Aféra s náhrdelníkem

The Affair of the Necklace

Aféra s náhrdelníkom

Drama / Historický / Dobrodružný

USA, 2001, 117 min

Film z prostředí Versailles! - To bude nádhera, myslela jsem si... Ale všechny ty okamžiky, které by bývaly mohly dodat snímku zdání "Krásy“ jsou tak příliš ...hrubé, tvrdé, ostré, rázné, celý příběh má tak strašně nepoetickou podobu... Američtí tvůrci asi zapomněli, že netočí film ve stylu Dnes neumírej, ale příběh z francouzské historie. Tragédií je, že ho ještě navíc nazvali skutečným příběhem! Opravdu nemám odvahu pátrat po zřejmě razantních odlišnostech oproti tomu skutečnému příběhu...(13.10.2003)

Klasická kostýmovka, pekná výprava. Dumasov román Kráľovnin náhrdelník si pamätám len hmlisto, no som si istá, že nebol taký patetický. Okrem toho ma popudilo, ako sa tvorcovia snažili vyvolať dojem, že v starom francúzskom súdnictve sa používali rovnaké formulky a postupy ako v súčasnom americkom. Hilary Swank mi do role Francúzky veľmi nesadla, Joely Richardson na tom bola omnoho lepšie a Brian Cox v rámci možností filmu exceloval. 3* len s ohľadom na žáner, v konkurencii s akýmkoľvek kvalitným filmom toto neobstojí.(18.11.2006)

Když jsem sledoval "Million Dollar Baby", nemohl jsem věřit, že je to ta samá Hillary Swank. Tam naprosto zářila a působila jako velká profesionálka a přesto velice civilně. Ovšem zde je taková nemastná neslaná. Nevýrazná šedá myška, která neoslní. Celkově se jedná o průměrný kostýmný film s průměrným asi vším.(2.9.2007)

Možná je to mojí zvolna černající, intrikánskou právnickou duší, možná úděsnou a odpornou povrchností, možná tím že až příliš nekriticky zbožňuju Hillary Swank (která skutečně vypadá spíš na anglickou než francouzskou hraběnku...což také můžeme brát jako režijní záměr, neboť to vyjadřuje odlišnost její postavy od zbytku francouzského dvora, ale tomu sám moc nevěřím:)), nicméně u exkluzivně herecky obsazené a skutečně velmi výpravně natočené Aféry jsem se ani na chvíli nenudil...klasická hudba (jako třeba moje oblíbená Händelova Hudba K Ohňostroji, která je sice ve filmu použita zcela mimo ohňostroj, a navíc byla složena pro krále anglického, ale i tak je nezapomenutelná;)) ve spojení s překonávajícím se Davidem Newmanem vytvářejí poměrně solidně onu zvláštní atmosféru zvolna nadcházejícího pádu monarchie, i když co do syrovosti kontrastu života třetího stavu a nádhery dvora Ludvíka XVI. zůstává realitě leccos dlužen. Co se Hollywoodu týká, úvodní poznámky typu „založeno na skutečné události“ jsem vždycky velkoryse ignoroval, a proto mi nic nebrání zhodnotit The Affair Of The Necklace 70%.(28.8.2004)

Občas mě překvapuje, jak je H. Swank tvárná. Tahle aféra mi nepřipadala katastrofická, ona svou roli zahrála fakt dobře, a příběh ač trochu jednoduchý a strohý se dal zvládnout. Trochu mi vadila kombinace právě Hilary a Simona Bakera, protože mi k sobě moc nešly. A taky bych časovou hranici o něco omezila. Jinak 5/10(9.4.2016)

• - Točilo se na zámku Kačina, katedrále sv. Barbory v Kutné hoře, Valticích, Lednici a Dobříši. (M.B)