Svědek války

• USA Deadline (více)

Hollywoodská oscarová hvězda Christopher Walken (Lovec jelenů, Mrtvá zóna) ztělesňuje hrdinu beze zbraně, který strhujícím způsobem rozkrývá pozadí První libanonské války. Walken představuje amerického reportéra Dona Stevense, který byl v polovině 70. let vyslán do Libanonu zmítaného občanskou válkou. Po měsících čekání se mu nakonec podaří dostat až k jednomu z vůdců Palestinské osvobozenecké organizace. To je ale teprve začátek Donovy smrtelně nebezpečné cesty za pravdou, na jejímž konci stojí odhalení děsivého plán na masakr stovek civilistů. (Řitka video)

Big Bear

,,Tohle je Bejrůt, to není Dysneyland! '' SPOILER: Děj filmu nás přenáší do roku 1982 konkrétně do dní mezi 16. - 18.9. Americký válečný reportér pracující pro televizní stanici ABC Don Stevens přijíždí do Libanonu zmítaného občanskou válkou natočit to správné maso pro západního diváka. Osobně se mi moc nezdá oficiální text distributora, který děj snímku řadí někam do poloviny sedmdesátých let... Dle mého popisuje a zcela jasně směřuje k jednomu z velkých masakrů v utečeneckých táborech v Sabře a Šatíle. Don nemá moc náladu běhat po ulicích a někde koupit kulku od té či oné povstalecké frakce. Raději si je na klimatizovaném hotelu a de facto parazituje na nepoužitých záběrech kolegů, kteří mu je dávají a které používá jako svůj materiál. Tím, že nikde není moc vidět o něj projeví zájem palestinští Arabové z Palestinské osvobozenecké organizace jejichž jeden z hlavních vůdců s ním chce natočit tajný rozhovor. Don ví, že pokud to natočí bude se jednat o exkluzivní materiál dalece odlišný od oficiálních prohlášení jednotlivých frakcí. K rozhovoru nakonec dojde a onen tajemný muž se otevřeně přizná k tomu, že již nechce vést s Izraelem teroristickou válku. Chápe, že síla je v diplomacii a společném soužití obou národů. Z reportáže je ihned světová senzace a ostatní kolegové Donovi tiše závidí. Ten je však vyzván palestinskými Araby aby rozhovor dementoval, protože osoba s níž mluvil nebyl jejich vůdce ale nastrčená figura sionistů. Nic z řečeného prý nemůže být pravda, protože oni chtějí svatou válku s Izraelem. Don to odmítá a posléze je unesen do sídla křesťanských falangistů, jejichž velitel chce sdělit místo, kde se s oním předákem Arabů setkal. Don to neví a ztlučený je vrácen do hotelu. Tam jej kontaktuje skutečný vůdce palestinské frakce, který jej prosí o setkání a natočení nového rozhovoru, protože díky tomu prvnímu kdy jej napodoboval někdo jiný mu jde o život... Stevens začíná být ze všeho těžce zmatený a přestává se orientovat kdo je kdo. Mrtvých a střelby v ulicích Bejrůtu zatím přibývá... Rozhodne se tedy přistoupit na setkání s vůdcem palestinských Arabů. Ten je však při natáčení rozhovoru přímo před jeho očima zavražděn... Don se dovídá, že falangisté chtějí napadnout utečenecké tábory s Araby, proto s informací spěchá k Izraelcům. Ti jej vyslechnou ale z pochopitelných důvodů (nám dnes známých) nic nepodniknou. Stevens se vrací zpět k palestinským Arabům varovat je před útokem, ti mu ale nevěří. Je jimi zajat jako špión a uvězněn. Jen náhodou přežije noční běsnění falangistů a díky kameře, kterou má u sebe natočí ráno ulice plné mrtvých žen a dětí... Izrael mezitím vstupy na místa masakru neprodyšně uzavřel... Incident měl být ututlán, protože novináři do centra dění nesměli... Izrael věděl proč, byli to jeho vojáci, kteří tábory neprodyšně uzavřeli a dovnitř na upchlíky vpustili falangisty... Věděli dobře co se bude dít a věděli to i s vědomím, že nebude rozlišováno mezi muži, ženami a dětmi... Až 2000 lidí bylo zmučeno a zmasakrováno křesťanskými milicemi... Zde také začínají okna vojáka Ariho z dalšího skvělého filmu o tomto smutném období Valčík s Balšírem... --- Film byl natočen celkem brzo po masakru a musím říct, že jako koprodukční záležitost celkem překvapil. Šílenost občanské války zde byla vyobrazena dokonale... Nechtěl bych v těch zaprášených ulicích strávit ani minutu! Bohužel film sráží jedna věc a to je účast místních lidiček jako komparzu... Libanonci si natáčení užívali a tak se na hodně masových záběrech (např. když vynáší tělo zabitého vůdce z domu) někteří během nářků a provolávání výhružek i smějí do kamery.... I tak to bylo hodně slušně zpracované téma z období Izraelsko - palestinských válek. () (méně) (více)

Ivoshek

Nevím přesně, čím to bylo, ale všechno v tomhle filmu mi přišlo kašírované (nebo bazírované?) a přehrávané. Nedokázal jsem se dostat do děje a s čímkoli se ztotožnit. Prostě to na mě nefungovalo. Je to divné, protože jinak by mě to mělo tématicky zajímat.... no nic. Příště spíš Valčík s Bašírem. ()