Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

J.e.r.e.c

V porovnání s fantastickou knížkou je to výsměch. Asi jako kdybyste Miss World uřízli prsa, amputovali nohy a jednu ruku a posadili ji na kolečkový křeslo. Ale dívat se na to pořád dá. 60 % ()

Shitonit

Kdysi v kině. Super. celkově tak nějak dokonalý. Děj: takovej jako tehdejší kriminalista pátrá po záhadách kolem úmrtí divně voháklejch teploušů. A jak tak pátrá, snažej se ho samozřejmě svést z cesty, případně nenápadně zamordovat. Těžko popsat. Je to hysterický labůžo. ..historický.. ()

ANTYCHRYST

Temný středověk..mniši..tajemná úmrtí..zakázané knihy..Ooooo co více si přát :) tohle jaaa můžu. 85% Skvělý Connery i jeho pomocník..Atmosféra se dá krájet..mor je cítit ve vzduchu..a kolem kláštera obchází odpudivý mnich s hrbem..:) samozřejmě nesmí chybět... prasiva všemocna Inkvizice.. ()

Knor

Mysteriozní příběh v kulisách temného opatství špinavého a bolestivého středověku. I když jsem na konci čekal možná něco víc, tak ta atmosféra a pečlivě vybudovaný příběh mě naprosto pohltili. Knížku jsem nečetl, ale film je to absolutně skvělej. ()

simi78

beztak má svůj fanbase a je dobře napsaný, ale je to detektivka která se odehrává v době která moc detektivkám nesluší a mohl by být pacing mnohem rychlejsí a celkový výsledek kratší. ()

celticek

Dobrý výkon Conneryho, Slatera, ale hlavně Perlmana v roli hrbáče. Perfektní ponurá atmosféra šlape po celou dobu. Opět se vybarvila zvrácená církev a ještě "povedenější" inkvizice. ()

Amonasr

Neopakovatelná atmosféra této středověké krimi v kombinaci s mysteriózním nádechem a kritickým postojem k církevnímu pokrytectví ji spolu s charizmatem Conneryho povyšují na již kultovní film. ()

Havala

Jak už bylo řečeno, jde o legendární dílo, pro mě z několika hledisek. K filmu sem se dostal vlastně nedávno, knihu jsem už četl dřív, proto sem měl obavy jak toto převedení na plátno dopadne. První pozitivum - skvěly herec Connery. Atmosféra středověku byla velmi působivá, a film mě vtáhnul do děje stejně jako kniha. Sympatická je také asociace s československem - pokud jste četli verzi z Odeonu - je to trošku pozměněno s tou okupací - jak sem se dozvěděl v anglickém překladu. Děj ve filmu je vyvážený, a myslím že prosté kopírování knihy kamerou by prostě nešlo, protože by musel film trvat půl dne a musel by mít dlouhé pasáže rozprav mnichů, ale to už tady ostatně probírali ostatní uživatelé. Kdo jste jméno růže neviděli, tak rozhodně si ho nenechte ujít, a knihu už teprve ne! Ale doporučuji číst dříve než koukat :-) Aby sem jen nechválil: film je osekán o pár dobrách pasáží - např s koněm na začátku filmu, ale asi to fakt nejde reprodukovat všechny dialogy. Mohlo by být více tak dobrých knížek a adaptací jako je tato. Také knížku řadím k mým nejlepším. 89% ()

Pepeto

Ak by som mal vybrat zopár filmov s čo možno najlepšou, tajuplnou atmosférou, jedným z nich by bol určite tento film. Film sa podľa mňa vyrovná výbornej, ale asi až na škodu príliš inteligentne a zdĺhavo napísanej knižnej predlohe Umberta Eca. Annaudove filmové superdielko je takisto charakteristické bezchybným výberom hercov...perfektný F. Murray Abraham v úlohe nemilosrdného a posadnutého inkvizítora Bernarda Guiho, skvelý Sean Connery ako učený a neobyčajne bystrý William von Baskerville...a ksichty všetkých mníchov v tomto filme...no proste paráda. Vo filme prvýkrat zažiaril mladučký Christian Slater v úlohe novica Adsa z Melku, ktorého hviezdnu kariéru odštartoval práve tento film. Určite lahôdka pre všetkých milovníkov historických filmov z prostredia špinavého, krutého a pre nás ťažko pochopiteľneho stredoveku. ()

