Francúzsko 1568. Po smrti kráľa Františka pripadne trón jeho labilnému bratovi Karolovi (Vincent Gauthier). Ten však najradšej trávi čas medzi plachtami so svojou blonďavou konkubínou. Medzitým je skutočná moc v rukách prefíkanej matky Kataríny Medici (Alice Sapritch), ktorá v zákulisí ovláda šľachticov a stavia ich proti sebe, aby zabezpečila postavenie svojho syna. (Arsenal83)

flanker.27

Díky právě v televizi uváděnému Jindřichu IV. jsem si vzpomněl na tento dvoudílný film. První díl se odehrává od roku 1568 do Bartolomějské noci a věnuje se poměrům u dvora a politice v té době. Ústředními body jsou charakter labilního Karla IX., jeho pokusy postavit se matce, přátelství s admirálem Colignym, pokusům Jindřicha de Guise obrátit ho proti hugenotům i konečnému masakru bartolomějské noci. Druhý díl pak se odehrává již za vlády Jindřicha III., kdy je Kateřina na konci svého života a je nucena přihlížet, jak se Jindřich III. zbavuje jejího vlivu a na jeho příkaz umírá i sám de Guise. Ač je to už tak 20 let, co jsem to viděl naposledy, pamatuju si to jako velmi záživně podanou historii s dobře napsanými dialogy, trochu v duchu starších seriálů Richelieu a Mazarin. ()