Varsity blues

Varsity Blues

Drama / Komedie / Sportovní

USA, 1999, 106 min

Pěknej sportovní film, ve kterém se předvedlo několik budoucích hvězdiček. Dawson hrající hlavního hrdinu má okolo sebe Amy Smart z Osudového doteku, Paula Walkera z Rychle a zběsile nebo Ali Larter z Hrdinů. Klasické schéma tohoto žánru je dodržené - hvězda, velké zranění, náhradník, nárůst popularity, problémy s holkou, tlustej hráč, prohrání zápasu, poslední zápas o všechno. Samozřejmě je tady i "I´m Black" problém. Scéna se slehačkovýma bikinama byla dokonale zparodována v Bulšitu. Přesto to přináší něco nového, protože je tady trenér, kterého budete opravdu nenávidět. A závěrečná rebélie proti němu je vynikající a jen tak se nevidí. Dawsonův projev na konci sice nemá takovou šťávu jako obvykle, ale i tak tým strhne. Když se k tomu přidá povedený soundtrack je výsledek i přes všechna kliše dobře stravitelný. Navíc hláška Billy Boba - jsem zpět, vyblitej a v pohodě - patří ke klasice.(26.1.2011)

Střední škola je pouze matnou vzpomínkou v mé minulosti, ale pokud má děravá paměť občas zažije okamžiku záblesku, tak má studentská léta vypadala o poznání nezajímavěji, než ta Moxova. Nikdy jsem rafinovaně nehodil šišatý nesmysl do správných rukou, přesto jsem se dost bavil a navíc hrdě hlásím, že takto má vypadat správný středoškolský film - na hřišti praskají kosti, autority se bortí, šlehačka se nosí na obnažených prsou, chlast protéká dovnitř i ven, kantorka se svíjí u tyče a jízda naháčů v ukradeném policejním voze je jen bonusem na povedeném večeru.(8.1.2012)

Nevím proč, ale na sportovních filmech se mi strašně těžko hledá něco špatného. Dokážu jim odpustit všechna klišé i občas umělou pohádkovost. A ač moc nemusím americký fotbal (rozuměj jako sport), tak miluju filmy o něm, zvlášť pokud se odehrávají v tom krásném státě jménem Texas, kde nic není důležitějšího. Z toho důvodu jsem si oblíbil Friday Night Lights a z toho důvodu jsem se tolik těšil na Varsity Blues. A opět jsem si to nad míru užil. Trenéra Kilmera jsem nenáviděl snad víc než Louisu Fletcherovou v Přeletu, obsazení žáků střední školy bylo velmi sympatické a všechno to podtrhla vkusně vytvořená atmosféra fanatického Texasu. Celkově musím hodnotit jako jeden z nejlepších filmů o americkém fotbalu.(24.11.2014)

Já též, nesnáším omezenou texaskou mentalitu, která vám zajistí nenenávist svého okolí pouze v případě, že jste za a) quarterback nebo za b) roztleskávačka. Občas méně tlačit na pilu a bylo by to dokonalé. Skvělá satira, i když v některých momentech bohužel sklouzává ze své cesty a americký Patriotický Špekáčkov až oslavuje, čímž si podráží nohy.(3.5.2015)

Příběh je trochu klišé, ale dá se to přehlížet a užívat příběhu. Zajímalo by mě, jestli tyhle filmy, kde je trenér fotbalistů tyran, vycházejí z nějaké události, protože takovéhle téma jsem už nejednou viděl. Herecké obsazení bylo příjemné a někdy i vtipné (třeba Billy Bob). Filmy, které poukazují životy středoškoláků v Americe je dost, ale přesto jsou pokaždé odlišné a já si je užívám.(29.3.2017)