Blalle

V úvodu se praví, že tento film je palimpsest Ecova románu, tedy pergamen seškrabaný a znovu popsaný. S tímto přístupem se lze snáze oprostit od neustálého porovnávání s knihou. Ale přece! Když už se scénáristovi podařilo vcelku výstiižně shrnout klíčový rozhovor mezi Williama s Jorgem o humoru, proč tak dementně fabuluje například při "zpovědi" Adsona po souloži? Cožpak opravdu prospělo dramatičnosti, že démonický dominikán Gui je davem vržen ze skály, ba napíchnut na pluh (já jsem teda vyprskl smíchy) a že Panna Maria (mimochodem krapet barokní) přece jen vyslyšela Adsonovu modlitbu a zachránila venkovskou dívku? Nevím, uvítal bych větší střízlivost. Jako detektivka to totiž nebylo špatné, vizuálně krásné, až naturalistické. Byl tam ovšem vedle Williama a Adsona vůbec nějaký pohledný, či nedejbože sympatický mnich? Knihovna věru giga! Vesničané vážně kost a kůže! Není divu, že pak tupíšci říkají "temný středověk": barvy iluminací a vitráží pohřbily mozoly vyždímaného proletariátu. ()

Lumpus

Miluju středověk a tento film jej vyobrazuje opravdu věrně, na to že má přes dvě hodiny mi uběhl velmi rychle a to přece něco znamená! ()

gidzitka

Impresionistická historická detektivka zachycující jednu z mnoha vrstev geniálního románu Umberta Eca. Perla z blátivého tmářského středověku. Herecký galakoncert Seana Conneryho v jeho vůbec nejlepší roli. To vše je film Jeana Jacquese Annauda. Máte rádi sherlockovské záhady a na logické myšlení nedáte dopustit- neváhejte. Vilém z Baskervillu by vám rád položil několik otázek, na které sám zná již i patřičné odpovědi. Ač je Sean během celého filmu totálně přesvědčivý a skvělý, přesto bych vypíchla scény s knihovnou. To jeho až obsesivitou zavánějící nadšení při uzření tolikerého intelektuálního, potažmo i uměleckého, bohatství, které ta místnost představuje a následná bolest při pálení knih- jednoduše explodujete nadšením. I jiní se nedávají zahanbit- ať už mladičký Christian Slater alias Adso z Melku, fanatický Bernard Guy (F. Murray Abraham), démonický Jorge (Feodor Chaliapin Jr.) a další. Každý beze zbytku plní svou roli a zapadá do skládačky, jenž vytváří umně vybroušenou vitráž. Občasný humor i léty prověřené pravdy jsou pomyslnou třešničkou na dortu. Inu, doby, kdy četba jistých knih zaváněla hranicí, koncentrákem, vězením, PTP či alespoň vyhozením ze studia, jsou už naštěstí pryč. Nicméně je dobré na ony časy nezapomínat... ()

MeGab

Četl jsem předlohu. Ve filmu mi dost citelně chyběly některé dějové pasáže, které mne v knize nadchly. I celkově dle mého názoru film za knihou dost pokulhává, i když věřím tomu, že natočit jej tak, aby byl věren předloze, by bylo opravdu velice náročné. ()

Hrochstein

Pro objektivní zhodnocení filmu je důležitý způsob nahlížení. Jestliže film sledujeme skrze stránky románu, neuspěje. V případě, že film nenahlížíme pod dojmem z četby, ano. A to hlavně proto, že neočekáváme filosofii, nehledáme mezi řádky a jen se skvěle bavíme. ()

frxXx

Všetko skvelé!Postavy, záhadný príbeh a zvlášť musím vyzdvihnúť to špinavé stredoveké prostredie, škaredých mníchov a milostnú scénu, ktorá bola asi najlepšia akú som kedy vo filme videl. ()

maoc

Skoro se stydím, že jsem Jméno růže shlédl až v roce 2011. Tento fakt ovšem z velké části může za to, že se mi film nelíbil tak moc, jak by mohl. Kdybych ho viděl před nějakými patnácti lety, byla by to jistojistě pecka a měl bych k němu silný vztah i teď. Takhle to ale bylo "jen" dobré, zubem času nakouslé historické detektivní drama s ponurou atmosférou a občasnou nevěrohodností (Scéna s vesničankou, Perlmanem, kocourem a kohoutem? WTF!). Co musím ale jednoznačně pochválit je nádherná Valentina Vargas. ()

kubas369

Knihu jsem bohužel zatím nečetl ale z filmu jsem přímo natčen. Sean Connery jako osvícený františkánský mnich vs církevní fanatismus a tmářství to mě doopravdy bere. ()

ratpile

Středověká detektivka odvyprávěná hlemýždím tempem. Nikterak nepředvidatelné pátrání bohužel ani v průběhu času nijak zřetelně nenabývá na zajímavosti, a tak 3/4 práce odvádí atmosféra temného, špinavého kláštera na severu Itálie. A Sean Connery s Murray Abrahamem.. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)