Tomuhle rikam Thriller s velkym T. Pred 11.9.2001 nejspis nevyvolaval v lidech takove pocity jako nyni, kdy zname hrozbu, ktera ciha na vsechny z nas kazdy den, kdekoliv a kdykoliv. Byl jsem k obrazovce jako prikovany, michaly se ve mne pocity strachu, napeti, nenavisti a nakonec i pochopeni...Denzel Washington v roli, ktera mu byla napsana snad primo na miru, Annette Bening jako nesmlouvava agentka leze casto na nervy, ale tak to ma byt. A Bruce Willis ve velice prekvapive roli chladnokrevneho a nesmlouvaveho generala..(24.2.2007)

Americký prezident vydal prohlášení: „Jedna z největších našich svobod je nemuset se bát.“ No jo, ovšem pokud se vzduchu kromě střepin vznáší i vidina pohlavního styku v ráji s rovnou sedmdesátkou panen, stává se ústava pouhým cárem papíru, svoboda křehkou frází a Brooklyn Bejrútem.. Zwickův film je plný prorockých paralel a vizí (Willisův plamenný armádní projev v pozadí s dosud o dvě budovy bohatším Manhattanem tomu vévodí), děj svižně odsýpá, Monk Shalhoub úspěšně plní úlohu baviče a dojem tak sráží jen nasládle humánní závěr, který by ve skutečnosti spíše směřoval k vítězství "Guantánamo doktríny" generále Deverauxe. No a za pár let už nám bláznivou ironií osudu vznikají vtipy, jak letuška amerických vnitrostátních aerolinií jede uličkou mezi sedadly se servírovacím stolkem a nabízí pasažérům občerstvení. Zastaví se u pečlivě oholeného a upraveného může arabského původu a zeptá se ho, zdali by si nedal kávu, minerálku nebo něco ostřejšího. On jen zdvořile zakroutí hlavou a praví: „Ne, děkuji. Za chvíli budu řídit..“(11.10.2010)

Update: 13-09-2010... Ve své době spíše podprůměrný (vlažně přijatý) thriller, kteý však dostává již 3 roky po svém vzniku (ve světle reálných událostí) zcela nový rozměr! To však nic nemění na tom že jak Zwick, tak i ústřední trojka: Washington/Willis/Beningová, mají na svém kontě mnohem lepší kousky.(19.1.2009)

Uznávám, že ta myšlenka ve scénáři hodně předběhla dobu. V roce 2001, když byl útok na světové obchodní centrum, si scénáristi asi hodně klepali na čelo, jakou bestii, že to vlastně vypustili do světa. Nehledě na to, že ačkoliv je tato událost strašná, události v dnešní Evropě se od ní příliš neliší. Spíš naopak. Na druhou stranu se mi líbí, že v tomto filmu mluví jasnou řečí a viní především náboženství. Dnes, když si dovolím na internetu něco zmínit o Muslimech, okamžitě je můj názor smazán. Škoda ale, že celý tenhle film je tak strašně průměrnej, že se o něm v lepším kontextu nemluví.(14.1.2016)

Ve své době možná 4*, ale dnes už to (navzdory aktuálnosti) působí vyčpěle jak týden otevřené pívo a zoufale klišoidně. Dříve se v amerických filmech střítili Rusáci, později se nepřítelem číslo 1 stali čuramedáni, momentálně jsou Rusáci kamarádi, čuramedáni oběti (zlá, ošklivá armáda!) a Hollywood co nevidět přezbrojí na severokorejce. Postřehla jsem, že Barak s Oknama ve svém nedávném projevu použil fráze z "The Siege" - těžké déja vu, lautr stejné plky a naléhavost v hlase, ale Denzel byl přece jen přesvědčivější, měli by z něj udělat prezidenta ;-). 61%(15.9.2010)