Boj o oheň

Gérard Brach

Claude Agostini

John Kemeny

Yves Langlois

Zaujímavý experiment od Annauda, miestami by potreboval trochu obstrihnúť, ale inak ide o zábavné dielko, ktoré zaujme najmä tým, čo spomína oficiálny text distribútora (réžia, kamera, herci). K tým hercom - Ron ´´Hellboy´´ Perlman je opäť absolútne cool (pri tej scéne s tým šutrom som sa skoro umlátil smiechom) a Rae D.Chong nemá vkus :))).(18.3.2005)

Dávno videný francúzsky film, svojho casu v našich kinách dosť populárny, Už len kvôli deju som ho nedávno stiahol a ukázal vnukovi , ktorí to mal tuším práve v škole. Musím priznať, že film som si znova pozrel s takou ľahkosťou ako aj po prvý krát. A dosť som sa pri sledovaní aj zabavil, aj keď dnes si už neodpustím pár poznámok. Ide o film kde scenárista troška povolil fantáziu a stvárnil pravekých ľudí a ich vitálne spôsoby žitia, niečo medzi neandrtalcami a kromaňoncami. Vo filme sú dosť výrazne rozdiely vo vývoji inteligencii sociálneho správania a vizáži severských rodín, ktoré mali predsa len viac bližšie k praopom v spôsobe chôdze vo vzhľade postavy v spôsobe žitia, ktorí však už oheň poznali, oproti južanskym rodinám (riečnym), intelektuálne a sociálne podstatne na vyššej úrovni( žili v prístreškoch, tvarovo sa podobali podstatne viac na súčasných ľudi, používali zbrane na obranu (útok) mali pestrejšie verbálne vyjadrovanie mali výrazne členenie v skupine, používali vlastne primitívne masky ošatenie a tak.. Hold tradičný rozdiel medzi Severom a a juhom. Napriek tomu všetkému je film pozerateľny a dávam mu spoľahlivých 4b.(2.6.2013)

Druhý snímek, který spolu s Vesmírnou odyseou, překračuje hranice filmu a dostává diváka na vyšší úroveň prožitku. Né náhodou úvodní tajemná hudba lehce připomíná některé pasáže z druhého jmenovaného díla. Člověk se při sledování tohoto obrovského dobrodružství, jejímž cílem není nic menšího, než nalezení jednoho z nejdůležitějších vynálezů lidstva, chvilkově dostává do nejtajemnějších koutů lidské mysli a existence. Vytrhne se z běžného života kolem a uvědomí si tu šílenou cestu po které už tisíce let kráčíme a která se dotýká věčnosti. Co to vlastně ksakru je ten Vesmír a co tu všichni děláme?(21.2.2010)

Jedinečný, originálny a veľmi podarený prehistorický film. Vždy som chcel vidieť prehistorický film, kde sa vôbec nehovorí a tu ho máme. Boj o oheň je skvelý film a živý príklad, že film bez hovoreného slova môže byť skvostom a očividne sa to dá. Neviem prečo vo svete netočia viac podobných filmov, veď nie sú ani natoľko finančne náročné a herci sa nemusia učiť texty :) Postačí kvalitná kamera a hlavne človek čo ju ovláda, pekné nedotknuté prostredie prírody a do toho atmosferickú hudbu, ktorá dodáva napätie v akčnejších scénach tak ako je to v tomto filme. No a samozrejme kostými a masky na dnešnej úrovni. Bola to taká exhibícia pre hercov. Pre Rona Perlmana je táto úloha spolu s Hellboyom asi najlepšia, no a maskéri s ním ani nemali toľko práce, lebo všetci vieme, že taký face sa toľko maskovať nemusí :) Len škoda, že príbeh nebol o niečo silnejší, inak sa vyskytuje aj zopár pamätnejších scén. 80%(1.11.2009)

Třebaže se Annaud nedrží zdaleka všech faktů, která má o životě pravěkých lidí věda k dispozici, podařilo se mu vytvořit působivý snímek. Úspěšně v něm zprostředkoval to, co věda příliš neumí. Dává diváku možnost zažít pocit moci pravěkých lidí, kterou oheň přináší, strach, že ho ztratí i naději, že ho opět naleznou. Beze slov a s mnoha zapovězenými výrazovými prostředky, které nebyly neandrtálcům vlastní, v nás herci i tak dokáží probudit empatii. A právě scény s ohněm patří k těm nejemotivnějším. Vždyť mít či nemít oheň, může znamenat žít či zemřít. Sapienti tento boj vyhráli, díky kouzlům jako bylo rozdělání ohně či woomera - vědomí jejich vítězství ve spojení s Annaudovým filmem nám tak dává nahlédnout na evoluci jako na proces sice přirozený a nevyhnutelný, nicméně lemovaný bezpočtem smutných tragédií. Krutý Darwin proti, z tohoto pohledu laskavějšímu, Lamarckovi. Poznámka na okraj: Je setkání sapientů s neandrtálci inspirováno teorií, že neandrtálci se křížili s rannými sapienty? Film nám nabízí hned tři pohledy na to, jak k tomu mohlo docházet... A ještě malý SPOILER na závěr: uvědomte si, jaký objev byla dnes tak haněná misionářská poloha!(1.9.2008)

• - Film získal v roce 1983 Oscara za masky. (Rodriguez)

• - Děj filmu se odehrává před 80ti tisíci lety v pravěké Evropě. (HellFire)

• - Film byl debutem Rona Perlmana , kterého dnes známe mj. jako Hellboye. (Rodriguez)