu běhu). (Jirka_Šč)

• - Film získal v roce 1983 Oscara za masky. (Rodriguez)

• - Autorem neartikulované řeči neandrtálců je světoznámý lingvista a spisovatel Anthony Burgess (Mechanický pomeranč). Řeč kmene Ivaků byla poskládána z dialektů indiánských kmenů obývajících severní oblasti Kanady. (Freemind)