V Saúdské Arábii explodují americká kasárna a zprávy naznačují, že za útokem je šejk Ahmed Bin Talal. Americká armáda šejka unese, což vyvolá v New Yorku vlnu terorismu. FBI pověří vyšetřováním svého agenta Anthony „Huba“ Hubbarda, který se po sérii atentátů chce zasadit o to, aby šejka propustili. Při pátrání se setká s Elisou Kraftovou ze CIA, která se mu svěří, že je na stopě teroristické buňky. Mezitím tři muži v Brooklynu obsadí další autobus s pasažéry a vyhodí ho do vzduchu za použití stejné výbušniny jako v kasárnách v Saúdské Arábii. FBI vystopuje Araba Aliho Waziriho, který přicestoval do USA, přestože je na seznamu teroristů. Zaručil se za něj přítel Elisy, Samir Nazdhe, který je jejím svědkem a pomáhá jí v pátrání po teroristech. FBI vypátrá v Brooklynu úkryt teroristů a všechny postřílí. V bytě se najdou detonátory a semtex. Buňka je zničena a Hub s nejbližšími přáteli oslavuje. Další bomba teroristů však vybuchne v divadle na Brodwayi. Jsou desítky mrtvých, v New Yorku nastane panika a město je paralyzováno. Spekuluje se o nasazení armády. Hub se schází s politiky a dozvídá se, že Elise se ve skutečnosti jmenuje Sharon Bridgerová a účastnila se tajné operace v Iráku. Sharon tvrdí, že Samir je na jejich straně, protože se s ní účastnil operace, jejímž cílem bylo svrhnout Saddáma Husajna. Sharon vysvětluje, že každá z teroristických buněk nyní funguje nezávisle a v USA můžou být tak tři čtyři. Vzápětí dojde k atentátu na budovu FBI, kde sídlí hlavní stan boje proti terorismu. Mezi šesti sty oběťmi jsou všichni Hubovi kolegové s výjimkou jeho nejbližšího arabského spolupracovníka agenta Franka Haddada. Veřejnost volá po zásahu armády... (TV Prima)

dO_od

// Kdyby to točil Tony Scott, patřilo by to zcela jistě do výkladní skříně devadesátkových thrillerů, takhle je to "jen" zatraceně povedenej film s překvapivě nabušeným obsazením (tvle Denzel, Bening, Willis a ještě Monk?), mladým Deakinsem za kamerou a mrazivě prorockým příběhem, který Zwickovi krásně sednul. Přehlížená pecka. 8/10 ()

Jara.Cimrman.jr

"Tak si na mě nevyskakujte. Možná si usmyslím, že jste Etiopan." Stanné právo. Sympatická to záležitost. A já mám problém. Nevím, jestli mám fandit FBI, CIA, US Army nebo výbušnejm týpkům očekávajícím sex se sedmdesáti pannami. To je oříšek. Já totiž nesnáším všechny uvedený, takže budu na straně agenta Hubbarda. To je totiž taková černá ovce. Necvičí teroristy, zadržený bije jen v nezbytný míře a dokonce je ochoten přiznat jim právo na život. Taky bych mohl fandit generálu Deverauxovi. Kdyby ten velel obraně, tak by do WTC 1 a WTC2 nenapálily letadla a WTC7 by určitě nespadlo z vyděšení. A vlastně i CIA získala moje sympatie jako organizace, která odhalila pád Berlínský zdi, až když jí spadla cihla na hlavu. To je novejch informací. Jen těm útěrkářům neumím fandit. Ani těm nevýbušnejm. ()

Lynn

I když to bude znít možná hodně jednoduše, jak mohli být tajné služby tak slepé, když i obyčejní "pitomí" filmaři si dokázali představit teroristické útoky muslimským fanatiků na Ameriku (BTW : Výstižně to komentuje Trelíno). Tedy, co se pak skutečně stalo, si nedokázal plně představit nikdo, ale tenhle "předzářijový" film je celkem (v mezích Hollywoodu) věrohodný. A charismatický Denzel Washington utáhne i scény, kde to dost drhne, Bruce Willis je správně hnusnej záporák a Anette Bening vydrží o své postavě (na kterou stranu vlastně patří) mlžit až do finále, které je sice zklamáním, ale buďme rádi, že to nedopadlo hůř... Čisté 3*. ()

