Americký prezident vydal prohlášení: „Jedna z největších našich svobod je nemuset se bát.“ No jo, ovšem pokud se vzduchu kromě střepin vznáší i vidina pohlavního styku v ráji s rovnou sedmdesátkou panen, stává se ústava pouhým cárem papíru, svoboda křehkou frází a Brooklyn Bejrútem.. Zwickův film je plný prorockých paralel a vizí (Willisův plamenný armádní projev v pozadí s dosud o dvě budovy bohatším Manhattanem tomu vévodí), děj svižně odsýpá, Monk Shalhoub úspěšně plní úlohu baviče a dojem tak sráží jen nasládle humánní závěr, který by ve skutečnosti spíše směřoval k vítězství "Guantánamo doktríny" generále Deverauxe. No a za pár let už nám bláznivou ironií osudu vznikají vtipy, jak letuška amerických vnitrostátních aerolinií jede uličkou mezi sedadly se servírovacím stolkem a nabízí pasažérům občerstvení. Zastaví se u pečlivě oholeného a upraveného může arabského původu a zeptá se ho, zdali by si nedal kávu, minerálku nebo něco ostřejšího. On jen zdvořile zakroutí hlavou a praví: „Ne, děkuji. Za chvíli budu řídit..“(11.10.2010)

• sedm.1

Je nutné říci,že ten film má v sobě opravdu mnoho kruté pravdy,o čemž jsme se mohli přesvědčit v událostech,které následovali jen o pár let později.Je to možná blbé,ale o Stavu obležení by se dalo mluvit i jako o vizionářském filmu a chvílemi až běhá mráz po zádech,jak moc se toho ze sice varujícího,ale přesto stále jen nabubřele hollywoodského nevinného akčního thrilleru skutečně událo nakonec i ve skutečnosti.Ale k filmu samotnému.Edward Zwick je skutečně výborný režisér.O to víc se divím,jak hodně mě tento snímek nudil.A ikdyž se zde dá vyzdvyhnout mnohé,jako skutečné emoce,skvělé akční scény,výtečné efekty,chvílemi i napětí a dynamický spád,jako celek na mě Stav obležení ale vůbec prostě nezafungoval.Jednak jsem tu naprosto postrádal jakoukoliv tísnivou atmosféru,která tu prostě musela být,jednak jsem se až příliš často nudil v záplavě překombinovaných a nicneříkajících vět a především pak závěrečné finále se vážně nepovedlo,téměř mi přišlo,že jím celý film až vyšuměl úplně do prázdna.I herci se pak sice snažili,ale ani jim se nepovedlo odvést nějaký strhující či jakoliv vyčnívající výkony.Stav obležení má zkrátka to trpké "štěstí",že bude už navždy spojován s "proroctvím " k 11.září 2001,že se může diskutovat,zda-li by se postavy z filmu z r.98 chovali stejně jako postavy po září 01,ale když nebudu brát na toto všechno ohled,je v mých očích Stav obležení jen slabším průměrem na poli politického thrilleru.Krom předpovědi kruté reality totiž nepřinesl téměř nic jiného.(27.9.2010)

U tohto politickeho thrilleru asi dost zalezi na tom kedy ste ho videli. Ked som ho videl prvykrat v kine, tak mi pripadal prehnane az nerealne vykonstruovany. Ale po 11. septembri sa ukazalo, ze to malo az prilis blizko realite. Dnes mu uz pripada malo drsny a nekompromisny ci uz v jednani a vyusteni postav, tak aj v zobrazenej brutalite. Je to proste tradicne Zwickovsky prilis chladne podane bez poriadnych emocii. Aj ked sa tam deju krute veci, tak z filmu necitit poriadnu bezutesnost pri nastalej situacii. Ale aspon sa snazia herci. Ustredna stvorka: sikovny vysetrovatel Washington, neprijemna Bening, autoritativny general Willis a sympatak Shalhoub odvadza kvalitny standard. Technicka stranka vyzera stale bezchybne. Vidno, ze film nebol lacny. Trochu ma stvali niektore primitivne sceny jak z nejakeho jednotucheho akcniaku ako ta, ked Washington hrdinsky vbehne do miestnosti a zastreli teroristu. Takze vysledkom je nadpriemerny film, ktory ponukne podnety na zamyslenie a preto sa stale oplati vidiet aj ked potencial tu nebol vyuzity na maximum. 7/10.(3.5.2017)

Výborná myšlienka aj precízne natočená, ale akosi to postráda silnejšiu scénu. Odvaha pod paľbou mala sofistikovanejší scenár a ponúkala priestor pre výraznejšie herecké výkony. Tento film sa drží v rámci žánrových pravidiel, ale neprekračuje ich. Dokonca nie je spravený s takým nadhľadom aby sa mohol považovať za prvotriednu žánrovku. V 1998 sa tento film rozhodne bral vážne a s odstupom času a po všetkých tých politických zmenách akými svet dovtedy prešiel je tento film odsunutý na druhú koľaj už len kvôli filmom ako Syriana a nej podobné kúsky. Herecky je to ale film na úrovni. Bohužiaľ budovanie napätia nefunguje tak ako by malo a finálne rozuzlenie ma nechalo chladným, než aby ma nadchlo, alebo prekvapilo. Jedná sa rozhodne o najslabšieho Zwicka akého som mal zatiaľ možnosť vidieť. Nie je to ale spôsobom akým je film natočený, ale zvolenou témou, aj keď je akokoľvek aktuálna. Historické a dobrodružné filmy mu sedia omnoho viacej, pretože tam naplno odkrýva svoj jemnocit pre budovania emócií.(25.5.2014)

Možná utopická představa, takový přeplácaný teroristický hamburger se zeleninou ve tvaru odznaků F.B.I., ovšem po událostech, které se udály o tři roky později, získává zcela jiný význam. Jako by to pomocí filmového pásu předvídali, jako by šlo o neodvratný zásah, se kterým nevědomky někdo počítal. Každopádně z původního řadového thrilleru, smíchaného s politickou omáčkou a ochuceného pár akčními prvky, se stal o třídu lepší film. Jak to že jím nebyl i v tom 98mém?? Denzel Washington dostal přesně tu roli, která mu nejvíc sedí. Bruce Willis se prezentuje tak jak jej mnoho fanoušků nezná a nebo nejsou zvyklí vídat. Annette Bening podává velice slušný výkon a do puntíku vyplňuje nutnost ženské postavy v popředí. Tak kde je ta chyba?? Možná v té velkohubé propagandě o svobodách a síle zámořských kolegů, které sráží hřebínek i spoustě lepších a propracovanějších filmů, než je tenhle. Možná je to v Edwardu Zwickovi, který podle mě úplně nezvládl svůj záměr a na úkor spádu a zajímavé zápletce uplaval na vlnách tradičního přeplácanismu. Scénář, který drží příběh pohromadě tady spíš neví co by. Chvilku zabíhá do politických kauz a událostí a chvilku zase prahne po akci, bohužel na úkor srozumitelnosti příběhu. Zkrátka skvělé herecké osazení, které dělá postavy přesvědčivými, velmi slušný hudební doprovod Graeme Revella v konfrontaci s tím vším nezdařeným okolo. Dostat režii do rukou Michael Mann nebo Sydney Pollack spolu s někým schopným na postu scénáristy, byl by to o několik tříd lepší počin, neb potenciál tu je. Škoda, velká škoda. [6/10](4.6.2005)