Green Street

Futbaloví chuligáni

• Austrálie

Drama / Krimi / Sportovní

USA / Velká Británie, 2005, 109 min

Rozhodně zajímavý a do sebe vtahující film, realita filmu drásá, ale skutečnost bude ještě mnohem horší. Elijah Wood mě mile překvapil, před shlédnutím filmu jsem o dobře zvoleném castingu pochyboval, v průběhu filmu se mé pochybnosti rozplynuly. Zavádějící je v českém kontextu srovnání s filmem Proč?, více než dvacet let mezi daty vzniku obou filmů je velmi znát, Proč? je spíše o asociálním chování obecně navázaném na fotbal, Hooligans podobně jako Klub rváčů tak trochu i o nedostatku adrenalinu v životě mladých západoevropských pubescentů a o jeho vyvolávání v prostředí pouličních bitek. Atraktivní klipovost natočení bitek přispívá k rozporuplnému dojmu - je toto sebedestruktivní trávení volného času pouze odsouzeníhodné, nebo má i nějaké kladné a obohacující stránky? Co chybí v životech mladých relativně velmi bohatých Evropanů, že dobrovolně podstupují martýrium bolesti, krve a tržných ran (a to v tom lepším případě)? Tenhle film nedává odpovědi, ale klade otázky... a to není málo! Možná tedy ta dříve zmíněná pararela s českým předchůdcem má smysl... Proč?(19.4.2007)

prostredie anglických hooligans, ktorí sú predchodcovia a zároveň najextrémnejší príklad organizácií futbalových fanúšikov fungujúcich prakticky po celej Európe, je prostredie v hranom filme ešte pomerne neokukané, filmár, ktorý sa pustí do takejto témy, musí mať "gule", pretože vstúpiť medzi týchto novodobých barbarov nie je žiadna sranda - o tom sa presvedčil aj anjelská tvárička Wood, ktorý do inak fungujúceho a presvedčivého gangu GSE akosi nepasuje, a keď po prvej bitke celý zmordovaný zo zeme vylúdi nežný úsmev so psími očami, niekto to môže pokladať skôr za provokáciu či nemiestny žart . . . zbytok obsadenia je už ale dobrý ba priam výborný a réžia, ktorá nás postupne vovádza do klubu GSE, do vzťahov medzi postavami a hlavne do bitiek (či už futbalových - úvodný zápas, detský zápas, alebo fanúšických) je svižná a vydarená, problém mám (a ako vidím v ostatných komentároch) v závere, ktorý celý ten film pochoval a to jednak vyznením ako aj posolstvom, ktoré som nie celkom odčítal a nie som si istý, čo malo zdeliť? Staňte sa Hooligansom, aby ste sa naučili vážiť si život, byť poriadny chlap a uvedomiť si hodnoty, na ktorých záleží? Nebyť rozporuplného záveru a inej voľby vo výbere hlavného hrdinu, moje hodnotenie by bolo určite vyššie;(20.9.2008)

V rozmezí jediného roku vznikly dva velmi podobné snímky zabývající se anglickým fotbalem z té druhé strany. Oba mají u nás stejný distribuční název (a nikdo si to nebude plést, že ano), jde o Football Factory a právě tento film s Elijah Woodem. Není se co divit. Zprávy o bitkách mezi fanoušky jsou v médiích čím dál populárnější, novináři se již nebojí psát. Fotbalový svět se snaží vymýtit rasismus, který většinou podporují právě tito lidé. Proto se poslední dobou s podobnými filmy roztrhl pytel (viz třeba Non Plus Ultras u nás). A jak si tento snímek vede v porovnání s tím starším? Myslím, že jsou oba na stejné úrovni. Bitky mezi fanoušky jsou natočeny slušně a v obou případech dost podobně. Příběhy hlavních hrdinů vyprávěné na pozadí samotného "fanouškovství" taky obstojí a dá se jim věřit. Režisér nám opět dokazuje, že role může z herce udělat jakéhokoli hrdinu, jinak by mi nikdo nemohl namluvit, že pírko jako je Elijah Wood dokáže složit několik vysokých rowdies... Jelikož fotbal miluju, není co řešit a pěkné 4* vystřihnu, ale už by se na tento problém mohl podívat nějaký filmař z jiného úhlu, jelikož to začíná být vše na jedno brdo.(29.10.2005)

Skoro bych až řekl, že Chuligání mě zklamali, ještě když byl film 20 minut před koncem, byl jsem vcelku znechucen, říkám si, že tohle není snad ani průměr a pokud je, tak jen díky Claire Forlani. Ne, že by mi nějak vadil vyvařený námět, ale ono ani to provedení nebylo nijak nápadité, srovnávat s Klubem Rváčů by bylo čisté rouhání, tak aspoň uvedu takový Romper Stomper, který se mi ale taky líbil víc. Naštěstí oněch posledních 20 minut bylo nesrovnatelně lepších, až mě zaráží, jak může film najendou otočit o téměř 180 stupňů. Výborně zpracovaná poslední bitka a příjemný závěr zanechají v divákovi alespoň trochu pozitivní pocit. 6/10(4.2.2008)

Absolutní překvapení, spolu s Crash. Ani o jednom ze zmiňovaných jsem neměl ani páru a jaké bylo mé překvapení. Nejlepší film z prostředí fotbalu (V době psaní příspěvku jsem ještě neviděl Góóóól). Elijah Wood už není Frodem ale pravým nefalšovaným fotbalovým "chuligánem"... Bez problémů si získal členy "fanklubu" West Hamu United a nám ostatním ukázal, že umí i něco jiného než se usmívat. Konec mi nijak nevadil, naopak se mi hodně líbil. Tu písničku okamžitě chci!!!(11.1.2006)

• - Scéna, kde sa hrdinovia bijú na vlakovej stanici v Manchestri sa v skutočnosti natáčala v Londýne na Fenchurch Street station. (ShortyIC)

• - Film získal ocenění pro nejlepší celovečerní film na filmovém festivalu v La famme. (Sufferer)

• - Když jde Matt na svůj první zápas West Hamu, je mu řečeno, že hrají proti BIrminghamu. V reálu byl soupeřem Gillingham. (don corleone)