Teď už jsi velký chlapec

You're a Big Boy Now

Komedie / Drama

USA, 1966, 96 min

Nikdy bych nevěřila, jak dokáže být Coppola hravý. Vybroušený vizuál, pestré barvy a parádní muzika podporují tuhle již tak velmi dobrou komedii o dospívání o ještě pěkný kousek dál k dokonalosti. Tenhle film se stal inspirací, byť mnohdy utajenou, pro mnoho dalších. Sám Coppola si zde našel jeden ze svých budoucích zajímavých vyjadřovacích prostředků. Při snímání Bernarda na večerní procházce s dívkou můžeme vidět embrio Rozhovoru. Preclíky za pét centů zase inspirovaly Křidýlko nebo stehýnko. Celkově film vyznívá jako s vtipem realizované filmy Truffauta. Balkonová scéna je vskutku geniální. A závěrečný odkaz na grotesky také vypovídá o Coppolově celkovém uměleckém rozhledu, který již bohužel nemá dnešní publikum, a tak bez milosti kvůli své neznalosti řadí tento snímek mezi teenegerské komedie.(12.1.2020)

Z tohoto filmu je fakt úplně cítit zábava a nadšení pro filmování. Je z toho prostě cítit, že s Coppolou přišla nová generace režisérů, kteří zkostnatělému Hollywoodu dali novou inspiraci. Každému je asi jasné, že albíni hypnotizéři s dřevěnou nohou budou poraženi a preclíky za pět centů upečeny, o to tu ale nejde, spíše jde o to skvělé optimistické zpracování. Fakt respekt Coppolo.(19.2.2007)

• Radek99

Tahle ,,teenegerská" komedie byla pro mne velké zklamání. Od tak zkušeného tvůrce, jakým je Francis Ford Coppola, jsem čekal nepochybně víc, byť jde o jeden z jeho raných filmů... Hodně laciný humor a film tak nějak o ničem, když to srovnám třeba s raným Formanem, který také ve stejné době, byť na druhém konci světa, točil filmy na obdobné téma...(19.2.2007)

Výborné, výborné! Je krásné sledovat, jak si Coppola téměř až laškovně hraje s filmovým médiem a jazykem, jak je ze snímku cítit láska a nadšení pro film, jak ironicky pošťuchuje do puritánství některých Američanů a v neposlední řadě jakým nádherně nakažlivým optimismem hýří. Hledat chyby či nedokonalosti nehodlám a porovnávat s pozdějšími Coppolovými "velkými" filmy se mi zdá zcela bezpředmětné.(20.2.2007)

• TheRaven

Coppolu mám mezi nej režiséry, ale tohle mou víru v něj trochu narušilo. I když, na druhou stranu, nikdo není dokonalý, přece jen je to ještě v celku ranný snímek. V podstatě zatím asi to nejhorší, co jsem od F. F. C. viděl, ale naštěstí jsem toho kousek prospal, tak to uteklo rychleji. Nesympatické postavy, absolutně nudný děj. Komedie? -Kde?. Několikrát, asi dvakrát se tu vyskytla scény, či část děje, která se mi líbila, ale jinak absolutně nic. 30%.(26.7.2008)

• - Jeden z prvních Coppolových filmů byl natočen podle literární předlohy Davida Benedictuse. Svěží dílo bylo oceněno především za herecké výkony - Geraldine Pageová v roli matky byla nominována na Oscara za vedlejší roli, v témže roce 1967 byl film v nominaci na ocenění Zlatým glóbem v kategorii komedie a muzikálu.