Green Street

Futbaloví chuligáni

• Austrálie

Drama / Krimi / Sportovní

USA / Velká Británie, 2005, 109 min

V rozmezí jediného roku vznikly dva velmi podobné snímky zabývající se anglickým fotbalem z té druhé strany. Oba mají u nás stejný distribuční název (a nikdo si to nebude plést, že ano), jde o Football Factory a právě tento film s Elijah Woodem. Není se co divit. Zprávy o bitkách mezi fanoušky jsou v médiích čím dál populárnější, novináři se již nebojí psát. Fotbalový svět se snaží vymýtit rasismus, který většinou podporují právě tito lidé. Proto se poslední dobou s podobnými filmy roztrhl pytel (viz třeba Non Plus Ultras u nás). A jak si tento snímek vede v porovnání s tím starším? Myslím, že jsou oba na stejné úrovni. Bitky mezi fanoušky jsou natočeny slušně a v obou případech dost podobně. Příběhy hlavních hrdinů vyprávěné na pozadí samotného "fanouškovství" taky obstojí a dá se jim věřit. Režisér nám opět dokazuje, že role může z herce udělat jakéhokoli hrdinu, jinak by mi nikdo nemohl namluvit, že pírko jako je Elijah Wood dokáže složit několik vysokých rowdies... Jelikož fotbal miluju, není co řešit a pěkné 4* vystřihnu, ale už by se na tento problém mohl podívat nějaký filmař z jiného úhlu, jelikož to začíná být vše na jedno brdo.(29.10.2005)

• sud

Autoři vsadili na aktuálnost a zasadili příběh do prostředí hooligans. Jinak je to již tisíckrát omleté klišé o hodném klukovi, který se dostane mezi drsné hochy. Dialogy jsou nepřesvědčivé, stejně jako herecký výkon Eliaha Wooda. On je Frodo, on dokáže skvěle zahrát různé vocásky a nemrcouchy ("Věčný svit neposkvrněné mysli"), ale není ostrý hoch a vůbec ne výtržník. Srovnávat tenhle film s "Proč?" je mimo mísu. 40%.(30.6.2008)

Dosti silné drama kde exceluje Elijah Wood ukazujici, ze umi hrat i neco jineho, nez jen pritepleneho skritka. Pribeh nas privadi Anglie, kde zuri valky mezi kladivari a ostatnimi "fan fotbal kluby". Alkohol tady tece proudem, krev je vsude a rvacky jsou na dennim poradku. Tenhle pristup docela odsuzuji, protoze jsem zapaleny fobtalo fanousek, ale jako film je to velice obstojne, v nekterych momentech by se dala atmosfera krajet na kousky. 7/10(13.7.2006)

Pro mě, jakožto fotbalového fanouška, mají tyhle filmy zvláštní náboj. Už film Football Factory se mi líbil, ale tohle bylo snad ještě lepší. Bitky jsou tady fakt výborný a klipovitá scéna ze zápasu byla taky výborná, i když se to někomu nelíbí, jen je škoda, že těch fotbalových prostřihů tam moc neni, vlastně je tam jenom jeden a to hned ze začátku. To bylo i u Football Factory a myslim si že přidáním dobře zpracovaných momentů ze zápasů(rozhodně né nějaký nahraný trapárny od režiséra) by oboum filmům jen prospělo a dodalo jim ještě lepší fotbalovou atmosféru, tohle pak už vypadalo jen jako hromadný bitky kvůli osobním důvodům hlavních postav a fotbalový prostředí se dost vytratilo. Co se týče Elijaha Wooda, tak mě docela překvapil, v bitkách se snaží a i když nafláká několika bouchačům, tak to v tý vřavě nevypadá nereálně a po herecký stránce to zvládnul taky skvěle. A ostatní herci byli vybraný taky výborně a mezi opravdový rowdies perfektně zapadli, ale stejně sem se pořád nemohl rozhodnout mezi 4* a 5*, nakonec jsem se díky fakt drsný bitce na konci filmu, při který napozadí hraje pomalá písnička a celý to vizní jako velký finále filmu, rozhodl pro 5*, protože takovýhle zakončení bylo dokonalý.(24.1.2006)

Poněkud plochý náhled do prostředí, kam se běžný občan nedostane a normálně uvažující člověk snad ani nechce dostat. Mě zkrátka záležitosti kolem fotbalových rowdies ani trochu neoslovují. Nechápu to jejich kastování do klanů, jejich identifikaci s klubem, kterou jsou ochotni hájit i za cenu násilí, nerozumím, proč si tak ochotně dávají do držky, proč si přímo domlouvají bitky s jinými klany a tenhle film mi to určitě neobjasnil, přestože se mi ve slovech jednoho z hlavních protagonistů Peta snažil myšlení těchhle hošanů s přebytkem testosteronu přiblížit. Je to umně a realisticky natočené s působivou atmosférou, je to skvěle zahrané (Charlie Hunnam válí), ale je to plytké. A to Woodovo vyznání a poděkování směrem ke svému rváčskému mentorovi v samotném závěru je až k pláči (tím nemyslím dojemné).(24.3.2006)

• - V některých záběrech je možné všimnout si pravostranného provozu, přestože se v Anglii jezdí po levé straně. (Terva)

• - Během prvních třech dnů (9. – 11. 9. 2005) promítání v USA vydělal snímek v sedmi kinech 48 760 dolarů. Celový výdělek se vyšplhal jen na 346 830 dolarů. (imro)

• - V době natáčení filmu působil v klubu West Ham United FC i český hráč Tomáš Řepka. (ELBobes)