Aféra s náhrdelníkem

The Affair of the Necklace

Aféra s náhrdelníkom

Drama / Historický / Dobrodružný

USA, 2001, 117 min

Možná je to mojí zvolna černající, intrikánskou právnickou duší, možná úděsnou a odpornou povrchností, možná tím že až příliš nekriticky zbožňuju Hillary Swank (která skutečně vypadá spíš na anglickou než francouzskou hraběnku...což také můžeme brát jako režijní záměr, neboť to vyjadřuje odlišnost její postavy od zbytku francouzského dvora, ale tomu sám moc nevěřím:)), nicméně u exkluzivně herecky obsazené a skutečně velmi výpravně natočené Aféry jsem se ani na chvíli nenudil...klasická hudba (jako třeba moje oblíbená Händelova Hudba K Ohňostroji, která je sice ve filmu použita zcela mimo ohňostroj, a navíc byla složena pro krále anglického, ale i tak je nezapomenutelná;)) ve spojení s překonávajícím se Davidem Newmanem vytvářejí poměrně solidně onu zvláštní atmosféru zvolna nadcházejícího pádu monarchie, i když co do syrovosti kontrastu života třetího stavu a nádhery dvora Ludvíka XVI. zůstává realitě leccos dlužen. Co se Hollywoodu týká, úvodní poznámky typu „založeno na skutečné události“ jsem vždycky velkoryse ignoroval, a proto mi nic nebrání zhodnotit The Affair Of The Necklace 70%.(28.8.2004)

O historii něco malinko vím a kdykoliv jsem někde četl o náhrdelníkové aféře, vždycky mi to přišlo silně dramatickej příběh, kterej si o zfilmování říká. Starší verze (a že jich nebylo málo) neznám, ale tohle mi přišlo dost o ničem. Příjemná kostýmní podívaná, romantický příběh s historickými kulisami v pozadí. Historično ovšem pojato značně volně včetně příliš okatě odlišně nastíněných povah dvou hlavních žen (hraběnka de la Motte jako světice? Marie Antoinetta jako prvoplánová svině?). Škoda, tohle už nemusím vidět.(12.11.2011)

Klasická kostýmovka, pekná výprava. Dumasov román Kráľovnin náhrdelník si pamätám len hmlisto, no som si istá, že nebol taký patetický. Okrem toho ma popudilo, ako sa tvorcovia snažili vyvolať dojem, že v starom francúzskom súdnictve sa používali rovnaké formulky a postupy ako v súčasnom americkom. Hilary Swank mi do role Francúzky veľmi nesadla, Joely Richardson na tom bola omnoho lepšie a Brian Cox v rámci možností filmu exceloval. 3* len s ohľadom na žáner, v konkurencii s akýmkoľvek kvalitným filmom toto neobstojí.(18.11.2006)

"Příběh plný vášní", kde jediná vášeň zde byla honba za pozemkem. Takže nuda. Jakákoli aféra s náhrdelníkem nebo jinými cetkami absolutně nestála za zfilmování. Nudný děj a příliš mnoho známých herců, kteří tak svou roli, potažmo celý film naprosto "zlevnili". Hvězdičky za ptáka na hlavě, za Adriena Brodyho, který si zaplať Pánbů stihl zachránit život a za ohyzdnou Joely Richardson, která přišla o hlavu.(9.1.2015)

Historický film, prý na základě skutečné události. I já jsem to někde četla. Tak jsem byla zvědavá, co mi ukáže film. Asi jsem si šlechtičnu Jeanne de la Motte vysnila jinak, protože Hilary SWANK mou představu nesplňovala. Byla vynikající ve filmu C.Eastwooda "Million dollar baby ", ale tady se mi zdála nemastná neslaná. Byla totiž málo vznešená a strašně ustrašená. Chyběla jí taková ta vznešená drzost spolu s nevšední krásou. Zkrátka jsem jí nevěřila, že by dokázala vymyslet takový podvod. ( Pochopte - ona měla za úkol svou krásou oslnit kněze -kardinála a přesvědčit ho o téměř nemožné transakci !!) Jonathan PRYCE v roli kardinála byl prostě vynikající. Kdyby tento film zrežirovalo větší režisérské Eso, věřím, že by to mohl být úžasný historický film. Bylo zde málo vtipných dialogů, málo akčních scén a celkově to bylo pojato velmi ležérně (bez napětí). A ačkoliv byl film kvůli kostýmům nominován na OSCARA , dávám pouze 3*.(10.8.2008)

• - Točilo se na zámku Kačina, katedrále sv. Barbory v Kutné hoře, Valticích, Lednici a Dobříši. (M.B)