ScreamJay

Možná utopická představa, takový přeplácaný teroristický hamburger se zeleninou ve tvaru odznaků F.B.I., ovšem po událostech, které se udály o tři roky později, získává zcela jiný význam. Jako by to pomocí filmového pásu předvídali, jako by šlo o neodvratný zásah, se kterým nevědomky někdo počítal. Každopádně z původního řadového thrilleru, smíchaného s politickou omáčkou a ochuceného pár akčními prvky, se stal o třídu lepší film. Jak to že jím nebyl i v tom 98mém?? Denzel Washington dostal přesně tu roli, která mu nejvíc sedí. Bruce Willis se prezentuje tak jak jej mnoho fanoušků nezná a nebo nejsou zvyklí vídat. Annette Bening podává velice slušný výkon a do puntíku vyplňuje nutnost ženské postavy v popředí. Tak kde je ta chyba?? Možná v té velkohubé propagandě o svobodách a síle zámořských kolegů, které sráží hřebínek i spoustě lepších a propracovanějších filmů, než je tenhle. Možná je to v Edwardu Zwickovi, který podle mě úplně nezvládl svůj záměr a na úkor spádu a zajímavé zápletce uplaval na vlnách tradičního přeplácanismu. Scénář, který drží příběh pohromadě tady spíš neví co by. Chvilku zabíhá do politických kauz a událostí a chvilku zase prahne po akci, bohužel na úkor srozumitelnosti příběhu. Zkrátka skvělé herecké osazení, které dělá postavy přesvědčivými, velmi slušný hudební doprovod Graeme Revella v konfrontaci s tím vším nezdařeným okolo. Dostat režii do rukou Michael Mann nebo Sydney Pollack spolu s někým schopným na postu scénáristy, byl by to o několik tříd lepší počin, neb potenciál tu je. Škoda, velká škoda. [6/10] ()

Pepinec

Jenom dvě věci k sobě jdou ještě hůř než sex a finále mistrovství světa - lidská práva s terorismem. Prosím vás, jaká práva asi tak může mít terorista? Leda tak právo vybrat si končetinu, kterou mu useknou jako první. Ti, co protestují proti násilí páchaném při výsleších jsou určitě zároveň ti samí schizofrenici, kteří nejvíce řvou a nadávají, když se stane nějaký průser. Takže lidská práva sice ano, ale když je 90% jisté rasy terorismem posedlá chátra, není náhodou lepší vyházet je vidlema pryč všechny? Tohle není jako když kvůli pár kreténům nesmíte dávat železo do výkupu, tady jde o píseček, na kterém bych si třeba já docela rád hrál v klidu. A kdo tvrdí, že se to týká jen Američanů, ten asi dlouho neviděl globus. ()

• V niekoľkých scénach generála Williama Devereauxa (Bruce Willis) vidíme bez jeho uniformy Americkej armády, namiesto nej má na sebe obyčajný oblek. Odhaľuje sa, že Generál Devereaux v skutočnosti zastáva pozíciu v prezidentovom kabinete, pričom si zachováva svoje hodnosti v armáde ako generál-major, pravdepodobne ako poradca pre národnú bezpečnosť alebo šéf kancelárie Bieleho domu. Toto pripomína situáciu Alexandra Haiga, ktorý bol zástupcom asistenta prezidenta Richarda Nixona pre záležitosti národnej bezpečnosti a neskôr šéfom kancelárie Bieleho domu, pričom si zachoval svoju hodnosť generála v armáde, alebo Colina Powella, ktorý bol poradcom pre národnú bezpečnosť za prezidenta Ronalda Reagana a neskôr známy ako "politický generál". (Pat.Ko)
  • V roku 2007 vydané vydanie DVD s názvom "Martial Law Edition" obsahuje komentár od producenta/režiséra Edwarda Zwicka a výkonného producenta Petera Schindlera, ktorý čiastočne poskytuje analýzu filmu z pohľadu udalostí po 11. septembri a vojny proti terorizmu. (Pat.Ko)
  • Bruce Willis bol privítaný v Pentagone, kde absolvoval intenzívny kurz informácií a briefingu, ktoré, hoci neboli tajné, poskytli mu predstavu o tom, s čím by sa generál Devereaux zaoberal, nielen všeobecne, ale aj v prípade vážnej národnej krízy. (Pat.Ko)