Dobytí severního pólu (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2006, 101 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Petr Skoumal

Génius schovaný ve Zdeňku Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi (tím nechci ostatní členy souboru nijak shazovat, ale tito dva mistři jsou přeci jen nejzasloužilejší cimrmanologové) se nejvíce projevuje právě při představeních DJC, protože u Cimrmana je dovoleno vše! Každý seminář a každá hra jsou jedním slovem GENIÁLNÍ! Neexistovalo, neexistuje a ani nebude existovat lepšího, vtipnějšího a inteligentnějšího humoru!(14.5.2007)

Já myslím, že by bylo vhodné několika slovy poděkovat, zhodnotit a tak... Jedna z nejlepších her Divadla Járy Cimrmana. Na můj nejoblíbenější Blaník to sice zdaleka nemá, ale i tak je to pořádná sranda. Promiň Václave, ale to bylo od tebe nedomyšlený. Kdyby ses převlík za opici, prosim. Dá se poznat, že je to legrace. Ale tučňák? Mě to taky zmátlo, natož pak takovýho primitiva jako je Frištenský. - Děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal. Výborné postavy, perfektní text, skvěle zahrané. Rozhodně ale spíše než záznam na DVD doporučuji sehnat si verzi s Janem Kašparem v roli náčelníka... ten je naprosto nepřekonatelný. Pánové, neměli bychom zapomínat na ideály humanismu. Já když jsem před chvílí držel v ruce tu sekeru a vzpomněl jsem si na to, jak on krásně mluvil o tom češství, tak jsem se vám zastyděl. (...) Víte co? Pojďte ho nechat zmrznout!(6.3.2011)

Asi nejlepší ze všech her Járy Cimrmana. Už přednáška pobaví (od zaškolení osvětlovače, rekonstrukce hry Přetržené dítě, která díky nachlazení zůstala zcela nepochopena, takže se alespoň dozvíme, proč dítě okusuje dehet a jak to bylo s tím debilem v divadle.........a jestli doktor Brukner dostojí svému závazku, přednášku pak zakončí živé obrazy, škoda, že bez nahé Slávie). Samotná hra je pak pravým skvostem o dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Tak velký počet skvělých hlášek se opravdu nevidí......jen namátkou - Jdu na sever a....jdu na jih! Ty máš krysu huso, tedy husu kryso! Sníme psy. S tím výletem na Kokořín se to srovnat nedá. Vyprávění o požáru Národního divadla, Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy? atd. Zvláště postava Varela Frištenského nemá chybu.(4.10.2016)

Píseň proti trudomyslnosti : Polární noc má zvláštní moc, každého přepadne smutek, Němec i Brit, křesťan i Žid, každý by nejraději utek, ba i ti šikovní Žaponci se silami jsou na konci, jen jeden z národů neskoná, hrůzy severu slavně překoná! Tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci, tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci, tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli sobi, Čech se přizpůsobil, Čech se přizpůsobil !(27.11.2010)

Možná úplně nejlepší cimrmanovská hra, které ale v mých očích konkuruje Švestka. Kadence humoru už v semináři je oproti ostatním značně vysoká, hned co Svěrák spustí, prakticky nemáte šanci se nudit. Smoljak "Blesk" Frištenský a legendární česká výprava. "No, tak už to nebudeme tajit, bydlí na Kulaťáku..." (...) "Opona je hezká... ale omrzí." (...) "Všichni byli da bé premiéře, jenom ty jsi debil." ____ 91% (1985)(8.3.2015)

• - Miloň Čepelka se po infarktu role (lékárník Vojtěch Šofr) v této hře vzdal. (mnaucz)

• - Když v semináři herci skládají živý obraz, vyzvou vždy nějakou ženu, aby představovala banku Slávii, tato postava však musí být nahá. Na výzvu se nikdy žádná žena nepřihlásila. S jedinou výjimkou a to byla premiéra hry, kterou shodou okolností navštívila herečka Ivana Andrlová, která vyběhla na pódium a začala se svlékat. Nebyla to domluvená akce, ale chtěla pánům trochu "zatopit". Nakonec ji vyzvali, aby se šla svléknout do zákulisí a přišla rovnou nahá. Tam se jí ujali technici a na pódium ji již nepustili a místo ní poslali chlapa v trenýrkách. (Kulmon)

• - Námět na hru dal Ladislav Smoljak, který si přál, aby na jevišti chodili herci na lyžích. Na to mu Zdeněk Svěrák odpověděl: „Dobytí severního Pólu.“ (mnaucz)