Dobytí severního pólu (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2006, 101 min

Petr Skoumal
  • Godhaj

,,Ale děti dneska nevědí, co je datel, ale kulomet poznali naprosto bezpečně.“ Upřímně řečeno, úvodní přednáška, ač tu a tam má své světlé chvilky je ve srovnání s ostatními semináři předcházející hrám Járy Cimrmana mnohem horší. Jednak působí hrozně nastavovaně a nesourodě. Peripetie s oponou, oživlé obrazy a šikanování Bruknera mi opravdu připadalo jako vata na místech, kde již nebylo tvůrčích sil. A ani hra si u mě nepolepšila. Příběh jako by nebyl, děj se vleče a veškeré vtipy jsou defakto jen a jen na úkor Varela, což omrzí již po druhém opakování. Také mi chybí určitá vlídnost, která sálá z jiných her, tady je naopak cítit takový hrubší cynismus, a to mi k DJC nesedí.(24.11.2014)

I kdyby Cimrman nenapsal jiné dílo než "Dobytí severního pólu", svou nesmrtelnost by měl zajištěnu. Musím přiznat, že kombinace s černým humorem (ke kterémužto se cimrmanologové neuchylují zas až tak často) činí toto severské drama naprosto výbušnou směsí, která by snad rozesmála i umrznutého. Přednáška je sérií skvělých momentů a nejsou tu žádná hluchá místa jako v jiných - ač vynikajících - hrách ("Petr vás udělá maminkou." "My to z časových důvodů řešíme panenkou.":))) )... Hra, u které pravidelně prohrávám sázku, jak dlouho se vydržím nesmát. "Zůstaneš dlouho v nás... tedy alespoň nějaký čas." V případě tohoto dobytí, je její strávení naprosto nestravitelné a zůstane - minimálně ve mně - navždy.(27.5.2012)

"Yetti styl alá punk." Yettiho prve prozkoumal Jára Cimrman, pojmenoval ho Já a ty. Podle toho, že byl oboupohlavník, neboli hermafrodit, samomluvec. A američané to prostě jen zkomolili na Yetti. Sprška gagů. Fantastických scének. "Fryštenský ty hovado, tučňáci přece na severním pólu nežijí!!!" 100%(23.5.2007)

Vynikající začátek s básničkou a živými obrazy. Hra byla taky dost dobrá, jak už to u Cimrmanových děl bývá, ale něco mi tam chybělo. Skvělých hlášek byla spousta, ale o veškerou zábavu se tentokrát staral jen pan Smoljak a ostatní se v podstatě vezli, aspoň tak mi to připadalo. Nebýt jeho postavy, nedosahovala by hra ani zdaleka takových kvalit. Na cimrmanology mi to sice připadalo slabší, vzhledem k jiným hrám to ale stále patří k tomu nejlepšímu.(10.3.2013)

Moje nejoblíbenější hra od divadla JC. Polární noc, má zvláštní moc každého přepadne smutek němec i brit, křesťan i žid by nejradši utek ba i ti šikovní japonci se silami jsou na konci jen jeden z narodů nezkoná hrůzy severu slavně překoná tam kde hy, tam kde hy tam kde hynuli vlci tam kde hy, tam kde hy tam kde hynuli sobi čech se přizpůsobí čech se přizpůsobí(9.7.2011)

• - Když v semináři herci skládají živý obraz, vyzvou vždy nějakou ženu, aby představovala banku Slávii, tato postava však musí být nahá. Na výzvu se nikdy žádná žena nepřihlásila. S jedinou výjimkou a to byla premiéra hry, kterou shodou okolností navštívila herečka Ivana Andrlová, která vyběhla na pódium a začala se svlékat. Nebyla to domluvená akce, ale chtěla pánům trochu "zatopit". Nakonec ji vyzvali, aby se šla svléknout do zákulisí a přišla rovnou nahá. Tam se jí ujali technici a na pódium ji již nepustili a místo ní poslali chlapa v trenýrkách. (Kulmon)