Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

KdG

Výborný film, se skvělou atmosférou, perfektní detektivní zápletkou co víc si přát. Fakt to na mě zapůsobilo. ()

dEstr0y3r

Skvělý Sean Connery ve výborném filmu vynikajícího francouzského režiséra. Opět skvělý Ron Perlman ve vedlejší roli. Film dokrášluje výborná hudba od Jamesa Hornera ()

Marecko

Od přečtení knihy uplynulo už řadu let, avšak mohu s klidem říct, že je to jedna z nejlépe zpracovaných knižních předloh. Když ještě vezmu v potaz rozsáhlost Ecovi knihy a všechny ty popisy...je sice pravda, že ve filmu není ani polovina toho co v knize, ale určitě toto zpracování patří mezi lepší kousky kinematografie. ()

xladojx

A pak má člověk věřit v boha či dokonce církvi, zvlášť když jsou to dnes snad ještě vetší svině než tenkrát. Jinak s filmem až na pár výjimek maximální spokojenost... ()

PaRi

Jsou prostě filmy, na které zapomenete hned, jak opustíte kinosál. Tenhle film k nim rozhodně nepatří. Je to 22 let co jsem film viděl poprvé a naposled a klidně bych ho mohl odvyprávět záběr po záběru. Přesto nedám plných 5 hvězdiček, protože se nemůžu zbavit představy, jak by asi film vypadal, pokud by ho režíroval Ridley Scott. ()

Robbi

Středověká detektivka na Annaudův způsob, snímek, který vyvolal nadšení i protesty, herecký koncert Seana Conneryho, který místy výborně odlehčuje mladičký Christian Slater. Annaudovi se podařilo z nesmírně složitého a rozsáhlého Eccova románu vyjmout vše podstatné a přiblížit ho divákovi. Jde o precizně odvedené dílo, ke kterému se lidé určitě budou vracet - a myslím, že zcela právem. ()

stiewe

Jak složitě vyhlíží náboženská situace středověku před našrocením skript na zkoušku z filosofie. Jméno růže se pro mě stalo velkým pojmem a provázelo mě celým semestrem na vysoké škole a musím říct, že i trošku zaslouženě. Výborná adaptace Umberta Eca zobrazující těžkosti doby v plné své "kráse". ()

rottik-cb

Je to temné, možná až moc, občas totiž film sám sebe v tom pološeru ztrácí. Nebýt knihy, kterou miluju, byly by to jasné 4*. ()

Shredder

Cakal som viac od finalneho rozuzlenia, to vsak bolo najvacsou slabinou filmu. Naozaj posobivy uvod s velmi mrazivou atmosferou, ktora sa vsak postupne vytracala az zmizla. Nepamatam si kedy som naposledy videl taku zbierku roznorodych ksichtov, Ron Pearlman je dost skaredy aj bez toho aby z neho spravili hrbaca s tvarou pokrytou vredmi. Je mi uplne jasne ze islo o zachovanie autentickosti, pretoze ani v skutocnom stredoveku neboli vsetci krasny a vonavy ako nam to casto vnucuje Hollywood. Knihu som necital, co sa tyka filmu ide o posobivu a zaujimavu kriminalku, Annaudom dobre natocenu a tradicne Connerym dobre zahratu. ()

JohnyTrava

Film som zhliadol tesne po dočítaní knihy a musím priznať, že som bol značne sklamaný. Prišlo mi to ako keby scenárista zobral výcuc referátu nezodpovedného študenta, ktorý si chcel prilepšiť množstvom doslovných citátov, a príučku o filmoch, večer vychlastal na ex metaxu a ráno niečo pozliepal a dodal tomu ako taký happyend. A mal len to šťastie, že mal dobrú výpravu. Film celkovo skáče v deji (mnohé udalosti sa odohrávali inak alebo v inom čase, nehovoriac o postavách), tam kde by mal dokresliť myšlienku len hlúpo odcituje posledné vety kapitol knihy, a dve vetvy príbehu (deju) celkom vynechal. A to silné dumanie o náboženstve (za čo som aj tak trochu vďační) a kacírsku vetvu, hlavne fra Dolcina. A čo sa tíka detektívnej línie, tak ta je tu v porovnaní s predlohou odbitá. Keby film dostal lepšieho scenáristu alebo kto dal vlastne tú koláž dokopy, určite by som hodnotil vyššie. No ten kto nepozná predlohu bude zrejme spokojný a tak ohodnotí vyššie. *** ()

fantomas19

* mnísi * záhadné úmrtia, inkvizície, zakázané knihy * smiech * dišputy o majetku a bohatstve cirkvi a cirkevných hodnostárov * ()

DavidWebb

Od určitého veku už knihy nečítam toľko ako by sa patrilo, ale s touto knižnou predlohou od Umberta Eca som sa oboznámil a stala sa zriedkavá vec, z môjho pohľadu film predčil knihu, začo sa môžeme jednoznačne poďakovať režisérovi a celému tímu zodpovednému za výpravu, kostýmy a v neposlednom rade aj za hudbu. Famózny náhľad do štrnásteho storočia, ktorý odkrýva nielen chudobu, špinu a biedny život obyčajných ľudí, ale aj pokrytectvo vzdelanej či nevzdelanej cirkvi, ktorá sa javí vlastne fašistickou. Detektívny príbeh za múrmi benediktínskeho kláštora je rovnako originálny ako aj precízne premyslený a do toho si predstavte nanajvýš excelentný casting, kde vyzdvihovať iba Seana Conneryho by bola veľká chyba. Samozrejme, že porovnávať film (mám na mysli vizuálnu obálku) z roku 1986 so súčasnou tvorbou je vzhľadom na dnešné filmové možnosti mimo misu, ale som presvedčený, že túto Annaudovu atmosférickú bombu aj tak ešte veľmi dlhú dobu neprekoná žiadny remake. Kultofka, oba palce hore. ()

Murdock

Bohužel jsem viděl asi jinej film než zdejší osazenstvo. Já totiž viděl partičku karikatur, nablbej děj, nechtěně (pravděpodobně nechtěně) humorný scény a Slatera, bez jehož neustále vyděšenýho ksichtu by se film bez problému obešel...v podstatě netušim proč tam byl. Kladivo na čarodějnice je FILM o inkvizici, tohle působí jako slabší epizoda Vražd z Midsomeru. Kromě Conneryho mě nenapadá žádný další pozitivum = jedna hvězda. ()

ari1

No tak jsem toto mistrovské dílo viděl dnes podruhé v životě asi po 10 ti letech. A musím jen říct WOW WOW WOW!! Tohle je něco výjimečného. Ta atmosféra středověku to všudy-přítomné napětí, z tohohle by si měli dnešní režiséři a scénáristé vzít aspoň trochu příklad. Až skoro do konce se divák musí furt držet na pozoru aby mu neunikl třebas jen jeden rozhovor apod. Herecké výkony na jedničku i od někoho jako je Christian slater. Tohle se dá prostě jen vřele doporučit všem koho aspoň trochu zajímá film. ()

smajly

Pochmurná, sychravá, temná, děsivá atmosféra tohoto filmu je zcela jedinečná. Až pitoreskní postavy mnichů z opatství dokreslují příběh, který se podobá českému Honu na čarodějnice. K tomu se připojí výborný Connery, v roli šité pro něj jako na míru. Výborné drama z neobvyklého prostředí = 75 %. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)